כמה כולסטרול יש לי?

סקר של החברה לחקר מניעה וטיפול בטרשת עורקים: 75 אחוזים מהאוכלוסייה אינם יודעים מהי רמת הכולסטרול המומלצת עבורם. אחוז גבוה בודק את רמת הכולסטרול, אך רק מעטים יודעים לציין את רמתו
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 31/05/2006 |
צפיות: 9,337
75 אחוזים מהאוכלוסייה אינם יודעים מהי רמת הכולסטרול המומלצת עבורם, כך עולה מסקר שערכה החברה לחקר מניעה וטיפול בטרשת עורקים באמצעות מכון המחקר שילוב. הסקר נערך לקראת ההכרזה על ההמלצות החדשות לערכי המטרה של כולסטרול. 67 אחוזים מהנשאלים ציינו כי בדקו בזמן כלשהו את רמת הכולסטרול שלהם (36 אחוזים עשו זאת בחצי השנה האחרונה, ו-18 אחוזים עשו זאת בתקופה של בין חצי שנה לשנה), אך רק 24 אחוזים מהם ידעו לציין מה הייתה רמת הכולסטרול בבדיקות אלו. הסקר נערך בקרב 503 מרואיינים בגילאי 18 ומעלה במדגם ארצי ומייצג.

חוסר מודעות לרמת הכולסטרול הרצויה. מבחינת מודעות לרמת הכולסטרול הרצויה כאמור, 75 אחוזים אינם יודעים מהי רמת הכולסטרול המומלצת להם. 78 אחוזים מהגברים אינם מודעים לרמת הכולסטרול המומלצת להם לעומת 73 אחוזים מהנשים. נתון נוסף קובע כי ככל שעולה הגיל, עולה רמת המודעות לרמת הכולסטרול ומגיעה לקרוב לחצי מקרב בני ה-60 ומעלה - 45 אחוזים בקרב בני גיל זה יודעים מהי רמת הכולסטרול המומלצת להם.

נתונים נוספים מספקים חלוקה גיאוגרפית - 31 אחוזים מהמשיבים הגרים באזור חיוג 03 יודעים את רמת הכולסטרול המומלצת להם, בקרב תושבי אזור חיוג 04, אזור חיוג 02 ואזור חיוג 09 האחוזים דומים ונעים סביב 20 עד 25 אחוזים, ורק 15 אחוזים מאזור חיוג 08 יודעים את הרמה.

עוד מראים הממצאים כי נשים ומבוגרים מבצעים יותר בדיקות כולסטרול. הממצאים מראים כי נשים מודעות יותר מגברים לנושא בכל הקשור לביצוע בדיקות: יותר נשים ביצעו בזמן כלשהו בדיקות לרמת הכולסטרול בהשוואה לגברים (72 אחוזים מן הנשים לעומת 61 אחוזים מהגברים). ככל שעולה הגיל, אחוז המשיבים כי ביצעו בדיקה בזמן כלשהו גדל, ומגיע ללמעלה מ- 90 אחוזים בקרב גילאי ה-50 ומעלה. אחוז גבוה בקרב בודקי רמת הכולסטרול מגיע מאזור המרכז- 72 אחוזים, לעומת אחוז נמוך מאזור הדרום - 55 אחוזים.

מתוך אלו שבדקו את רמת הכולסטרול, ציינו 13 אחוזים כי רמת הכולסטרול בבדיקה (הכוללת כולסטרול טוב ורע) הייתה עד 200, 8 אחוזים ציינו שרמת הכולסטרול הייתה בין 200 ל-250, 2 אחוזים ציינו כי רמת הכולסטרול הייתה בין 250 ל-300 ואחוזי בודד ציין את הערך מעל 300. אחוז גבוה יותר של נשים ידע לציין את רמת הכולסטרול בבדיקה לעומת גברים (27 מול 21 אחוזים).

90 אחוזים מהציבור ידעו לציין עובדות אודות כולסטרול. שיעור גבוה, המקיף 90 אחוזים מהמדגם, ציינו באופן בלתי נעזר לפחות דבר אחד שהם יודעים על כולסטרול. בחינת הידע של הציבור הרחב לגבי כולסטרול נעשתה באמצעות השאלה הפתוחה: "ציין שלושה דברים שאת/ה יודע/ת על כולסטרול". התשובות שצוינו לגבי כולסטרול בשיעורים דומים והגבוהים ביותר הן: שומנים בדם, גורם להתקפי לב, רמת הכולסטרול בדם מושפעת מהמזון שאנו אוכלים וכולסטרול מזיק לבריאות.

ממצאים נוספים שעלו מהשאלה הבודקת מודעות בלתי נעזרת: 24 אחוזים ציינו כי יש כולסטרול טוב ויש כולסטרול רע. 12 אחוזים ציינו כי כולסטרול סותם עורקים. התשובות שצוינו בשיעורים הנמוכים מ-5 אחוזים: מעלה את לחץ הדם, משמין, מחלה של זקנים, נטייה משפחתית, מיוצר בעיקר בכבד, חייב במעקב, מלא סוכר.

כולסטרול טוב וכולסטרול רע. בפני הנחקרים הוצגה השאלה: האם אתה יודע או שמעת שיש כולסטרול "טוב" וגם כולסטרול "רע". 81 אחוזים מהאוכלוסייה השיבו בחיוב לשאלה. יותר נשים השיבו בחיוב לעומת גברים (86 לעומת 76 אחוזים). ככל שהגיל עולה, עולה אחוז המשיבים שיודעים על קיומם של שני סוגי הכולסטרול.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר