בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פענוח בדיקות»בדיקת דם בצואה
הוסף למועדפים 
שינוי בריאותי לקראת השנה האזרחית החדשה
אתמיד בפעילות גופנית
אוכל פחות בשר
אקפיד על משקל תקין
אפסיק לעשן
אתחבר לרוחניות שלי
 
  הצבע  
  
האם אתם בדיכאון?
האם אתם בדיכאון?
המחשבות המדכאות רודפות אתכם? לא מסוגלים לצאת מהמיטה בבוקר? הכל נראה לכם שחור? קב...
פענוח בדיקות
 | עקבו אחרינו
 
 

בדיקת דם בצואהבדיקת דם בצואה, המכונה בדיקת דם סמוי בצואה (Fecal Occult Blood Test), מבוצעת כדי לגלות דימום במערכת העיכול אשר יכול להיות סימן למספר בעיות בריאותיות ולסרטן המעי הגס. דם בצואה הוא הסימפטום היחיד של סרטן המעי הגס, אולם לא כל דם בצואה מעיד על סרטן המעי הגס. כמו כן, תמיד ישנה כמות קטנה של דם בצואה המשתחררת ממערכת העיכול אולם היא לא תיראה בבדיקת דם סמוי בצואה. תוצאה חיובית בבדיקת דם סמוי בצואה תופיע רק אם ישנה כמות גדולה של דם הנפלט דרך מערכת העיכול.

 מהו סרטן המעי הגס?


סרטן המעי הגס הוא מחלה הכוללת גידולים סרטניים במעי הגס, בחלחולת ובתוספתן. סרטן המעי הגס הינו המחלה הממארת השנייה בשכיחותה בגברים ובנשים בישראל (לאחר סרטן השד בנשים וסרטן הערמונית בגברים) ושיעור הלוקים במחלה נמצא בעלייה מתמדת. כ-3,200 מקרים חדשים מאובחנים בארץ מדי שנה, כרבע מהחולים בסרטן המעי הגס מאובחנים בשלב מאוחר מדי כאשר כבר מצויות גרורות ואצל כמחצית מהחולים שנותחו תופיע חזרה מקומית או התפשטות המחלה במהלך השנים. כתוצאה מכך ישנם 1,500 מקרי מוות בשנה ממחלת סרטן המעי הגס הגרורתי. לרקע גנטי ישנה חשיבות רבה, במיוחד במקרים בהם סרטן המעי הגס אובחן אצל בן משפחה קרוב מדרגה ראשונה - הורה, אח או אחות.


 כיצד בדיקת דם בצואה מתבצעת?


ישנן כמה שיטות לבדוק דם בצואה, כולל בדיקה ביתית על ידי ערכה מיוחדת. השיטה הנפוצה היא שיטה בה האדם מתבקש ליטול דגימת צואה משלוש יציאות שונות בימים שונים בעזרת שלושה מקלונים. על המקלונים ישנו חומר אורתולידין שמשנה צבע כאשר הוא בא במגע עם ברזל שנמצא בדם. הסיבה לכך שנוטלים שלוש דגימות שונות היא שסרטן המעי הגס עלול לגרום לדימום רק מדי פעם ולא בכל יציאה ולכן יש לעקוב אחר היציאות כדי לגלות דימום עקב סרטן המעי הגס.

 מהם הגורמים להופעת דם בצואה?


גידול שפיר (לא סרטני) או ממאיר (סרטני) במעי הגס.
טחורים, כלי דם נפוחים באזור פי הטבעת אשר יכולים לדמם. הטחורים יכולים להיות פנימיים או חיצוניים על פי הטבעת.
דלקות מעיים.
כיבי קיבה, פצעים במערכת העיכול שמופיעים בעקבות פגיעה של מיצי העיכול בציפוי הפנימי של מערכת העיכול.
אולקוס.
מחלות מעיים דלקתיות (crohns disease, ulcerative colitis).
שימוש באספירין או תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs).
ועוד.

הדימום עקב בעיות אלו יכול להיות מיקרוסקופי (דם סמוי), או דימום שניתן לראות בקלות כמו דם אדום או דם שחור.

 הכנות לבדיקת דם סמוי בצואהאין לבצע בדיקת דם בצואה אם יש:
שלשול.
קוליטיס.
עצירות.
מחלת הסעיף ודלקת הסעיף (Diverticulosis and Diverticulitis)
כיבים.
כאבים ובעיות חמורות בגרון.
התפרצות טחורים.
מחזור.
ועוד.

ישנם מזונות שאסור לאכול 48-72 שעות לפני בדיקת דם בצואה ולהלן הם:
סלק
ברוקולי
מלון
גזר
כרובית
מלפפון
דגים
אשכוליות
חזרת
פטריות
עוף
צנונית
בשר אדום
ויטמין C, במזונות מועשרים או במשקאות.

יש לספר לרופא אלו תרופות ניטלות באופן קבוע. ישנן תרופות אותן יש להפסיק ליטול 48 שעות לפני בדיקת דם בצואה.

 תדירות ביצוע בדיקת דם בצואה
בדיקת דם בצואה מומלץ לבצע כל שנה החל מגיל 50, כדי לאפשר גילוי מוקדם ומניעה של סרטן המעי הגס. נמצא כי אנשים בגיל 50 ומעלה שעברו כל שנה בדיקת דם בצואה מתו פחות מסרטן המעי הגס מאשר אנשים שלא היו במעקב וזאת משום שגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס יכול להציל חיים ולהאריך חיים.

 פענוח תוצאות בדיקת דם בצואה


תוצאה חיובית של בדיקת דם בצואה פירושה שנמצא דם בצואה. במקרה זה יש למצוא את מקור הדימום. ניתן לעשות זאת על ידי ביצוע קולונוסקופיה (בדיקה של המעי הגס כולו) או ביצוע אנדוסקופיה עליונה (בדיקה שתקבע האם הדימום מגיע מן הבטן או מהמעי הדק). תוצאה חיובית לא אומרת כי יש לנבדק סרטן המעי הגס, התוצאה יכולה לנבוע מאכילת בשר אדום, טחורים, כיב קיבה וגורמים רבים אחרים.

תוצאה חיובית של בדיקת דם בצואה מתקבלת רק אצל ארבעה מתוך עשרה חולי סרטן המעי הגס, לכן כאשר לא נמצא דם בצואה, אין זה אומר בוודאות כי לנבדק אין סרטן המעי הגס. תוצאה שלילית של הבדיקה פירושה שלא היה דם בצואה בתקופה בה ניטלו הדגימות. במקרה זה חשוב להמשיך ולבצע את ההמלצות לאבחון ולמניעת סרטן באופן שגרתי בהתאם לגיל האדם.