הטכניון: מצאנו בסיס גנטי לסרטן שד בגברים

בסיס גנטי נמצא בקרב 30 אחוזים מהגברים האשכנזים שחלו בסרטן השד. במחקר אחר נמצא כי 25 אחוזים מחולי מחלת הפרקינסון האשכנזים הם נשאי הגן שגורם למחלת גושה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/07/2005 |
צפיות: 3,870
חוקרי הפקולטה לרפואה בטכניון והמכון הגנטי במרכז הרפואי רמב"ם, מצאו בסיס גנטי לסרטן ופרקינסון, בקרב חולים אשכנזים, בשני מחקרים נפרדים. מחקר אחד מצא בסיס גנטי בקרב 30 אחוזים מהגברים האשכנזים שחלו בסרטן השד, ומחקר אחר העלה כי 25 אחוזים מחולי הפרקינסון האשכנזים הם נושאי הגן אשר גורם למחלת גושה. עד כה היה מקובל לחשוב כי מחלת הפרקינסון אינה גנטית אלא מקרית.

"אחד מכל 1000 גברים עלול לפתח סרטן שד", אומרת פרופסור רות גרשוני, מהפקולטה לרפואה בטכניון ומנהלת המכון הגנטי ברמב"ם, אשר הנחתה את המאסטרנטית רינה צ'רני במחקרה על גברים אשר חלו בסרטן השד. "באמצע שנות ה-90 זוהו שני גנים אשר גורמים לסרטן השד, הן אצל גברים והן אצל נשים. שלושה אחוזים מהחולים האשכנזים, גברים ונשים, נושאים את הגנים הללו. בקרב 30 אחוזים מהגברים אשר חלו בסרטן השד מצאנו בסיס גנטי לכך, כלומר - אצל גבר שחלה בסרטן השד יש סיכוי גדול יותר שזה גנטי, אולם המודעות בקרב הגברים לצורך בבדיקת השד קטנה בהרבה מזו של הנשים".

המאסטרנטית רינה צ'רני אומרת כי בישראל מאובחנים מידי שנה כארבעים גברים עם סרטן השד, 15 מהם מתים מהמחלה. מרבית המקרים מאובחנים בגילים 61-69. בקרב 20 אחוזים מהם אובחנה היסטוריה משפחתית של סרטן. בעקבות תוצאות המחקר ממליצות החוקרות שגברים שבמשפחתם היו מקרים של סרטן השד והשחלות, יעברו בדיקות גנטיות, תיערך בדיקה שגרתית לגברים בסיכון וגם גברים יוזמנו לסריקות אונקולוגיות של החזה.

במחקר אחר, שנערך על ידי פרופסור גרשוני וד"ר יהודית פרץ-אהרון, מהפקולטה לרפואה בטכניון ומנהלת היחידה הקוגניטיבית ברמב"ם, התברר כי כרבע מחולי הפרקינסון האשכנזים נושאים את הגן האחראי למחלת גושה. התגלית התפרסמה במגזין "New England journal of medicine".

"מחלת פרקינסון היא מחלה נוירו-דגנרטיבית", מסבירה פרופסור גרשוני. "במהלכה תאים במוח נהרסים, בעיקר תאים דופמינרגים. המחלה פוגעת בערך באחוז אחד מהאנשים המבוגרים ועד לאחרונה נחשבה למחלת זיקנה ספוראדית ולא גנטית. בעשר השנים האחרונות מתרבות העדויות שיש לפרקינסון גם סיבות גנטיות והנטיה לפתח פרקינסון היא בעצם תולדה של כישלון גנטי. ואכן, בקרב משפחות בודדות נמצאו גנים הגורמים למחלה. נמצא אצלן גם פגם גנטי בסינוקלאין, שהוא חלבון בעל תפקיד חשוב בוויסות הדופמין, המונע פרקינסון. הפגם הגנטי השכיח ביותר בקרב חולי פרקינסון נמצא בגן בשם פרקין, שהוא ה"דבק" אשר מצמיד את האוביקויטין לחלבון הנועד לפירוק".

חוקרות הטכניון בדקו יותר ממאה חולי פרקינסון אשכנזים ומצאו כי כרבע מהם נושאים את הגן הגורם למחלת גושה. "הם נשאי הגן, אבל לא חולים בגושה", מבהירה פרופסור גרשוני. "לא כולם יפתחו פרקינסון במרוצת הזמן, אלא רק חמישה אחוזים מהם".

לאתר הטכניון לחצו כאן

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר