תרופות סבתא: פה ולשון

כדי למנוע פטריות בלשון כדאי לאכול יוגורט, מומלץ למרוח אלכוהול על הרפס כדי שיעבור במהרה וכדי להיפטר מאפטות יש למרוח טחינה או דבש
פצעים בפה ובלשון יכולים להיגרם מסיבות שונות, אפטות, למשל, נוצרות כתוצאה מלחץ נפשי, מתזונה לקויה ומחסור בוויטמינים, מחבלה בפה ואף משינויים הורמונליים. פטריות בלשון נפוצות בעיקר בקרב ילדים והן נגרמות מבעיות במערכת העיכול, משימוש ממושך באנטיביוטיקה או מכשלים במערכת החיסונית.

מלבד ריח פה ותחושת כאב וצריבה, הזנחה של פצעים בפה ובלשון יכולה לגרום לנזקים ארוכי טווח ולהתפשט לגרון, למערכת העיכול ולמערכת הנשימה. בעזרת תרופות טבעיות אפשר לשכך את הכאבים ולרפא את הפצעים בפה, בלשון ובשפתיים.

גרגור במי מלח להיפטר מאפטות

תוחלת החיים הממוצעת של האפטה היא בין שבוע לעשרה ימים, אך עד שהיא עוברת היא שורפת וגורמת לתחושה של אי – נעימות בפה. כדי לזרז את היעלמות האפטה אפשר לגרגר חצי כוס מים עם כפית מלח. מומלץ להעביר את המים מצד לצד, ולהתמקד באזור שבה נמצא הפצע. כדאי לחזור על הפעולה כארבע פעמים ביום, עד שהאפטה נעלמת לגמרי.

שום טרי אמנם שורף במקצת, אך החומרים המטהרים שבו גורמים לאפטה להיעלם במהירות. אפשר לחצות שום חי לשניים ולמרוח את החלק הפנימי על הפצע, או למעוך את השום עד שייצא מיץ ולמרוח אותו על האפטה.

כדי לשכך את הכאב שהאפטה גורמת כדאי לשתות תה קמומיל ללא סוכר.

לחלופין, שתייה של מיץ עגבניות גם מקלה על הכאב וגם מזרזת את תהליך ההחלמה. להפחתה מידית של תחושת השריפה אפשר למרוח על הפצע טחינה גולמית, דבש או שמן ציפורן.

שמן עץ התה לטיפול בהרפס

הרפס בשפתיים ובפה הוא מחלה כרונית שאם לוקים בה היא ככל הנראה תחזור שוב ושוב. ההרפס מדבק מאוד והוא יכול להיגרם ממתח נפשי, מחשיפה לשמש, משינויים הורמונאליים וממחלות. כדי להיפטר מההרפס אפשר להכין משחה המורכבת מכוס שמן זית, לבנדר וכף שעוות דבורים. מרתיחים את כל המרכיבים בסיר, מחכים שיתקררו ומורחים על הפצע.

אלכוהול בריכוז גבוה שורף את החיידקים ומזרז את ההחלמה של ההרפס. יש למרוח על האזור אלכוהול בריכוז 70% אחת לכמה שעות, עד שהפצע קטן.

לשמנים רבים יש תכונות אנטי – בקטריאליות המחטאות את האזור הנגוע ומגנות מפני זיהום הפצע. השמנים המומלצים לטיפול בהרפס הם שמן עץ התה, שמן מליסה, ושמן אורגנו. את השמן הנבחר מורחים על הפצע אחת לכמה שעות. לטיפול בהרפס בפנים הפה כדאי לשתות חליטה של אורגנו, קורנית ואזוב.

יוגורט ביו למניעת פטריות

פטריות בלשון ובחלל הפה, הידועות גם בשם 'קנדידה', גורמות לריח רע ולטעם לא נעים והן עלולות לגרום לאפטות, למחלות חניכיים ולזיהום בחלל הפה ובוושט. כדי להיפטר מהפטריות יש לערבב כפית של סודה לשתייה בתוך כוס מים, לגרגר ולירוק. יש לחזור על הפעולה כמה פעמים ביום. לטיפול בפטריות אצל תינוקות יש לטבול במי סודה פיסת גזה ולהבריש איתה את הלשון.

יוגורט טבעי, מסוג bio, מכיל מרכיבים אשר מטפלים בפטריות ובזיהום שהן יוצרות. אכילה של יוגורט טבעי, לפחות פעם ביום, עוזרת לפטריות להיעלם ולמנוע את התפשטות הפטריות לוושט ולמערכת העיכול.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר