השפעות גיל המעבר על האשה

גיל המעבר אינו זמן מוגדר, זהו תהליך הנמשך כמה שנים בהן נרשמת ירידה איטית בהפרשת ההורמונים הנשיים עד היעלמותם המוחלטת ואז מסתיים גם המחזור החודשי. נשים, אפשר לקרוא ולהתכונן (למרות שזה לא סוף העולם)
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/09/2005 |
צפיות: 6,048
תסמיני גיל המעבר מאופיינים בחלוקה לטווחי זמן. בטווח הקצר נרשמים שינויים במחזור והפרעות של "גלי חום", הזעות, עייפות, הפרעות בזיכרון, כאבי ראש, עצבנות, שינויים במצבי רוח, חרדה, דיכאון, כאבי שרירים, וירידה בחשק המיני. בטווח הבינוני התסמינים יותר ממוקדים ברצפת האגן. בטווח הארוך ישנו תהליך של אובדן מסת העצם (אוסטאופורוזיס) העשויה לגרום לשברים, מחלות כלי דם ולב ושינויים במוח.

כמה חם, תפתחו מזגן

מאפייני גיל המעבר הם קודם כל השינויים ההורמונלים החלים. הפסקת הווסת מציינת את גיל המעבר ומתרחשת בממוצע בגיל 51, אם כי היא יכולה להתרחש בין גילאי 40 ל-55 . זהו תהליך הדרגתי הנמשך בדרך כלל כמה שנים, מלווה בווסת לא סדירה, לעיתים זרימת דם מסיבית, לעיתים בדימומים בין מחזורים או הפסקות גדולות בין מחזורים.

השינוי הדרמטי נובע מירידה חדה בכמות האסטרוגן (הוא ההורמון הנשי החזק ביותר בגוף האשה), המיוצר על ידי השחלות. חסרונו גורם לרבים מהתסמינים הנפוצים של גיל המעבר כמו גלי חום, יובש וגירוי בנרתיק, אי שליטה בשתן, ירידה בגמישות העור, תנודות במצבי הרוח, דיכאון ועוד.

ההורמון הנשי השני בחשיבותו הוא הפרוגסטרון, המיוצר גם הוא בשחלות, והפרשתו גם היא נעלמת בהדרגה. תפקידו, יחד אם האסטרוגן, הוא לאפשר את המחזור החודשי. האסטרוגן גורם לשגשוג רירית הרחם והפרוגסטרון דואג (אם לא היתה הפריה) לדכא את שגשוג הרירית.אז מופיעה הוסת שהיא הרירית המשוגשגת, הנשטפת החוצה, ומכינה את דופן הרחם למחזור נוסף.

נשים רבות מדווחות על ירידה בליבידו, הקשורה בירידה בהורמון הטסטוסטרון הנחשב להורמון הגברי. הוא נוצר בשחלות וכן ביותרת הכליה והשפעתו גם אצל נשים היא על חוזק השרירים, התיאבון, הזיכרון, התשוקה והתגובה המינית.

גלי חום הם ביטוי המשבש את התפקוד ומתבטא בסומק פתאומי המלווה בהזעה בעיקר בראש ,פנים, צוואר, וחזה. גלי החום נמשכים במשך כשלוש עד ארבע דקות והם יכולים להופיע גם בגיל הפריון. בגיל המעבר, כ-75 אחוזים מהנשים תסבולנה מגלי החום ואצל כ-30 אחוזים הם יהוו מטרד רציני. הם חולפים אחרי כשנתיים-שלוש, ובמקרים קשים הם יחלפו לאחר חמש שנים. הגורם לגלי החום הוא, כנראה, שיבוש בתרמוסטט המרכזי במוח, השולט על וויסות חום הגוף. כתגובה לכך מופעלים מנגנונים לאיבוד חום כמו הזעה והרחבת כלי דם פריפרים.

שינויים מאוחרים יותר יתבטאו בגורמים הבאים.

אוסטאופורוזיס. אובדן מסת העצם, העלול לגרום לשברים בעיקר בראש הירך, בעמוד השדרה ובשורש כף היד.
כמו כן למחלות כלי דם ולב. אלו נגרמות מאחר ונוכחות אסטרוגן בדם בדרך כלל גורם לרמת כולסטרול נמוכה יותר אצל נשים לעומת גברים. בגיל המעבר, כשהאסטרוגן נעלם רמת הכולסטרול אצל נשים נוטה לעלות ואתו הסיכון למחלות לב. היתרון הנשי נאבד.

השינויים במוח. ישנה ירידה בפעילות אנזימים הקשורים בהולכה העצבית (כמו אצטיל כולין, נאורואדרנלין, דופמין, סירוטונין) ומכאן פגיעה בהולכה העצבית היכולה לגרום לירידה ביכולת התגובה המוטורית והתחושתית. אולם, אין סיבה להיכנס למצב רוח קודר. יש להבין את השינויים, לקבלם באהבה ולפעול לשמירה על תפקוד גופני, על ידי העלאת המודעות לתזונה נכונה, לפעילות גופנית קבועה, לעיסוקים הקשורים בהפעלת המוח כמו קריאה, לימודים, האזנה למוזיקה וכל הדברים שתמיד קיווינו שנעשה כשיהיה זמן. עכשיו זה הזמן.

לאתר רצפת האגן של שוש קרני

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר