פורום הפרעות קשב וריכוז - יש לך שאלה?

הילד מתקשה לשבת יותר מחמש דקות? פורום הפרעות קשב וריכוז הוא המקום שלכם להתייעץ בנושא הפרעות קשב, הפרעות ריכוז, ליקויי למידה, ריטלין,ADHD,ADD היפראקטיביות, פסיכולוגית ילדים, קשיי למידה, TOVA, דיסלקציה, דיסקלקולציה, דיסגרפיה, אבחון ועוד

מנהלי הפורום

ד"ר עדי אדר
053-4877808
הוספת הודעה לפורום
אם את/ה רוצה שנחזור אליך
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• חוות דעת על טיפול טבעי
    אבישג
    22/04/2018

שמעתי על טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז בעזרת peace (?) אשמח לקבל חוות דעת מקצועית.
    תודה!

ליצירת קשר עם מנהל הפורום:
    ד"ר עדי אדר - 053-4877808

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תרופה זהה להיפראקטיביות ובלי היפראקטיביות
    מיכל
    17/04/2018

לשני הילדים שלי יש הפרעות קשב וריכוז, אחד עם היפראקטיביות והשנייה בלי. שניהם נוטלים ריטלין LA, לילד עם ההיפראקטיביות זה באמת עוזר אבל את הילדה זה הופך לישנונית וחסרת אנרגיה. האם זה נכון שהם נוטלים את אותה התרופה? יש תרופה שמטפלת רק בקשב וריכוז בלי היפראקטיביות?

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• עזרה עם אטנט וויואנס
    נינה
    15/04/2018

שלום,
    אני בת 28 מילדות הובחנתי עם קשב וריכוז והיפרקטיביות. ניסיתי כשגדלתי את כל סוגי הריטלין ובנהם גם קונצרטה ולא הייתה השפעה עליי והמון תופעות לוואי. הבנתי שאני מהאחוז הקטן שהחומר הפעיל בריטלין לא משפיע עליי.
    לאחרונה התחלתי להרגיש שאני במן בועה בראש ובלאגן. לא מרוכזת בכלום,מספרת דברים בצורה מבולבלת. לא ממש מקשיבה לשיחה שאני מנהלת עם אנשים. טועה בעבודה. ולכן החלטתח שהגיע הזמן לחזור לנוירולג ולנסות שנית. ניסתי אטנט 10 מיליגרם שעזר פעמיים והפסיק. עלינו מינון ל30 שעזר והפסיק אבל הבעיה פה שמצד אחד זה כן עזר ומצד שני לא. זאת אומרת שכן יכולתי לנהל שיחה עיקבית בלי להתבלבל. הקשב שלי יותר טוב זה מה שמהצד רואים ואמרו לי. ואני מרגישה שהראש כבר לא בבלאגן אלה כאילו יש לי מגירות מסודרות בראש. אבל הריכוז בדברים נעלם. אני כבר לא מרוכזת בכלום. לא בעבודה ולא בסרט ולא בשיחה. והרבה פעמיים אני יכולה לדבר ומישהו יבוא ואני אתחיל איתו שיחה כאילו שלפני רגע לא ניהלתי שיחה כבר עם מישהו. אני פשוט עוזבת באמצע. וגם 6 שעות זה מעט מידי ולכן אחרי 6 שעות הייתי נוטלת עוד אטנט של 10. אבל אחרי כשעתיים הייתי מקבלת מיגרנה חזקה מאוד ועצבים בלתי נישלטים. ביקשתי מהנוירולג לנסות ויואנס כי הבנתי שהוא דומה לאטנט. הנוירולג הביא לי 50 מיליגרם. אחרי שעה שנטלתי תכדור הראש שלי באזור המצח כאב מאוד ברמה של בחילות. אני כבר 4 שעות תחת הכדור ואני מרגישה שוב במן בועה כזאת של בלאגן. מתבלבלת המון בשיחות.. האם הכדור לא עוזר לי? המינון? עדייף לחזור לאטנט? או שמדובר בתקופת הסתגלות? אני כבר לא יודעת מה לעשות. מרגיש לי שהאטנט היה יותר טוב אבל גם איתו הריכוז נעלם וגם שש שעות זה מעט מידי וכשהייתי לוקחת עוד כדור שיכסה תשעות הנוספות הנפילות הן לא קלות. מצד שני הכדור ויואנס לא מרכז אותי. לא עושה סדר בראש. עושה לי כאב ראש. אבל אני חייבת כדור יותר משש שעות והוא אמור לתת מענה לזה. מה לעשות? :( מה זה בעצם אומר עליי שבהתחלה כדור משפיע ואחרי פעמים לא. ולמה ויואנס לא משפיע בכלל עם הוא דומה לאטנט?
    תודה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• האם זה נכון שריטלין פוגע בגדילה?
    עמליה
    12/04/2018

האם זה נכון שריטלין ודומיו פוגעים בגדילה התקינה של הילד?

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• האם ריטלין גורם להשמנה
    טליה
    09/04/2018

שלום, הבן שלי בן 9.5 נוטל ריטלין 30la . הוא אוכל מעט מאד, גם אחהצ ובכל זאת משמין מאד.. האם יכול להיות שנטילת הריטליו גורמת להשמנה?

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• כדורים מעייפים את הילד
    טל
    08/04/2018

התחלנו עם ריטלין ועברנו לאטנט, ההפרעה באמת נרגעה אבל הילדה סובלת מעייפות ומחוסר חשק. כשמורידים אותה מהכדורים היא מלאת חיים וחוזרת להיות עצמה, אובדי עצות...

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תופעות לוואי פוקלין קונצרטה וריטלין
    רויטל
    02/04/2018

שלום ד"ר. אני צריכה את התייעצותך המקצועית בדחיפות. לאחר אבחון שעשיתי לפני שנה התחלתי טיפול בריטלין אל איי 40 לצורך למידה לפסיכומטרי. סבלתי מתופעות לוואי של דכדוך ועצבות באופן קשה ולאחר התייעצות עם הרופא שלי הוחלט על מעבר לקונצרטה 54. הקונצרטה הייתה טובה לי ולא חוויתי שום תופעת לוואי אך מאז שהתחלתי לקחת אותה על בסיס יומי כול בוקר בעקבות התקרבות מועד המבחן ולמידה אינטנסיבית הקונצרטה הפסיקה להשפיע וכשכבר כן השפיעה לקח לה המון זמן. הייתי לוקחת אותה בשבע וחצי בבוקר ואת ההשפעה הייתי מרגישה בסביבות שתיים בצהריים. פניתי שוב לרופא שלי והוא המליץ על מעבר לפוקלין. אני לוקחת פוקלין XR כבר שלושה ימים רצופים וחזרה לי אותן תחושות של דכדוך ועצבות כאשר נטלתי את הריטלין. האם יכול להיות שפוקלין דומה בתופעות לוואי שלו ובמרכיבים שלו יותר לריטלין מאשר לקונצרטה. ואם כן, מה אתה ממליץ לעשות? האם לחזור לקונצרטה או לתת לגוף להתרגל לפוקלין? ובמידה ואני חוזרת לקונצרטה האם זה לא ישגע לי את המוח עוד יותר המעברים האלו בין התרופות? אודה לך על תשובתך. רויטל

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• פוקלין 15 ותופעות לוואי
    עינת
    01/04/2018

שלום ד"ר. בני בן ה-8 נוטל פוקלין 15 מ"ג כמעט שנה. לאחרונה הוא אומר לי שמרגיש חולה בערבים. שואל אם יש לו חום. האם יש קשר? החולשה הזאת שהוא חש מפחידה אותי.
    כמו כן, הוא נוטל במקביל הומאופתיה. האם האחד פוגע בשני?
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• פוקלין ותופעות לוואי

ד''ר עדי אדר
    02/04/2018

שלום לך
    סביר להניח שאין קשר בין נטילת התרופה לפרק זמן כל כך ממושך לבין התלונות של הילד.
    עם זאת ברור שעליכם לקחת את הילד לרופא ילדים המטפל שיתרשם ויבדוק את הילד.
    לגבי התכשירים ההומאופטים להערכתי אין להם שום ערך - לא מזיק ולא מועיל ולכן אני מניח שאין קשר.

חג שמח!
    דר' עדי אדר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• חוות דעת על סטרטרה
    אביתר
    01/04/2018

לוקח ריטלין שגורם לי להרבה מאוד תופעות לוואי, האם כדאי לעבור לסטרטרה?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• חוות דעת על סטרטרה

ד''ר עדי אדר
    01/04/2018

שלום לך
    זה לא דיון של מספר שורות ולמעשה רצוי לעשות אותועם הרופא המטפל.
    בכל אופן להלן הסבר קצר על התרופה:
    מכילה Atomoxetine. זו התרופה הראשונה לטיפול בקשב וריכוז שאינה שייכת למשפחת הסטימולנטים (ריטלין, אדרל). כיצד סטרטרה פועלת?

הסטרטרה מעכבת את הספיגה חזרה של נוראפינפרין (norepinephrine reuptake inhibitor)במרווח הסינאפטי במוח. בכך היא מעלה את ריכוזו.
    יתרונות סטרטרה

השפעה במשך כל היום. בניגוד לריטלין, אין לתרופה טווח זמן מוגבל של כמה שעות בה היא פועלת.
    • התרופה אינה מפריעה לשינה. לעיתים נדירות, הפרעות שינה עלולות לקרות במבוגרים הנוטלים סטרטרה.
    • התרופה אינה מדכאת תיאבון.
    • התרופה מפחיתה חרדות.
    למה לצפות במהלך הטיפול?

כאמור, הסטרטרה שונה לחלוטין מריטלין. לכן רמת הציפיות צריכה להיות שונה. מי שהשתמש בעבר בריטלין וחש את השפעתו המיידית עלול להתאכזב, שלא בצדק.
    השפעת הסטרטרה מתחילה אחרי שבוע של טיפול יום יומי. מלוא ההשפעה מתגלה אחרי חודש. צורת פעולה זו שונה לחלוטין מהתרופות האחרות לקשב וריכוז, בהן מרגישים השפעה מיידית.

איך לוקחים סטרטרה?

לוקחים את הקפסולה מידי יום. כל יום כולל שבתות וחגים. היות והתרופה מתחילה להשפיע רק אחרי מספר שבועות, ניתן להפסיק אותה בחופש הגדול, אך לא בחופשים קצרים.
    מה המינון המקובל?
    מתחילים לקחת את התרופה במינון של בערך 0.5 מ"ג לקילו ועולים בהדרגה עד ל בערך 1.2 מ"ג לקילו. לדוגמא: במשקל של 50 קילו נתחיל 3 ימים במינון של 25 מ"ג לאחר מכן עוד 3 ימים במינון של 40 מ"ג ולבסוף נגיע למינון של 60 מ"ג.

המינון המירבי גם למבוגרים הוא 100 מ"ג.

ניתן להשיג את התרופה במינונים מוכנים של 10, 18, 25, 40, 60, 80, ו- 100 מ"ג.

תופעות לוואי:
    כמו לכל תרופה גם לסטרטרה עלולות להיות תופעות לוואי. התופעות השכיחות ביותר הן:
    בחילה ועייפות. כדי להתגבר עליהן ניתן לקחת את התרופה אחרי האוכל. בד"כ לוקחים את התרופה בבוקר. אם היא גורמת לעייפות, ניתן לקחת אותה בערב. תופעות אלו חולפות בדרך כלל לאחר מספר שבועות. כדי לצמצם את תופעות הלוואי מתחילים לקחת את התרופה במינון נמוך ועולים בהדרגה.

תופעות לוואי אחרות ונדירות: מחקרים אחרונים מעידים כי יתכן ויש עליה בשיעור ניסיונות אובדניים בילדים - כחצי אחוז. על ההורים לעקוב אחרי מצב הרוח של הילדים בתחילת הטיפול. יש גם שני דיווחים על מקרים של נזק לכבד (מתוך שני מיליון משתשמשים). הנזק היה הפיך עם הפסקת השימוש.

כמו כן ניצפו בילדים: הפרעות במערכת העיכול, כאבי ראש, אי שקט, סחרחורת, שיעול.
    במבוגרים הפרעות שינה, הפרעות בזיקפה, אבדן תיאבון. תופעות אלו נעלמות עם הפסקת השימוש.

בברכה,
    דר' עדי אדר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• טמפקס ופגיעה בזיכרון הכללי
    מיש
    01/04/2018

האם לקיחת טופמקס פוגעת בזיכרון בכללי או לטווח ארוך?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• נטילת טופמקס....

ד''ר עדי אדר
    01/04/2018

שלום -
    נא להפנות שאלה זו לפורום אפילפסיה.......

חד שמח!
    דר' עדי אדר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• צריכה השפעה לזמן רב יותר
    אדר
    29/03/2018

אני לוקחת ריטלין LA שעובד עלי טוב אבל אני סטודנטית ואני צריכה להגדיל את טווח ההשפעה. לקחת עוד כדור? לשנות תרופה?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• השפעה לפרק זמן ארוך...

ד''ר עדי אדר
    29/03/2018

שלום לך -
    אינו ממליץ המלצות אינדיבידואליות לטיפול תרופתי במסגרת הפורום אבל ברמה עקרונית ניתן לתת תוספת ריטלין אחרי הצהריים או לשקול לעבור לקונצרטה.

מומלץ להתיעץ עם הרופא המטפל!

חג שמח!

דר' עדי אדר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• ירידה בהשפעה של ויואנס
    שימי או-חנה
    25/03/2018

לפני חודשיים התחלתי טיפול בויואנס ורמוטיב למטרות למידה וטיפול בהפרעת קשב (אציין שהמינון של הויואנס הוא 70 מ"ג, המקסימלי, מאחר וה50 לא השפיע עליי)

במשך שלושה שבועות ההשפעה של הויואנס הייתה מדהימה, יכלתי ללמוד שעות בלי הסחות דעת והייתי מרוכז מאוד.
    במשך שבועיים הפסקתי את השימוש בויואנס וכשחזרתי להשתמש בו פתאום ההשפעה ירדה משמעותית. עדיין יכלתי לשבת וללמוד ולא הייתי מוסח אבל לא הצלחתי להתמקד במה שלמדתי והייתי קורא את אותו דבר שוב ושוב.

השאלה שלי היא למה ההשפעה פתאום ירדה והאם יש אפשרות לחזור למצב המקורי? יכול להיות שהבעיה נוצרה מהפסקת השימוש בויואנס לשבועיים? אולי הגוף שלי פשוט התרגל לתרופה? ואולי בכלל השילוב של רמוטיב עם הויואנס גרם לירידה בהשפעה שלו?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• ירידה בהשפעת ויואנס

ד''ר עדי אדר
    29/03/2018

שלום לך -
    בדרך כלל הפסקת הטיפול משפרת את התגובה ולא להפך.
    עם זאת בהחלט מתואר מצב כזה ויתכן ויהיה צורך לעלות מעל למינון המקסימלי...
    רמוטיב לא אמור להפריע להשפעת התרופה.

חד שמח!
    דר' עד יאדר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• השפעת אטנט מתפוגגת מהר מדי
    הדס
    25/03/2018

הבן שלי נוטל אטנט פעמיים ביום, בבוקר ובצהריים אבל הוא אומר שרוב היום בבית הספר הוא עייף ולא מרוכז. יכול להיות שההשפעה של הכדור פגה מהר מדי? האם להעלות מינון?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• השפעת אטנט מתפוגגת מהר.....

ד''ר עדי אדר
    25/03/2018

שלום לך-

איני ממליץ המלצות ספציפיות לגבי מינונים במסגרת הפורום (זה תפקידו של הרופא המטפל) אך בהחלט יתכן והמינון מעט נמוך... יש לציין כי השפעת התרופה בדרך כלל 5-6 שעות

בברכה,
    דר' עדי אדר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• רכישת כלים למיומנות חברתית
    ניצן
    21/03/2018

שלום רב,
    שמי ניצן ואני בעלת קשב וריכוז ולקות למידה. אני אומנם בת 30 ועובדת עם אנשים אבל אני שמה לב שיש לי ליקויים תקשורתיים וחברתיים.
    האם יש איזשהי סדנה או מקום בו אפשר לעבוד על מיומנויות אלה?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• רכישת כלים למיומנות חברתית

ד''ר עדי אדר
    25/03/2018

שלום לך
    איני יודע להמליץ על סדנה ספציפית.
    אני ממליץ שתבדקי ברשתות החברתיות...יש פורומים שונים ומן הסתם ניתן יהיה לקבל המלצות.

בברכה,
    דר' עדי אדר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תחילת נטילה של ריטלין
    מור
    20/03/2018

שלום רב,
    אני בת 20 ואובחנתי כבעלת בעיות קשה יחסית קלות ובכל שנות התיכון והצבא הצלחתי להתגבר על הבעיה באמצעות תוספת זמן במבחנים.
    לאחרונה התחלתי ללמוד לפסיכומטרי והפרעות הקשב פוגעות לי רבות בריכוז בעת המבחן שנבנה על זמנים קצרים ובעקבות כך בהישגיי. רציתי לשאול האם אפשר להתחיל ליטול ריטלין רק בפעמים חד פעמיות (כשיש לי מבחן למשל, ולא בהכרח בכל יום לימודים) והאם זה בסדר לא להתמיד בלקיחה? (יש לציין שאנסה להתחיל מהמינון הכי נמוך)
    בנוסף, יש לי ציסטה בבלוטה הפינאלית במוח ורציתי לשאול אם הדבר יכול להשפיע.
    תודה רבה מראש!

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• נטילת ריטלין SOS

ד''ר עדי אדר
    25/03/2018

שלום לך!
    עקרונית צריך במצב כזה להתייעץ עם הרופא המטפל אשר ביצע את האבחון.

לגבי הציסטה אין לכך קשר לטיפול זה ומן הסתם ניתן ייעוץ נוירוכירורגי לגבי הממצא.

ניתן לטפל בריטלין בצורה לא מתמשכת אך בדרך כלל מומלץ לקחת ברציפות בימי למידה. יש גם לציין שתופעות הלוואי מתמתנות ככל שנוטלים בצורה סדירה.

בברכה,
    דר' עדי אדר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה