תרופות סבתא: רגליים

כדי לטפל ברגליים נפוחות מומלץ לטבול באמבטיה חמה עם אורגנו, שמן צמחים ועשבי מרפא. יבלות מכף הרגל ניתן להסיר בקלות באמצעות קליפת בננה, שמן קיק וחומץ תפוחים
כאבים ברגליים עשויים להיגרם עקב עומס והפעלת לחצים רבים, טראומה, חבלה, נקעים, בעיות מולדות ופגמים בהתפתחות התקינה. הטיפול המהיר והפשוט ביותר להפגת כאבי רגליים הוא אמבטיה חמה, מנוחה והרמת הרגליים עד לתחושת הקלה.

קפה שחור וכורכום לטיפול בנקע

אחת הסיבות השכיחות ביותר לכאב ברגליים היא שברים ונקעים שנגרמים על ידי ביצוע תנועה קיצונית לא נכונה, או חבלה. כאשר קיים חשש לשבר יש לפנות מיד לבדיקת רופא, אולם כאשר מדובר בנקע לא רציני שנגרם עקב מתיחת יתר, ניתן לטפל בו באמצעות תרופת סבתא טבעית.

לטיפול בנקע ברגל אפשר לחבוש את הרגל ולהכניס כף קפה שחור לתוך התחבושת. הדבר אמור לסייע להחלמה מהירה. גם כורכום מתאים לריפוי נקע. יש לערבב תבלין כורכום עם מעט מים עד לקבלת משחה סמיכה, למרוח על הנקע ולעטוף את המקום עם רצועת בד או ניילון נצמד.

כרוב ותפוח אדמה לטיפול בבצקות

תופעה של בצקות ברגליים נפוצה מאוד בזמן ההריון, והיא נגרמת בדרך כלל בשל הצטברות נוזלים בין התאים. ניתן למנוע היווצרות של בצקות באמצעות הליכה יומית של כחצי שעה, שתייה מרובה של מים ואכילת ביצים, למי שלא סובל מכולסטרול גבוה.

כדי להוריד בצקות מן הרגל ניתן לקשור עלה כרוב סביב המקום הכואב ולהרים את הרגליים על כרית או כיסא עד להקלה. שיטה נוספת להפחתת נפיחות מן הרגל היא לשים פרוסות מלפפונים ועליהן פרוסות תפוחי אדמה. יש לחבוש את הרגל ולהשאיר את החבישה עם הירקות למשך כל הלילה.

נפיחות ברגליים עלולה להיגרם בשל עומס ומאמץ רב. לעיתים הנפיחות מעידה על בעיה בריאותית משמעותית הדורשת טיפול, אולם הסיבה השכיחה ביותר לתופעה זו מעל גיל חמישים היא אי ספיקת הורידים.

להפגת כאבי שרירים ונפיחויות ברגליים יש לערבב אורגנו עם שמן צמחים ועשבי מרפא שונים, כמו לוונדר, רוזמרין וקמומיל, להכניס את התערובת לאמבטיה חמה, או גיגית עם מים חמים ולטבול את הרגליים עד לתחושת הרפיה. לטיפול בעור רגליים סדוק ניתן למרוח מעט שמן גליצרין ולעסות את העור.

ניקוז שלפוחית והסרת יבלות

להעלמת שלפוחית מלאה נוזלים בכף הרגל אפשר להשחיל חוט במחט, ולהכניס את החוט בעזרת המחט לשלפוחית מצידה האחד ולהוציא מצידה האחר. כאשר החוט בולט החוצה משני מהצדדים אפשר להוציא את המחט. יש להשאיר את החוט זמן ממושך, עד שהשלפוחית תיעלם באופן הדרגתי ללא כאבים. כדי לטפל בדלקת בגידים יש למרוח את המקום בחרדל, ולשבת כרבע שעה בשמש.

ביבלות ברגליים ניתן לטפל באמצעות מריחת שמן קיק, שהוא בעל סגולות מרפא מיוחדות. יש למרוח שמן קיק על היבלת ולעסות מעט. דרך אחרת להיפטר מהיבלת היא באמצעות בצל וחומץ תפוחים. יש לקצוץ בצל לבן ולערבב עם חומץ תפוחים טבעי, ולאחר מכן יש לקשור את התערובת מסביב ליבלת.

לחלופין ניתן לקצוץ שום ולהצמידו ליבלת. יש להקפיד להגן על האזור שמסביב ליבלת על ידי מריחה של שמן זית או שמן קוקוס. גם קליפת בננה מתאימה לטיפול ביבלות. יש לקחת חתיכה קטנה של קליפת בננה, להצמיד ליבלת באמצעות פלסטר או תחבושת וללכת לישון. רצוי לחזור על הטיפול מדי לילה עד להיעלמותה.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר