איידס, אבולה, סיסטיק פיברוזיס? מה הקשר

נגיף המורכב מהנגיפים הקטלניים יחד עם גן בריא יוחדרו לחולי ה-CF, שריאותיהם בדרך כלל דוחות גופים זרים. בניסוי שנערך על בעלי חיים נרשמה נוכחות מרשימה של הגן הבריא בתאי הנשימה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 09/06/2006 |
צפיות: 3,161
חוקרים מאוניברסטית פנסילבניה טוענים כי הם יצרו פריצת דרך במחקר על מחלת סיסטיק פיברוזיס (CF), מחלה תורשתית שבה הריאות, הלבלב ואיברים נוספים נדבקים בדלקת הפוגעת בתפקודם.

בשנת 1989 התגלה כי המחלה נגרמת כתוצאה משינויים בגן אחד בלבד. מאז מנסים החוקרים למצוא דרכים לתקן את הגן הפגוע שגורם למחלה, אולם ללא הצלחה יתרה, כיוון שהריאות, אליהם כוון הטיפול, הן איבר שקשה להחדיר אליו חומרים זרים.

כדי לפתור בעיה זו החליטו החוקרים, אותם מוביל ד"ר גארי קובינג'ר, להשתמש בנגיפי האבולה והאיידס הקטלניים להעברת הגן התקין לתוך הריאות.

הם זיווגו פרוטאין של נגיף אבולה, מחלה שפוגעת בתאי הריאה, יחד עם חלק מנגיף האיידס, ש"מתמחה" בהוספת גנים למכניזם הגנטי של תאים שונים. בין שני אלה הוצבה גירסה בריאה של הגן CFTR שנועד לתקן את נזקי הסיסטיק פיברוזיס.

לאחר שהתרכובת נוסתה על עכברי מעבדה נרשמה "נוכחות" שלה ב-24% מתאי הנשימה, כעבור תקופה של חודשיים. גם אצל קופים נרשמו שיעורי נוכחות זהים פחות או יותר לאחר חודשיים.

לגבי הסכנות הנשקפות לגוף עם החדרתם של חלקים מנגיפים קטלניים - הסכנה היחידה שכרגע תיתכן היא של יצירת נגיף קטלני משולב.

אולם מבחינת הסיכון של כל אחד מהגורמים בנפרד, הרי שלדברי החוקרים הוא מזערי. אפשרות נוספת של בעייתיות בדרך הפעולה נעוץ בעובדה שהגוף מפתח דרכי מגננה דרך למידה ויתכן כי לאחר ההחדרה הראשונית של גן התרכובת ימצא הגוף דרכים לדחות אותה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר