פירמידת המזון

רוצה לדעת על פירמידת המזון? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי פירמידת המזון. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...

פירמידת המזון


פירמידת המזון היא איור גרפי המציג המלצה לחלוקת התזונה היומית על פי קבוצות מזון. לכל אחת מקבוצות המזון יש קומה בפירמידה, וכך אפשר לראות מהי התזונה היומית המומלצת. קבוצות המזון המופיעות בפירמידה הן קבוצת הדגנים, קבוצת הפירות והירקות, מוצרים עשירים בחלבון ומוצרים עשירים בשומן. בליווי לפירמידת המזון מופיעה המלצה לשתיה מרובה של מים וביצוע כושר גופני באופן קבוע.

מקור פירמידת המזון הוא בספר בישול שהתפרסם בשנת 1974 על ידי ממשלת שוודיה, ואומץ על ידי מדינות אחרות. פירמידת המזון החלה להיות פופולארית ככלי להמלצה על תזונה נכונה בשנות התשעים. ב-2005 פרסם משרד החקלאות האמריקאי פירמידת מזון חדשה ובה שינוי בחלק מההמלצות, כגון העדפת חלבונים מן הצומח במקום מן החי והחלפת הדגנים המעובדים בדגנים מלאים.

כדי לשלב את קבוצות המזון ולהגיע לתזונה נכונה מומלץ להרבות באכילת ירקות ופירות, דגנים מלאים, ומוצרי חלב בעלי אחוזי שומן נמוכים. כדאי להעדיף אכילת חלבונים ושומנים מן הצומח ומומלץ לשלב זאת עם ביצוע כושר גופני באופן קבוע ושתיה מרובה של מים.

קבוצות המזון המומלצות על פי פירמידת המזון המקובלת כיום:



קומה ראשונה בפירמידת המזון: דגנים מלאים


קומה זו נמצאת בבסיס פירמידת המזון ונמצאים בה סוגי מזון המכילים בעיקר פחמימות ומעט חלבונים, אוכל העשוי מחיטה, אורז, שעורה ועוד כגון לחם, פסטה, שיבולת שועל, דגני בוקר, פיתות וגריסים. דגנים מתחלקים לשתי קבוצות – דגנים מלאים ודגנים מעובדים. ב-2005 התפרסמה המלצה של משרד החקלאות האמריקאי לפיה כדאי לכלול בתזונה היומית יותר דגנים מלאים במקום הדגנים המעובדים.

דגנים מלאים בריאים יותר כיוון שהם מכילים את הנבט, הסובין ואת האנדוספרם (רקמה הנמצאת בזרעים). דוגמאות לדגנים מחיטה מלאה הן קמח מלא, בורגול, שיבולת שועל, קמח תירס מלא ואורז מלא. דגנים מעובדים הם דגנים שנטחנו בתהליך בו הוסרו הסובין והנבט, על מנת לתת להם מרקם חלק יותר ולהאריך את חיי המדף שלהם. בתהליך זה הם גם מאבדים את הברזל, הסיבים התזונתיים וויטמיני B שהיו בהם. דוגמאות לדגנים מעובדים הן קמח לבן, לחם לבן, אורז לבן ועוד.

קומה שניה בפירמידת המזון: פירות וירקות


פירות וירקות מהווים את הקומה השניה בפירמידת המזון ומכאן גם חשיבותם הגדולה בתזונה היומית. אצל אנשים שאוכלים פירות וירקות בקביעות קיים סיכוי נמוך יותר למחלות כרוניות כגון סוכרת וכן לשבץ מוחי, מחלות לב וסרטן. אכילת פירות וירקות העשירים בפוטסיום יכולה לעזור למנוע אבנים בכליות ואובדן עצם. משרד הבריאות ממליץ לאכול ירקות ופירות עם קליפתם ולגוון באכילת פירות וירקות בצבעים שונים.

במרבית הפירות והירקות יש ערכים נמוכים מאוד של מלחים, שומן וקלוריות. בנוסף, ברובם אין כולסטרול. תזונה עשירה בפוטסיום יכולה לאזן לחץ דם. פירות עשירים בפוטסיום הם למשל – בננה, שזיפים מיובשים, אפרסקים מיובשים, מלון ומיץ תפוזים. ירקות העשירים בפוטסיום הם – תפוחי אדמה, עגבניות, סויה, תרד, עדשים ועוד. פירות וירקות עשירים בסיבים, העוזרים למערכת העיכול, הם ירקות שנחתכו זה עתה או פירות בצורתם המקורית.

קומה שלישית בפירמידת המזון: מוצרים העשירים בחלבון


החלבונים מתפקדים כאבני הבניה של העצמות, השרירים, הסחוס, העור והדם וגם לאנזימים והורמונים. ויטמיני B, הנמצאים בחלק גדול מהמאכלים המכילים חלבונים, חיוניים למערכת העצבים, לתאי הדם האדומים ולבניית הרקמות. ברזל, הנמצא במאכלים המכילים חלבונים, משמש לנשיאת החמצן לתאים. מגנזיום משמש לבניית העצמות ושחרור אנרגיה מהשרירים. אבץ חיוני לתגובות ביוכימיות ולתפקוד מערכת החיסון.

מוצרי חלב – הדעה המקובלת היא שלמוצרי חלב יש מספר יתרונות בריאותיים, וכי תזונה עשירה במוצרי חלב מפחיתה את הסיכוי לאובדן עצם. במוצרי חלב יש סידן, פוטסיום, ויטמין D וחלבונים בנוסף, צריכת מוצרי חלב חשובה בקרב ילדים, כיוון שמסת העצם גדלה. סידן טוב לבניה ושמירה על העצמות והשיניים. מוצרים כגון יוגורט וחלב מספקים פוטסיום לגוף, העוזר למערכת הדם וויטמין D העוזר לגוף לווסת את רמות הסידן. מומלץ לצרוך מוצרי חלב בעלי רמת שומן נמוכה.

מוצרי בשר ודגים – מוצרים כגון עוף, בשר בקר, בשר הודו, סלמון, טונה, פירות ים ועוד מכילים חלבון, אבץ ומגנזיום, אך ניתן להשיגם גם במוצרים מן הצומח. למרות שהוא מכיל רכיבים תזונתיים רבים, בבשר יש גם רמות שומן גבוהות, שמעלות את רמות הכולסטרול ה"רע" (LDL) בדם, בעיקר בבשר בקר, נקניקיות ועוד. חלק מהדגים (סלמון ופורל למשל) עשירים באומגה 3, הטובה למערכת הדם ולמערכות נוספות בגוף.

מוצרים מן הצומח העשירים בחלבון – טופו, עדשים, חומוס, עדשים, שעועית, אגוזים למיניהם. שילוב של דגנים וקטניות הוא מקור טוב לחלבון, כמו למשל אורז עם עדשים. סויה וטופו גם הם מקור טוב לחלבונים. מחקרים כגון "מחקר סין" מציעים כי חלבונים מן הצומח טובים יותר לבריאות האדם, מאריכים את תוחלת החיים ומונעים את הסיכוי לסרטן.

קומה רביעית בפירמידת המזון: מזונות העשירים בשומן


מזונות המכילים שומן חיוניים כחלק מהתזונה היומית, אבל הגוף זקוק להם בכמות מועטה ביחס לקבוצות המזון האחרות. שומן צמחי עדיף משומן המגיע מן החי, אולם שומן המגיע מדגים הוא טוב יותר. שומן רווי הנמצא בבורקסים, מלוואח, מרגרינה ועוד אינו מומלץ. מאכלים בעלי אחוזי שומן גבוהים בדרך כלל מכילים הרבה קלוריות, וצריכה יתרה שלהם עשויה לגרום לבעיות בריאותיות. אגוזים וזרעים כגון קשיו, זרעי פשתן, אגוזי ברזיל, גרעיני חמניה, גרעיני דלעת, זרעי צ'יה, שקדים ועוד הם מקור טוב לחומצות שומן. גם אבוקדו וזיתים ידועים כעשירים בשומן.

קומה חמישית (מופרדת מהפירמידה): ממתקים, חטיפים ושתיה מתוקה


מזונות אלו אינם בריאים לגוף ולכן מופיעים בראשה הקטום של הפירמידה. משרד הבריאות הישראלי ממליץ להימנע ממזונות אלה, שרבים מהם מכילים ריכוזים גבוהים של שומנים וסוכרים וחלקם מכילים כמות עודפת של מלח. בנוסף, רבים ממזונות אלה מכילים צבעי מאכל, ממתיקים מלאכותיים וחומרים מעובדים נוספים מהם מומלץ להימנע.

פירמידת המזון החדשה


עד 1992 הייתה נהוגה פירמידת המזון המסורתית. ב-2005 פורסמה פירמידת מזון חדשה בשינוי של חלק מהשלבים, כגון הדגשה כי מוצרי דגנים מלאים בריאים יותר (קמח מלא בריא יותר מקמח לבן). קומות הפירמידה הוחלפו בצבעים שונים שמסמנים על פי עוביים את צריכת קבוצות המזון השונות. כחלק בלתי נפרד מהפירמידה נוספה המלצה לפעילות גופנית. בנוסף על פי פירמידת המזון החדשה מומלץ לצרוך שומן צמחי יותר מאשר שומן מהחי ולהמעיט באכילת בשר בקר. על פי פירמידת המזון החדשה יש להתאים את התזונה לאורח החיים של כל אחד על פי רמת הפעילות הגופנית שהוא מבצע ולמשקלו.

פירמידת המזון לילדים


שלבי פירמידת המזון לילדים הם אותם שלבים של קבוצות המזון. משרד החקלאות האמריקאי ממליץ לחנך את הילדים לפעילות גופנית קבועה מדי יום ולמשחק בחוץ. על פי פירמידת המזון לילדים כדאי לשלב מגוון של אוכל מכל קבוצות המזון ולהרבות בצריכת ירקות ופירות. מנות האוכל היומיות צריכות להיות מותאמות לגיל הילד ולמשקלו.

בנים ובנות בגילאי 4-8: 4-5 מנות דגנים* ביום, 1.5 כוס ירקות ביום, 1 כוס פירות, 2 כוסות חלב ביום (או מוצרי חלב שווי ערך), 3-4 מנות מזון עשיר בחלבונים**.
בנים בגילאי 8-13: 6 מנות דגנים* ביום, 2.5 כוסות ירקות, 1.5 כוסות פירות, 3 כוסות חלב, 5 מנות מזון עשיר בחלבונים**.
בנות בגילאי 8-13: 5 מנות דגנים* ביום, 2 כוסות ירקות, 1.5 כוסות פירות, 3 כוסות חלב, 5 מנות מזון עשיר בחלבונים**.

*מנת דגנים: פרוסת לחם / חצי כוס דגנים מלאים / חצי כוס פסטה
**מנת מזון עשיר בחלבונים: 30 גרם בשר, עוף או דגים, רבע כוס שעועית, ביצה, כף חמאת בוטנים, חופן אגוזים.

פירמידת המזון הישראלית


פירמידת המזון הישראלית היא פירמידה שהותאמה על ידי משרד הבריאות הישראלי להרגלי האכילה של הציבור הישראלי. היא מסתמכת ברובה על עקרונות פירמידת המזון האמריקאית, אולם בשונה מפירמידת המזון האמריקאית החדשה היא מסודרת בהיררכיה על פי שלבים אנכיים. בנוסף, פירמידת המזון הישראלית אינה מבחינה באופן חד משמעי בין דגנים מלאים לבין דגנים מזוקקים ובין חלבונים ממקורות שונים.

אבות המזון


אבות המזון הם חומרי המזון שבונים את הגוף, רכיבים תזונתיים ההכרחיים לתפקודו התקין, שבלעדיהם תיתכן פגיעה בבריאות ואף מוות. חמשת אבות המזון הם: שומנים, חלבונים, פחמימות, ויטמינים ומינרלים. שלושה מאבות המזון מהווים חלק גדול מהמזון שאנו אוכלים – שומנים, פחמימות וחלבונים.

פחמימות נמצאות בבסיס הפירמידה ומהוות את החלק המרכזי ביותר בתזונה היומית, ולא בכדי. פחמימות הן מקור האנרגיה הזמין ביותר לגוף. הן מומרות לגלוקוז, שמועבר בגוף ונקלט בתאים מהר יותר משומן או חלבונים. עם זאת, תזונה שמלאה יתר על המידה בפחמימות יכולה להביא לחוסר איזון ברמות הסוכר.

גם לשומנים ולחלבונים יש תפקיד חשוב. השומן מתפקד כמבודד שעוזר לווסת את חום הגוף, ואילו החלבון הכרחיים לבניית התאים ולתהליכים חשובים נוספים. ויטמינים ומינרלים דרושים כדי לווסת תהליכים גופניים ולעזור לבניית הגוף.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

תזונת תינוקות

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו אכילה נכונה, עצירות, שלשולים, משקל, תחליפי חלב, חלב אם, האכלת יתר, טיפות ברזל, מעבר למוצקים ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • בייבילד, העדפת מזונות- בירור
  מיה
  13/05/2019

  בני בן 9 חודשים, אני נותנת לו מוצקים בשיטת בייבילד והולך מצוין בסך הכל. ביססנו כבר 3 ארוחות, הוא לועס יפה מאוד עולה במשקל יפה...
  אבל, הוא מראה העדפות ממש ברורות, למשל, אם הוא רואה שיש עבניה בארוחת הערב, הוא לא יאכל עוד ירקות או את הביצה כי ירצה רק את העגבניה. בבוקר אם רואה קלמנטינה או תותים אוכל רק אותם.
  אני לא לפעמים מסתירה מאכלים שמאוד אוהב במגבת ורק לקראת סוף האוכל מורידה את המגבת כדאי ישאכל יותר מגוון.
  מה שהכי מטריד אותי זה ארוחת הצהריים.
  הוא אוכל מלאאאאא בשר. קציצות/בולנז/בשר צלי/דג אפוי/עוף בתנור וכדומה. לא רוצה ירקות גם לא מתוקים (סלק/בטטה) ולא אוכל כמעט פחמימות. להערכתי הוא אוכל איזה 80-10 גרם בשר אם אני לא מגבילה אותו....
  האם זה לא בריא? לתת לנו לאכול לפי העדפותיו?
  בסופו של יום אני מקפידה שהוא יאכל כמות קטנה לפחות של ירקות/פירות מ5 צבעים ביום. אבל בעיקר טרודה מכמות הבשר....

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • המשך

  מיה
  13/05/2019

  התכוונתי 80-100 גרם בשר אולי אפילו יותר... (ולא 80-10 גרם כמו שכתוב בהודעה הקודמת)

  תודנה רבה לענות!!!!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ילד בן 6 וחצי עם קשיי אכילה
  סיון
  13/01/2019

  שלום , בני בן 6 וחצי קשה לו מאוד עם האוכל, תמיד הוא לא היה אוכל בשר ועופות , וירקות. בשנתיים האחרונות גם פירות לא אוכל (מה שהיה אוכל רק תפוח , אגס ובננה) , ממשיך לאכול כיום רק בננה. מבחינת אוכל מבושל - אטריות , מרק , אורז , מקרונים , אוכל ממש מעט . אוהב לאכול - מעדנים , חטיפים , חלב עם דגנים. האם זה בסדר מה שהוא אוכל? כלומר מעט אורז , תפו"א , מקרונים ודגנים עם חלב ? בשנה האחרונה הייתה ירידה קצת במשקל , וכן יש לו סימנים כחולים - שחורים מתחת לענייים. האם זה מזיק לילד בצורה כלשהי האוכל בזה? מנסה להימנע כמה שיותר מבדיקות דם (היסטרי בטירוף). ממש מודאגת ..

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • קשיי אכילה של ילד בן שש וחצי

  תרצה שני
  13/01/2019

  סיוון שלום,
  בבדיקות דם ישנה אפשרות חלקית מאד לדעת מה המצב של רכיבי התזונה בגוף. בעיקר בגלל שלהרבה מרכיבי התזונה לא עורכים בדיקות דם.
  הדרך לדעת אם הילד שלך יוצר מחסורים תזונתיים היא להגיע לדיאטנית ילדים שתערוך אנמנזה תזונתית ותמליץ בהתאם להתרשמות שלה.
  כמי שהתמתחותה העיקרית היא בררנות אכילה, הגישה שלי היא שהטיפול בבררנות אכילה חשוב לא רק כדי למנוע מחסורים תזונתיים אלא גם בגלל סיבות חברתיות, משפחתיות וחברתיות.
  אם את רוצה לקבל מידע על בררנות אכילה וכמה טיפים איך להתחיל לשנות אותה. מזמינה אותך להכנס לאתר שלי
  לחפש בוקסה שכתוב עליה "המדריך החינמי להורים של ילדים בררני אכילה" להכניס את פרטיך והוא יגיע אליך למייל.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טיפות ברזל לתינוקת בגיל שנה
  נדין
  13/01/2019

  שלום,
  עקב בדיקת דם של תינוקת בגיל שנה הרופא המליץ להמשיך טיפות ברזל עד גיל שנה וחצי, 20 טיפות ליום, השאלה האם צריך לחלק לפעמיים בוקר 10 טיפות וערב 10 טיפות לפי המלצת הרופא או שאפשר לתת 20 טיפות בבת אחת?
  תודה ושבוע טוב

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טיפות ברזל

  תרצה שני
  13/01/2019

  הקושי העיקרי של הורים בחלוקת מתן הברזל פעמיים ביום הוא להרחיק זאת ממוצרי חלב, בנוסף העובדה שהוא מאד מלכלך ולכן רבים מההורים נותנים אותו בזמן האמבטיה.
  אידיאלית הגוף אמור לספוג יותר כאשר מחלקים לו זאת. ראי אם זה מעשי לגביך.
  בהצלחה,

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • זרעי פשתן וצ'יה לתינוק בן 15 חוד'
  רויטל
  10/01/2019

  תודה על התשובה המהירה,
  אני לא בטוחה אם הבנתי נכון, 1/3כפית הכוונה לזרעי פשתן? או שפשתן בכלל לא מומלץ לפעטות,ואם כן לתת פשתן טחון בבית כמובן, ניתן לתת על בסיס יומי?
  ולגבי הצ'יה ניתן להוסיף על בסיס יומי?( אם כן מה הכמות היומית המומלצת לפעוטות).
  שוב אוסיף שאני מוסיפה לתזונה שלו טיפות dha,כמו שאמרת יש בפשתן גם אומגה 3,זה לא יהיה יותר מידי?
  שוב תודה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כמות אומגה 3

  תרצה שני
  10/01/2019

  הכוונה עד 1/3 כפית זרעי צ'יה ליום.
  כמות אומגה 3 הזמינה לתינוק ממקורות צמחים כמו פישתן וזרעי צ'יה היא קטנה. הם מכילים בעיקר סוג שנקרא ALA, הגוף זקוק לסוגים של DHA, EPA. ההרמה של ALA לסוגים הדרושים מאד נמוכה (בערך 10%). לכן הסיכון לעודף נמוך.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • זרעי פשתן וצ'יה לתינוק בן 15 חוד'.
  רויטל
  08/01/2019

  שלום,
  רציתי לשאול על כמות מומלצת של זרעי פשתן וצי'יה לתינוק בן 15 חוד,האם ניתן להוסיף על בסיס יומי ?להוסיף שניהם יחד?או עדיף לחוד?וכמו כן מהי הכמות המומלצת לכול אחד מהם?
  (אציין שאני גם מוסיפה לו טיפות dha כל יום,ומנת סלומון פעם בשבוע. )
  תודה רבה!!
  רויטל.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • זרעי צ'יה ופשתן

  תרצה שני
  09/01/2019

  רויטל שלום,
  אני מבינה שאת רוצה להוסיף מקורות לאומגה 3 בתזונה של הילד שלך. כדי לקבל את האומגה 3 מתוך זרעי הפשתן יש לטחון אותם. מהרגע שטוחנים אותם הם מתחילים להתחמצן. לכן יש לעשות זאת לפני האכילה. לכן אני ממליצה לילדים להגיש רק זרעי צ'יה. אפשר להוסיף פעם ביום 1/3 כפית. שימי לב שהם גם גורמים לפעילות מעיים מוגברת. כך שאם יש לו יציאות מרובות יש להוריד בכמות ואף להפסיק.
  בהצלחה,

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • משקל תינוקת בגיל שנה
  נדין
  26/12/2018

  שלום,
  אני רוצה לברר לגבי משקל הבת שלי, בת כמעט שנה וחודש, היא נולדה במשקל קטן יחסית לשבוע ההריון (שבוע 40 משקל 2290) עד גיל חצי שנה היית עליה איטית במשקל, מגיל חצי שנה מאז שהתחלנו מוצקים היא התחילה לשבור אחוזונים, היום נשקלה בטיפת חלב והיא במשקל 9640 ק"ג, האחות אומרת שהממדים שלה בסדר( הכוונה למשקל, אורך והיקף ראש) אבל מבחינת משקל צריך להזהר שלא תעלה עוד הרבה במשקל, מאז אני מרגישה לא בסדר, אני לא רוצה שהיא תפתח עודף משקל, היא אוכלת כמעט 5 ארוחות ביום כאשר 2 מתוכן בקבוקי נוטרילון והשאר מוצקים , האחות אומרת שצריך להוריד לה אורז, לחם וקוסקוס ), רציתי לדעת האם משקלה תקין? כמה היא אמורה לעלות במשקל בכל חודש אחרי גיל שנה, כמה ארוחות היא אמורה לקבל? והאם באמת להוריד את האורז ולהלחם מהתפריט אשמח לייעוץ
  נדין, אמא מיואשת

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  משקל תינוקת בגיל שנה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • משקל תינוקת בת שנה

  תרצה שני
  26/12/2018

  נדין שלום,
  הערכה האם קצב העליה במשקל של הבת שלך תקין או צריך לשים לב אליו, יכולה להעשות רק בייעוץ אישי כאשר העקומות של הילד לפני העיניים, רקע על גודל הורים ודגם הגדילה שלהם, סדר היום התזונתי ועוד. אם את מוטרדת ממשקל עודף של הילדה גשי לייעוץ אישי עם דיאטנית ילדים (יש גם בקופות החולים).
  בכל מקרה יש לאפשר לילדה לאכול עד שהיא מסמנת שהיא שבעה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האם זה בסדר שאני נותנת טיפות ברזל בשעה ממש לא קבועה במהלך היום?
  יעל
  09/12/2018

  לפעמים בוקר לפעמים צהרים וכו'...בגלל שאני מנסה להתרחק ממוצרי חלב.. (קטנצ'יק בן שנה וחודש עם רמת ברזל גבולית נותנים 6 טיפות)

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מועד מתן טיפות ברזל

  תרצה שני
  10/12/2018

  הי יעל,
  אין בעייה עם מועד מתן הברזל כל עוד הוא מורחק מאכילה של מוצרי חלב.
  נקודה נוספת שכדאי לשים לב היא האם ישנו קושי במערכת העיכול עקב מתן הברזל? אם כן יש להעדיף מתן בבוקר כך שפחות ישפיע על שנת הלילה.
  הרבה בריאות

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תודה!!

  יעל
  10/12/2018

  איך אדע אם יש קושי במערכת העיכול? לשמחתי לא נראה כאילו יש כאבים אבל...3-4 יציאות ביום זה סביר לגיל שלו? אוכל מוצקים ויונק מס' פעמים בעיקר בלילה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • נראה תקין

  תרצה שני
  10/12/2018

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תינוקת בת 4 וחצי חודשים מסרבת לאכול מבקבוק
  אינה
  06/12/2018

  שלום, מבקשת את עזרתך. תינוקת בת 4 וחצי חודשים שעד לפני שבועיים אכלה מצויין סימילאק, פתאום מסרבת לאכול. במעון בקושי מצליחים לשכנע אותה לאכול בבוקר ובשעה אחד 150 CC, ואני בבית לא מצליחה. למשל היום, לא אכלה כבר 9 שעות. ישנה המון. אתמול ושלשום עוד הצלחתי להאכיל אותה על נדנדה והיום שום דבר לא עוזר. היא בוכה כשרואה בקבוק או טיפה אחת של חלב נכנסת לפה. האם כדאי להחליף את החלב? מה לעשות? מפחיד...

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תינוקת שמסרבת לאכול

  תרצה שני
  07/12/2018

  ללכת להתייעץ עם רופא במיידי. חשוב לשים לב שאינה מתייבשת, שאכן יש 5-6 חיתולים רטובים.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • למנוע האכלת יתר של תינוקת
  הודיה
  04/12/2018

  שלום,
  אני שואלת לגבי בתי שהיא בת חודש וחצי. היא נולדה במשקל נמוך 2.150 בגלל בעיה בשליה. היא עולה יפה במשקל ובשקילה של גיל חודש הגיעה ל-3 קילו. אני מתקשה לדעת מהי כמות האכלה נכונה. היא מקבלת בשלב זה חלב אם בבקבוק בתקווה שאמשיך לשאוב כמה שיותר. בהמשך תקבל תמ"ל. קראתי שבתמל וגם במקרים של ילדים שנולדו במשקל נמוך יש חשש להשמנת יתר בגלל האכלת יתר. אני חוששת שזה מה שקרה עם בתי הבכורה שנולדה פגית בשבוע 35 משקל 2.450 וניזונה רק מבקבוקים ובעיקר תמ"ל. אני זוכרת שהיא הגדילה כמויות מאוד מהר והיתה אוכלת הרבה בקבוקים לפעמים פחות מ-3 שעות אלא אחרי שעתיים-שעתיים וחצי. בגיל 3 חודשים נראתה בת 5 חודשים והגיעה לאחוזון 70-80, בשלב מסוים בגיל שנתיים בערך גם ל-90.
  איך יודעים כמה לשים בבקבוק? אני מאכילה בצורה של האכלה תומכת הנקה אבל עדיין מבולבלת לגבי כמות האכלה נכונה לפי משקל/גיל. הנוסחה של המשקל הידועה לא הגיונית בעיניי. לפי נוסחה זו היא צריכה לאכול מעט כי היא במשקל לידה (3 קילו) ומצד שני כבר עבר חודש וחצי מהלידה. כרגע מקבלת 70 אבל אני חושבת שזה עומד לעלות מהר ל90. אני לא רוצה להאביס אותה ולגרום להרחבת קיבה. מה הדרך הנכונה לדעת כמה תינוק צריך לאכול ומה הדרך הנכונה להאכיל כדי לא להגיע להרחבת קיבה והשמנת יתר.
  תודה רבה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  למנוע האכלת יתר של תינוקת

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האכלת תינוקת

  תרצה שני
  04/12/2018

  הודיה שלום,
  כמות האוכל נקבעת על ידי התינוקת. יש לשים לב אם היא מוציאה את הפטמה מהפה או מפסיקה לשאוב חלב מהבקבוק, סימן ששבעה ויש להפסיק האכלה. הכמויות יכולות להיות שונות בין ארוחה לארוחה וגם בין יום ליום. במקביל יש לשים לב לסימנים שהיא רעבה כמו הכנסת היד לפה, חיפוש עם הפה אחר פטמה ובכי. ולהאכיל בהתאם.
  אם את לא בטוחה שאת פועלת נכון אני ממליצה להגיע לדיאטנית ילדים שתנחה אותך. יש כאלה גם בקופות החולים.
  בהצלחה,

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בת 15 ח' אוכלת בלילה
  נורית
  29/11/2018

  שלום,
  בתי בת 15 חודשים אוכלת בקבוק פעמיים בלילה כל לילה. היא מסיימת בקבוק מלא ונרדמת מעט אחרי שסיימה, ולכן אני חושבת שבאמת מדובר ברעב ולא בהרגל להירדם עם בקבוק (היא לעולם לא נרדמת תוך כדי אכילה). אני מבינה שצריך להעלות את כמות האוכל במשך היום ותוך כדי כך להוריד את ארוחת הלילה, אבל אני לא יודעת איך לעשות את זה? אני לא רוצה למנוע ממנה אוכל כשהיא רעבה בלילה ולתת לה לבכות.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  בת 15 ח' אוכלת בלילה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אכילה בלילה

  תרצה שני
  29/11/2018

  נורית שלום, החל מסביבות גיל שנה מערכת הרעב/שובע של תינוק הופכת להיות ממערכת של שעות למערכת של יממות. כלומר מה שהילד אוכל במהלך היום אמור לאפשר שנת לילה ללא צורך באכילה. לא ניתן להעריך מה קורה עם בתך במשך היום במסגרת הזו. מה גם שאם היא אוכלת בקבוקים בלילה מן הסתם זה גורם שפחות רעבה במשך היום ולכן צריך לשבור מעגל זה.
  ממליצה להגיע לדיאטנית ילדים שתעזור לך.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום