נימול בפנים - מתי כדאי לפנות לרופא?

הנימול היא תופעה שמקורה בהפרעה בתפקוד העצבים התחושתיים, שבה מרגישים עקצוצים על גבי הפנים או הגוף, אשר מזכירים תחושה מטרידה של נמלים שצועדות על גבי העור
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/12/2015 |
צפיות: 47,236
דירוג: 4.1 מתוך 77 הצבעות
התקבלו 77 דירוגים בציון ממוצע 4.1 מתוך 5
נימול בגוף עשוי להיות תסמין של רגל "רדומה", או יד "נרדמת", עקב אי אספקת דם לאזור, כתוצאה מישיבה ממושכת, שינה על היד, או שהייה במנח מסוים שחסם את אספקת הדם. במקרה מסוג זה, התחושה המעקצצת תחלוף עם נענוע או ניעור קל של האיבר, ברגע שזרימת הדם תשוב לסדרה.
נימול בהריון היא תופעה הקשורה להצטברות נוזלים הלוחצים על אחד העצבים, והיא מופיעה בדרך כלל לקראת חודשיו האחרונים של ההריון. כדי להקל על התחושה, רצוי להסיר תכשיטים לוחצים שעלולים לשבש את זרימת הדם, להגביה את הרגליים ולהימנע מעמידה ממושכת.

סימן ראשוני למחלת עצבים

תופעת הנימול בפנים עלולה להיות סימן ראשוני למחלת עצבים, או להעיד על מתח נפשי גבוה או הפרעה עצבית. תחושת העקצוץ עשויה להיות מוקרנת מהעצבים או מאזורים שונים בגוף, כמו עמוד השדרה הצווארי, ואף עלולה להתרחש כתוצאה מבעיה פנימית, כמו סינוסיטיס או בעיות פה ולסת.
התופעה נקראת כך משום שהיא מזכירה תחושה של נמלים שזוחלות על פני עור הפנים או הגוף, ואף ישנו רצון להסיר את הגירוי המטריד, בדומה להרחקת נמלים מציקות. הירדמויות בפנים, תחושת עקצוצים ונימול, נחשבים ברוב המקרים לתסמיני ביניים, שנוצרים כחלק מתהליך של איבוד התחושה באיברים שונים, או כתסמינים שנוצרו במהלך החזרה של התחושה.

כיצד ניתן לאבחן את מקור הנימול?

הנימול יכול לבוא לידי ביטוי בצורה של עקצוצים, דקירות קטנות והירדמות לטווח קצר של דקות ספורות או להימשך לאורך זמן. במקרה שהתופעה חוזרת על עצמה מומלץ ביותר לפנות לנוירולוג, ולעבור אבחון, כדי לאתר את מקור הבעיה ולטפל בה בהתאם.

לשם כך יש לפנות לרופא מומחה ולבצע סדרת בדיקות בהתאם לסוג התסמינים, ולבדוק בין היתר אם הנימול מופיע בצד ימין או שמאל של הפנים, באזור השפתיים, בלשון באיזה צורה הופיע ואחרי כמה זמן הוא חלף. בנוסף יש חשיבות רבה להופעת תסמינים נלווים, רקע גנטי וקיום גורמי סיכון.

מוזמנים להתייעץ בפורומים שלנו
פורום בדיקות רפואיות, בדיקות דם
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום ויטמינים תוספי מזון
פורום נוירולוגיה, שבץ מוחי, אירוע מוחי
פורום רפואת משפחה

בדיקת יכולת ההולכה העצבית

הבדיקה הראשונית בדרך כלל בוחנת את יכולת ההולכה העצבית, באמצעות חיבור אלקטרודות לאזור העצבים והשרירים והעברת גירוי חשמלי. כיום ישנן בדיקות חדשניות, אשר תורמות לשיפור יכולת האבחנה תוך זמן קצר.

במסגרת הבדיקות המטופל מתחבר אל תוכנה ממחושבת, אשר מעבירה גירויים שונים בעוצמות שונות, כמו גלי חום, קור ורטט. הנבדק נדרש לומר לרופא האם הוא חש שינוי בתנודות או בטמפרטורה, ועל סמך תגובותיו התוכנה מגדירה את סף הגירוי, והרופא יכול לקבוע האם מדובר במחלת עצבים.

הגורמים האפשריים לתופעת נימול:

במקרים רבים תחושת הנימול היא ביטוי להפרעה של מערכת העצבים שגורמת לתפקוד לא תקין שלהם. התחושה מהווה תסמין לפגיעה בתפקודה של רשת הסיבים, אשר פזורה לאורך הגוף, ואחראית להעביר פקודות מהמוח אל חלקי הגוף, ולהעביר תחושות מהגוף אל המוח, כמו תחושות כאב, קור וחום וכדומה.

ישנם מקרים של הפרעה או מחלה עצבית, שבהם האותות המועברים אל המוח מתקבלים בצורה לא תקינה, או שהתרגום המתקבל במוח אינו תקין, על כן במקרים מסוימים, עשוי המוח לקבל מידע על גירוי שכלל לא התרחש, והוא יכול להתקבל גם כתחושת נימול.

הנימול יכול להעיד על תזונה לקויה, חוסר בוויטמינים, כמו ויטמין B12, דלקת מפרקים שגרונית, נוירופתיה סוכרתית, תסמונת התעלה הקרפלית ועוד. כאמור, ניתן לדעת מה הגורם לנימול רק לאחר בדיקות רפואיות, לכן הטיפול משתנה על סמך האבחון ועל פי החלטת רופא.

כדאי לקרוא גם על
נרדמה לי היד! נימול בגפיים: למה זה קורה
כל המידע על תסמונת התעלה הקרפלית
תזונה בריאה? כך תעשו זאת בקלות!
דלקת מפרקים שגרונית או אוסטאופורוזיס?
כושר גופני: אל תשכחו את מערכת העצבים

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

תסביב האשך: מצב חירום אורולוגי
ד"ר דב אנגלשטיין
| 18/08/2019 |
צפיות: 2,030
תסביב אשך הוא מצב שבו האשך מסתובב על צירו. נוסף לכאב העז, במצב זה של תסביב זרימת הדם לאשך פוחתת, עם פגיעה בחיות ותפקוד האשך, מצב היכול להוביל להסרתו.
קרא עוד
אטקסיה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 13/08/2019 |
צפיות: 1,857
מה זה "אטקסיה"? ממה זה נגרם? כיצד מאבחנים אטקסיה? מהם תסמיניה העיקריים? ומה פריט המידע הכי מהותי בדרך לזיהוי ואבחון המחלה?
קרא עוד
אורטיקריה: סוגים, גורמים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 07/08/2019 |
צפיות: 2,475
אורטיקריה גורמת להופעת פריחה, לכאבים ולתחושת אי-נוחות. בעקבות כך, החולה עלול לחוש בסטרס נפשי . סטרס זה ילווה בתחושות חרדה, עייפות כרונית ואף דיכאון. מה נחשב לטיפול האולטימטיבי עבור מחלה זו? וכיצד גורמים לגרד המציק להיעלם?
קרא עוד
סרטן השד – היום שאחרי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/08/2019 |
צפיות: 561
החיים עם סרטן השד אינם נגמרים מיד עם ההחלמה. נשים צריכות לחיות עם העובדה שהמחלה בתקופת הפוגה וכי היא יכולה לשוב, חשוב ללמוד להתמודד עם הפחד
קרא עוד
פציאליס: כיצד מטפלים בשיתוק בעצב הפנים?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/07/2019 |
צפיות: 832
שיתוק של עצב הפנים מהווה הן בעיה תפקודית והן בעיה אסתטית. הכירורגיה הפלסטית מאפשרת מגוון של ניתוחים שיקומיים שמשפרים את איכות החיים של הלוקים במצב
קרא עוד
דיסליפידמיה: כשהכולסטרול הרע גובר על הכולסטרול הטוב
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/07/2019 |
צפיות: 568
דיסליפידמיה היא מצב שבו יש רמות לא תקינות של שומנים בדם. כדי להימנע ממצב זה, יש לאכול אוכל בריא ולהימנע מאוכל רווי שומן
קרא עוד
Temporal Arteritis: כיצד מטפלים בדלקת עורק הרקה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/07/2019 |
צפיות: 526
דלקת עורק הרקה היא מחלה מסוכנת שיכולה לגרום לסיבוכים קשים כמו שבץ, עיוורון ומפרצת באבי העורקים. מה הם תסמיני הדלקת? כיצד ניתן לאבחן? ומדוע אסור להזניח את הטיפול בה?
קרא עוד
מחלת רעד: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/07/2019 |
צפיות: 607
רעד ראשוני הוא מחלה המאופיינת ברעידות קלות באזורי גוף שונים. המחלה אינה גורמת לבעיות בריאותיות, אך יכולה להשפיע על איכות החיים
קרא עוד
תסמונת מרפן: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/07/2019 |
צפיות: 513
תסמונת מרפן היא הפרעה גנטית אשר גורמת לנזקים גופניים רבים בעיניים, בכלי הדם ובמבנה השלד. בטיפול נכון החולים במחלה יכולים לחיות חיים ארוכים ומלאים
קרא עוד
דלקת העצם: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/06/2019 |
צפיות: 470
אוסטאומיאליטיס היא מחלה זיהומית אשר פוגעת בעצם וברקמה המקיפה אותה. המחלה תוקפת הן ילדים והן מבוגרים, והיא יכולה להשפיע על המבנה ועל התפקוד של העצם
קרא עוד