לימפומה: כל מה שצריך לדעת על סרטן בלוטות הלימפה

לימפומה היא סוג של סרטן אשר מקורו בבלוטות הלימפה. ישנם סוגים שונים של לימפומה, שלהם תסמינים שונים ודרכי הטיפול בהם נבדלות אחת מהשנייה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/10/2018 |
צפיות: 790
גידול סרטני הוא למעשה תוצר של גדילה לא מבוקרת של תאים. תוחלת החיים הממוצעות של התא היא קצרה, אך כאשר ישנה לימפומה, במקום למות התא ממשיך לשגשג ולהתפרש על שטח רחב יותר.
מערכת הלימפה, אשר מהווה חלק ממערכת החיסונית של הגוף, מורכבת מנימים, מצינורות ומקשרי לימפה אשר מוליכים תאים ונוזל לימפתי מהרקמות אל כלי הדם. הנוזל הלימפתי מכיל תאי דם לבנים הנלחמים בזיהומים, וקשריות הלימפה הן למעשה מסננות אשר לוכדות ומשמידות נגיפים וחיידקים וכך מונעות מהם להתפשט ברחבי הגוף ולגרום למחלות. אף על פי שתפקידה של מערכת הלימפה היא להגן על הגוף, התאים המרכיבים אותה יכולים להפוך ממאירים. סוג זה של גידול סרטני מכונה 'לימפומה' או 'סרטן קשרי הלימפה'.

למידע נוסף היכנסו לפורום:
פורום המטולוגיה, מיאלומה נפוצה, לימפומה, קרישה ואנמיה

לימפומות הוד'קין ולימפומות שאינן הודג'קין

ישנם יותר משבעים סוגים שונים של לימפומה אשר יכולים להתפתח בכל האזורים של מערכת הלימפה, לרבות הטחול, השקדים, מח העצם, בלוטת התימוס וקשריות הלימפה. בעבר נהוג היה לחלק את סוגי הלימפומות לשתי קבוצות – לימפומות הודג'קין, אשר מתפתחות בקשריות הלימפה, ולימפומות שאינן הודג'קין אשר מתפתחות בכל מקום אחר במערכת הלימפה. כיום החלוקה מעט שונה וחלק מהלימפומות ההודג'קין שאינן קלאסיות נמצאות בקבוצה אחרת עם לימפומות של תאי B.

סוגים של לימפומות הודג'קין

מוצאן של לימפומות הודג'קין הוא בתאי B או בתאי ריד-סטרנברג של מערכת החיסון.

לימפומת הודג'קין ללא לימפוציטים (Lymphocyte-rich Hodgkin’s disease) – סוג נדיר של לימפומה אשר מהווה 1% בלבד ממקרי הלימפומה. לימפומה זו שכיחה בעיקר אצל אנשים בשנות ה-30 לחייהם. בבדיקות האבחנה מזהים כי מספר הלימפוציטים תקין אך יש מחסור בתאי ריד-סטרנברג.

לימפוצת הודג'קין עשירה בלימפוציטים (Lymphocyte-rich Hodgkin’s disease) – סוג זה של לימפומת הוד'קין נפוץ בעיקר בקרב גברים והוא מהווה כ-5% מכלל מקרי הלימפומה. בדרך כלל מזהים את הלימפומה בשלביה המוקדמים. בבדיקות האבחנה מזהים הן לימפוצטים והן תאי ריד-סטרנברג.

לימפומת הוד'קין עם תאיות מעורבת (Mixed cellularity Hodgkin’s lymphoma) – כרבע מחולי הלימפומה לוקים בסוג זה של המחלה ורוב החולים בה הם גברים בגיל מבוגר. בבדיקות האבחנה מזהים הן לימפוציטים והן תאי ריד-סטרנברג.

לימפומת הודג'קין גושי בעל ריבוי לימפוציטים (Nodular lymphocyte-predominant Hodgkin’s disease) – סוג זה מהווה כ-5% מכלל מקרי הלימפומה והוא נפוץ במיוחד אצל אנשים בין גיל 30 ל-50 ומצוי בעיקר אצל גברים. עם הזמן המחלה יכולה להפוך לסוג אלים של לימפומה שאינה הודג'קין. בבדיקות האבחנה מזהים היעדרות של תאי ריד-סטרנברג.

לימפומת הודג'קין טרשתי-גושי (Nodular sclerosis Hodgkin’s lymphoma) – סוג זה מהווה כ-70% ממקרי הלימפומה והוא נפוץ במיוחד אצל אנשים צעירים. המחלה מתפתחת בבלוטות לימפה שיש בהן טרשת או רקמה צלקתית. שיעורי ההחלמה מסוג זה של לימפומה גבוהים במיוחד.

סוגי לימפומה שאינן הודג'קין

לימפומה של תאי B מפושטת (Diffuse large B cell lymphoma) – הסוג האגרסיבי ביותר של המחלה שבו הגדילה המהירה של הלימפוציטים נובעת מתאי B חריגים בדם.

לימפומת תאי T – מהווה כ-15% ממקרי הלימפומה. סוג זה של לימפומה נבדל בכך שהוא מערב גם את העור. ישנם תת-סוגים של לימפומת תאי T – לימפומת תאי T כרונית ולימפומת תא T אקוטית.

לימפומת בירקיט (Burkitt’s lymphoma) – סוג אגרסיבי של לימפומה אשר שכיח בקרב ילדים, בעיקר באפריקה. לימפומה זו נוטה לפלוש לאיברים שסוגים אחרים של המחלה אינם מגיעים אליהם, כמו מח העצם, חוט השדרה ומערכת העצבים.

לימפומה פוליקולרית (Follicular lymphoma) – סוג נפוץ של לימפומה אשר שכיח בעיקר אצל אנשים מבוגרים, הגיל הממוצע לאבחנה הוא 60. סוג זה של לימופמה מתפתח באופן איטי.

לימפומת תאי מעטפת (Mantle cell lymphoma) – סוג נדיר ואגרסיבי של המחלה. מאובחן לרוב בגילים מבוגרים ונוטה לערב את מערכת העיכול ואת מח העצם.

גורמי סיכון של לימפומה

לא ידועה הסיבה המדויקת שבגללה מתפתחת לימפומה, אך ישנם כמה גורמי סיכון אשר מעלים את הסיכויים ללקות בה, אלה משתנים לפי סוג הלימפומה.

גורמי הסיכון של לימפומת הודג'קין הם גיל – בדרך כלל האבחנה נעשית בגילי ה-20 וה-30 וכן אצל אנשים שעבור את גיל 55; מין – רוב החולים בסוג זה של לימפומה הם גברים; והיסטוריה משפחתית של המחלה. כמו כן, מונונוקלאוזיס זיהומי, המוכרת יותר כ'מחלת הנשיקה' מגבירה את הסיכויים לחלות בלימפומת הודג'קין וכך גם נגיף הכשל החיסוני – HIV.

גורמי סיכון של לימפומות שאינן הודג'קין הם גיל – בדרך כלל האבחנה נעשית אצל אנשים בני 60 ומעלה, אך ישנם תת-סוגים אשר שכיחים יותר אצל ילדים ופעוטות; מין – רוב החולים בסוג זה של לימפומה הם נשים; משקל – להשמנת יתר יש קשר ישיר ללימפומה. כמו כן, מערכת חיסונית חלשה ומחלות אוטאימוניות מגבירות גם כן את הסיכויים לחלות בלימופומות שאינן הודג'קין וכך גם חשיפה לכימיקלים ולקרינה גרעינית ומחלות זיהומיות הפוגעות בתאי ה-T כמו הפטיטיס C, הליקובקטר פילורי ונגיף אפשטיין-בר.

בשלבים המוקדמים של המחלה לא תמיד יש תסמינים המעידים עליה, לרוב מזהים אותה כאשר ישנן בלוטות לימפה מוגדלות, אלה מרגישות כמו בלוטות רכות מתחת לעור. אפשר להרגיש ואף לראות את בלוטות הלימפה המוגדלות בצוואר, בחזה, בבטן, במפשעה ובבתי השחי. תסמינים מוקדמים של לימפומה יכולים להידמות למצבים רפואיים אחרים, כך שקל לפספס אותם והם כוללים עייפות, שיעולים, חום, פריחה, גרד בעור, כאבי בטן, קוצר נשימה, כאבים בעצמות, ירידה לא מוסברת במשקל, זיעת לילה, טחול מוגדל וכאבים בזמן שתיית אלכוהול.

כאשר ישנו חשד ללימפומה יש צורך בלקיחת ביופסיה מבלוטת הלימפה המוגדלת ושליחתה לבדיקת מעבדה כדי לקבוע אם אכן מדובר בלימפומה. אם בביופסיה נמצאו תאי לימפומה, יש צורך בבדיקות המשך כדי לראות את קצב ההתפשטות של הגידול ולבחון באיזה איברים הוא הספיק לפגוע. בדיקות אלה כוללות בדיקות דם ובדיקות דימות כמו רנטגן, CT או MRI.

הן לימפומות הודג'קין והן לימופומות שאינן הודג'קין מסווגת לארבעה שלבים אשר אלה מייצגים את קצב ההתקדמות של המחלה.

שלב 1 – הגידול מצוי בבלוטת לימפה אחת או באיבר אחד.
שלב 2 – הגידול מצוי בשתי בלוטות לימפה סמוכות זו לזו ובאותו צד של הגוף, או שהגידול מצוי באיבר אחד הקרוב לבלוטות לימפה.
שלב 3 – הגידול מצוי בבלוטות לימפה בשני צדי הגוף ובכמה בלוטות לימפה שונות.
שלב 4 – נוסף לבלוטות הלימפה, הגידול התפשט לאיברי גוף שונים.

הטיפול בלימפומה תלוי בסוג הגידול ובשלב ההתקדמות שלו. נכון להיום, הטיפול המקובל הוא שילוב של כימותרפיה, הקרנות וטיפול ביולוגי מתקדם. אצל חלק מהמטופלים נדרש גם טיפול בסטרואידים ולעתים יש צורך בהשתלה של תאי גזע.

לכתבות נוספות בנושא קראו גם:
חוסר מודעות לגבי סרטן הלימפומה
על לימפומה, לוקמיות חריפות ו-CLL
מבטרה: יותר שורדים מסרטן הלימפומה
לימפומה שאינה הוד'גקין? זה בגלל הכביש
התרופה ריטוקסימאב מצילה חולי לימפומה

לימפומה לעומת לוקמיה

גם לימפומה וגם לוקמיה הן סוגים של סרטן הדם ועל כן הן חולקות מאפיינים משותפים. עם זאת, המקור שלהן, התסמינים של כל אחת מהן ודרכי הטיפול שונים זה מזה.

כך למשל, אנשים החולים הן בלימפומה והן בלוקמיה סובלים מחום ומזיעת לילה. אך נוסף על כך, התסמינים של לוקמיה הם דימום מוגבר, כאבי ראש, נטייה לחבלות גוף וסיכון מוגבר לזיהומים. לעומת זאת, אנשים החולים בלימפומה יסבלו מתסמינים כמו חוסר תיאבון, גרד של העור, נפיחות של בלוטות הלימפה ואיבוד משקל לא מוסבר.

כמו כן, המקור של לוקמיה הוא מח העצם והמצב מתפתח בעקבות ייצור מוגבר של כדוריות דם לבנות במח העצם. לעומת זאת, לימפומה מתחילה בבלוטות הלימפה והיא מתקדמת עם ההתפשטות של תאי הדם החריגים.

בשתי המחלות יש תתי-סוגים אשר ההתקדמות שלהם אטית ולעתים כלל לא מטפלים בהם, אלא שומרים על מעקב רפואי תדיר. כאשר מגיעים למצב הדורש טיפול, בשני סוגי המחלות הטיפול יכול להיות בכימותרפיה ובהקרנות, אך נוסף על כך, הטיפול בלוקמיה לרוב כולל שני סוגי טיפול נוספים – השתלת תאי גזע וטיפול תרופתי ממוקד.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

מיאלומה נפוצה, המטולוגיה, לימפומה, קרישה ואנמיה

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו מחלות תאי פלזמה, MGUS, לימפומה, קרישה, אנמיה, המטולוגיה שפירה, אימונו-המטולוגיה, דימום, המטו-אונקולוגיה, מחלות לימפופרוליפרטיביות, ציטופניות ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • טסיות נמוכות מהרגיל, חולשה, ויטמין D נמוך מאד
  שוש
  19/03/2019

  שלום, בת 43 חולשה קיצונית מזה כמה חודשים,
  בבדיקות דם: wbc=3.80 platals=96
  ויטמין D=3.1
  מה זה אומר ואיך ניתן לטפל
  בתודה מראש.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בירור לגבי כדוריות לבנות יורדות
  אמא
  02/03/2019

  שלום רב
  בתי בת 26 בריאה בדכ
  לפניי חצי שנה חשה בכאבים בבטן הקאות חולשה ירידה בלתי מוסברת של 10 קג בחודשיים בבדיקות שנעשו הייתה ירידה דראסטית של כדוריות לבנות עשו סיטי בטן אולטראסאונד מלבד קצת נוזלים מסביב למעיים לא גילו כלום הייתה מאושפזת 10 ימים לסיכומו של עיניין אבחנו במחלה זיהומית חולפת .
  בשבועיים האחרונים היא עייפה מאוד עשתה בדיקות דם ויש שוב צניחה בכדוריות לבנות והמוגלובין 10 יש לציין שלא כואב לה כלום רק עייפות
  מה יכולה להיות הסיבה לצניחת הכדוריות הלבנות? נבקה עי גסטרו הכל תקין ראומטולוג תקין .
  אשמח לעזרתכם
  תודה אמא

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הולכת לאיבוד בין מחלות ומוגבלויות
  סיגל
  27/02/2019

  בלידת קיסרי בניתוח חירום לקיתי בוירוס אפשטיין בר ואובחנתי ע"י זיהומולוגית כחולת פיברומיאלגיה ותשישות כרונית.
  יחד עם זאת מאז הלידה לפני מעל 21 שנה אני צורחת ומתפתלת מכאבים עד כדי מוגבלות בפעולות פשוטות כגון רכיסת רוכסן/כפתורים פתיחת מקרר הרמת/הורדת בלם יד חפיפה ואחיזה בעט או אף בעיתון.

  כשהתעקשתי שמשהו רע ושונה מנטרל אותי מתפקוד בבית ובטיפול בילדים גילו לי טרום מחלת דם קשה והראומטולוגית הריצה אותי באותו רגע להמטולוגית פרופ' לאחר שהסתודדה איתה לא פירטה מה. לבסוף המטולוגית אחרת אמרה טרום מיאלומה נפוצה או בסיכון לא הבנתי. כל הרופאים שהתלוננתי על כאבים ובכי ואי יכולת לעלות מדרכה ולצאת מרכב למשל טענו: טוב את לאחר לידת שלישיה...עלית 40 ק"ג במשקל...יש לך פיברומיאלגיה...הפניות לפסיכיאטרים ומרפאות כאב...נוירוכירורג אורתופדים ועוד...כולם איבחנו מחלות בתחום מקצועם...אבל אני עדיין גונחת מכאבים חרדות דיכאון ועוד.
  לא יודעת כיצד לתמרן בין כל אנשי המקצוע וזה מתיש אותי. 80% מהיממה אני במנוחה ו/או ממש במיטה ואין לי הדרכה כיצד לפתור בעיה בעיה בעיקר כשגם נוסף לכך הפן הנפשי.
  התאכזבתי מרופאים ואף הגעתי בגלל משבר לרויחה ולבריאות הנפש עד כדי אשפוזים.
  איך יוצאים מהכאבים והצליעות? הבלוטות נפוחות ומכאיבות והנפש שלי לא מוצאת מנוח בגוף חולה ללא פעילות גופנית כבעבר. ציפרלקס לא משכך כאבים ולא עוזר בפעולות היום יום.
  ממה להתחיל? קבעתי תור עם עו"ס מכבי אך עד אז עלי להבין אם המחלה הרימה ראש בדחיפות
  מאשת קריירה במשרה בכירה הפכתי לשבר כלי. ישנם עוד גורמים שמונעים ממני החלמה ומעיקים אך הם אינם הגורמים ומטופלים בנפרד. .

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כותבים שזה חשש ללימפומה
  משה
  20/02/2019

  שלום.
  אושפזתי בבית חולים לאחר חום וחולשה של כמה חודשים .
  עשו לי CT ומצאן בלוטה נפוחה אגנית משמאל .
  יש לציין שעשו לי בדיקת מוח עצם ויצא תקין , באמצע האישפוז הגיע תוצאות מקופת חולים על זיהום Q פיבר שהבית חולים לא ממש מתייחס לזה הם מתעקשים שולי זה מחלת הסרטן .עד כמה שקראתי והבנתי הזיהום הזה כן מנפח בלוטות לימפה .
  שלחו אותי לביופסיה ושמח לתוצאות ולפעינוח של עוד מומחה , הם כותבים שזה חשש ללימפומה .
  התוצאות ביופסיה הם:
  normal nodal architecture is not recognized
  there is a difuse inflitrate by small and medium sized apopotic cels are seen
  the typical cells are seen for cd3 and do not stain for cd20
  the mib-1 proliferation index is approx 40%
  the picture raises the possibility of T-cell limphoproliferative disease but insufficient for definite diagnosis
  additiional ihc stain pending

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לימפומה מסוג ולדנסטרום WM
  סיגלית
  07/02/2019

  בעלי עומד לעבור טיפול במבטרה+ציקלופוספמיד+דקסה.
  ושאלתי, האם ישנה בדיקה שיכולה לבדוק את התאמתו לטיפול הזה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האם צמחים כמו שיבא ופרי האנונה מועילים לחולים סרטניים?
  אדי
  28/11/2018

  בעבר פרופ' אלן ברבי המליץ על צמח השביבא שבאמת יש לו סגולות רפאויות וגם מחקרים שמאמתים זאת.

  תוהה האם גם לפרי ה-Annona יש באמת סגולות כמו שמייחסים לו, והאם יש מחקרים או מאמרים רפואיים שמאמתים זאת?

  תודה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האם...

  פרופ' אלן ברבי
  11/12/2018

  על אנונה לא ידוע לי

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טיפול עקב תוצאות בדיקות דם
  מרב
  02/11/2018

  הי,
  אשמח לקבל המלצה כמה כמוסות אקטיפרין לקחת ביום.
  בת 48, סובלת מתת פעילות של בלוטת התריס (השימוטו)
  TSH 0.5
  T3 ו-T4 נורמלים
  המוגלובין 11
  המטוקריט 35.5
  MCH 26.7
  פרטיו 11
  B12 213

  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טיפול

  פרופ' אלן ברבי
  03/12/2018

  אחד ביום לפחות 3 חודשים ולבדוק ס.ד ופריטין

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • השלכות של פוליציטמיה ורה
  שקד
  24/11/2018

  שלום רב לך פרופסור ברבי

  אני בחור בן 25 והתגלתה אצלי מוטציית jak2. כמו כן ערכי בדיקות הדם שלי הם המוגלובין 18 והמטוקריט 55. האם לפי מדדים אלו אני חולה בפוליציטמיה או שיש עוד מדדים שמאבחנים המחלה?
  האם יש השלכות למחלה עקב גילי הצעיר?
  האם תוחלת החיים נמוכה במחלת הפוליציטמיה ורה?
  תודה רבה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פוליציטמיה ורה

  ד``ר אורי רוביו
  25/11/2018

  המצאות מוטציה לJAK2 יחד עם המטוקריט של 55, בהחלט מהווים שני קריטריונים מג'וריים הנחוצים לביסוס האבחנה, אבל אבחנה ודאית תשען גם על שינויים אופייניים במוח העצם בביופסיה כקריטריון מ'גורי הכרחי
  ו/או רמות הורמון האריתרופואטין נמוך בדם.
  יש להשלים את שתי הבדיקות הללו, אך בהחלט החשד גבוה למחלה.
  יש להעריך גורמי סיכון נוספים בנוסף לגיל, כי הגישה הטיפולית מותאמת לגורמי הסיכון.
  בצעירים מגיל 60 בד"כ מסתפקים בהקזות דם ואספירין במינון נמוך
  לגבי תוחלת חיים- כאמור משתנה בהתאם לגורמי סיכון - דיון מורכב ולא למסגרת הפורום

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תוסף מומלץ להעלאת הברזל
  שירה
  22/11/2018

  בבדיקת דם אחרונה הברזל היה 45 ופריטין 6. יש לציין שאני תורמת דם כל שלושה חודשים. איזה תוסף כדאי לי לקחת ולמשך כמה זמן?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תוסף ברזל

  ד``ר אורי רוביו
  25/11/2018

  כל תוסף ברזל ויש הרבה תרכובות ובלבד שאת סובלת אותו ולא גורם לך תופעות לוואי
  אני בדרך כלל ממליץ פריפול או פרוגרד

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בדיקת קרדיוליפין Iga מוגברת- בהמשך לתשובתך
  אביטל אייזנברג
  21/11/2018

  בהמשך לתשובתך אכן ביצעתי את הבדיקה פעמיים בהפרש של 3 חודשים ובשתי הבדיקות האנטיקרדיוליפין iga יצא מוגבר פי 3 מהנורמה וכל שאר הבדיקות יצאו תקינות. בעבר הומלץ לי ע"י המטולוג שלפני פרוצדורות פולשניות יש לשקול טיפול בקלקסן ונטילת גלולות למניעה רק מפרוגסטרון ללא אסטרוגן. שאלותיי הן: האם על סמך 2 הבדיקות החיוביות הללו ניתן לומר שאני אכן סובלת מתסמונת apla? האם בעתיד כשארצה להרות זה עלול להוביל לבעיות כלשהן? האם הריון עם תסמונת apla נחשב להריון בסיכון? האם יש צורך בטיפול כלשהו ובכל מצב?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ACL

  ד``ר אורי רוביו
  22/11/2018

  הי אביטל,
  שתי בדיקות עם ANTICARDIOLIPIN חיוביות מהווה קריטריון מעבדתי שאינו מספק לכשעצמו, האבחנה של APLA חייבת גם קליניקה תואמת.

  לא פרטת את ההסטוריה המילדותית שלך או מצבך הבריאותי בגינו נעשו הבדיקות הנ"ל .
  הפורום אינו מיועד לתת יעוצים ברמה זו הדורשת גם חשיפה של פרטים אנמנסטיים ובריאותיים
  לכן אני מציע לפנות ליעוץ המטולוג מסודר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
יועצים בתחום

 • ד"ר רוברטו שפיגלמן
  ד"ר רוברטו שפיגלמן
  נוירוכירורג בכיר תחומי טיפול: גידולים מורכבים, גרורות באזורים רגישים, מנינגיומות, נוירומות אקוסטיות ועוד... קרא עוד
 • ד"ר אורי רוביו
  ד"ר אורי רוביו
  המטולוג בכיר וסגן מנהל המכון להמטולוגיה במרכז הרפואי סורוקה. תחומי התמחות: מיאלומה נפוצה, MGUS ומחלות תאי פלזמה, לימפומות ומחלות לימפופרוליפרטיביות, אנמיות וציטופוניות אחרות, בעיות קרישה והמטולוגיה שפ... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

כולסטאטומה: דרכי טיפול ומניעה
ד"ר עמית וולפוביץ
| 18/04/2019 |
צפיות: 127
אל תתנו לדלקת אוזניים ״רגילה״ להידרדר ולהפוך לכרונית. חוסר טיפול והתעלמות מהדלקת יכול להידרדר עד למצב של כולסטאטומה. תהיו עם היד על הדופק ובכך תמנעו מטיפולים ממושכים ואף מניתוחים. הכל על התופעה- במאמר הבא
קרא עוד
דם בצואה: מה הסיבות לדימום רקטלי?
ד"ר רפאל אלון
| 16/04/2019 |
צפיות: 176
סיטואציה שכיחה שלא מדברים עליה רבות היא מציאת דם על נייר הטואלט בעת הניגוב. אז מה הסיבות לדימום רקטלי? הגיע הזמן לשבור שתיקה
קרא עוד
MSUD: מחלת השתן בטעם סירופ מייפל
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 03/04/2019 |
צפיות: 296
למרות שמה המתוק והמפתה, הניתן לה בעקבות ריח השתן המזכיר מייפל, מדובר במחלה גנטית חשוכת מרפא הנחשבת שכיחה בקרב אוכלוסיית יהודי אשכנז. מהם התסמינים? כיצד מאבחנים? ואיך קשורות לכל זה חומצות אמינו? גזרו ושמרו
קרא עוד
אלרגיה לאגוזים: תסמינים, דוגמאות ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 01/04/2019 |
צפיות: 736
אלרגיה לאגוזים נחשבת לחלק מקבוצת אלרגיית המזון. בשונה מאלרגיות המזון לביצים או חלב, אלרגיה זו לא חולפת בד"כ עם הגיל והיא נשארת עם האדם לאורך כל חייו
קרא עוד
צנתור עצמי לסירוגין שלפוחית השתן: כשהמטופל הופך למטפל
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/03/2019 |
צפיות: 842
מרגישים שאתם מאבדים את השליטה על שלפוחית השתן? מפחדים מבריחת שתן? צריכים ללכת לשירותים אבל בסוף לא יוצא דבר? עכשיו תוכלו לפתור את הבעיה בין כותלי ביתכם. צנתור שלפוחית השתן- עשו זאת בעצמכם
קרא עוד
כאבים באזור הכבד, אלכוהול וכבד שומני
ד"ר מוחמד מסארוה
| 04/03/2019 |
צפיות: 552
לא כמו כאב ראש, כאבים בכבד לא יעברו מאליהם. כאבים אלה יכולים להעיד על בעיות חמורות כמו הפטיטיס, שחמת הכבד וסרטן הכבד
קרא עוד
אלרגיה לביצים: תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 24/02/2019 |
צפיות: 321
אלרגיה לביצים היא בין האלרגיות למזון הנפוצות בעולם, בעיקר בקרב ילדים ותינוקות. ללא טיפול נכון, האלרגיה מסוכנת מאוד ואף יכולה לגרום למוות
קרא עוד
תרגילי קיגל: לחיזוק רצפת האגן ולמניעת בריחת שתן
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/02/2019 |
צפיות: 518
חולשה של שרירי רצפת האגן יכולה לגרום לבעיות בריאותיות רבות אצל גברים ואצל נשים, כמו בריחת שתן ואי נקיטת שתן. תרגילי קיגל מסייעים לחיזוק השרירים ובמניעה של בעיות אלה
קרא עוד
הליקובקטר פילורי: תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר מוחמד מסארוה
| 05/02/2019 |
צפיות: 613
הליקובקטר פילורי הוא חיידק אשר גורם לזיהום ולכיבים בקיבה המאופיינים בכאבי בטן חזקים. הזנחה של המצב יכולה להוביל לבעיות בריאותיות חמורות כמו דלקת הצפקת וחסימת קיבה
קרא עוד
מחלות כבד בילדים
ד"ר אחיה אמיר
| 03/02/2019 |
צפיות: 266
מגוון מחלות הכבד בילדים, מולדות או נרכשות, הוא רחב. מחלת הכבד השכיחה ביותר היא מחלת הכבד השומני. הטיפול משתנה בהתאם למחלה הספציפית ולחומרת המצב, אך לרוב נדרש מעקב ארוך טווח
קרא עוד