טרשת נפוצה: קושי בביצוע פעולות במקביל

טרשת נפוצה פוגעת במערכת העצבים ובתפקוד התקין של הגוף. מחקר שנערך לאחרונה מצא כי בקרב חולים במחלת טרשת נפוצה יש קושי לבצע פעולות במקביל, מה שיכול להפריע להם במטלות יום יומיות בבית ובעבודה.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 15/06/2010 |
צפיות: 10,543
הדרישה לביצוע פעולות מקבילות הן פיזיות והן מחשבתיות באופן מהיר ומדויק הינה דרישה הכרחית בעולם הספורט ובעולם העבודה. חיי היומיום מאלצים אותנו לבצע פעולות מקבילות כמעט על בסיס קבוע, כגון במהלך קניות בסופר, בבואנו לחפש כתובת שאינה מוכרת והדוגמא הבולטת ביותר היא הליכה תוך כדי ניהול שיחה במכשיר הסלולארי.

מחקר שנערך לאחרונה מעלה שאצל חולי טרשת נפוצה אשר עברו פגיעה במערכת העצבים המרכזית ביצוע פעולות מקבילות אינו דבר פשוט. חולים רבים מדווחים על קושי והשפעה שלילית על אחת מן הפעולות. גם במחקרים שונים על חולי פרקינסון ואלצהיימר התגלו שינויים בתבנית ההליכה כאשר הנבדקים התבקשו לבצע מטלה מחשבתית תוך כדי.

למידע נוסף בנושא טרשת נפוצה ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום נכויות, אחוזי נכות
פורום גוף נפש, רפואת גוף נפש
פורום זכויות רפואיות
פורום נוירולוגיה, שבץ מוחי, אירוע מוחי

טרשת נפוצה היא מחלה כרונית הפוגעת בתפקוד התקין של תאי העצב במערכת העצבים המרכזית. במחלת טרשת נפוצה יש פגיעה והפחתה במיאלין, חומר שומני המבודד את סיבי העצבים ועוזר בעיקר להעברת זרמים חשמליים בין תאי עצב. הפגיעה בהעברת הזרמים מקשה על תפקוד תקין של המוח וכתוצאה מכך על תפקוד הגוף כולו. תהליך זה גורם לפגיעה באיברים שונים, לרוב בחוט השדרה, המוח ועצב הראיה.

למחלת טרשת נפוצה יש מגוון רחב של תסמינים, ביניהם ראייה מטושטשת, קשיים בהליכה, סחרחורות וניוון שרירים. חולים רבים חיים עם המחלה שנים רבות, אך במקרים החמורים יותר המחלה גורמת לפגיעה בתנועה אצל החולה ואף לנכות.

במחקר שנערך על ידי אלון קלרון, דוקטורנט במרכז לטרשת נפוצה בבית החולים שיבא בתל השומר, בראשות פרופ' ענת אחירון, נעשה ניסיון לבחון האם חולי טרשת נפוצה מתקשים בביצוע מטלות מקבילות. במחקר השתתפו 52 חולים בגיל ממוצע 34 בעלי מוגבלות נמוכה.

במהלך המחקר תוך כדי הליכה בקצב רגיל החולים התבקשו לבצע מטלה הנקראת "שליפת מילים". הכוונה היא לומר בקול מילים המתחילים באות מסוימת (למחקר נבחרו האותיות ב, ג ו-ש) - מטלה הדורשת קשב וריכוז. מסתבר שבהשוואה לאוכלוסייה בריאה החולים האטו את מהירות ההליכה והרחיבו את מידת הפיסוק בין הרגליים, ממצאים המעידים על חוסר בשווי משקל.

למאמרים נוספים בנושא טרשת נפוצה ועוד:
טרשת נפוצה: הדרך הטבעית לפיתרון המחלה
תרופת טיסברי העלימה את הטרשת הנפוצה
טרשת נפוצה: בשורה טובה לנשים בהריון
10 מיתוסים על טרשת נפוצה
טרשת נפוצה - משתלטת על העצבים

קלרון הציע מספר הסברים לתופעה, הסבר אחד נקרא "מודל צוואר הבקבוק". הגורס כי ישנן פעולות דומות הדורשות את אותם המשאבים במוח. בזמן ביצוע פעולות אלו במקביל, נוצרת הפרעה הדדית הפוגעת בביצוע אחת או שתי הפעולות. השערה נוספת טוענת שכמות המשאבים מוגבלת ואצל חולי טרשת נפוצה הסובלים מפגיעה במערכת העצבים היכולת מצטמצמת וביצוע אחת מן הפעולות נפגעת.

אמנם דרישות היומיום מקשות עלינו לפעול באופן מבודד, ברוב המשימות הרגילות אנו מבצעים מספר פעולות במקביל. אך מתוך מסקנות המחקר ההמלצה לחולי טרשת נפוצה היא "לקחת בחשבון" את הסכנות הכרוכות בביצוע מטלות מקבילות, כגון איבוד שווי משקל, נפילות ומעידות. יחד עם זאת על מנת לשפר את תגובות שווי המשקל ההמלצה היא לאתגר את החולים במחלת טרשת נפוצה על ידי תרגול קוגניטיבי לצד תרגול מוטורי (הליכה, שווי משקל).


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר