הקשר בין משקאות ממותקים לבעיות לב

כדאי להתחיל לצמצם את מספר כפיות הסוכר בקפה: מחקר חדש מגלה כי משקאות ממותקים עשויים לתרום להתפתחותן של מחלות לב, במיוחד בקרב נשים. על משקאות ממותקים, מחלות לב, והקשר לשומן בטני - בכתבה הבאה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 19/08/2014 |
צפיות: 28,269
על פי מחקר חדש, נשים ששותות משקאות ממותקים מדי יום עשויות להימצא בסכנה מוגברת לפתח מחלות לב, גם אם הן אינן מעלות במשקלן כתוצאה מהרגל זה. המחקר נערך על ידי חוקרים במרכז למדעי הבריאות באוניברסיטת אוקלהומה שבארה"ב והוצג בכנס של איגוד הלב האמריקאי שנערך לאחרונה.

למידע נוסף בנושא מחלות לב הכנסו לפורומים:
פורום הפרעות קצב הלב, הפרעות לב
פורום ניתוחי לב, השתלות לב, ניתוח מעקפים, התקף לב
פורום צינתור, צינתור לב, צינתורים
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום שומנים בדם, מחלות לב

במחקר נמצא שנשים ששתו שני משקאות ממותקים או יותר ביום - בין אם היה מדובר בתה עם סוכר, משקאות מוגזים, או משקאות קפה מתוקים - היו בסיכון מוגבר ללקות במחלות לב גם אם לא העלו במשקלן במהלך חמש השנים בהן התבצע המחקר. מחקרים שנעשו בנושא בעבר כבר מצאו שיש קשר בין צריכת משקאות ממותקים ומחלות לב.

במחקר זה החוקרים התמקדו במציאת הקשר בין צריכת משקאות ממותקים לגורמי סיכון אשר ידוע כי הם קשורים למחלות לב - כולסטרול, לחץ דם והשמנת יתר. במחקר השתתפו למעלה מ-4,000 איש בין הגילאים 45-84 שהיו חלק ממחקר רחב היקף על טרשת עורקים אשר כלל אנשים ממגוון מוצאות אתניים.

אחד הממצאים שהפתיעו את החוקרים היה שנשים שנהגו לשתות משקאות ממותקים פיתחו רמות גבוהות של טריגליצרידים בדם, בעוד שאצל גברים לא נמצא קשר כזה. נשים ששתו שני משקאות ממותקים ביום או יותר הראו נטייה מוגברת לפתח רמות טריגליצרידים גבוהות בהשוואה לנשים ששתו פחות משקאות ממותקים. כמו כן, אצל אוהבות המתוק נמצאה נטייה מוגברת לפתח רמה לא תקינה של גלוקוז בצום, סימן שעשוי להעיד על התפתחות סוכרת.

החשיבות במחקר זה היא הממצא שגם במקרים בהם צריכת משקאות ממותקים אינה גורמת לנשים לעלות במשקל, עדיין יש לה השפעה שלילית על גורמי סיכון הקשורים לפיתוח מחלות לב. מכך עולה שגם לנשים רזות מומלץ להימנע מצריכת משקאות ממותקים.


מה הקשר בין מחלות לב וסוכר?


על פי מומחים למחלות לב, יש קלוריות מסוימות במזון ובמשקאות שאנו צורכים שהן בבחינת 'מתקפה גרעינית' על הגוף. כאשר אנחנו אוכלים פחמימות מורכבות כמו שיבולת שועל, הגלוקוז (או סוכר) שהן מכילות משתחרר לדם באיטיות. לעומת זאת, כאשר אנחנו שותים משקה מתוק, הסוכר 'מציף' את המערכת במהירות. במצב בו הגוף איבד את היכולת להשתמש באינסולין כדי לפקח על הסוכר בדם (מצב הנקרא תנגודת לאינסולין), הסוכר העודף נשאר במחזור הדם.

'מתקפות' יומיות של עודף סוכר בדם מפריעות לחילוף החומרים בגופנו במספר דרכים. רמות סוכר גבוהות גורמות לעלייה ברמות הטריגליצרידים, ירידה ברמות הכולסטרול ה'טוב' וכן מעודדות את הגוף לייצר עוד מהכולסטרול ה'רע'. בנוסף, רמות גבוהות של סוכר בדם מגבירות את רמת הפעילות הדלקתית בגוף, המהווה גורם סיכון נוסף למחלות לב.

עלייה בהיקף המותניים: כיצד היא קשורה למחלות לב?


ממצא מעניין של המחקר היה שהיקף המותניים של נשים רבות שנהגו לשתות מתוק התרחב, גם אם הן לא עלו במשקל. קרדיולוגים טוענים ש'שומן בטני' מעין זה עלול להיות בעל השפעה שלילית במיוחד על בריאות הלב. במחקר, נשים רזות עם היקף מותניים רחב הראו נטייה גבוהה יותר לפתח מחלות לב מאחרות. מדוע?

בניגוד לשומן שנמצא מתחת לעור, ממנו ניתן להיפטר באמצעות שאיבת שומן, השומן המקיף את האיברים הפנימיים במרכז הגוף הוא כזה המייצר הורמונים, אשר מעלים את הסיכוי לחלות בסוכרת ולפתח יתר לחץ דם ורמות טריגליצרידים גבוהות בדם. עם זאת, החוקרים מציינים כי הנשים שהשתתפו במחקר היו בגיל העמידה ומעלה, כך שייתכן שהשינויים ההורמונליים בגופן הקשו עליהן להיפטר מהשומן העודף בבטן.

לכתבות נוספות בנושא לב וכלי דם:
אשפוז מהיר יציל משבץ מוחי
טיפול באדים נגד דליות ברגליים
יתר לחץ דם ריאתי - תסמינים וטיפול
לחץ הדם גבוה? זה הזמן לשנ"צ
לב בריא זה לא צחוק, או שכן?

החוקרים מסכמים שעל נשים להיזהר בצריכת משקאות ממותקים. מאחר שנשים נוטות להיות בעלות גוף קטן יותר מגברים, הן נדרשות לפחות קלוריות וכך כל קלוריה היא בעלת חשיבות גבוהה יחסית לגופן. לפיכך, על נשים להקדיש תשומת לב מיוחדת לקלוריות שהן צורכות ולמקורן של קלוריות אלו.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

MGUS: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/04/2019 |
צפיות: 350
היא תוקפת את תאי הפלסמה ועלולה להתפתח למיאלומה נפוצה בהמשך חייה. כל מה שאתם צריכים לדעת על מחלת MGUS המסוכנת
קרא עוד
קרישיות יתר בהריון: תסמינים, גורמים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/04/2019 |
צפיות: 363
כ-15% אחוז מאוכלוסיית הארץ נחשבים לנשאים של קרישיות יתר, והם בסיכון מוגבר להיווצרות פקקת בכלי הדם. תופעה זו יכולה להיות גנטית מולדת או נרכשת כתוצאה מאורח חיים וגורמי סיכון נוספים. אז כיצד מאבחנים? איך מטפלים? ומדוע הריון מגביר את הסיכון לכך?
קרא עוד
טכיקרדיה חדרית: תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/03/2019 |
צפיות: 432
״טכיקרדיה חדרית״ היא הפרעה בקצב הלב התקין שמקורה במדורי הלב התחתונים, ה״חדרים״. הפרעת קצב זו גורמת לדופק לב מואץ ויכולה לגרום לאובדן הכרה ואף לסכנת חיים ללא זיהוי וטיפול נכון
קרא עוד
דלקת קרום הלב: מהם סימני המחלה וכיצד מטפלים בה?
ד"ר אביב מגר
| 16/10/2018 |
צפיות: 1,059
מרגישים כאבים בחזה בנשימה עמוקה? סבלתם לאחרונה ממחלת חום? ייתכן שיש לכם דלקת בקרום הלב. במקרה כזה ייתכן שאתם זקוקים לטיפול ולאשפוז בבית חולים
קרא עוד
פרפור פרוזדורים: כל מה שצריך לדעת על הפרעת הקצב
ד״ר גיא רוזן
| 26/09/2018 |
צפיות: 2,358
בשנים האחרונות ישנה עלייה ניכרת במספר החולים בפרפור פרוזדורים – הפרעת קצב הלב השכיחה ביותר בקרב מבוגרים. על כן חשוב לדעת מה הגורמים לה וכיצד מטפלים בה
קרא עוד
כל כך טוב שזה רע: הכולסטרול ה"טוב" שבגוף יכול גם להזיק לכם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/09/2018 |
צפיות: 954
מסתבר שגם אצל הכולסטרול, כמו בכל תחום בחיים – יותר מדי טוב יכול להפוך בסופו של דבר לרע בעבורכם
קרא עוד
עישון – מזיק לבריאות יותר ממה שחשבתם
פרופ` דוד רוט
| 21/08/2018 |
צפיות: 2,301
ידוע שעישון מזיק לבריאות, לא רק עישון סיגריות אלא גם עישון של סיגרים, מקטרות וסיגריות אלקטרוניות. נוסף לבעיות לב ולסרטן ריאות עישון אחראי באופן ישיר על מספר רב של מחלות העלולות לגרום למוות
קרא עוד
פרפור פרוזדורים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/05/2018 |
צפיות: 1,627
פרפור פרוזדורים הוא הפרעת קצב לב שכיחה אשר אינה מסכנת חיים בפני עצמה אך עלולה להוביל לקרישי דם ולשבץ
קרא עוד
קרדיומיופתיה: כל מה שצריך לדעת על מחלות שריר הלב
פרופ` דוד רוט
| 08/04/2018 |
צפיות: 1,431
קרדיומיופתיה היא קבוצה של כמה מחלות אשר פוגעות בתפקוד התקין של שריר הלב. תפקוד לקוי של שריר הלב יכול לגרום למצבים בריאותיים חמורים כמו הפרעות בקצב הלב ואי ספיקת לב
קרא עוד
כיצד להפחית את הסיכוי להתקף לב?
פרופ` דוד רוט
| 27/02/2018 |
צפיות: 1,744
התקף לב הוא מחלה שכיחה, אך באיתור של גורמי הסיכון ושינוי הרגלי החיים אפשר להפחית את הסיכויים ללקות בהתקף לב
קרא עוד