שתל שבלול: טיפול לשיקום שמיעה

שתל שבלול הוא פיתוח טכנולוגי מתוחכם, מהפכני ופורץ דרך המסוגל לשקם פגיעה בשמיעה. שתל שבלול מומלץ לילדים, למבוגרים ולתינוקות והוא כלול בסל הבריאות.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 08/06/2010 |
צפיות: 24,677


השמיעה הינה תהליך פיזיולוגי מורכב המתרחש באיברי האוזן השונים, במסילות השמע ובמרכזי השמיעה שבמח. ראשית תהליך השמיעה באיסוף קולות וצלילים מהעולם החיצון והעברתם לעור התוף ולאוזן התיכונה. האוזן התיכונה מרכזת, מגבירה ומוליכה את הצלילים, דרך עצמימי השמע, אל תאי השערה (HAIR CELLS) שבשבלול השמע (COCHLEA) הנמצא באוזן הפנימית. איבר זה מתפקד כמתמר אשר הופך את האנרגיה המכאנית של גלי הקול לאנרגיה ביו-חשמלית. מכאן, האות החשמלי מועבר לעצב השמע וממנו למרכזים השמיעתיים, הממוקמים במח, באונה הטמפורלית. המוח מתרגם את האות החשמלי והופך אותו לחוויית שמיעה.

פגיעה בשמיעה עלולה להתרחש בעקבות פגמים בכל אחת מהתחנות הללו. למעשה, נהוג לחלק את ליקויי השמיעה לשתי קבוצות עיקריות:

א.

ליקוי שמיעה הולכתי.

ב.

ליקוי שמיעה עצבי-תחושתי.

למידע נוסף בנושא שתל שבלול, היכנסו לפורומים:
פורום אף אוזן גרון ילדים
פורום הפרעות שמיעה, ליקויי שמיעה, חרשות
פורום הפרעות דיבור, ליקוי דיבור, גמגום
פורום נכויות, אחוזי נכות
פורום גוף נפש, רפואת גוף נפש

ליקוי שמיעה הולכתי מקורו בפגיעה בתהליך האיסוף, ההולכה וההגברה של הצליל, המתרחשים בתעלת השמע החיצונית, בעור התוף ובאברי האוזן התיכונה. המצבים הנפוצים הגורמים לליקוי שמיעה הולכתי הם: נקב בעור התוף, דלקת באוזן תיכונה על סוגיה השונים, כולסטאטומה, חבלה ישירה לאוזן, פגיעות הדף וכו'.

ליקוי שמיעה עצבי-תחושתי מקורו בפגיעה באברי האוזן הפנימית, בשבלול, בתאי השערה, בעצב השמע ובמסילות העצביות המוליכות מעצב השמע אל המח. סיבות נפוצות לפגיעה במערכות אלו הן: מומים גנטיים, פגיעות במערכת השמע במהלך החיים העובריים, דלקת קרום המח, מחלות וירליות כגון חזרת, תרופות אוטוטוקסיות (אמינוגליקוסידים, ציספלטינום, LOOP DIURETICS, סליצילטים ועוד), טיפולים קרינתיים לאזור הראש והצוואר, חבלות גולגולת, חשיפה לרעש בעוצמות גבוהות, גיל מתקדם (PRESBYACUSIS) ומחלות ספציפיות הפוגעות באוזן הפנימית כגון: מחלת מנייר, אוטוסקלרוזיס, מחלת קוגן, סרקואידוזיס ואחרות.

בעוד שליקויי שמיעה הולכתיים הם במרבית המקרים ברי טיפול, הרי שליקויי שמיעה עצביים-תחושתיים נחשבו עד היום כנזקים בלתי הפיכים המותירים נכות שמיעתית קבועה בדרגות חומרה שונות, הנקבעות על פי העוצמה החלשה ביותר אותה האדם מצליח לשמוע.

ליקויי שמיעה מסווגים לשש קבוצות חומרה עיקריות:

1.

ירידת שמיעה גבולית/ מזערית (16 עד 25 דציבלים).

2.

ירידת שמיעה קלה (26 עד 40 דציבלים).

3.

ירידה שמיעה בינונית (41 עד 55 דציבלים).

4.

ירידת שמיעה בינונית- חמורה (50 עד 70 דציבלים).

5.

ירידת שמיעה חמורה (71 עד 90 דציבלים).

6.

ירידת שמיעה עמוקה/חרשות (90 דציבלים ומעלה).

שתל שבלול (COCHLEAR IMPLANT) הינו פיתרון טיפולי מהפכני ופורץ דרך הבא לטפל בקבוצת האנשים הסובלת מירידת שמיעה עצבית-תחושתית חמורה ואפילו מחירשות מולדת.

מהו שתל שבלול?


שתל שבלול הינו אחד הפיתוחים הביו טכנולוגיים היותר מתוחכמים ולמעשה האמצעי היחידי המסוגל לשקם פגיעה באחד מחמשת החושים העיקריים של האדם, במקרה זה חוש השמיעה, כאשר הוא עוקף פגיעות בתאי השערה שבאוזן הפנימית ויוצר רצף וגירוי אקוסטי-חשמלי ישיר בין העולם החיצון לבין סיבי עצב השמע. שתל שבלול מיועד לסובלים מירידת שמיעה עצבית תחושתית חמורה אשר אינם יכולים להפיק תועלת ממכשירי שמיעה, זאת על ידי הענקת תחושת שמיעה באמצעות גירוי חשמלי ישיר לסיבי עצב השמע. גירוי זה מספק מידע שמיעתי רחב הנחוץ לזיהוי קולות סביבתיים, לרבות קולות דיבור ובכך משפר את מיומנויות התקשורת של המושתל. השתל מורכב מחלק פנימי (המושתל בניתוח באוזן הפנימית ובעצם הטמפורלית) ומחלק חיצוני אותו מרכיב המושתל מחוץ לגוף.

החלק הפנימי של שתל שבלול


החלק הפנימי מורכב מאלקטרודה סלילית המוחדרת למדור התחתון שבשבלול האוזן הפנימית. האלקטרודה הסלילית מחוברת למתאם/מקלט (Receiver) שמוצמד לעצם הגולגולת מתחת לעור שמאחורי האוזן

החלק החיצוני של שתל שבלול


החלק החיצוני של מערכת שתל שבלול, מורכב ממעבד דיבור (הכולל גם מיקרופון ומשדר) הנישא על הגוף או על האוזן. למעבד הדיבור מחוברת בכבל דק דסקית שידור שתפקידה לקשר בין שני חלקי השתל. דסקית השידור מונחת על הגולגולת מול המתאם/ מקלט (Receiver) שהושתל בניתוח והיא מקובעת במקומה בעזרת מגנט הדדי.

כאמור, שתל שבלול אינו מכשיר שמיעה במובן של הגברת צלילים קיימים, אלא אביזר אלקטרוני מתוחכם, המחקה את תהליך השמיעה הפיזיולוגי ובכך מעורר שמיעה באנשים שאיבדו יכולת זו.

ניתוח השתלת שתל שבלול


הניתוח הינו תהליך מורכב, הדורש צוות רב תחומי של רופאי אא"ג, רנטגנולוגים וקלינאיות תקשורת. טרם ההחלטה באם המועמד מתאים להשתלה, מבוצעות בדיקות הכוללות בדיקת רופא אף-אוזן-גרון, בדיקות שמיעה רגילות ומורכבות, CT ו/או MRI של האוזן והערכת המצב השמיעתי והשפתי ע"י קלינאי תקשורת.

ניתוח שתל שבלול נערך בהרדמה כללית ונמשך כשלוש שעות. במהלך הניתוח יוצר המנתח חתך מאחורי אפרכסת האוזן ומגיע לאזור החלון העגול (OVAL WINDOW) שבשבלול השמע, מבצע קידוח עדין בשבלול (COCLEOSTOMY) מול ה- SCALA TYMPANI, דרכו הוא מחדיר את האלקטרודה הסלילית אל תוך שבלול השמע. האלקטרודה הסלילית מחוברת למתאם/מקלט (Receiver) שמוצמד לעצם הגולגולת מתחת לעור שמאחורי האוזן. כבר במהלך הניתוח מבצעים פעולות ראשונות (בפיקוח מערכת ממוחשבת) על מנת לוודא תפקוד תקין של המערכת. משך האשפוז מעומד על ספר ימים. הניתוח אינו מסוכן, אך כרוכים בו הסיכונים שקיימים בכל ניתוחי האוזניים.

תהליך השמיעה לאחר השתלת שתל שבלול


הצלילים נקלטים באמצעות המיקרופון ומועברים למעבד הדיבור. המעבד מקדד את המידע הקולי למידע דיגיטאלי ומשדרו לדסקית השידור שמוצמדת לגולגולת. הדסקית משדרת את המידע הדיגיטאלי למתאם/מקלט (Receiver) שמוצמד לעצם הגולגולת מתחת לעור שמאחורי האוזן. המתאם הופך את המידע הדיגיטאלי לאותות חשמליים ואלו מועברים לאלקטרודה הסלילית שהונחה בשבלול ואשר מגרה את סיבי עָצָב הַשֵּׁמַע. עצב השמע שולח את האוֹתות החשמליים לקליפת המוח וגירוי זה מספק מידע שמיעתי רחב הנחוץ לזיהוי קולות סביבתיים ולזיהוי קולות דיבור ובכך משפר את מיומנויות התקשורת של המושתל, המפענח את המידע שהתקבל לצלילים ולקולות אותם אנו שומעים.
<@ --- IMG_2 --- @>

שיקום שמיעה


כחודש לאחר ההשתלה, המערכת הפנימית מוכנה לשידור וניתן להתקדם לקראת שלב שיקום השמיעה. בשלב זה, צוות של קלינאיות תקשורת שהתמחו באבחון ושיקום אוכלוסיית כבדי השמיעה ועברו השתלמות ספציפית בהפנמתו של שתל השבלול, מרכיב את החלקים החיצוניים של המערכת ומתכנת אותם על פי תגובות המושתל, זאת על מנת להעניק לו את מירב המידע השמיעתי באופן הנעים ביותר. פעולה זו אינה דורשת הרדמה, היא מבוצעת במכון השמיעה במצב של ערות מלאה ואינה כרוכה בכאב או באי נעימות כלשהי. מכאן ואילך, המושתל חייב להימצא בתכנית אינטנסיבית לשיקום השמיעה. הצוות ממשיך לעקוב אחרי המושתל, כדי להבטיח תועלת אופטימאלית מהשתל.

היכולת השמיעתית אחרי הניתוח משתנה בין המושתלים השונים והיא נעה על רצף החל מערנות לרעשי רקע, שיפור בזיהוי הדיבור ועד שיפור בהבנת הדיבור וביצוע הדיבור. לא ניתן לנבא מראש את מידת ההצלחה, אולם שיקום שמיעתי עקבי יגדיל את מידת ההצלחה.

למאמרים נוספים בנושא שתל שבלול, ליקויי שמיעה ועוד:
ליקויי שמיעה: יש טיפול
למה חשוב לאבחן ליקויי שמיעה אצל תינוקות
בעיות שמיעה: קיבלה נשיקה וכמעט התחרשה
זוג מכשירי שמיעה בשתי האוזניים, זה חשוב
בעיות שמיעה: 10 עובדות על טינטון (טיניטוס)

למי מתאים שתל שבלול?


לפי ד"ר דניאל ציק, סגן מנהל מחלקת אא"ג-ניתוחי ראש צוואר, המרכז הרפואי ת"א, השתל מתאים למבוגרים, לילדים ולתינוקות עם ליקוי שמיעתי חמור עד עמוק בשתי האוזניים, אשר מפיקים תועלת מועטה ממכשירי השמיעה או שאינם מפיקים מהם כל תועלת.

ד"ר ציק מוסיף כי על מנת למקסם את התועלת מן השתל, רצוי שהמשפחה תהא בעלת מוטיבציה גבוהה ונכונות להשתתף בתוכנית חינוכית, המדגישה את התפתחות כישורי השמיעה אחרי התאמת שתל שבלול.

השתל, שעלותו כ- 20,000$, כלול בסל הבריאות לאוכלוסיית הילדים הסובלת מליקוי שמיעה עמוק ולבוגרים מגיל 18 שנה ומעלה, העונים על אמות מידה אודיולוגיות מתאימות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

 • ד"ר עמית וולפוביץ
  ד"ר עמית וולפוביץ
  מומחה אף אוזן גרון וכירורגיית ראש צוואר. תחומי טיפול: דלקות אוזניים, ליקויי שמיעה, טנטון, סחרחורות, ניתוחי אוזניים, גידולים בבסיס הגולגולת ועוד... קרא עוד
 • אבישי ברטל
  אבישי ברטל
  שיקום אורתופדי, שיקום פציעות ספורט, שיקום בעיות פה ולסת שיקום וסטיבולרי שיקום גריאטרי. בעל הכשרות של טיפול בכאב כרוני, דיקור מערבי וטיפול בסימפטומים של ראש-צוואר-פנים. פיזיותרפיסט מוסמך מטעם משנת 20... קרא עוד
 • ד"ר ראובן אייכנבאום
  ד"ר ראובן אייכנבאום
  נוירולוג בכיר ומומחה ברפואה פיזיקלית, שיקום ושיקום נוירולוגי. נותן חוות דעת שניה, רפואית ורפואית משפטית.... קרא עוד