אלרגיה: התחילו בזיהוי האלרגן

אלרגיה הינה תוצאה של תגובת מערכת החיסון לחומר שהיא בטעות מזהה כמזיק לגוף. על מנת לטפל בבעיית אלרגיה, חשוב ראשית כל לזהות את החומר שמעורר את התגובה ולאחר מכן להתאים את הטיפול. על כך בכתבה הבאה.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 16/05/2010 |
צפיות: 65,856


אלרגיה הינה רגישות יתר של מערכת החיסון לחומרים שלא נחשבים למזיקים (אלרגנים). בעוד שמטרתה של מערכת החיסון הינה לזהות גורמים מזיקים בגוף ולהשמידם, במקרה של אלרגיה מערכת החיסון פועלת כנגד חומרים שאינם מזיקים ותגובתה אינה מגנה על האדם, אלא להפך - היא גורמת לנזק ואף עלולה לסכן אותו. כ-12%-25% מהאנשים בעולם סובלים מאלרגיה מסוג כלשהו, נטייה אשר מועברת בתורשה.

אלרגיה: גורמים


בין האלרגנים השכיחים ניתן למנות סוגי מזון מסוימים (לדוגמה אגוזים), בעלי חיים (לדוגמה ריר ושתן של חתולים או קרדית האבק), עקיצות של חרקים (למשל צרעות ודבורים), חומרים כימיים שונים (לדוגמה גומי), מתכות (כדוגמת כרום), תרופות, אבקנים של פרחים עונתיים ומוצרים קוסמטיים.

אלרגיה: התפתחות


כיום ידוע כי קיימים כמה סוגי אלרגיה, כאשר הסוג הנפוץ ביותר הוא זה הקשור לנוגדנים מסוג IgE. כאשר אדם נחשף לראשונה לאלרגן, גופו מייצר נוגדן IgE. הנוגדן מצידו נקשר לכמה שיותר תאי פיטום (תאים הנמצאים ברקמות הגוף השונות ונפוצים בעיקר ברקמות שבאות במגע עם הסביבה החיצונית, כדוגמת: עור, דרכי הנשימה, מערכת העיכול ועוד). כאשר האדם נחשף שנית לאותו אלרגן הדבר גורם להפעלת נוגדני IgE שמעוררים את פעילות תאי הפיטום הגורמים להפרשת חומרים שונים שמעוררים תגובה אלרגית. מבין החומרים המופרשים, אחד העיקריים הוא חומר המכונה היסטמין, שאחראי לתגובה אלרגית שבאה לידי ביטוי באדמומית, גרד, פריחה, נזלת ועוד.

למידע נוסף בנושא אלרגיה, היכנסו לפורומים:
פורום אלרגיה, טיפול באלרגיות
פורום חיסונים לילדים, מחלות זיהומיות
פורום מחלות ריאה בילדים, הפרעות נשימה
פורום מחלות עור ומין
פורום עזרה ראשונה, החייאה, בטיחות

אלרגיה: תגובה


אלרגיה עלולה לגרום למגוון גדול של תגובות ואף להביא למוות, כאשר עוצמת התגובה האלרגית תלויה בין השאר בחומרת האלרגיה, באדם שנחשף שסובל ממנה וכן באיבר שבא במגע עם האלרגן. התגובות האלרגיות הנפוצות הן: התקף אסטמה, ירידת לחץ דם עד להלם אנפילקטי, נזלת ודלקות עיניים, הקאות שבאות לרוב יחד עם כאבי בטן ושלשולים, פריחות ועוד.

אלרגיה לעומת רגישות יתר או אי סבילות


חשוב להבדיל בין אלרגיה לרגישות יתר/אי סבילות, שני מושגים שנוטים לבלבל ביניהם: אי סבילות ללקטוז היא תוצאה של מחסור באנזים שאחראי לפירוק של לקטוז במערכת העיכול. היות ובמצב זה אינה מעורבת המערכת החיסונית, הוא אינו נחשב לאלרגיה.

אלרגיה: אבחןן


על מנת לאבחן אלרגיה דרושות שתי בדיקות, שהמסקנה הסופית שלהן היא שילוב התוצאות של השתיים:

בדיקות עוריות.

בעת הבדיקה האלרגולוג (קרי, רופא האלרגיה) מטפטף על זרועו המושטת של המטופל טיפות מתמציות של אלרגנים ידועים ולאחר מכן שורט בעדינות את האזור בעור עליו מתפרשת הטיפה, זאת על מנת שהאלרגן יחדור אל הדם ויגרום לתגובה האלרגית מתונה. במידה ולאחר 15 דקות רואים נפיחות בעור שמתחת או מסביב לטיפת האלרגן, סימן שהמטופל אלרגי אליו.

בדיקות דם.

בבדיקת דם בודקים את הימצאותם בדם של נוגדנים מסוג IgE. לאחר מכן, בודקים לאיזה חומר נקשר הנוגדן שנמצא. במידה ונוגדן IgE נקשר לחומר הידוע כאלרגן, זה יכול להוות סממן לכך שהנבדק הינו סובל מאלרגיה לחומר המסוים.

אלרגיה: טיפול


ישנן כמה דרכים לטפל באלרגיה:

1. הימנעות מהאלרגן.

לאחר שמזהים מה גורם לתגובה אלרגית אצל אדם מסוים, הדרך הטובה ביותר לטפל בבעיה היא להימנע מהגורם.

2. תרופות נגד אלרגיה.

לעתים, כאשר התגובה האלרגית נגרמת עקב חשיפה לאלרגן שלא ניתן להימנע ממנו, כגון אבקה של פרח מסוים או קרדית האבק, ניתן להיעזר בטיפול תרופתי. הטיפול התרופתי מותאם לסוג האלרגיה ולחומרתה ויכול לנוע מחומרים נוגדי גודש שגורמת האלרגיה, דרך סטרואידים שמטרתם לעכב את התגובה הדלקתית לה אחראית האלרגיה ועד לתרופות אנטי-היסמטיניות שמטרתן לנטרל את פעילות החומר היסטמין.

למאמרים נוספים בנושא אלרגיה:
סובלים מאלרגיה? נסו את שיטת בוטייקו
אלרגיה? לא כשיש נטורופתיה
אלרגיה: לפני הכול תתעמתו עם הרגשות
אלרגיה לבוטנים: הסיבות, הסיכונים ומניעה
צבע שיער: כמעט ונחנקה למוות בגלל אלרגיה

3. חיסון נגד אלרגיה.

חיסון נגד אלרגיה מטפל בבעיה עצמה להבדיל מטיפול בתסמינים. במהלך החיסון, המטופל נחשף לכמויות מזעריות של החומר שמעוררות אצלו תגובה אלרגית. בכל טיפול כזה הרופא מעלה בהדרגתיות את כמות החומר, עד אשר המטופל מפתח סבילות לחומר. לאחר שהמטופל מפתח סבילות לחומר, הוא יכול להיחשף אליו ללא חשש לתגובה אלרגית.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

fUS: טיפול חדשני לרעד
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 06/06/2019 |
צפיות: 455
פיתוח ישראלי הוביל ליצירת טיפול חדשני המפחית משמעותית הופעת רעד בקרב חולי פרקינסון ומחלת הרעד הראשוני. כיצד מתבצע הטיפול? האם קיים צורך בתפרים? ומה הם אחוזי ההצלחה?
קרא עוד
ASC-US: תשובה לא תקינה של משטח ציטולוגי
ד"ר שרגא וקסלר
| 05/06/2019 |
צפיות: 442
בדיקת פאפ היא בדיקה שגרתית ומאוד חשובה לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם. רוב תוצאות הבדיקות מעידות על תאים תקינים, אך מה קורה כאשר בבדיקה מתגלים תאים קשקשיים לא תקינים?
קרא עוד
דמנציה ושכחת הקרובים
ד"ר דנה פאר
| 04/06/2019 |
צפיות: 256
מחלת הדמנציה פוגעת, בעיקר, בזיכרון לטווח הקצר. אחד הקשיים הכואבים ביותר איתם יש להתמודד במחלה הוא הרגע בו מתחיל החולה לא לזהות את קרוביו. רגע זה מרגיש כמו אגרוף שורף בבטן חשופה. ד"ר דנה פאר מסבירה מה מומלץ לעשות ברגעים אלו וכיצד מתמודדים עם השלב הכואב
קרא עוד
הזעת לילה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/05/2019 |
צפיות: 308
הזעת לילה היא תופעה שעלולה להתרחש עקב גורמים רבים. היא יכולה להופיע מעצמה או כסימפטום שמאותת על בעיה בריאותית אחרת. מתי יש צורך להיוועץ עם הרופא? ומהם הגורמים השכיחים ביותר לתופעה זו?
קרא עוד
הקשר בין חום גוף גבוה בעבר למניעת תאים סרטניים בהווה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/05/2019 |
צפיות: 281
האם מקרי עבר שבהם סבלתם מחום גוף גבוה יכולים לעזור במניעת מחלת הסרטן? מחקרים חדשים בתחום שופכים אור חדש בנושא
קרא עוד
הסוכר שבדם: כל מה שצריך לדעת על גלוקוז
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/05/2019 |
צפיות: 360
הסוכר בדם הוא מרכיב חיוני עבור תפקוד יעיל של הגוף. באילו רמות עליו להיות? מהיכן הוא מגיע וכיצד הוא מתעכל בגוף?
קרא עוד
הוספיס: המקום לטיפול פליאטיבי תומך
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/05/2019 |
צפיות: 278
התמודדות עם מוות זו גזירה שחלה על כולנו. את הגזירה הזו ניתן להפוך לקשה פחות, בעזרתו של הצוות המקצועי בהוספיס
קרא עוד
ייחודו של המוח האנושי: מדענים גילו תא עצב חדש במוח שמפריד בינינו לבין בעלי החיים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 19/05/2019 |
צפיות: 220
קבוצת חוקרים עשתה צעד נוסף לקראת הבנה מעמיקה יותר של הפרמטר הראשי ההופך את המוח האנושי לכה ייחודי
קרא עוד
ריקוד מסייע להפחתת תסמיני מחלת הפרקינסון
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 14/05/2019 |
צפיות: 778
מחלת הפרקינסון היא מחלה נוירולוגית ניוונית שכיחה בעולם אחרי דמנציה מסוג אלצהיימר. למחלה קיים טיפול תרופתי יעיל מאוד בכל הקשור להקלה על הסימפטומים, אך טרם נמצא טיפול אשר יכול להאט את התקדמות המחלה. בשנת 1980, אמר המייסד של המכון הלאומי להזדקנות בארצות הברית: "אם אימון גופני יכול להיות ארוז בתוך גלולה, זה יהיה התרופה הרשומה והיעילה ביותר במדינה". כיצד פעילות גופנית מסייעת להתמודדות עם פרקינסון? מדוע תחום המחול נחשב לכלי אפקטיבי לסיוע בהתמודדות עם תופעות המחלה? מהו סוג הריקוד המומלץ ביותר? ומהו הקשר בין תנועה לשמיעה?
קרא עוד
אלרגיה למים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 12/05/2019 |
צפיות: 669
מים הם מרכיב חיוני לחיינו. כל יצור חי באשר הוא זקוק למים בשביל לחיות. המוח והלב האנושי מכילים 70% מים. העצמות מכילות 30% מים, והריאות מובילות עם 80% ריכוז מים. ומה מתרחש כאשר אדם אלרגי למים? מה הן הסיבות לתופעה נדירה זו? וכיצד יש לטפל בה?
קרא עוד