סרטן ריאות - גורמים, תסמינים וטיפולים

סרטן ריאות הוא מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר הידועים. עישון הוא הגורם המרכזי לתחלואה בסרטן ריאות וסוג סרטן הריאות המתפתח עקב עישון הוא גם הקטלני בין שני סוגי סרטן הריאות המוכרים לאדם. מהם התסמינים והטיפולים המוצעים נגד סרטן ריאות? בכתבה הבאה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 19/01/2014 |
צפיות: 8,301
סרטן ריאות הוא גורם המוות העיקרי מכל סוגי הסרטן השונים בקרב נשים וגברים. עם זאת, לא תמיד כך היה הדבר. לפני שסיגריות הפכו ל"תענוג" כה נפוץ, סרטן הריאות היה נדיר למדי. כיום, עישון גורם ל-9 מתוך כל 10 מקרי מוות מסרטן הריאות, בעוד שגז ראדון, זיהום אוויר וחשיפה לכימיקלים אחרים, משחקים תפקיד פחות משמעותי.

סיגריות לא רק עמוסות בכימיקלים המחוללים סרטן, הן גם מזיקות למערכת ההגנה הטבעית של הריאות. דרכי האוויר מרופדים בשערות זעירות המכונות סיליה, המגנות על הריאות על ידי "טאטוא" החוצה של רעלנים שחודרים אליהן, חיידקים ווירוסים. עישון טבק משתק את הסיליה והן לא יכולות לבצע את תפקידן. זה מאפשר לרעלנים להצטבר בריאות.

למידע נוסף בנושא סרטן הכנסו לפורומים:
פורום כירורגית חזה, גידולי סרטן ריאות, גידולי ריאה
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום סרטן ורפואה משלימה
פורום סרטן ריאות, סרטן ריאה
פורום קרינה סלולרית, סרטן

תסמינים של סרטן ריאות


בתחילת המחלה אין תסמינים או סימני אזהרה מיוחדים. ככל שהמחלה מתקדמת, התסמינים שעשויים להראות אינם ייחודיים לסרטן בלבד ולכן זה עשוי לבלבל:
שיעול כרוני
כאב חזה, בעיקר במהלך נשימה עמוקה
קוצר נשימה
שיעול של ליחה דמית
תשישות

סריקה לגילוי סרטן הריאות


האם ניתן לגלות סרטן ריאות בשלב מוקדם? בדיקת CT מיוחדת נראית מבטיחה לגילוי סרטן ריאות בשלב מוקדם אצל אנשים מסויימים, אך טרם הובהר אם הבדיקה מתבצעת בשלב מוקדם מספיק על מנת להציל חיים. אחד החסרונות של סוג זה של CT, שהוא מגלה הרבה ליקויים בריאות שעשויים להביא להרבה ביופסיות, דאגות וניתוחים מיותרים.

אבחון סרטן ריאות


ברוב המקרים, סרטן ריאות אינו מתגלה לפני שהוא גורם לתסמינים כמו שיעול כרוני או ליחה. בשלב זה הרופא יפנה אותך לצילום רנטגן ריאות ו/או לצילומי הדמיה. אם אחת מהבדיקות הללו תרמז על יתכנות של סרטן ריאות, יפנו אותך לביופסיה.

ביופסיה בריאות


אם נמצא בבדיקת רנטגן גידול חשוד בריאות, ביופסיה תשמש לאישוש הממצא. במהלך הביופסיה מסירים דוגמית קטנה מהגוש החשוד, בדרך כלל על ידי מחט והוא עובר לבדיקה תחת מיקרוסקופ. הפתולוג יקבע האם הגידול הוא סרטן ריאות ואם כן, מאיזה סוג. קיימים שני סוגי סרטן ריאות, הנבדלים זה מזה באמצעות מראה התאים מהגידול תחת מיקרוסקופ:


1.

סרטן ריאות תאים קטנים – הוא האגרסיבי בין השניים, הכוונה שהוא יכול להתפשט במהירות לחלקי גוף אחרים בשלב מוקדם של המחלה. הופעתו של סרטן זה מקושר באדיקות לעישון סיגריות ונראה לעיתים נדירות בלבד אצל אנשים שאינם מעשנים.

2.

סרטן ריאות תאים שאינם קטנים – מתפשט לאט יותר והוא נפוץ יותר ומהווה כ-90% ממקרי סרטן הריאות.

סיכויי ההישרדות לחולה בסרטן הריאות


סיכויי ההישרדות עם סרטן ריאות יכולים להטעות. הנתונים האחרונים שהתקבלו מאיגוד הסרטן האמריקאי מתבססים על נתוני אנשים שאובחנו כחולים בין השנים 1998-2000. בהתאם לשלב בו אובחן החולה, הסיכויים שלו לחיות לפחות חמש שנים לאחר האבחנה נעו בין 1%-49% בקרב אנשים עם סרטן ריאות מסוג תאים שאינם קטנים. עם זאת, בעשור האחרון יש התקדמות בשיטות הטיפול כך שיכול להיות שעתידם של חולים שמאובחנים כיום הוא מעט ורוד יותר.

טיפול בסרטן ריאות – שלב מוקדם


כשמתגלה כי לחולה יש סרטן ריאות מסוג תאים שאינם קטנים לפני שהוא התפשט מעבר לאחת הריאות, לעיתים ניתוח יביא מזור. בניתוח יוסר הנתח הנגוע של הריאה ולעיתים הריאה כולה. יש חולים שמקבלים טיפולי כימותרפיה ו/או הקרנות לאחר הניתוח על מנת להרוג תאים סרטניים שנותרו בריאות. לרוב, ניתוח אינו אופציה טיפולית לחולים עם סרטן ריאות מסוג תאים קטנים מאחר ולרוב הוא כבר התפשט מעבר לריאות טרם האבחנה.

לכתבות נוספות בנושא סרטן ריאות:
נמצאה דרך להאריך חיי חולי סרטן גרורתי
עישון סיגריה מזיק לתאים באופן מיידי
סרטן ריאות: כך כורתים היום גידולים
פסיבי או אקטיבי, העישון הורג
מחקר: בשר אדום גורם לסרטן ריאות

טיפול בסרטן ריאות – שלב מתקדם


כשסרטן הריאות נמצא בשלב מתקדם מדי בשביל להציע מרפא לחולה, הטיפולים יכולים לסייע לחולה לחיות חיים ארוכים יותר ובאיכות גבוהה יותר. טיפולי הקרנות וכימותרפיה יכולים לכווץ את הגידולים ולסייע בבקרה על התסמינים, כמו כאבי עצמות או חסימת דרכי הנשימה. הטיפול הנפוץ ביותר לסרטן ריאות מסוג תאים קטנים הוא כימותרפיה.

טיפולים ממוקדים


זהו סוג חדש של טיפולים בסרטן המשולבים עם כימותרפיה, או מתבצעים כשטיפולים אחרים כשלו. סוג אחד של טיפול ממוקד מונע את צמיחתם של כלי דם חודשים המזינים את התאים הסרטניים. נמצא כי שילוב בין טיפול זה לכימותרפיה סייע לאנשים עם סרטן ריאות מתקדם להאריך את תוחלת חייהם. טיפולים ממוקדים אחרים משבשים את הסיגנלים התאיים שגורמים לתאים הסרטניים להתרבות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר