ציסטה בשחלה: אנדומטריוזיס ושחלות פוליציסטיות – איך מזהים ומה עושים?

הרבה נשים סובלות מהן אך מעטות מודעות לקיומן. למרות שציסטות בשחלות הן נפוצות מאוד בקרב נשים, לא כולן יודעות איך לזהות אותן ומה לעשות איתן. תסמינים נפוצים כמו מחזור ווסתי לא סדיר, דימום לא שגרתי וכאבים חזקים יכולים להעיד על ציסטות בשחלה ועל כן חשוב להכיר אותם ולדעת מה אפשר לעשות כדי להפסיק לסבול מהן
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 05/04/2016 |
צפיות: 9,546
הציסטה היא שקיק שבתוכו חומר נוזלי או מעט מוצק, הממוקם בתוך השחלה. ציסטה בשחלה היא תופעה נפוצה שמופיעה לרוב אצל נשים בגיל הפריון, שנע בין גיל 12 לגיל 45. מרבית המקרים בהם ישנן ציסטות בשחלות, הנשים לא ירגישו אותן כלל וגם לא יבחינו בתסמינים. אך במקרה שסימנים מתחילים להופיע, כדאי לדעת לזהות אותם ולפנות לרופא הנשים כדי לבדוק את מקורם.

תסמינים לציסטה בשחלה

מרבית הציסטות אינן מורגשות וחסרות כל סימפטום גופני. אך במקרים מסוימים, נשים סובלות מתסמינים שעלולים להעיד על ציסטות בשחלות ולא שמות לב שמדובר בתסמינים. מבין התסמינים האפשריים לציסטה בשחלה:

תחושת נפיחות בבטן, כאבים באזור אגן הירכיים לפני או בזמן המחזור החודשי, כאבים בזמן קיום יחסי מין, מחזור לא סדיר, עצירות, הטלת שתן תכופה, תחושת מלאות בקיבה, דימום וסתי כבד מהרגיל או קל מהרגיל, סחרחורת ותשישות. כיוון שישנם סוגים רבים של ציסטות, שפירות וממאירות – אם מופיעים תסמינים אלה, חשוב לא להילחץ ולפנות לגינקולוג למען הסרת הספק.

מוזמנים להתייעץ עם המומחים בפורומים שלנו:
פורום גניקולוגיה - רפואת נשים
פורום גניקולוגיה ורפואה סינית
פורום גניקולוגיה נערות
פורום ניתוחים גניקולוגים (גינקולוגים), אנדומטריוזיס
פורום סרטן נשים, סרטן צוואר הרחם, סרטן השחלות

סוגי ציסטות בשחלה

ציסטות בשחלות מתחלקות לשתי קבוצות עיקריות: ציסטות תפקודיות, המתפתחות כחלק מתהליכים טבעיים בגוף; וציסטות פתולוגיות שנגרמות כתוצאה מתאי רקמה לא תקינים והן יכולות להיות ממאירות או שפירות, כאשר רובן שפירות.

ציסטות תפקודיות

הציסטות התפקודיות או בשמן הנוסף, ציסטות פיזיולוגיות, הן השכיחות ביותר בקרב נשים בגילאי הפריון. הן נוטות להיעלם לאחר מספר חודשים ועל כן רובן אינן דורשות טיפול רפואי מיוחד. מקור הופעתן הוא כתוצאה מחוסר איזון הורמונלי אצל האישה ולכן הטיפול הנפוץ בהן הוא נטילת גלולות למניעת הריון. הסוגים הנפוצים ביותר של ציסטות תפקודיות:

ציסטה פוליקולארית היא ציסטה שפירה המתפתחת בזמן ביוץ האישה והיא נפוצה מאוד אצל נשים בגילאי הפריון. במקרה של ציסטה פוליקולארית, הביצית במהלך הביוץ נשארת בתוך הזקיק שבשחלה, הוא גדל והופך לציסטה.

ציסטת הגופיף הצהוב היא ציסטה שגם היא מתרחשת במהלך הביוץ. כאשר הביצית בוקעת מהזקיק בשחלה, הזקיק הופך לגופיף צהוב. במקרה של ציסטה, אותו גופיף נשאר בשחלה לאחר הביוץ, מתמלא דם והופך לציסטה.

שחלות פוליציסטיות ואנדומטריוזיס

ציסטות פתולוגיות הן ציסטות שפירות שנגרמות מגידול לא תקין של רקמות. בשונה מהציסטה התפקודית, הציסטה הפתולוגית אינה נעלמת מעצמה וישנם פתרונות שונים לטיפול בה. במקרים מסוימים ציסטות פתולוגיות אינן מלוות בתסמינים ובמקרים אחרים הן כן.

ציסטות אנדומטריאליות נובעות מגדילה של מוקדי אנדומטריוזיס בשחלה. מדובר במצב שבו רירית רחם גדלה בשחלה, ישנו דימום המוביל להתפתחות ציסטה שבתוכה דם ישן. ברוב המקרים, היא גורמת להופעת תסמינים שונים כמו כאבי מחזור חזקים וכאבי אגן.

שחלות פוליציסטיות הן מבין הגורמים השכיחים ביותר לבעיות פוריות אצל נשים והן נפוצות מאוד בקרב נשים בגילאי הפוריות. במקרה של שחלה פוליציסטית, זקיקים רבים מקיפים את השחלות ומגדילים אותן מעט. תסמונת זו גורמת לחוסר איזון הורמונלי שיכול להוביל למחזור לא סדיר, אי הופעת מחזור, בעיות פוריות, השמנת יתר ועוד. במרבית המקרים, הטיפול בשחלות פוליציסטיות הוא יעיל והוא מתמקד בתסמינים שלהן.

אולי יעניין אתכם לקרוא גם:
ציסטה בשחלה והשפעתה על פוריות האשה
שחלות פוליציסטיות מגבירות הסיכון לסוכרת
שחלות פוליציסטיות? הירגעי, יש רפואה סינית
שחלות פוליציסטיות - זה לא מונע הריון
טיפים להקלה על כאבי מחזור

טיפול בציסטה

אם מופיעים התסמינים שצוינו, כדאי לקבוע תור אצל רופא הנשים, שכן הסימפטומים יכולים להעיד על מצבים רפואיים שונים ולאו דווקא על ציסטה בשחלה. כיוון שמגוון סוגי הציסטות השחלתיות הקיימות הוא רחב, כך גם סוגי הטיפולים שמוצעים להן. הטיפול הרפואי מותאם לפי קריטריונים שונים וביניהם התסמינים, גיל האישה וגודל הציסטה.

מרבית הציסטות בשחלות נעלמות באופן עצמאי ועל כן ברוב המקרים הרופאים ימליצו על מעקב. נשים בגיל המעבר הן בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן השחלות ולכן להן יתבצע מעקב צמוד יותר ובדיקות מקיפות. כמו כן, במקרים רבים הציסטות גורמות לשיבוש רמות ההורמונים בגוף והטיפול המתאים יהיה טיפול הורמונלי. במקרים מיוחדים בהם הציסטה בשחלה היא גדולה, גורמת לתסמינים חמורים או עלולה להיות ממאירה, רופאים ימליצו על ניתוח להסרתה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר