פורום הפרעות קשב וריכוז - יש לך שאלה?

הילד מתקשה לשבת יותר מחמש דקות? פורום הפרעות קשב וריכוז הוא המקום שלכם להתייעץ בנושא הפרעות קשב, הפרעות ריכוז, ליקויי למידה, ריטלין,ADHD,ADD היפראקטיביות, פסיכולוגית ילדים, קשיי למידה, TOVA, דיסלקציה, דיסקלקולציה, דיסגרפיה, אבחון ועוד

מנהלי הפורום

ד"ר עדי אדר
053-4877808
הוספת הודעה לפורום
אם את/ה רוצה שנחזור אליך
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• שאלות לגביי הכדור ויואנס 50 מג
    גיא
    20/06/2018

היי דר, אני נוטל ויואנס 50 מג כבר שנתיים בערך והכול טוב כדור מעולה, הבעיה שכאשר קורה שיש יום שאני לא נוטל אותו אני מרגיש עייפות ברמה מפחידה כאילו אני משלים שעות שינה ככה כמה ימים. בנוסף לכך רציתי לשאול האם יש צורך לנטול את הכדור גם בשירות הצבאי למרות שהתפקיד לא דורש ממני ריכוז כזה גבוהה כמו בבית הספר והאמת שאני מסוגל לתפקד גם בלי הכדור פשוט הכדור עוזר לי, מרגיש יותר טוב איתו, מרגיש שהוא תורם. מצד שני פה אני חושד שאולי בעצם התמכרתי לכדור. האם אלו הם התסמינים?. האם גם כבר ידוע על התופעות לוואי של הכדור לטווח הארוך? הכוונה לכמה שנים.

תודה רבה, מקווה שתענה.

ליצירת קשר עם מנהל הפורום:
    ד"ר עדי אדר - 053-4877808

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תופעות לוואי של ריטלין
    נעמה
    17/06/2018

היי
    אני בת 26 סטודנטית
    מאובחנת מגיל צעיר ולוקחת ריטלין שנים רבות
    אחרי ניסויים סכל מיני סוגים הבנתי שהטוב ביותר בשביךי הוא ריטלין רגיל (2 כדורים כל פעם 20 מג)
    בדרל כלל לוקחת פעם בבוקר בסביבות 10 ואז שןב בשעות הצהרים לקראת 15
    יש תופעות לוואי קלות - חוסר תיאבון, צימאון ודופק מואץ וחזק אבל כל אלו לא מפריעים
    הבעיה היא עם בעיות ההירדמות - בימים בהם אני לוקחת אץ הריטלין אני לא מצליחה להירדם שעות רבות (לפחות 12 שעות מהכדור האחרון) רציתי לדעת האם יש דרך להקל על תופעה זו? אני לא רוצה לוותר עת הריטלין או לשנות את הסוג כי זה מאוד עוזר לי אבל כן רוצה לישון.
    אציין שאני כן עייפה אבל לא נרדמת ובתמ ריטלין אין לי אץ הבעיות הללו
    מה עושים? אשמח לטיפים

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• עלייה המשקל והשפעה של ריטלין
    נעם
    17/06/2018

אני כבר כמה שנים לוקחת ריטלין ועובד עלי מצוין. לאחרונה העליתי קצת במשקל, לא הרבה, אבל אני חושבת שזה משפיע על ההשפעה של הריטלין. האם נכון? צריך להעלות את המינון בגלל 3-4 קילו?

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• כמעט שבועיים עם אטנט - ייעוץ
    אייל
    30/05/2018

שלום,
    אני בן 31. משקל 75 קג וגובה 1.76 כבר שנים שחשדתי שיש לי הפרעות קשב וריכוז אבל אף פעם לא הייתי בטוח. כשהייתי בתיכון איבחנו אותי עם הפרעות קשב ונתנו לי הקלות במבחנים, אבל לא ייחסתי לזה חשיבות כל כך. בעבודה תמיד הרגשתי שהיו ימים שאני ממש צריך לעבוד קשה בשביל להיות מרוכז יותר מהאחרים יום אחד חבר לעבודה נתן לי רבע כדור אדרל והרגשתי פשוט מדהים כאילו המח שלי חושב בצורה ישרה וממוקדת, ושאני מצליח לדבר שוטף ומלא בביטחון עצמי פניתי לניורולוג פרטי, סיפרתי את אותו סיפור בקצרה ותוך כמה דקות הוא הביא לי מרשם לאטנט 30, בטענה שהוא יכול לראות שיש לי בעיות קשב וריכוז ושכבר אובחנתי בעבר. הוא אמר שאני יכול לקחת אותו בימים שארגיש לא מאוזן. בחרתי להתחיל ב15 מג והרגשתי בסדר בלי הרבה תופעות לוואי חוץ מכאב ראש ביום הראשון. ופחות תחושת רעב עם יובש פה בכל הפעמים שלקחתי. אבל ראיתי שההשפעה היא לטווח קצר מאוד אז החלטתי לקחת 30, לקחתי בשעה 12 בצהריים. הרגשתי מפוקס למשך כל היום אבל זה עשה לי ממש בעיות שינה בלילה הצלחתי להרדם רק ב7 בבוקר, אותו דבר ביום אחרי היה לי ממש קשה לישון. החלטתי לא לקחת את התרופה מיום חמישי למשך כל הסופש והבעיות שינה הסתדרו אחרי יום וחצי. הבנתי שצריך לקחת את התרופה מוקדם יותר אז לקחתי אותה בין 9 ל10 בבוקר ביום שני ועוד פעם היה לי קשה לישון עד 6 בבוקר. עכשיו אני קצת מבולבל לגבי המינונים, אני מרגיש שהתרופה ממש עוזרת לי אבל אני קצת מתוסכל ומפוחד מהבעיות שינה הנלוות, האם זה משהו זמני שיסתדר לבד עם לקיחת התרופה? או אולי אני צריך לשנות את המינון שוב? כמו כן אני קצת מפחד לגבי התלות של התרופה, כמה פעמים מומלץ לקחת בשבוע בשביל לא לפתח תלות מוגזמת? ומה כדאי לאכול כשלוקחים את התרופה? תודה מראש על התשובות

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תופעות לוואי חמורות מאד - פוקלין
    אמא מודאגת מאד
    26/05/2018

בנינו, בן 6, ASD בתפקוד גבוה, משולב בגן רגיל. הבעיה העיקרית אצלו היתה היא קשב נמוך מאד ומוסחות גבוהה. התחלנו טיפול תרופתי. את הריטלין הפסקנו לאחר יומיים כשראינו שהוא לא מגיב טוב. ניסינו אטנט במשך חודש שגרם לחרדות ומחשבות שוא ולכן הפסקנו. נסינו פוקלין במשך שבוע. כתוצאה מהתרופה החלו התקפים קשים מאד בהם הילד נושך ומכה את עצמו הסובבים אותו וכן חרדות קשות מאד. תופעות שלא היו כלל בעבר . הקשב עצמו נמוך ביותר. כבר כמעט 3 חודשים אנחנו לא נותנים את התרופה ועדיין הוא לא חזר לעצמו. הפסיכיאטרית טוענת שזה הפיך אך אינה יודעת כמה זמו יקח לו לחזור לעצמו.
    בנינו הפך מילד טוב מזג שיכל לתפקד עצמאית בגן לילד מנותק, אומלל ואלים המסוכן לעצמו ולסביבה. לפי המחקרים שבוצעו על התרופה, מהו הזמן המירבי בו לוקח לתסמינם לעבור? האם ישנן סטטיסטיקת מדויקות לגבי מקרים כאלו? האם יתכן שנגרם נזק בלתי הפיך?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תופעות לוואי בעקבות נטילת פוקלין.

ד''ר עדי אדר
    28/05/2018

שלום לך
    אני מניח שהתופעות שאת מתארת לא קשורות במישרין לפוקלין אם כי אני מבין שיש סמיכות בין התופעות לבין נטילת התרופה למשך פרק זמן קצר של שבוע.
    מומלץ להתייעץ עם הפסיכאטרית כאשר יש לשקול טיפול בריספרדל.

בברכה,
    ד' עדי אדר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תופעות לוואי חמורות מאד- פוקלין - המשך

אמא מודאגת מאד
    29/05/2018

התופעות התחילו אכן מספר ימים לאחר חילת לקיחת התרופה וברגע שהבנו שזו תופעת לוואי הפסקנו מיד. לפסיכיאטרית המטפלת אין ספק שמדובר בתופעת לוואי של התרופה (אחרת אך אפשר להסביר שינוי קיצוני ופתאומי כל כך מלבד התרופה שאחד מתופעות הלוואי הידועות שלה זה התקפי חרדה?!). מובן שכשיו לא ניתן לו שום תרופה פסיכאטרית, מספיק נזק כבר נגרם. אנחנו נעזרים בינתיים במנתחת ההתנהגות שלנו. הפפסיכאטרית טוענת שלפעמים לוקח חודשים עד שהתופעות חולפות.
    השאלה שלי היא מדוע אין סטיטיסטיקיות מדויקות לגבי מקרים כאלו אם אכן התרופה אכן נבדקה ונמצאה לכאורה בטוחה לשימוש

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• קונצרטה וצעקנות לילדה בת 15
    ענת
    17/05/2018

ביתי בת 15 מאובחנת כסובלת מ ADD. היא נוטלת קונצרטה זו שנה שניה. כאשר היא ללא התרופה היא "כמעופפת" ואינה שמה לב לנעשה סביבה. אך, כאשר הינה נוטלת את התרופה יכולותיה הלימודיות והמיקוד המחשבתי שלה משתנה ללא הכר וכך גם ציוניה והישגייה הלימודיים (אשר גרמו למוריה לא להאמין לשינוי שחל בה ולחשוב שהיא מעתיקה או משקרת... לצערי הרב). אך לצד כל היתרונות של הטיפול התרופתי ישנם תופעות אשר גורמות לאופיה של ביתי להשתנות כאשר היא תחת השפעת הכדור, לדוגמא: חוסר תיאבון מוחלט!, התמקדות והתמסרות טוטאלית ללימודים ולציונים (גם כאשר היא חוזרת הביתה מהלימודים, היא מנצלת כל רגע שהיא תחת השפעת הכדור ללמידה) וכן היא מרבה לענות בצעקנות!!! בעיקר כאשר מדובר בנושא לימודים. דבר זה יוצר התנגחויות רבות עם המחנכת החדשה שהגיעה לכתה (זו שנת העבודה הראשונה שלה כמורה) לדוגמא: שבוע שעבר הייתה פעילות חוויתית בביהס ולמחרת מבחן גדול במדעים. ביתי בחרה שלא ללכת אלא ללמוד למבחן הקשה (כי היא רואה בביהס מקום ללמידה בלבד) למחרת המורה כעסה מאוד והחליטה להוריד לה ציון בתעודה באחד המקצועות שהיא מלמדת אותה. ביתי כעסה מאוד וניסתה לדבר איתה וכשזה לא הלך היא צעקה על המורה שאין זה הוגן להוריד ציון שעבדתי עליו רבות. כמובן שביתי מייד התקשרה לשתף אותי באירוע. ולאחר מספר דקות קיבלתי הודעה מהמורה שאני מוזמנת לשיחה אצל המנהלת.
    שאלתי האם ישנו קשר ישיר בין נטילת התרופה (קונצרטה במינון 37 מג) לבין צעקנות. והאם ישנה דרך לטפל בזה.
    ביתי אינה מוכנה בשום פנים לוותר על התרופה למרות שהיא יוצרת אצלה חוסר תיאבון מוחלט עד הערב וביתי מאוד רזה עד גבול תת-משקל.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• קונצרטה וצעקנות....

ד''ר עדי אדר
    28/05/2018

שלום לך!
    אכן תיאור מאוד מעניין של תפקוד בהשפעת קונצרטה !
    אני חושב שבמקרה כזה צריך להסתכל על חצי הכוס המלאה כלומר ההשפעה החיובית של הטיפול על הילדה ועל השגיה.מבלי להיות מעורה לחלוטין בפרטי המקרה שאת מתארת נשמע לי התנהלותה של המורה מעט תמוהה....
    בכל מקרה מומלץ לנהל שיחה עם הצוות החינוכי שיפרגנו ויעודד אותה ובוודאי לא להתעמת איתה.

בברכה,
    דר' עדי אדר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• צריך לשלב טיפול פסיכולוגי CBT \ אימון ADD

לא רופא
    29/05/2018

אני לא רופא אבל מידע שיש לי על הנושא:

א. יש לוודא עם פסיכיאטר שמדובר בהפרעת קשב ולא בתופעה אחרת עם תסמינים דומים (דיכאון OCD וכו).

ב. לעבור עם פסיכיאטר תהליך התאמת תרופה ומינון - יכול לקחת כמה מפגשים.

ג. אדם שהתרגל להתנהגות מופרעת קשב צריך כלים לווסת את עצמו, התרופה מנטרלת רק את אפקט המוסחות.

שימי לב לא מדובר על טיפול דינמי בשיחות אלא טיפול הישגי ובר יעדים.

בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• רטלין בנוסף לשאר הכדורים
    ליאת גיל
    29/05/2018

שלום רב,

אני נוטלת מס' שנים אנפרניל 150 מג'
    אמביאן 12.5 מג'
    וסרוקוול 50 מג'.
    האנפניל טיפל בי היטב גם לדיכאון וגם לכאבי הפיברומיאלגיה.
    עליתי 20 קג. כולל דייטות למינהן.
    רציתי לדעת אם הרטלין יכול לעזור לי לחוסר הריכוז שנגרם לי מהפיברומיאלגיה.לא מצליחה לקרוא ספר או להתרכז בהרצאה.
    ועל הדרך יטפל בתיאבון.
    האם שילוב זה מתאים?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• ריטלין, קונצרטה, אטנט ובעיות בלב
    מיכל35
    15/05/2018

שלום, לפני מספר חודשים התחלתי לקחת ריטלין, והכדור הזה שינה לי את החיים. לצערי הוא גם גרם לי לתופעות לוואי של דפיקות לב מאוד חזקות ולחץ בחזה. החלפתי לקונצרטה בעצת הרופא, אבל אותן תופעות ממשיכות לקרות. הוא רוצה להחליף לי לאטנט, אבל לפי מה שאני קוראת אני רואה שיש לו אותן תופעות לוואי ואפילו יותר בעניין של לחץ בחזה ודפיקות לב. עשו לי צילום לב ואקג לפני מספר שבועות בעקבות תלונות שלי על דפיקות לב ולחץ והכל היה נראה תקין. כרגע הלחץ בחזה קורה בעיקר אחרי שכיבה (לא לחץ מאסיבי שאי אפשר לעמוד בו) ודפיקות הלב באקראיות, לעיתים אחרי מאמץ פיזי, בשכיבה או אפילו כשהתרופה מפסיקה להשפיע (אחרי 12 שעות).
    השאלות שלי: 1. האם אפשרי להמשיך עם קונצרטה למרות הלחץ בחזה וזה יכול לעבור אחרי תקופת הסתגלות, או שזה אומר שזה מזיק ללב וצריך להחליף תרופה?
    2. האם אטנט באמת יכול להיות פתרון יעיל ושווה לנסות אותו, או לנסות לבקש ויואנס או פוקלין? (כרגע מחכים לאישור משרד הבריאות לאטנט)
    תודה רבה.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• אוסיף גם

מיכל35
    15/05/2018

שאני מטופלת באלטרוקסין וכרגע יציבה מבחינת בלוטת התריס.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תוספת אחרונה...

מיכל35
    15/05/2018

התרופות במינון נמוך. ריטלין התחלתי ב-10 ועברתי ל-20, קונצרטה - 27 מ"ג.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תכשירי ריטלין וטכיקרדיה

ד''ר עדי אדר
    28/05/2018

שלום לך
    כל תכשירי הריטלין עלולים לגרום לדופק מהיר - טכיקרדיה.
    בדרך כלל מדבור בתופעה שנמשכת דקות ספורות ולא כרוכה בסיכון משמעותי.
    רצוי במקרה כזה לעלות בהדרגה במינון התרופה.
    יתכן ואטנט יגרום פחות תופעה זו.

בברכה,
    דר' עדי אדר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• ויאפקס xr יחד עם ריטלין la
    ליטל
    18/05/2018

שלום, אני נוטלת ויאפקס xr 300mg נגד דכאון ויחד מטופלת גם על ידי ריטלין la 20mg לבעיית קשב וריכוז.
    לאחר נטילת שני הכדורים, אני חווה עייפות גדולה ובעצם תחושת ההפך ממה ששני הכדורים אמורים לספק.

ידוע למה?
    האם עליי לשנות מינון או להחליף סוג?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• שילוב של ויאפקס עם ריטלין

ד''ר עדי אדר
    28/05/2018

שלום לך-
    המינון של 20 מ"ג LA הוא נמוך לבן אדם מבוגר ובהחלט מינון נמוך יכול לגרום לעייפות.
    מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל.

בברכה,
    דר' עדי אדר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• נטילת קונצרטה בשעות הערב
    גילי
    22/05/2018

אני לוקחת קונצרטה בימי לימודים. התחלתי עכשיו קורס ערב ואני לוקחת את הכדור בערב אבל אחרי זה אני לא מצליחה להירדם בלילה... מה עושים? ריטלין לא עושה לי טוב

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תקחי אותו בבוקר...

אחת
    22/05/2018

קונצרטה משפיעה בסביבות 12 שעות.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• נטילת קונצרטה בשעות הערב.

ד''ר עדי אדר
    28/05/2018

שלום לך-
    חד משמעית לא מומלץ נטילת קונצרטה בערב!
    ניתן לנסות להקדים את שעת הנטילה תוך בדיקת יחסי הגומלין בין השוואה בעת למידה לבין נדודי שינה כלומר האם ניתן למצוא שעה מיטבית לנטילת התרופה.
    במידה וזה לא מעשי יש לפנות לרופא המטפל לשקול נטילת כדור עם משך השפעה קצר יותר כגון ריטלין LA

בברכה,
    דר' עדי אדר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• התפתחות של הפרעה בגיל מאוחר
    נעמי
    24/05/2018

מעולם לא היו לי הפרעות קשב, בתיכון תמיד חרשתי לבד והקשבתי בכיתה ולא היו לי שום בעיות לימודיות. עכשיו באוניברסיטה אני רואה שממש קשה לי להקשיב להרצאה לאורך זמן, כשאני מנסה ללמוד לבד אני כל הזמן מוסחת. יכול להיות שהפרעה התפתחה בגיל מאוחר?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• התפתחות הפרעה בגיל מאוחר

ד''ר עדי אדר
    28/05/2018

שלום לך

עקרונית הפרעת קשב באה לידי ביטוי בגיל צעיר, כיום מוגדר שעד גיל 12 ש'.
    עם זאת ברפואה לא הכל שחור או לבן ויש מצבים שההפרעה באה לידי ביטוי ברור יותר בגיל מבוגר.
    יש לציין כי גם במצב כזה יש תסמינים מסויימים באו לידי ביטוי בעוצמה משתנה בגיל צעיר.
    יש לקחת בחשבון שהרבה גורמים יכולים לגרום למבוגרים לא להיו מרכוזים החל מבריאות, הפרעה רגשית נלווית ועוד.
    מומלץ לשקול אבחון מסודר.

בברכה,
    דר' עדי אדר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• הפרעות קשב ובעיות שינה
    זיוית
    15/05/2018

הבן שלי, בן 16, סובל מבעיות שינה, הוא לוקח ריטלין, האם יש קשר בין הדברים?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• טיפול בריטלין ובעיות שינה

ד''ר עדי אדר
    28/05/2018

שלום לך-
    בהחלט!
    ריטלין גורם לקשיי הרדמות גם אם התרופה נלקחה בבוקר.
    חשוב במצבים כאלה לבדוק באיזה שעה נוטלים את התרופה, מינון והאם קשיי הרדמות מופיעים רק בימים בהם הוא נוטל את התרופה..
    במצבים של הפרעה משמעותית יש לשקול החלפת התרופה ולחילופין ניתן לשקול טיפול במלטונין שהוא חומר טבעי המשרה שינה.

בברכה,
    דר' עדי אדר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• בן שנתיים וחצי- התייעצות
    יעל
    28/05/2018

שלום,
    אבקש להתייעץ לגבי בני בן השנתיים וחצי:
    היה תינוק נוח יחסית, ישן לילה שלם עד גיל 7-8 ח' בערך. מתמודד עם אלרגיה לחלב המתבטאת בהקאות (תבחיני עור שליליים) + אטופיק דרמטיטיס שמוחש מאד בתקופות מסוימות.
    מאז שפסק לישון ברציפות הלילות הפכו לסיוט. נהג להתעורר כ4 פעמים בלילה לעיתים לקבלת בקבוק (סירב בעקשנות לקחת מוצץ ולא היה לו חפץ מעבר או "שמיכי" שירגיע אותו).
    ספגנו את העניין בשקט תוך מחשבה שהזמן יעשה את שלו.
    רק לפני 3 ח' לערך הצלחנו להפסיק את בקבוקי הנוטרימיגן (בשל האלרגיה) בלילה והם הוחלפו במים. זה עדיין אותה משמעות של קימה אך לפחות ללא אוכל.
    פנינו ליועצת שינה בהיותו בן 2 ו-3 חודשים. זו הציעה לנו לרכוש שער בטיחות ולהתקין אותו בפתח חדרו ולמנוע ממנו פיסית לצאת מהחדר (ישן במיטת מעבר). לא הייתי מסוגלת לעשות זאת ולהפוך את חדרו ל"אורוות סוסים סגורה". פחדתי מאד שזה יגרום לו נזק קשה. לכן לא יישמנו דבר לאור הגישה הנוקשה מאד לטעמנו.
    עם זאת, מאז שהיינו אצלה כנראה משהו בגישה ובהחלטיות שלנו כלפיו נהיה אסרטיבי יותר והוא הבין שהחגיגה תיפסק. אכן היו לילות ספורים של שינה רציפה אך מהר מאד זה נגמר.
    יש לציין כי ילד זה הוא הקטן במשפחתנו ויש לנו עוד 2 ילדים בני ארבע וחצי ושש וחצי.
    בקיצור, הלילות שלנו הם לא לילות, אנחנו סובלים והוא סובל. הוא לא יודע אפילו מה הוא רוצה כשהוא מתעורר, לפעמים בוכה שרוצה מים ולפעמים פשוט מגיע לחדרנו. כמובן שמוחזר בחזרה למיטתו וכך קורה מס' פעמים בלילה, כמעט כל לילה. הוא קם סופית בין 5-6 בבוקר, מגיע לחדרנו, ואנו כמובן מותשים אחרי לילה של שינה טרופה, בלי כוחות ובלי אנרגיות לקום ולהתארגן לעבודה. עושים הכל על אוטומט.
    בעיה נוספת טמונה בטמפרמנט שלו: יש לו אובססיה מטורפת לפלאפונים. כאשר הוא מגיע לחדרנו לפנות בוקר ולפעמים גם באמצע הלילה, הוא ישר בא לניידים שלנו שנמצאים בהטענה. העלנו אותם גבוה, אז הוא פתר את הבעיה והביא שרפרף כדי לקחת אותם. אם לוקחים לו את הנייד אז מתחילות צרחות שלא נגמרות. בנוסף, הוא ילד שהורס פיסית משחקים, קורע דפים מספרים, עומד על קופסאות של משחקי קופסא שנהרסים. הרס לבעלי לא אחת את הנייד. מסוגל לאכול ואז פתאום להעיף את הכפית או המזלג עם האוכל על הקיר... צייר מס' פעמים על הקיר ועל הריצפה.
    השיא היה- כשנתתי לו לראות במחשב שירים ועזבתי אותו לכמה דקות- הוא בא אלי עם מקשים מהמקלדת שתלש!!! הוא עושה לנו דברים שאף ילד לא עשה לנו ואנו לא יודעים איך "לאכול" אותם.
    כאשר אני מנסה לקרוא לו סיפור, מהר מאד הוא מתחיל לזוז, לקחת במקביל ספר אחר ולדפדף בו או לקום. קשה לקרוא לו סיפור שלם אך זה אפשרי אם אני מתעקשת שלא יקום. הוא אוהב פאזלים (אך מתקשה בהרכבתם באופן עצמאי, גם כאלה עם 6 חלקים), משחקי קוביות, לצייר ולגזור.
    לשבת מול הטלויזיה או המחשב- דבר שאני מציעה כאשר נגמר לי כבר הכח- כמעט ולא קורה כי אין לו סבלנות.
    אם דקה או שתיים אני משאירה אותו לבד בחדר כלשהו, ישר אני נלחצת כי אני יודעת שהוא יעשה משהו שאסור / יהרוס משהו.
    בשורה התחתונה, הוא מפעיל אותנו ביום ובלילה. כל הזמן.
    במעון דווקא מספרים שהוא קשוב מאד לפעילויות, ערני, משתתף, יושב יפה במפגשים. אלים לעיתים. הקושי לשבת הוא בעיקר בבית. נתתי דוגמאות לטמפרמנט הסוער...
    ממש חשוב לי שיעלה בספטמבר לגן עירייה ראשון כשהוא רגוע יותר, ביום ובלילה.
    האם להערכתך הכיוון הוא הפרעות קשב וריכוז? ניתן לאבחן בגיל כזה?
    תודה מראש על ההכוונה,
    יעל

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• ילד בן שנתיים עם טמפרמנט סוער

ד''ר עדי אדר
    28/05/2018

שלום לך
    תודה על התיאור המפורט.
    אכן מה שאת מתארת הוא ילד צעיר עם טמפרמנט סוער. התנהגות כזו בגיל שלו מוכר בהגדרה : Terrible twos והכוונה להתנהגות סוערת הכוללת התקפי זעם במצבי תסכול המופיע בילדים בגיל שנתיים שלוש.
    מומלץ להתיעץ עם פסיכולגית התפתחותית ואף רצוי לעשות זאת במסגרת יחידה לגיל הרך - אלו יחידות הקיימות במספר בתי חולים ומכונים לאבחון קשיים תפקודיים התהגותיים בילדים מתחת לגיל 6 שנים.

בברכה,
    דר' עדי אדר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• ריטלין קונצרטה - תופעות לוואי
    מוישה
    16/05/2018

שלום.
    אני בן 29, שוקל 70 קילו.
    בכמעט שנה האחרונה בטיפול תרופתי יום יומי עקב ADD ובעיות ריכוז שמשפיעות עלי בתפקוד בעבודה.

בתחילת הדרך לקחתי 20 מ"ל ריטלין LA. בחודש הראשון זה עבד טוב - הריכוז היה טוב ותופעת הלוואי היחידה הייתה אובדן תאבון.

לאחר תקופה, התחלתי להרגיש כאבים חזקים בחזה, ביחד עם יובש מאוד מעיק בפה, מה שמאוד הפריע לי לתפקוד.
    הלכתי לרופא והוא המליץ לנסות קונצרטה 36 מ"ל.
    התחלתי גם אותה - בעיית התיאבון די נפתרה, אך עניין הכאבים בחזה והיובש עדיין קיים. בנוסף, יש תחושה של דיכאון ו"חוסר רצון" לקראת סוף היום - מה שמקשה עלי בבית.

אשמח לעצות...

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• ריטלין וקונצרטה - תופעות לוואי

ד''ר עדי אדר
    28/05/2018

שלום לך-
    לעתים קונצרטה במינון נמוך גורם לתחושת עייפות.
    במקרים כאלה צריך לשקול העלאת את המינון.
    לגבי תחושת יובש בפה אכן לעתים יש תופעה כזו, שתייה תכופה עשויה לסייע להפחית תחושה זו.
    לא ברור מה כוונתך - כאבים חזקים בחזה! טיפול בתרופות אלו לא אמור לגרום לכאבים בחזה. יתכן לעתים דופק מהיר אשר אולי מפורש על ידך ככאבים . בכל מקרה אם אכן יש כאבים יש לבצע בירור קרדיולוגי ולשקול הפסקת הטיפול התרופתי ולשקול טיפול תרופתי אחר כגון ויואנס.
    מומלץ שתפנה בהקדם להתייעצוץ עם הרופא המטפל.

בברכה,
    דר' עדי אדר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• צריכה של אלכוהול וסמים קלים עם קונצרטה
    דורי
    10/05/2018

האם שתייה של אלכוהול ועישון סמים קלים (מריחואנה) משפיעים על היעילות של קונצרטה?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• צריכת סמים אלכוהול ומתן קונצרטה

ד''ר עדי אדר
    14/05/2018

שלום לכם

קונצרטה אמרוה לחדד חושים, לשפר ריכוז ומיקוד.
    לגבי השפעת הקנביס והאלכוהול - ברור כי השפעתם הפוכה....

בברכה,
    דר' עדי אדר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה