תרופות סבתא: שלשול

שלשולים גורמים לאיבוד נוזלים והם משרים תחושת אי נעימות בבטן, כדי לטפל בהם אפשר לשתות מיץ לימון, לאכול בננות או לחלוט עלי מנגו
שלשולים יכולים להיגרם מכל מיני סיבות, כמו מצבי לחץ, קלקול קיבה, תולעים במעי, מחלות מעיים שונות או וירוס אקראי בבטן. השלשולים יכולים להיות מאורע חד פעמי והם יכולים להימשך כמה ימים.

השלשול הוא בעצם הדרך של הגוף להיפטר מרעלים הנמצאים בו, כמו חיידקים, וירוסים, טפילים ותולעים. אך בתהליך הניקוי, הגוף מאבד הרבה מאוד נוזלים, ולכן כדאי לשתות הרבה מים בתדירות גבוהה ומומלץ להימנע מקפאין אשר מגרה את המעיים.

לא מומלץ ליטול כדורים כדי להפסיק את השלשולים מכיוון שהם עוצרים את הפעולה הטבעית של הגוף והרעלים נשארים במערכת העיכול. אך ישנן תרופות טבעיות אשר מקלות על תחושת הבטן, מחזקות את הגוף שנחלש וקוטלות את הרעלנים הגורמים לשלשול.

שתיית לימון סחוט

החומציות של הלימון מנקה את הקיבה, ולכן מומלץ לשתות מיץ לימון. יש לקחת לימון טרי, לסחוט אותו לכוס ולשתות את המיץ בבת אחת. את מיץ הלימון יש לשתות פעמיים או שלוש ביום, תלוי בתדירות השלשולים. האמיצים במיוחד יכולים להוסיף כפית של אבקת קפה שחור.
גם קליפת הלימון יכולה לעזור נגד שלשולים. יש להרתיח חצי כוס מים עם קליפות הלימון, ולשתות את כוס המים במלואה.

אורז מבושל ותפוח אדמה

גם האורז וגם תפוח האדמה שופעים בעמילן. העמילן מזרז את תהליך העיכול ומפחית את איבוד הנוזלים, כך השלשולים מתמעטים והגוף מחלים מהר יותר. יש שיטות רבות לצריכת העמילן, כשהפשוטה שבהן היא לאכול תפוח אדמה מבושל או אורז לבן מבושל ללא תבלינים למעט מלח ופלפל.

לניצול מרבי של העמילן ולעצירת השלשולים יש לבשל כמות גדולה של אורז במים רותחים. לאחר חמש דקות מסננים את האורז ושותים רק את המים שבושלו.

בננה להקלה על הבטן

לבננה יש יתרונות בריאותיים רבים והיא יכולה לסייע לבעיות קיבה שונות, הן לשלשולים והן לעצירות. הסיבים שיש בבננה עוזרים לפעולת מעיים תקינה והם מייצבים את תחושת חוסר האיזון שבבטן. ריבוי האשלגן שיש בבננה בשלה עוזר גם הוא להקלה על השלשולים.
פירות אשר במצב תקין עלולים לגרום לעצירות, כמו גויאבה ורימון, בזמן שלשול הם מאזנים את הקיבה ומפסיקים את השלשולים. אפשר לאכול את הפירות בצורתם המקורית, לסחוט ולשתות אותם כמיץ או לחלוט את הקליפה שלהם ולשתות אותם כתה.

תה, עלים וחליטות

לתבלינים ולעלים רבים יש סגולות בריאותיות אשר מסייעות לפעילות המעיים, מנקות את מערכת העיכול, קוטלות גורמים עוינים ומקלות על השלשולים ועל התחושות הלא נעימות בבטן. בין סוגי התה האלה: תה מרווה, תה קמומיל, תה נענע, תה עם עלי שיבא, תה קינמון ותה עם כמון.
אפשרות נוספת היא להוסיף כפית גדושה של זעתר לכוס מים חמים, לערבב ולשתות. לחלופין, אפשר להוסיף לכוס המים חצי כפית של כורכום או לכתוש עלי מנגו, להרתיח אותם במים ולשתות את התמצית.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר