אובחנת כחולה סוכרת? כך תתמודד עם הבשורה

כיום חיים בעולם כ-384 מיליון חולי סוכרת וארגון הבריאות העולמי הכריז על סוכרת כעל המגפה של המאה ה-21. בישראל כחצי מיליון סוכרתיים ועוד כחצי מיליון שטרם אובחנו. אבחון מוקדם של הסוכרת יכול לעזור בניהול נכון שלה ובמניעה משמעותית של הסיבוכים הצפויים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 09/03/2014 |
צפיות: 5,625

הכתבה באדיבות איל - אגודה ישראלית לסוכרת (ע"ר)סוכרת היא מחלה מטבולית המתאפיינת ברמות גבוהות של סוכר בדם, ונוצרת כתוצאה מהפרעה בהפרשת האינסולין, הפרעה בפעילות האינסולין או כתולדה של שני המקרים. הסיבות העיקריות לשכיחות של המחלה הן השמנה הנובעת מצריכה מוגברת של מזון ומיעוט בפעילות גופנית.

אבחון סוכרת מסוג 2 הוא פשוט ומתבצע באמצעות בדיקת דם הבודקת את רמת הסוכר בדם בשתי הזדמנויות שונות (רמת סוכר גבוה של מעל 126 מ"ג בצום מעל 8 שעות, או 200 מ"ג בבדיקה מקרית). כל אדם שיהיה מודע לתסמינים הפיזיולוגים העלולים להעיד על סוכרת, יוכל לזהות סימנים מוקדמים דוגמת עייפות, מתן שתן מרובה בעיקר בלילה, יובש בפה וצימאון או רעב וירידה במשקל. בפועל, חלק גדול מהאנשים עם סוכרת כלל אינם מודעים למצבם. על פי הערכות בארה"ב 12.9% מהמבוגרים מעל גיל 20 סובלים מסוכרת, אך רק 60% מהם מאובחנים, כלומר 40% אינם מודעים להיותם סוכרתיים. בישראל שכיחות סוכרת מסוג 2 היא 8.4% מהגברים מכלל האוכלוסייה, ו-7.3% מהנשים מכלל האוכלוסייה.
(הנתון לקוח מתוך- התכנית הלאומית למדדי איכות לרפואת הקהילה בישראל. דו"ח לשנים 2010-2012. המכון הלאומי לחקר שרותי הבריאות ומדיניות הבריאות, בישראל 2013).

למידע נוסף בנושא מחלות הכנסו לפורומים:
פורום בדיקות גנטיות, מחלות מטבוליות, יעוץ גנטי
פורום טיפולי ורידים, דליות, מחלות כלי דם
פורום לחץ דם, מחלות כליה ילדים, הרטבת לילה
פורום סוכרת אנדוקרינולוגיה
פורום סוכרת נעורים, סוכרת ילדים

יש לך סוכרת: מה עושים?


המפתח לטיפול במחלת הסוכרת מסוג 2 הוא שינוי באורח החיים, בין אם דרך שינוי תזונתי, ביצוע פעילות גופנית, טיפול תרופתי ועוד. המפגש הראשוני של אדם שאובחן בבדיקות כסוכרתי, יהיה מול רופא המשפחה שידע לעקוב אחרי המוגלובין, לתשאל בנוגע שתן להשתנה מרובה ודחופה, תזונה, משקל ואורחות החיים וידע לאבחן את מצב הסוכרת. לאחר רופא המשפחה, כל סוכרתי יופנה לגורמים המקצועיים הרלוונטיים בהתאם למצבו, אך מה צריך לדעת?

1. דעו את זכויותיכם הרפואיות


כל קופ"ח מציעה ארסנל טיפולים שונים לסוכרת, אשר בחלקם בסל התרופות (דוגמת זכאות למשאבת אינסולין ללא תשלום בהמלצת רופא). חשוב לשאול את הרופא בנוגע לטיפולים להם אתם זקוקים ואליהם אתם זכאים, כאשר תחום הטיפולים לסוכרת מתקדם ומשתכלל עם הזמן.

2. בצעו שינוי בתזונה


שינוי אורחות החיים מתייחס בראשיתו לייעוץ תזונתי. מרבית חולי הסוכרת מסוג 2 סובלים מעודף משקל ותזונה לקויה. תפקיד הדיאטנית בטיפול במחלה הוא משמעותי וחשוב, היא תלמד ותייעץ לכם על תפריט מאוזן מבחינת הרכבו התזונתי והקלורי על מנת להשיג איזון של רמות הסוכר. (כל קופ"ח מציעה מספר מפגשים). בנוסף, דיאטנית תקנה לסוכרתי כלים להתאמה בין הטיפול בו מטופל הסוכרתי לבין התזונה, זאת מאחר שתנודתיות בערכי הסוכר נגרמת לאחר תזונה לא נכונה שמפרה את איזון הסוכרת. ערכי סוכר נמוכים נובעים ממזון לא מתאים וצריכת קלוריות מוגברת. שליטה על איזון הסוכרת תסייע לכם לשפר את מצב הסוכרת ולהימנע מעלייה מהירה מידי של רמות הסוכר בדם הנובעת מהתפרקות מהירה של הפחמימות.


3. הכירו את מי שדואג לכם


אתם מוזמנים להצטרף לאיל - אגודה ישראלית לסוכרת (ע"ר), המצטרפים, חברי האגודה, יוכלו לקבל מידע רחב ומפורט על המחלה, הפנייה לייעוץ אצל אחות מוסמכת, פגישה עם עורך דין בנוגע לזכויותיכם וכן תוכלו לבקר בסניף הקרוב לאזור מגוריכם ולקחת חלק בסדנאות המתקיימות לאורך השנה ברחבי הארץ. האגודה תסייע לכם להמשיך ולחיות את חייכם בצורה בריאה ונכונה לצד הסוכרת, להפיג חששות ולקבל מענה על שאלות.

4. בצעו פעילות גופנית


חולי סוכרת סובלים מהפרעה בחילוף חומרים הגורמת לעלייה ברמות הסוכר בדם. הטיפול בסוכרת מתבסס על השגת איזון ברמות הסוכר בדם, ככל שהאיזון מושלם יותר כך הסוכרתי חש שיפור במצבו הבריאותי. על מנת לשפר את ערכי הסוכר, חשוב ביותר לבצע פעילות גופנית העוזרת לשריפת קלוריות והורדה במשקל. בזמן הפעילות שרירי הגוף דורשים אספקה קבועה של סוכר ובכך סופגים אותו בצורה טובה יותר ומסייעים לירידת ערכי הסוכר בדם. כמו כן, פעילות גופנית מאיצה את חילוף החומרים והירידה במשקל וככל שתתמידו בה תפחיתו את הסיכונים לסיבוכי סוכרת. נסו למצוא סוג ספורט אליו אתם מתחברים ובו תוכלו להתמיד, כאשר האפשרויות רבות – החל מסוגי ריקוד שונים, ריצה, הליכה, רכיבה על אופניים ואימונים בחדר כושר.

5. הקפידו לבצע מעקב


מומלץ לבצע בדיקות דם ולחץ דם אחת לכמה חודשים על מנת לבדוק אם יש גורמי סיכון נוספים, כמו שומנים בדם. במידה ונתגלו כאלה, בשלב ההתחלתי הקפידו על התזונה, ביצוע פעילות אירובית וגופנית ובצעו בדיקות חוזרות. לאחר שתחזרו על בדיקות הדם, רופא המשפחה יוכל להעריך האם ישנו שיפור משמעותי באורחות החיים, במידה ולא תופנו להיעזר בטיפול תרופתי מתאים. לצד בדיקות אלה, יש לבצע מעקבים אצל רופא עיניים ופודיאטור, בכדי לוודא כי נמנעים מסיבוכי סוכרת שכיחים ברגליים ובעיניים, וכן להיות במעקב אצל רופא המשפחה על מנת שיפנה אתכם לרופא מומחה לסוכרת במידה ויש צורך בכך.

6. שמרו על המשקל


נסו להישאר בטווח ה-BMI הנכון לכם. מדד ה-BMI מורכב ממשקל וגובה (המשקל בק"ג מחולק בגובה במטרים בריבוע), באם ערכו גבוה מ-25, יש להיות עירניים ולטפל במצב המשקל כדי לא לעבור לערכים חריגים המביאים עימם סיבוכים פיזיים שונים.

לכתבות נוספות בנושא סוכרת:
אנדוברייר - איזון סוכרת סוג 2 ללא ניתוח
כללי ברזל לפדיקור לרגל סוכרתית
השאלות שחולה סוכרת צריך לשאול את הרופא
אורח חיים מאוזן לחולי סוכרת
10 כללים לשמירה על איזון סוכרת

7. היעזרו בסביבה


גייסו את הקרובים אליכם על מנת לעשות את המהפך בחייכם בצורה מוצלחת יותר. שינוי אורחות חיים הוא אינו דבר קל, ולכן ככול שתגייסו את בני משפחתכם, הילדים, החברים ועוד - סיכויי ההצלחה שלכם גבוהים יותר. הפכו את הפעילות הגופנית לאירוע חברתי כדי ליהנות מהחוויה או בשלו בבית ואכלו פחות אוכל קנוי מבחוץ כדי לדעת בדיוק מה אתם מכניסים לגוף.

חשוב לדעת כי למרות שלא ניתן לעשות דבר ביחס לגיל או לתכונות גנטיות שאנו מקבלים, אפשר בהחלט לשלוט בשאר גורמי הסיכון לסוכרת, דוגמת עודף משקל, השמנה בטנית, סגנון חיים, עישון, הרגלי אכילה לקויים, חוסר בפעילות גופנית ועוד. הבחירות באשר לסגנון החיים שלנו עשויות למנוע כליל סוכרת מסוג 2 או לפחות לדחות את הופעתה ואת סיבוכיה האפשריים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אסנת רזיאל
    ד"ר אסנת רזיאל
    טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת... קרא עוד