אורודינמיקה: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Urodynamic evaluation
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקה אורודינמית באה לבדוק את התפקוד של מערכת השתן התחתונה הכוללת את הסוגרים, השופכה ושלפוחית השתן. בעזרת הבדיקה אפשר לאבחן הפרעות תפקודיות בעת מתן שתן. תפקוד תקין של שלפוחית השתן ושל סוגר השלפוחית מאפשר לאגור את השתן ולהתרוקן ממנו בצורה תקינה ורצונית. כאשר אוגרים את השתן סוגר השלפוחית סגור ושריר השלפוחית רפוי וכך אפשר לדחות את מועד הטלת השתן. כאשר ישנן בעיות תפקודיות במערכת השתן יכולות להיווצר בעיות שונות, כמו דליפת שתן, בריחת שתן, תכיפות מתן שתן, דחיפות מתן שתן, חוסר תחושה של הצטברות שתן וחוסר תחושה של התרוקנות שתן. כדי לאבחן מהו המקור של הבעיה וכדי לקבל את הטיפול הנכון ביותר יש לבחון את התפקוד של מערכת השתן. בבדיקה האורודינמית בוחנים נתונים שונים – לחץ תוך בטני, לחץ הקיים כששלפוחית השתן מלאה, קצב זרימת השתן והכמות שלו.


תיאור

כדי למדוד את הלחץ כשהשלפוחית מלאה מחדירים קטטר, צינורית דקה, לשלפוחית השתן דרך צינורית השתן. במקביל, כדי לבדוק את הלחץ התוך בטני מחדירים צינורית נוספת דרך פי הטבעת או דרך הנרתיק. דרך הצינורית שהוחדרה לשלפוחית מזרימים נוזל שממלא בהדרגה את שלפוחית השתן. בעת מילוי השלפוחית מוצגים מדדי הלחץ בשלפוחית ובחלחולת או בנרתיק. במהלך הבדיקה נדרש שיתוף פעולה מהנבדק ועליו לדווח על התחושות שהוא מרגיש, כמו תחושת השתן בשלפוחית, מידת הצורך להתרוקן וכדומה. לאחר שהשלפוחית מלאה הנבדק מתרוקן לתוך אסלה מיוחדת אשר מודדת את עוצמת השתן ואת הנפח שלו.


הכנות לבדיקה

יש להגיע לבדיקה עם שלפוחית מלאה. כשבוע או שבועיים לפני הבדיקה יש לבצע בדיקת שתן כללית ותרבית שתן ולהביא את התוצאות לבדיקת האורודינמיקה. כשלושה ימים לפני הבדיקה יש להפסיק ליטול תרופות מסוימות, כמו נירבקסל, נוטנסיל, דטרוזיטול ונוביטרופן. אנשים עם דלקת בדרכי השתן, עם דימום בדרכי השתן או נשים במחזור לא יכולים לעשות את הבדיקה.


משך הבדיקה

משך הבדיקה הוא בין חצי שעה לשעה.


סיכונים

הבדיקה היא פולשנית ומשכך היא עלולה להכאיב, מתהליך החדרת הצינוריות ועד הוצאתן בתום הבדיקה. לעתים לאחר הבדיקה חשים צריבה או שיש זיהום בדרכי השתן שבהם מטפלים באנטיביוטיקה. כמו כן, ייתכן דימום קל בעת הטלת שתן אך הוא יחלוף ככל שמרבים בשתיית נוזלים.


תדירות ביצוע

הבדיקה מתבצעת רק לאחר הפנייה מרופא המבקש לבדוק את התפקוד של מערכת השתן.


תוצאות, פענוח

תוצאות הבדיקה הן מידיות, במצב שבו שלפוחית השתן מתפקדת באופן תקין לא נרשמת עלייה בלחץ השריר בעת המילוי. אם ישנו מצב של פעילות יתר יירשמו התכווצויות לא רצוניות של השלפוחית ולרוב הן ילוו בדליפת שתן, מצב זה מוגדר כ-GSI (Genuine stress incontinence). אם הטלת השתן לאסלה בתום הבדיקה הייתה איטית או שההתרוקנות הייתה חלקית אזי שריר השלפוחית חלשים או שישנה חסימה במוצא השלפוחית. הלחץ הנמדד בזמן הטלת השתן מאפשר לאבחן בין שני המצבים.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

בדיקת שתן   אולי יעניין אותך גם

   שיקום
   מאת ד"ר יגאל ויסמן
   | 24/10/2019 |
   צפיות: 14,523
   נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
   קרא עוד
   מיגרנה - לא כל כאב ראש
   מאת ד"ר יגאל ויסמן
   | 22/09/2019 |
   צפיות: 15,503
   אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
   קרא עוד
   פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
   מאת ד"ר יגאל ויסמן
   | 12/09/2019 |
   צפיות: 9,423
   פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
   קרא עוד
   טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
   מאת מערכת BeOK
   | 25/07/2019 |
   צפיות: 1,906
   טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
   קרא עוד
   קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
   מאת מערכת BeOK
   | 19/06/2019 |
   צפיות: 4,340
   קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
   קרא עוד
   פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
   פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
   קרא עוד
   טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
   שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
   קרא עוד
   מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
   שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
   קרא עוד
   שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
   | 19/12/2018 |
   צפיות: 2,469
   שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
   קרא עוד
   סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
   סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
   קרא עוד