"ניתן למנוע כ-65 אחוזים ממקרי המוות מסרטן"

"אימוץ סגנון חיים בריא יותר יאפשר שיפור משמעותי ויסייע במניעה. ביצוע בדיקות לגילוי מוקדם של מחלות רבות עשוי להביא לשיעורי ריפוי גבוהים ביותר", אומר יו"ר האגודה למלחמה בסרטן. המלצות לגילוי ומניעת המחלה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 22/09/2005 |
צפיות: 6,263
לראשונה, נרשמה ירידה במספר החולים המאובחנים עם סרטן העור מסוג מלנומה ועלה מספר החולים בהם המחלה אובחנה בשלב מוקדם. שיעור העישון השנה הינו הנמוך ביותר שנמדד במדינת ישראל ועומד על כ-24 אחוזים (לעומת 42 אחוזים בשנות השבעים). היענות הנשים לביצוע בדיקת ממוגרפיה הולך ועולה משנה לשנה וכך גם שיעור האבחון המוקדם של סרטן השד.

מודעות הציבור לחשיבות ביצוע בדיקות לגילוי מוקדם רבה יותר. היום, בניגוד לשנים עברו, מחלות סרטן השד וסרטן המעי הגס מתגלות בשלבים מוקדמים הרבה יותר מבעבר וכתוצאה מכך, רבים יותר הסיכויים לריפויים של החולים.

פרופ' אליעזר רובינזון, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן והנשיא היוצא של ארגון הסרטן הבינלאומי: "ניתן למנוע כ-65 אחוזים ממקרי המוות ממחלות הסרטן על ידי הימנעות מעישון, מחשיפה בלתי מבוקרת לשמש, באמצעות שמירה על תזונה נכונה ומשקל גוף תקין וביצוע פעילות גופנית סדירה. אימוץ סגנון חיים בריא יותר יאפשר שיפור משמעותי בבריאותנו ויסייע לנו במניעה. חשוב לציין, כי ביצוע בדיקות לגילוי מוקדם של מחלות רבות עשוי להביא לשיעורי ריפוי גבוהים ביותר".

המלצות כלליות לציבור בישראל

הימנעו מעישון. אם אתם מעשנים - הפסיקו לעשן. במידה ואינכם מצליחים להימנע מעישון - אל תעשנו בקרבת אנשים שאינם מעשנים. בייחוד לא בנוכחות ילדכם.

הקפידו על ביצוע פעילות גופנית סדירה במשך כחצי שעה לפחות, רצוי לפחות חמש פעמים בשבוע. בחרו פעילות גופנית שתתאים לכם, כגון הליכה נמרצת, התעמלות, רכיבה על אופניים וכדומה.


הימנעו מהשמנת יתר. שמרו על תזונה מאוזנת וגוונו את תפריטכם היומי. שלבו בו לפחות שש מנות של ירקות ופירות טריים שונים, בעיקר ממשפחת המצליבים (כרוב, כרובית, ברוקולי וכד') וירקות צהובים, כתומים או ירוקים כהים. הגבירו צריכת מזונות עתירי סיבים ומזונות המכילים ויטמין A ו-C. הפחיתו בצריכת מזונות המכילים שומן מן החי, מזונות מעושנים, מלוחים, משומרים ומטופלי ניטריט. העדיפו שימוש בשמן זית, קנולה, או טחינה על פני שמנים אחרים.

אם הנכם צורכים אלכוהול, הגבילו את צריכתו היומית לכוסית אחת בלבד ליום.

הימנעו מחשיפה לשמש ככל האפשר. הגנו על עצמכם מפניה במשך כל ימות השנה. בעת חשיפה לשמש יש לחבוש כובע, לשהות בצל ככל האפשר, להרכיב משקפי שמש ולהשתמש במסנן קרינה המסייע בהגנה מקרינת UVA ו-UVB על אזורי גופכם החשופים לשמש. השתדלו להימנע מחשיפה לשמש בין השעות 10:00 ל-16:00.

שימו לב לשינויים בשומות שעל גופכם. קיימת חשיבות רבה לביצוע בדיקה עצמית מפעם לפעם. מומלץ לאנשים בעלי שומות מרובות להיבדק מדי שנה אצל רופא עור או כירורג פלסטי. המלצה זו חשובה במיוחד עבור אנשים הנמצאים בסיכון גבוה לחלות בסרטן העור עקב אבחון מלנומה במשפחתם.

לגברים ולנשים שעברו את גיל 50 מומלץ לבצע אחת לשנה בדיקת גילוי דם סמוי בצואה. השנה החלה בישראל לפעול התכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס במסגרתה יבוצע זימון אישי למבוטחים בגיל המתאים, באמצעות קופות החולים. במידה וטרם קיבלתם זימון - פנו לרופא המשפחה שלכם. אנשים הנמצאים בסיכון גבוה למחלת סרטן המעי הגס והרקטום (עקב קרוב משפחה שחלה במחלה) חייבים להתחיל מעקב קבוע כ-10 שנים לפני הגיל בו אובחן קרוב משפחתם ולבצע בדיקת קולונוסקופיה, כל חמש שנים.

יש לבצע בדיקת קולונוסקופיה תקופתית מגיל 25 שנה ואילך לנבדקים שיש להם בן משפחה בדרגת קרבה ראשונה עם תסמונת תורשתית לא פוליפוזית (HNPCC).במידה ויש בן משפחה בדרגת קרבה ראשונה עם תסמונת פוליפוזיס מורשת (FAP) יש לבצע בדיקת קולונוסקופיה תקופתית מגיל 15 שנה ואילך. כמו כן, מומלצת בדיקת קולונוסקופיה תקופתית לחולים במחלת מעי דלקתית.

שימרו על כללי ההתנהגות וההנחיות בסביבת עבודתכם. מטרתם למנוע את חשיפתכם, תעסוקתית וסביבתית, למרכיבים הידועים כגורמי סרטן. בין גורמי הסרטן הוודאיים לאדם נכללים: בנזן, אסבסט, טיפול בגגות באמצעותו ואמצעי בידוד העשויים ממנו, מתכות כמו קדמיום, ניקל בריליום, אשר חשיפה אליהם עלולה להתרחש בתהליכי עיבוד וטיפול תרמי. ברשימת החומרים המסרטנים הודאיים לאדם, נכון להיום, ישנם 54 קבוצות גורמים, 11 תערובות, כגון: פיח, מוצרי טבק, 14 נסיבות חשיפה, כגון: תעשיית הגומי , ריתוך, כרייה או זיקוק נפט, ו-11 גורמים ביולוגיים.

היו ערניים לשינויים החלים בגופכם. פנו לרופא אם שמתם לב לדברים הבאים: גוש כלשהו, פצע שאינו נרפא, כולל פצע בפה, שומה בעורכם המשנה את צורתה, את גודלה או את צבעה, דימום בלתי רגיל, בעיה מתמדת שאינה חולפת, כגון: שיעול, צרידות, צרבת, קשיים בבליעה ואיבוד משקל. כמו כן, יש לשים לב לשינוי בלתי מוסבר בהרגלי יציאות, כגון דימום בעת מתן שתן או צואה.

התייעצו עם רופא המשפחה שלכם בנוגע לקבלת חיסון נגד צהבת B ובנושא ביצוע בדיקה לגילוי צהבת מסוג C. צהבת מסוג B ומסוג C עלולות לגרום להתפתחות מחלת סרטן הכבד.


כיום, נערכות בדיקות חדשניות לגילוי נשאות מוטציות בגנים האחראים להופעת מחלות סרטן שונות בשיעור של כחמישה עד 15 אחוזים מכלל חולי הסרטן. חשוב לקבל יעוץ באחד ממרכזי הייעוץ הגנטי לפני ביצוע בדיקות אבחון כלשהן.

המלצות לציבור הנשים בישראל

לנשים שעברו את גיל 50 מומלץ לבצע בדיקת ממוגרפיה, במכונים שאושרו על ידי משרד הבריאות, אחת לשנתיים. במסגרת התכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד שיזמה האגודה למלחמה בסרטן מתבצע זימון אישי למבוטחות על ידי קופות החולים. נשים להן קרובת משפחה מדרגה ראשונה שחלתה בסרטן השד, ונמצאות בסיכון גבוה, מומלץ כי תבצענה בדיקת ממוגרפיה פעם בשנה, החל מגיל 40 או בהתאם להמלצת הרופא. בדיקת הממוגרפיה הוכחה מדעית כמפחיתה את התמותה ממחלת סרטן השד בכ-30 אחוזים ובכוחה להציל את חייכן.

נשים הנמצאות במעקב רפואי בשל אבחונן כנשאיות למוטציות גנטיות המועברות בתורשה, ונשים הנמצאות במעקב בשל ממאירות במעי הגס, השחלה, או הרחם, מומלץ שתבצענה בדיקת ממוגרפיה על פי שיקול דעתו של הרופא המטפל, בדרך כלל מגיל צעיר יותר ובתדירות גבוהה יותר.

בדיקת MRI של השד מומלצת לסריקה תקופתית בנשים שזוהו כנשאיות של מוטציות בגנים BRCA2, BRCA1.

כל כל אישה להכיר את שדיה על מנת לאתר שינוי שחל בהם ולפנות לרופא בהקדם בכדי לברר את טיבו. מומלץ לבצע בדיקת שד על ידי רופא המנוסה בבדיקת שד ידנית, כחלק מהבדיקה הגופנית הכללית, אחת לשנה.

אחת לשלוש שנים מומלץ לנשים מגיל 20 הנמצאות בסיכון גבוה (נשים, שקיימו יחסי מין מגיל צעיר מאוד עם מעל לשלושה בני זוג, קיימו יחסים לא מוגנים, או שבני זוגן קיימו יחסי מין עם נשים רבות, נמצאות בקבוצת סיכון), לבצע בדיקת משטח צוואר הרחם (PAP SMEAR).

מומלץ לנשים שיש להן לפחות שתי קרובות משפחה מדרגה ראשונה שחלו בסרטן השחלה החל מגיל 25 לבצע אולטרה-סאונד טרנס וגינלי (TVUS) עם או בלי CA125 אחת לשנה.

המלצות לציבור הגברים בישראל

מומלץ לאוכלוסייה בעלת סיכון גבוה בשל סיפור משפחתי מדרגה ראשונה של סרטן הערמונית לפני גיל 70 לבצע בדיקה משולבת של TRUS בצירוף PSA אחת לשנה.

לציבור הגברים הנמצאים בסיכון רגיל, החל מגיל 50, מומלץ להתייעץ עם הרופא בנוגע לביצוע בדיקת גילוי מוקדם של מחלת סרטן הערמונית (המתבצעת על ידי בדיקת PSA) ולבצע בדיקה רקטלית ידנית כחלק מהבדיקה הרפואית הכללית.

לאתר האגודה למלחמה בסרטן

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

fUS: טיפול חדשני לרעד
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 06/06/2019 |
צפיות: 488
פיתוח ישראלי הוביל ליצירת טיפול חדשני המפחית משמעותית הופעת רעד בקרב חולי פרקינסון ומחלת הרעד הראשוני. כיצד מתבצע הטיפול? האם קיים צורך בתפרים? ומה הם אחוזי ההצלחה?
קרא עוד
ASC-US: תשובה לא תקינה של משטח ציטולוגי
ד"ר שרגא וקסלר
| 05/06/2019 |
צפיות: 475
בדיקת פאפ היא בדיקה שגרתית ומאוד חשובה לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם. רוב תוצאות הבדיקות מעידות על תאים תקינים, אך מה קורה כאשר בבדיקה מתגלים תאים קשקשיים לא תקינים?
קרא עוד
דמנציה ושכחת הקרובים
ד"ר דנה פאר
| 04/06/2019 |
צפיות: 273
מחלת הדמנציה פוגעת, בעיקר, בזיכרון לטווח הקצר. אחד הקשיים הכואבים ביותר איתם יש להתמודד במחלה הוא הרגע בו מתחיל החולה לא לזהות את קרוביו. רגע זה מרגיש כמו אגרוף שורף בבטן חשופה. ד"ר דנה פאר מסבירה מה מומלץ לעשות ברגעים אלו וכיצד מתמודדים עם השלב הכואב
קרא עוד
הזעת לילה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/05/2019 |
צפיות: 324
הזעת לילה היא תופעה שעלולה להתרחש עקב גורמים רבים. היא יכולה להופיע מעצמה או כסימפטום שמאותת על בעיה בריאותית אחרת. מתי יש צורך להיוועץ עם הרופא? ומהם הגורמים השכיחים ביותר לתופעה זו?
קרא עוד
הקשר בין חום גוף גבוה בעבר למניעת תאים סרטניים בהווה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/05/2019 |
צפיות: 293
האם מקרי עבר שבהם סבלתם מחום גוף גבוה יכולים לעזור במניעת מחלת הסרטן? מחקרים חדשים בתחום שופכים אור חדש בנושא
קרא עוד
הסוכר שבדם: כל מה שצריך לדעת על גלוקוז
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/05/2019 |
צפיות: 367
הסוכר בדם הוא מרכיב חיוני עבור תפקוד יעיל של הגוף. באילו רמות עליו להיות? מהיכן הוא מגיע וכיצד הוא מתעכל בגוף?
קרא עוד
הוספיס: המקום לטיפול פליאטיבי תומך
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/05/2019 |
צפיות: 285
התמודדות עם מוות זו גזירה שחלה על כולנו. את הגזירה הזו ניתן להפוך לקשה פחות, בעזרתו של הצוות המקצועי בהוספיס
קרא עוד
ייחודו של המוח האנושי: מדענים גילו תא עצב חדש במוח שמפריד בינינו לבין בעלי החיים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 19/05/2019 |
צפיות: 221
קבוצת חוקרים עשתה צעד נוסף לקראת הבנה מעמיקה יותר של הפרמטר הראשי ההופך את המוח האנושי לכה ייחודי
קרא עוד
ריקוד מסייע להפחתת תסמיני מחלת הפרקינסון
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 14/05/2019 |
צפיות: 780
מחלת הפרקינסון היא מחלה נוירולוגית ניוונית שכיחה בעולם אחרי דמנציה מסוג אלצהיימר. למחלה קיים טיפול תרופתי יעיל מאוד בכל הקשור להקלה על הסימפטומים, אך טרם נמצא טיפול אשר יכול להאט את התקדמות המחלה. בשנת 1980, אמר המייסד של המכון הלאומי להזדקנות בארצות הברית: "אם אימון גופני יכול להיות ארוז בתוך גלולה, זה יהיה התרופה הרשומה והיעילה ביותר במדינה". כיצד פעילות גופנית מסייעת להתמודדות עם פרקינסון? מדוע תחום המחול נחשב לכלי אפקטיבי לסיוע בהתמודדות עם תופעות המחלה? מהו סוג הריקוד המומלץ ביותר? ומהו הקשר בין תנועה לשמיעה?
קרא עוד
אלרגיה למים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 12/05/2019 |
צפיות: 672
מים הם מרכיב חיוני לחיינו. כל יצור חי באשר הוא זקוק למים בשביל לחיות. המוח והלב האנושי מכילים 70% מים. העצמות מכילות 30% מים, והריאות מובילות עם 80% ריכוז מים. ומה מתרחש כאשר אדם אלרגי למים? מה הן הסיבות לתופעה נדירה זו? וכיצד יש לטפל בה?
קרא עוד