קורונה 2023: על הזן החדש והחיסונים

קרוב לארבע שנים מאז שהקורונה הפציעה בחיינו בפעם הראשונה, ואף שהפחד וההגבלות סביבה התפוגגו מזמן, יש מי שנדבקים בווירוס גם בימים אלה. הנה כל מה שצריך לדעת על הקורונה גרסת 2023
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/09/2023 |
צפיות: 9,975
דירוג: 4.7 מתוך 12 הצבעות
התקבלו 12 דירוגים בציון ממוצע 4.7 מתוך 5
כן, אתם קוראים נכון. הקורונה עדיין איתנו, אבל לפני שאתם ממהרים להצטייד במסכה רפואית ואלכוג'ל, כדאי שתשמעו את החדשות הטובות: הנגיף לא גורם, לפחות כרגע, לתחלואה קשה מדי מאחר שרוב האוכלוסייה בעולם מחוסנת מספיק והמחלה כבר לא מוגדרת כמגיפה, אלא כפוסט פנדמיה.

אי שם בתחילת 2020 המצב היה אחרת. בעולם רק נחשפו לנגיף ולאט לאט החלו המדינות השונות להטיל הגבלות על האזרחים. באותה השנה חל איסור לטוס, להתרחק אפילו 100 מטר מהבית לתקופה מסוימת, להסתובב ברחובות או להיפגש עם הסבים והסבתות. בהמשך, העולם התוודע לגלים של וריאנטים של הקורונה, וההגבלות הצטמצמו או הוסרו בהתאם, וכן החיסונים החלו להגיע ולהשפיע.

נעים להכיר? זהו זן הקורונה החדש


לאחרונה מתקבלים דיווחים על גל קורונה חדש ועל אנשים שחלו בנגיף לאחר שחזרו מטיול בחו"ל. הזן נקרא EG5 (מכונה גם אריס) והוא זוהה באירופה וארצות הברית וכן בישראל. מדובר במוטציה חדשה של נגיף האומיקרון, אותו כמעט כל אחד הכיר מקרוב ב-2021, כשהתפרץ לראשונה.

מהם הסימפטומים של זן האריס ואיך תאבחנו הדבקה בו?


התסמינים של זן האריס דומים לאלו שהזנים הקודמים התאפיינו בהם: כאב ראש, שיעול, נזלת, חולשה וכאבי שרירים. אפשר בקלות לטעות ולחשוב שנדבקתם בשפעת, מאחר והסימפטומים די זהים. כאמור, נכון לעכשיו, התחלואה אינה מוגדרת כקשה מאחר וישנה עמידות וחיסון של מירב האוכלוסיה לנגיף הקורונה ולזן האומיקרון בפרט. כדי לאבחן האם אכן נדבקתם בקורונה תצטרכו לרכוש בדיקה בבית מרקחת או ברשתות הפארם, לדגום את עצמכם והתשובה לא תשאיר מקום לספק.

גם החיסונים כבר כאן


החיסונים הגיעו במהלך ספטמבר 2023 לישראל והם מכסים את זני האומיקרון – הנוכחי ואלו שקדמו לו. בשלב הראשון, ניתנת המלצה להתחסן לאוכלוסיית הקשישים (בני 60 ומעלה) וכן אנשים צעירים יותר אשר סובלים ממחלות רקע, היותם מדוכאי חיסון או נשים הנמצאות בהריון.

גם יתר האוכלוסייה מוזמנת להתחסן נגד זני הנגיף הנוכחיים, החל מילדים בני חמש, זאת ללא תלות בחיסוני קורונה שקיבלו בעבר (בתנאי שעבר מספיק זמן מהחיסון אם אכן התחסנו) או אם החלימו ממחלת הקורונה על שלל זניה. ילדים בני חצי שנה עד חמש שטרם נדבקו או חוסנו, כמו גם מבוגרים מושתלי מח עצם, יצטרכו לקבל את החיסון בשתי מנות בהפרש של 4 שבועות.

כאמור, לנשים בהריון מומלץ להתחסן וגם אמהות מניקות יכולות לעשות זאת מאחר שאין חשש לפגיעה בעובר או בתינוק. נשים רבות אשר שוקלות להיכנס להריון חוששות מהשפעת החיסון על ההיקלטות או על בריאות העובר, אך לא נמצאו לכך כל עדויות. יתרה מכך, גם לנשים הנמצאות בעיצומם של טיפולי פוריות מומלץ להתחסן נגד הקורונה.

האם כדאי להתחסן לקורונה במקביל לקבלת חיסונים נוספים?


גורמי רפואה מדגישים שאין כל מניעה להתחסן במקביל לשפעת, למשל, ולקורונה, אלא שניתן ואף מומלץ לקבלם באותו המועד. הסיבה לכך נעוצה בתופעות הלוואי (הקלות) שיכולות להופיע עם קבלת החיסון. עם זאת, אם קיבלתם חיסון נגד אבעבועות הקוף תצטרכו להמתין עם מנת החיסון נגד הקורונה.

האם יש הנחיות חדשות כדי למנוע הדבקה?


נכון לעכשיו, לא. מאחר והתחלואה לא צפויה להיות קשה, האוכלוסייה לא צריכה לשנות את התנהגותה ומראות כמו המסכות, הכפפות והגבלות התנועה השונות לא צפויים לחזור שוב. אם אתם שייכים לקבוצת סיכון כלשהי, עובדים עם אוכלוסיות בסיכון או רוצים לשמור על עצמכם מכל סיבה שהיא, תוכלו לעטות מסכה בחללים סגורים בהם מצטופפים אנשים רבים (אוטובוס או מטוס, למשל).

אם בעבר הייתה חובת בידוד נוקשה במיוחד, שכללה בין שבוע לשבועיים של בידוד ביתי (ובשיא המגפה - במלוניות קורונה), כיום כבר אין זכר לכך. עם זאת, על מי שיודע שנדבק בקורונה, כמו בכל מחלה אחרת, להקפיד ולהישאר בביתו עד להחלמה ולא להגיע לעבודה או לימודים ולא להתראות עם אנשים כדי לא להביא להדבקה בקהילה.

לסיכום, נגיף הקורונה עדיין לא עבר מן העולם, אך הן האוכלוסייה והן המערכת הרפואית יודעות להתמודד איתו. ימי המגפה (פנדמיה) עברו וכעת העולם יודע לחיות לצד הקורונה, עד שזו תיעלם לגמרי.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר רגב כהן
    ד"ר רגב כהן
    מומחה למחלות זיהומיות ורפואה פנימית מנהל היחידה למחלות זיהומיות ולמניעת זיהומים במרכז הרפואי צאנז בבית החולים לניאדו,מנהל המרפאה למטייל במרכז הרפואי צאנז בבית החולים לניאדו. מחלות זיהומיות הנרכשות בבת... קרא עוד