היפרדות שליה: תסמינים, גורמי סיכון ודרכי טיפול

היפרדות שליה היא סיבוך של ההריון שבו השליה המגנה על העובר מתנתקת מדופן הרחם. התסמינים לכך הם דימומים, התכווצויות ורגישות בטנית
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 09/01/2018 |
צפיות: 2,950
דירוג: 2.6 מתוך 3 הצבעות
התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע 2.6 מתוך 5
השליה היא איבר אשר מתפתח במהלך ההריון ותפקידו להגן על העובר ולאפשר חילוף חומרים בינו לבין האם. השליה ממוקמת בדופן העליון של הרחם וחבל הטבור מחובר אליה. השליה אמורה להתנתק מדופן הרחם לאחר הלידה.

היפרדות שליה הוא מצב שבו השליה מתנתקת מדופן הרחם בשלב מוקדם מדי, דבר אשר עלול ליצור סיבוכים רבים ואפילו למוות של העובר מכיוון שהוא אינו יכול לקבל חמצן ואת החומרים שמהם הוא ניזון. כמו כן, היפרדות שליה יכולה לגרום לדימומים אשר מהווים סיכון לעובר.

למידע נוסף היכנסי לפורומים:
פורום הריון בסיכון גבוה
פורום הריון ולידה
פורום פוריות, פריון, הפריה חוץ גופית, IVF
פורום ניתוחים גינקולוגים בלייזר, אנדומטריוזיס
פורום גניקולוגיה - רפואת נשים

נשים מעל גיל 35 נמצאות בסיכון להיפרדות שליה

באופן עקרוני, היפרדות שליה יכולה לקרות לכל אחת בכל הריון, אך ישנם כמה גורמים אשר מעלים את הסיכויים לכך. התופעה נפוצה יותר אצל נשים מעל גיל 35 וכן אצל נשים עם הריון מרובה עוברים. היפרדות שליה יכולה להיגרם בעקבות פגיעה או פציעה טראומתית, כמו תאונת דרכים, נפילה או התעללות גופנית. היסטוריה של לחץ דם גבוה מעלה את הסיכון להיפרדות שליה וכך גם סיבוכי הריון שונים, כמו דלקת בדרכי השתן, ריבוי מי שפיר ובעיות עם חבל הטבור. עישון סיגריות ושימוש בסמים יכולים גם כן לגרום להיפרדות שליה. לאישה אשר חוותה היפרדות שליה בהריון יש סיכוי של כ-10% להיפרדות שליה בהריונות הבאים.

התסמין העיקרי של היפרדות שליה הוא דימומים מהנרתיק, עם זאת לעתים הדם נכלא מאחורי השליה ולכן הוא לא יוצא החוצה. תסמינים נוספים של היפרדות שליה הם התכווצויות, רגישות בטנית, תחושת חוסר נוחות, כאבי בטן וכאבי גב. חלק מתסמינים אלה אמנם שכיחים גם בהריון תקין, אך אם הם הולכים ומחמירים עם הזמן יש לפנות לרופא, בעיקר אם הדימומים מופיעים בשליש האחרון של ההריון.

דרגות חומרה של היפרדות שליה

כדי לאבחן אם ישנה היפרדות שליה יש צורך בבדיקה פיזיולוגית ובבדיקת אולטרסאונד. כמו כן, מבצעים בדיקות דם ובודקים את מצבו של העובר. הטיפול בהיפרדות שליה מותנה בחומרת המצב ובגיל העובר. היפרדות שליה מחולקת לשלוש דרגות עיקריות – קלה, בינונית וחמורה.

היפרדות שליה קלה היא מצב שבו היה דימום, אך הוא נחלש והעובר אינו מראה סימני מצוקה. אם ההיפרדות חלה בין שבוע 24 לשבוע 34 ומצב העובר תקין, יש ליטול תרופות שמזרזות את התפתחות הריאות של העובר. אם הדימום אינו פוסק האישה צריכה להישאר בבית החולים להשגחה צמודה ולפיקוח על מצבה ועל מצב העובר. בשבועות מתקדמים הקרובים יותר למועד הלידה ייתכן שיבצעו זירוז לידה או ניתוח קיסרי.

היפרדות שליה בינונית עד חמורה היא מצב שבו האם איבדה דם רב או שהיא או העובר חווים מצוקה. במצב זה יש לזרז את הלידה ככל הניתן, לרוב בניתוח קיסרי. במקרים נדירים, כשיש דימום רב שלא ניתן לעצירה יש צורך בניתוח לכריתת הרחם.

שמירה על בטיחות יכולה למנוע את המצב

תינוקות שנולדים לאימהות שחוו היפרדות שליה נמצאים בסיכון לסיבוכים שונים הקשורים ללידה, כמו פגים שנולדו לפני שבוע 37, עיכובי גדילה ולידה שקטה. אם היפרדות השליה חלה לאחר שבוע 37 יש פחות סיכויים לסיבוכים אלה.

אולי תרצי לקרוא גם:
יולדת תאומים? עדיף ניתוח קיסרי
הסכנות של לחץ דם גבוה בהריון
הריון חוץ רחמי: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
זיהומים בהריון: גורמי סיכון ודרכי מניעה
רחם דו קרני: כיצד הוא משפיע על ההריון?

קשה למנוע את היפרדות השליה, אך שמירה על הבריאות ועל הביטחון של האם תפחית את הסיכויים לכך. לכן נשים בהריון צריכות להפסיק לעשן, עליהן לחגור חגורת בטיחות בכל נסיעה ולשמור על רמות תקינות של לחץ הדם.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר