גברים היזהרו: סרטן האשכים בעלייה

מחקר אמריקאי שהתפרסם לאחרונה מוכיח כי שעורי התפוצה העולמיים של מחלת סרטן האשכים נמצאת בעלייה מתמדת. המחלה שלא נחשבת לשכיחה בקרב גברים מתפשטת בעיקר בעולם המערבי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/07/2005 |
צפיות: 9,581
הגברים הישראליים לא יאהבו לקרוא את הכתבה הבאה, אבל לפי ממצאי מחקר שהתפרסמו לאחרונה בארה"ב נראה כי נרשמת עלייה במימדי סרטן האשכים בעולם.

למרות שסרטן זה נחשב לפחות שכיח, שעור הלוקים בו עולה בארצות רבות בעולם. סרטן האשכים נפוץ בדרך כלל בארצות בהן קיימים ריכוזים גבוהים של אוכלוסייה לבנה.

במדינות בהן אוכלוסייה לבנה כמו, ארה"ב, קנדה וארצות מערב אירופה (במיוחד בסקנדינביה). נמדדה כמות גדולה יותר של חולים בסרטן האשכים.

חוקרים במכון הלאומי לחקר הסרטן שבמרילנד, ארה"ב, טוענים כי אחוז החולים בסרטן האשכים עולה בהתמדה, וזאת לאחר שהבחינו כי נרשמה עלייה כזו בין השנים 1973 ל-1997 בארצות רבות בעולם וביניהן ארצות שבהן נמדדו בעבר שעורים נמוכים יחסית של סרטן האשכים.

למידע נוסף בנושא היכנסו לפורומים:
פורום אורולוגיה
פורום סרטן הערמונית - תמיכה
פורום תמיכה נפשית
פורום מין וסקסולוגיה
פורום מחלות מין

החוקרים טענו כי ההנחה שהשיפור באיכות הבדיקות שהגיע עם השתכללות היכולות בעולם הרפואה הוא הגורם לעלייה בשעור תפוצת המחלה, אינה סבירה, משום שעדיין אין מנגנון רפואי יעיל לאבחון מוקדם של המחלה ומרבית המקרים מתגלים רק לאחר שהסימפטומים של המחלה מופיעים.

עדיין, הרופאים שערכו את המחקר טוענים כי הם אינם ביכולים לזהות באופן ודאי את הגורמים לעלייה המדאיגה. המחלה פוגעת לרוב בגברים צעירים וכאמור, היא עדיין לא נחשבת לשכיחה. בארה"ב לדוגמא מהווה המחלה רק אחוז אחד מכלל מקרי הסרטן במדינה.

במחקרים קודמים עוצב פרופיל דמותו של הגבר הנוטה לסרטן האשכים לפי הגורמים הבאים - לבן עור, בעל היסטוריה משפחתית של סרטן אשכים או פגמים מולדים באשכים. עדיין, גורמים סביבתיים למחלה לא אותרו.

לכתבות נוספות בנושא סרטן האשכים:
בנים מושפעים מהסביבה יותר מבנות
אופניים, סרטן האשכים - יש קשר?
סרטן האשכים נקשר למשקל גבוה של האם
לדעת יותר על סרטן האשכים
הכל על מחלת האיידס

המחקר שביצעו נסמך בעצם על ניתוח דו"חות של 25 שנים (בין 1973 ל-1997 כאמור). אחוז החולים הגבוה ביותר נרשם בדנמרק והנמוך ביותר בזימבאבווה. עם הזמן עלה שעור הלוקים במחלה בקרב כל מדינה שנבדקה באחוזים גבוהים ביותר, דבר שמותיר כרגע את החוקרים עם שאלות רבות.

איך לזהות סרטן ואילו סוגים קיימים? הסוגים הנפוצים ביותר של סרטן האשכים הם סמינומה (שאת אשך) וטרטומה (גידולים של תאי נבט). ישנו סוג סרטן אשכים שהינו שילוב של שני סוגים אלו.

הסמינומה נפוצה בעיקר בגברים בגילאי 25-55, בעוד שהטרטומה מופיעה בקרב גברים צעירים יותר (בגילאי 15-35). לעתים רחוקות מופיעה באשכים לימפומה שאינה הודג'קין.

התסמין הנפוץ ביותר של סרטן האשכים הוא נפיחות של חלק מהאשך. סרטן האשכים עשוי להביא לתחושה של אשך "כבד" ולגרום לו להיות נפוח ורגיש. שינויים במבנה זה אינם בהכרח סרטניים. ישנם מקרים בהם סרטן האשכים מתחיל ליצור תסמינים כמו כאב גב, כאב בטן או שיעול, כתוצאה מהתפשטות תאי סרטן לאזורים אחרים בגוף.

הרופאים אינם יודעים להסביר תופעה של סרטן האשכים, אין לסרטן זה סיבה ידועה או הסבר כלשהו פרט למחלה המועברת כפי הנראה בין בני משפחה. שימו לב והיבדקו.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר