לימפומה: כל מה שצריך לדעת על סרטן בלוטות הלימפה

לימפומה היא סוג של סרטן אשר מקורו בבלוטות הלימפה. ישנם סוגים שונים של לימפומה, שלהם תסמינים שונים ודרכי הטיפול בהם נבדלות אחת מהשנייה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/10/2018 |
צפיות: 632
גידול סרטני הוא למעשה תוצר של גדילה לא מבוקרת של תאים. תוחלת החיים הממוצעות של התא היא קצרה, אך כאשר ישנה לימפומה, במקום למות התא ממשיך לשגשג ולהתפרש על שטח רחב יותר.
מערכת הלימפה, אשר מהווה חלק ממערכת החיסונית של הגוף, מורכבת מנימים, מצינורות ומקשרי לימפה אשר מוליכים תאים ונוזל לימפתי מהרקמות אל כלי הדם. הנוזל הלימפתי מכיל תאי דם לבנים הנלחמים בזיהומים, וקשריות הלימפה הן למעשה מסננות אשר לוכדות ומשמידות נגיפים וחיידקים וכך מונעות מהם להתפשט ברחבי הגוף ולגרום למחלות. אף על פי שתפקידה של מערכת הלימפה היא להגן על הגוף, התאים המרכיבים אותה יכולים להפוך ממאירים. סוג זה של גידול סרטני מכונה 'לימפומה' או 'סרטן קשרי הלימפה'.

למידע נוסף היכנסו לפורום:
פורום המטולוגיה, מיאלומה נפוצה, לימפומה, קרישה ואנמיה

לימפומות הוד'קין ולימפומות שאינן הודג'קין

ישנם יותר משבעים סוגים שונים של לימפומה אשר יכולים להתפתח בכל האזורים של מערכת הלימפה, לרבות הטחול, השקדים, מח העצם, בלוטת התימוס וקשריות הלימפה. בעבר נהוג היה לחלק את סוגי הלימפומות לשתי קבוצות – לימפומות הודג'קין, אשר מתפתחות בקשריות הלימפה, ולימפומות שאינן הודג'קין אשר מתפתחות בכל מקום אחר במערכת הלימפה. כיום החלוקה מעט שונה וחלק מהלימפומות ההודג'קין שאינן קלאסיות נמצאות בקבוצה אחרת עם לימפומות של תאי B.

סוגים של לימפומות הודג'קין

מוצאן של לימפומות הודג'קין הוא בתאי B או בתאי ריד-סטרנברג של מערכת החיסון.

לימפומת הודג'קין ללא לימפוציטים (Lymphocyte-rich Hodgkin’s disease) – סוג נדיר של לימפומה אשר מהווה 1% בלבד ממקרי הלימפומה. לימפומה זו שכיחה בעיקר אצל אנשים בשנות ה-30 לחייהם. בבדיקות האבחנה מזהים כי מספר הלימפוציטים תקין אך יש מחסור בתאי ריד-סטרנברג.

לימפוצת הודג'קין עשירה בלימפוציטים (Lymphocyte-rich Hodgkin’s disease) – סוג זה של לימפומת הוד'קין נפוץ בעיקר בקרב גברים והוא מהווה כ-5% מכלל מקרי הלימפומה. בדרך כלל מזהים את הלימפומה בשלביה המוקדמים. בבדיקות האבחנה מזהים הן לימפוצטים והן תאי ריד-סטרנברג.

לימפומת הוד'קין עם תאיות מעורבת (Mixed cellularity Hodgkin’s lymphoma) – כרבע מחולי הלימפומה לוקים בסוג זה של המחלה ורוב החולים בה הם גברים בגיל מבוגר. בבדיקות האבחנה מזהים הן לימפוציטים והן תאי ריד-סטרנברג.

לימפומת הודג'קין גושי בעל ריבוי לימפוציטים (Nodular lymphocyte-predominant Hodgkin’s disease) – סוג זה מהווה כ-5% מכלל מקרי הלימפומה והוא נפוץ במיוחד אצל אנשים בין גיל 30 ל-50 ומצוי בעיקר אצל גברים. עם הזמן המחלה יכולה להפוך לסוג אלים של לימפומה שאינה הודג'קין. בבדיקות האבחנה מזהים היעדרות של תאי ריד-סטרנברג.

לימפומת הודג'קין טרשתי-גושי (Nodular sclerosis Hodgkin’s lymphoma) – סוג זה מהווה כ-70% ממקרי הלימפומה והוא נפוץ במיוחד אצל אנשים צעירים. המחלה מתפתחת בבלוטות לימפה שיש בהן טרשת או רקמה צלקתית. שיעורי ההחלמה מסוג זה של לימפומה גבוהים במיוחד.

סוגי לימפומה שאינן הודג'קין

לימפומה של תאי B מפושטת (Diffuse large B cell lymphoma) – הסוג האגרסיבי ביותר של המחלה שבו הגדילה המהירה של הלימפוציטים נובעת מתאי B חריגים בדם.

לימפומת תאי T – מהווה כ-15% ממקרי הלימפומה. סוג זה של לימפומה נבדל בכך שהוא מערב גם את העור. ישנם תת-סוגים של לימפומת תאי T – לימפומת תאי T כרונית ולימפומת תא T אקוטית.

לימפומת בירקיט (Burkitt’s lymphoma) – סוג אגרסיבי של לימפומה אשר שכיח בקרב ילדים, בעיקר באפריקה. לימפומה זו נוטה לפלוש לאיברים שסוגים אחרים של המחלה אינם מגיעים אליהם, כמו מח העצם, חוט השדרה ומערכת העצבים.

לימפומה פוליקולרית (Follicular lymphoma) – סוג נפוץ של לימפומה אשר שכיח בעיקר אצל אנשים מבוגרים, הגיל הממוצע לאבחנה הוא 60. סוג זה של לימופמה מתפתח באופן איטי.

לימפומת תאי מעטפת (Mantle cell lymphoma) – סוג נדיר ואגרסיבי של המחלה. מאובחן לרוב בגילים מבוגרים ונוטה לערב את מערכת העיכול ואת מח העצם.

גורמי סיכון של לימפומה

לא ידועה הסיבה המדויקת שבגללה מתפתחת לימפומה, אך ישנם כמה גורמי סיכון אשר מעלים את הסיכויים ללקות בה, אלה משתנים לפי סוג הלימפומה.

גורמי הסיכון של לימפומת הודג'קין הם גיל – בדרך כלל האבחנה נעשית בגילי ה-20 וה-30 וכן אצל אנשים שעבור את גיל 55; מין – רוב החולים בסוג זה של לימפומה הם גברים; והיסטוריה משפחתית של המחלה. כמו כן, מונונוקלאוזיס זיהומי, המוכרת יותר כ'מחלת הנשיקה' מגבירה את הסיכויים לחלות בלימפומת הודג'קין וכך גם נגיף הכשל החיסוני – HIV.

גורמי סיכון של לימפומות שאינן הודג'קין הם גיל – בדרך כלל האבחנה נעשית אצל אנשים בני 60 ומעלה, אך ישנם תת-סוגים אשר שכיחים יותר אצל ילדים ופעוטות; מין – רוב החולים בסוג זה של לימפומה הם נשים; משקל – להשמנת יתר יש קשר ישיר ללימפומה. כמו כן, מערכת חיסונית חלשה ומחלות אוטאימוניות מגבירות גם כן את הסיכויים לחלות בלימופומות שאינן הודג'קין וכך גם חשיפה לכימיקלים ולקרינה גרעינית ומחלות זיהומיות הפוגעות בתאי ה-T כמו הפטיטיס C, הליקובקטר פילורי ונגיף אפשטיין-בר.

בשלבים המוקדמים של המחלה לא תמיד יש תסמינים המעידים עליה, לרוב מזהים אותה כאשר ישנן בלוטות לימפה מוגדלות, אלה מרגישות כמו בלוטות רכות מתחת לעור. אפשר להרגיש ואף לראות את בלוטות הלימפה המוגדלות בצוואר, בחזה, בבטן, במפשעה ובבתי השחי. תסמינים מוקדמים של לימפומה יכולים להידמות למצבים רפואיים אחרים, כך שקל לפספס אותם והם כוללים עייפות, שיעולים, חום, פריחה, גרד בעור, כאבי בטן, קוצר נשימה, כאבים בעצמות, ירידה לא מוסברת במשקל, זיעת לילה, טחול מוגדל וכאבים בזמן שתיית אלכוהול.

כאשר ישנו חשד ללימפומה יש צורך בלקיחת ביופסיה מבלוטת הלימפה המוגדלת ושליחתה לבדיקת מעבדה כדי לקבוע אם אכן מדובר בלימפומה. אם בביופסיה נמצאו תאי לימפומה, יש צורך בבדיקות המשך כדי לראות את קצב ההתפשטות של הגידול ולבחון באיזה איברים הוא הספיק לפגוע. בדיקות אלה כוללות בדיקות דם ובדיקות דימות כמו רנטגן, CT או MRI.

הן לימפומות הודג'קין והן לימופומות שאינן הודג'קין מסווגת לארבעה שלבים אשר אלה מייצגים את קצב ההתקדמות של המחלה.

שלב 1 – הגידול מצוי בבלוטת לימפה אחת או באיבר אחד.
שלב 2 – הגידול מצוי בשתי בלוטות לימפה סמוכות זו לזו ובאותו צד של הגוף, או שהגידול מצוי באיבר אחד הקרוב לבלוטות לימפה.
שלב 3 – הגידול מצוי בבלוטות לימפה בשני צדי הגוף ובכמה בלוטות לימפה שונות.
שלב 4 – נוסף לבלוטות הלימפה, הגידול התפשט לאיברי גוף שונים.

הטיפול בלימפומה תלוי בסוג הגידול ובשלב ההתקדמות שלו. נכון להיום, הטיפול המקובל הוא שילוב של כימותרפיה, הקרנות וטיפול ביולוגי מתקדם. אצל חלק מהמטופלים נדרש גם טיפול בסטרואידים ולעתים יש צורך בהשתלה של תאי גזע.

לכתבות נוספות בנושא קראו גם:
חוסר מודעות לגבי סרטן הלימפומה
על לימפומה, לוקמיות חריפות ו-CLL
מבטרה: יותר שורדים מסרטן הלימפומה
לימפומה שאינה הוד'גקין? זה בגלל הכביש
התרופה ריטוקסימאב מצילה חולי לימפומה

לימפומה לעומת לוקמיה

גם לימפומה וגם לוקמיה הן סוגים של סרטן הדם ועל כן הן חולקות מאפיינים משותפים. עם זאת, המקור שלהן, התסמינים של כל אחת מהן ודרכי הטיפול שונים זה מזה.

כך למשל, אנשים החולים הן בלימפומה והן בלוקמיה סובלים מחום ומזיעת לילה. אך נוסף על כך, התסמינים של לוקמיה הם דימום מוגבר, כאבי ראש, נטייה לחבלות גוף וסיכון מוגבר לזיהומים. לעומת זאת, אנשים החולים בלימפומה יסבלו מתסמינים כמו חוסר תיאבון, גרד של העור, נפיחות של בלוטות הלימפה ואיבוד משקל לא מוסבר.

כמו כן, המקור של לוקמיה הוא מח העצם והמצב מתפתח בעקבות ייצור מוגבר של כדוריות דם לבנות במח העצם. לעומת זאת, לימפומה מתחילה בבלוטות הלימפה והיא מתקדמת עם ההתפשטות של תאי הדם החריגים.

בשתי המחלות יש תתי-סוגים אשר ההתקדמות שלהם אטית ולעתים כלל לא מטפלים בהם, אלא שומרים על מעקב רפואי תדיר. כאשר מגיעים למצב הדורש טיפול, בשני סוגי המחלות הטיפול יכול להיות בכימותרפיה ובהקרנות, אך נוסף על כך, הטיפול בלוקמיה לרוב כולל שני סוגי טיפול נוספים – השתלת תאי גזע וטיפול תרופתי ממוקד.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אורי רוביו
    ד"ר אורי רוביו
    המטולוג בכיר וסגן מנהל המכון להמטולוגיה במרכז הרפואי סורוקה. תחומי התמחות: מיאלומה נפוצה, MGUS ומחלות תאי פלזמה, לימפומות ומחלות לימפופרוליפרטיביות, אנמיות וציטופוניות אחרות, בעיות קרישה והמטולוגיה שפ... קרא עוד
  • ד"ר רוברטו שפיגלמן
    ד"ר רוברטו שפיגלמן
    נוירוכירורג בכיר תחומי טיפול: גידולים מורכבים, גרורות באזורים רגישים, מנינגיומות, נוירומות אקוסטיות ועוד... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

אי ספיקת כבד: גורמים, תסמינים, דרכי טיפול ודרכי מניעה
ד"ר אסף יששכר
| 15/01/2019 |
צפיות: 108
אי ספיקת כבד נגרמת בשל נזקים ברקמות הכבד המונעים מהכבד לבצע את תפקידו כראוי. המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי בצהבת, בבצקות ובירידה ביכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
גרייה מוחית לאחר אירוע מוחי – תיאורי מקרה
ד"ר דורון תודר
| 09/01/2019 |
צפיות: 169
אנשים שעברו אירוע מוחי יכולים לסבול מבעיות תפקוד רבות, הן מהפן הגופני והן מהפן הקוגניטיבי. גרייה מוחית לא פולשנית מסייעת בשיקום האזור הפגוע של המוח לשיפור איכות החיים
קרא עוד
עקיצת הדבורה: טיפול באלרגיה לדבורים
ד"ר יורם פייטלסון
| 07/01/2019 |
צפיות: 136
עקיצה מדבורה היא אף פעם לא דבר נעים, אבל יש אנשים שלהם העקיצה יכולה להוות סכנת חיים. לכן יש להכיר את התסמינים של אלרגיה לדבורים ולדעת כיצד לטפל בהם במקרה חירום
קרא עוד
חייל, שפר הופעתך: בעיות עור נפוצות בצבא והטיפול בהן
פרופ` ארנון כהן
| 07/01/2019 |
צפיות: 480
חיילים רבים מגלים שבמהלך השירות הצבאי הם פיתחו בעיות עור שונות ומשונות, חלקן חולפות מעצמן אך אחרות יכולות לגרום לחוסר נוחות משמעותית וחלק מהבעיות אף מסוכנות לבריאות. לכן חשוב לזהות את בעיות העור הנפוצות בחיילים ולדעת כיצד לטפל בהן
קרא עוד
המטוריה: גורמים ודרכי טיפול בדם בשתן
ד"ר דב אנגלשטיין
| 06/01/2019 |
צפיות: 268
דם בשתן הוא תסמין של בעיות רפואיות שונות, מאבנים בכליות ועד גידול ממאיר בשלפוחית השתן. לכן, אם מבחינים בדם בשתן, אפילו אם אינו מלווה בכאבים, אין להתעלם אלא לגשת לבדיקה רפואית בהקדם המידי
קרא עוד
‏קוניזציה של צוואר הרחם
ד``ר שרגא וקסלר
| 31/12/2018 |
צפיות: 160
קוניזציה של צוואר הרחם היא הליך שבו כורתים את חרוט צוואר הרחם לאבחון ולטיפול בנגעים סרטניים. לפני שמבצעים את ההליך יש לדעת כיצד מבצעים אותו ומה הסיכונים הכרוכים בו
קרא עוד
המלחמה באלרגיה: התרופות הטבעיות להגנה מפני אלרגיה עונתית
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/12/2018 |
צפיות: 182
החורף כבר כאן ואיתו מגיעה האלרגיה, במקום לרוץ לארון התרופות אפשר לפתוח את ארון המטבח ולהשתמש בתרופות טבעיות להקלה על התסמינים
קרא עוד
מלנומה בעין: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר שחר פרנקל
| 24/12/2018 |
צפיות: 242
מלנומה היא גידול סרטני קטלני היכול להופיע בעין, זיהוי המחלה בשלביה המוקדמים יכול למנוע התפשטות של הגידול לאיברי גוף אחרים ולהציל חיים
קרא עוד
פוליציטמיה ורה: הכול על סרטן הדם הנדיר
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 17/12/2018 |
צפיות: 261
פוליציטמיה ורה היא סוג של סרטן דם. נכון להיום עוד אין מרפא למחלה, אך ישנם טיפולים המאפשרים להמשיך לחיות חיים תקינים ופעילים
קרא עוד
נרקולפסיה: תסמינים ודרכי טיפול במחלת השינה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/12/2018 |
צפיות: 262
נרקולפסיה היא בעיה נוירולוגית אשר גורמת להתקפי שינה פתאומיים. ההפרעה עצמה אינה מסוכנת, אך היא יכולה להוביל לסיטואציות לא נעימות
קרא עוד