הכל על טרשת עורקים: גורמים ודרכי טיפול

ממה נגרמת טרשת עורקים, לאיזה מחלות היא מובילה ומי נמצא בסיכון? כך תדעו איזה סיכוי יש לכם לפתח טרשת עורקים, איך ניתן למנוע אותה, וגם - אם כבר קצת מאוחר למנוע אותה - כיצד תטפלו בטרשת עורקים קיימת.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 09/08/2011 |
צפיות: 13,290
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
טרשת עורקים (atherosclerosis) הוא כינוי כללי למספר מחלות שבכולן מתרחשת התקשחות והצרה של העורקים. טרשת עורקים היא הגורם העיקרי למחלות לב וכלי דם, שהן גורם התמותה העיקרי בישראל בפרט ובעולם המערבי בכלל.

מה גורם לטרשת עורקים?

נתחיל בשיעור אנטומיה קצר: עורקים הם כלי דם הנושאים דם מן הלב אל שאר חלקי הגוף. הם מצופים בשכבת תאים דקה הנקראת אנדותליום, שתפקידה הוא לשמור על פנים העורק שרירי וחלק, כדי לאפשר זרימת דם מתמשכת.

למידע נוסף אודות טרשת עורקים היכנסו לפורומים:
פורום טיפולי ורידים, דליות, מחלות כלי דם
פורום כירורגית כלי דם, ורידים
פורום ניתוחי לב, השתלות לב, ניתוח מעקפים, התקף לב
פורום צינתור, צינתור לב, צינתורים
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב

טרשת עורקים מתחילה כאשר לחץ דם גבוה, עישון או כולסטרול גבוה פוגעים באנדותליום. בשלב זה מתחילה להיווצר שכבת פלאק. התהליך מתרחש כאשר כולסטרול רע, או LDL (low-density lipoprotein) עובר דרך האנדותליום הפגום ונכנס לדופן העורק. בתגובה לכך, תאי דם לבנים זורמים למקום כדי לעכל את הכולסטרול הרע. בליל התאים, הכולסטרול ושאר לכלוכים שמצטברים במהלך השנים על דופן התא נקראים פלאק.

הפלאק יוצר בליטה על דופן התא, שגדלה ככל שהתהליך מתמשך. בליטה גדולה מספיק יכולה ליצור סתימה בעורק. ככל שההיצרות של העורק מחמירה, היא 'חונקת' את זרימת הדם ועשויה לגרום לכאב. כמו כן, חסימות עשויות להוביל לקרע פתאומי בעורק, מה שגורם להתקרשות דם באתר הקרע.

מהן ההשלכות של היווצרות פלאק?

הפלאק יכול, למשל, להישאר על דופן העורק, לגדול עד גודל מסוים ולעצור. פלאקים כאלו אינם חוסמים את זרימת הדם, וייתכן שלעולם לא יתבטאו בתסמינים כלשהם. אפשרות נוספת היא שהפלאק יגדל באטיות ויגרום בהדרגה לחסימה משמעותית בעורק, שהתסמינים הנפוצים לה הם כאב בעת מאמץ, למשל, בחזה או ברגליים. התסריט הגרוע ביותר הוא כאשר הפלאק נקרע, ודם נקרש בתוך העורק. במוח, תהליך כזה יגרום לשבץ, ובלב,להתקף לב.

מחלות לב וכלי דם הנגרמות מטרשת עורקים:


הצטברות פלאק עשויה לגרום לשלושה סוגים עיקריים של מחלות לב וכלי דם. הסוג הראשון הוא מחלת לב כלילית. במחלה זו, פלאקים יציבים בעורקי הלב גורמים לתעוקת לב (כאב בחזה עקב מאמץ). קרע פתאומי בפלאק גורם לשרירי הלב למות ומוביל להתקף לב או לאוטם שריר הלב.

מחלת כלי דם במוח מתרחשת כאשר פלאקים קרועים בעורקי המוח גורמים לשבץ, עם אפשרות לנזק מוחי קבוע. חסימות זמניות בעורק עשויות גם הן לגרום לשבץ איסכמי חולף (TIA; transient ischemic attack), שהוא סימן האזהרה המקדים לשבץ; עם זאת, הן אינן גורמות לפגיעה במוח.

מחלת כלי דם היקפיים היא היצרות של העורקים ברגליים. מחלת כלי דם היקפיים מובילה למחזור דם חלש, הגורם לכאבים בהליכה ולפצעים קשי ריפוי. צורות חמורות של מחלה זו עלולות להסתיים בכריתת איבר.

מי נמצא בסיכון לטרשת עורקים?

מי לא, בעצם? בניתוחים שלאחר המוות שנערכו על חיילים אמריקאים צעירים שנהרגו במהלך מלחמת קוריאה ומלחמת ויאטנאם, נמצא שבין 50% ל-75% מהם לקו בצורות מוקדמות של טרשת עורקים. גם כיום, בעולמנו זולל הסלטים והמכור לכושר גופני, מחקרים שנערכו באנשים בריאים לכאורה העלו את הנתונים המפתיעים הבאים: אצל 51.9% מהם הופיעה צורה כלשהי של טרשת עורקים; היא הופיעה אצל 85% מהאנשים מעל גיל 50; וכן הופיעה אצל 17% מבני הנוער. עם זאת, במקרים אלו היה מדובר בצורה מוקדמת של המחלה שנעדרת תסמינים כלשהם, ושניתן לאתרה רק בבדיקות מיוחדות.

אם אתם בגיל 40 ומעלה ובריאים באופן כללי, קיים סיכוי של 50% שתפתחו טרשת עורקים חמורה במהלך חייכם, כאשר הסיכון עולה עם הגיל. אצל רוב המבוגרים מעל גיל 60 קיימת צורה כלשהי של טרשת עורקים, אך לרוב היא אינה מתבטאת בתסמינים בולטים כלשהם. מדובר בחדשות טובות, שכן שיעורי המוות מטרשת עורקים נמוכים כיום ב-25% בהשוואה לתקופה שלפני 30 שנה. זאת, הודות לאימוץ סגנון חיים בריא יותר ושיפור בטיפולים ובתרופות.

כיצד ניתן למנוע טרשת עורקים?

קיימים תשעה גורמי סיכון שאחראיים ל-90% מכל התקפי הלב, והם: עישון; כולסטרול גבוה; לחץ דם גבוה; סוכרת; השמנת יתר בטנית; לחץ; אכילה מועטה של פירות וירקות; צריכת אלכוהול מוגזמת (יותר ממשקה אחד ביום נשים, ויותר ממשקה או שניים ביום לגברים) ומחסור בפעילות גופנית קבועה.

לכל הגורמים הללו יש משהו במשותף: ניתן לעשות לגביהם משהו! מומחים אומרים שהפחתה בגורמי הסיכון שלעיל מורידה את הסיכויים ללקות במחלות לב וכלי דם. לאנשים שנמצאים בסיכון בינוני או גבוה - שחוו התקף לב, שבץ, או סובלים מתעוקת לב - מומלץ ליטול אספירין אחד ביום. אספירין מסייע במניעת היווצרותם של קרישי דם. עם זאת, יש להיוועץ ברופא שלכם לפני שאתם מתחילים ליטול אספירין על בסיס יום-יומי, שכן עשויות להיות לכך תופעות לוואי.

לכתבות נוספות בנושא טרשת עורקים:
ניתוח בריאטרי מוריד את הסיכון למחלות לב
חולי לב עם תעוקת חזה לא נוטלים תרופות
חדש בישראל: צינתור באמצעות סטנטים נמסים
מוות בהפתעה: על טרשת עורקים וספורט
זיהום אוויר גורם טרשת עורקים

איך תטפלו בטרשת עורקים

חסימה שכבר קיימת, לרוב תישאר. אולם, טיפול תרופתי ושינויים בסגנון החיים עשויים להאט או לעצור את צמיחתם של פלאקים, וטיפול אגרסיבי אף עשוי לגרום להתכווצותם. בנוסף לשינוי בסגנון החיים, ניתן ליטול תרופות לכולסטרול גבוה או לחץ דם גבוה, שיאטו ואולי אף יעצרו את התקדמות הטרשת, וכן יפחיתו את הסיכוי להתקף לב ושבץ.

קיימות מספר טכניקות חודרניות שרופאים עושים בהן שימוש כדי לפתוח או לעקוף חסימות עורקים:
מיפוי לב ושימוש בסטנטים - הליך המיפוי הנפוץ ביותר שמבוצע צנתור לב יחד עם מיפוי של העורקים הכליליים. רופאים מצליחים להגיע לעורקים חולים באמצעות שימוש בצינור דק המוחדר לתוך עורק ברגל או ביד. אנגיופלסטיקה (שימוש בצינוריות עם בלון) ושימוש בסטנטים בדרך כלל מאפשרים לפתוח עורק חסום.
ניתוח מעקפים - בו הרופא המנתח "קוצר" כלי דם בריא (שנלקח בדרך כלל מהרגל או מהחזה) ומשתמש בו כדי לעקוף את הקטע החסום בעורק.
עם זאת, תהליכים אלו מועדים לסיבוכים, והשימוש בהם הוא בעיקר לאנשים הסובלים מתסמינים או מגבלות חמורים כתוצאה מטרשת עורקים.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר מיכאל רום
    ד"ר מיכאל רום
    בעל קליניקת RMS למתן שירות רפואה כללית ושיקומית. מומחה לרפואה פיזיקלית ושיקום העור, ובעל ניסיון עבודה עשיר במרכזים השיקומיים הנחשבים בארץ. ... קרא עוד
  • פרופ` דוד רוט
    פרופ` דוד רוט
    קרדיולוג וחוו"ד משפטיות פרופ` דוד רוט - מאבחן ומטפל בבעיות לב ובמחלות לב, כמו התקף לב, מחלות מסתם, הפרעות קצב לב ועוד. בוגר בית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב ועמית מחקר במכון לחקר הלב בווש... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

מפרצת מוחית: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 03/07/2019 |
צפיות: 646
מפרצת מוחית היא סוג של אירוע מוחי שבו יש דליפה של דם למוח. זהו מצב חירום שאם לא מטפלים בו בזמן הוא יכול לגרום לנזקים מוחיים ולמוות
קרא עוד
MGUS: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/04/2019 |
צפיות: 779
היא תוקפת את תאי הפלסמה ועלולה להתפתח למיאלומה נפוצה בהמשך חייה. כל מה שאתם צריכים לדעת על מחלת MGUS המסוכנת
קרא עוד
קרישיות יתר בהריון: תסמינים, גורמים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/04/2019 |
צפיות: 689
כ-15% אחוז מאוכלוסיית הארץ נחשבים לנשאים של קרישיות יתר, והם בסיכון מוגבר להיווצרות פקקת בכלי הדם. תופעה זו יכולה להיות גנטית מולדת או נרכשת כתוצאה מאורח חיים וגורמי סיכון נוספים. אז כיצד מאבחנים? איך מטפלים? ומדוע הריון מגביר את הסיכון לכך?
קרא עוד
טכיקרדיה חדרית: תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/03/2019 |
צפיות: 877
״טכיקרדיה חדרית״ היא הפרעה בקצב הלב התקין שמקורה במדורי הלב התחתונים, ה״חדרים״. הפרעת קצב זו גורמת לדופק לב מואץ ויכולה לגרום לאובדן הכרה ואף לסכנת חיים ללא זיהוי וטיפול נכון
קרא עוד
דלקת קרום הלב: מהם סימני המחלה וכיצד מטפלים בה?
ד"ר אביב מגר
| 16/10/2018 |
צפיות: 1,460
מרגישים כאבים בחזה בנשימה עמוקה? סבלתם לאחרונה ממחלת חום? ייתכן שיש לכם דלקת בקרום הלב. במקרה כזה ייתכן שאתם זקוקים לטיפול ולאשפוז בבית חולים
קרא עוד
פרפור פרוזדורים: כל מה שצריך לדעת על הפרעת הקצב
ד״ר גיא רוזן
| 26/09/2018 |
צפיות: 2,936
בשנים האחרונות ישנה עלייה ניכרת במספר החולים בפרפור פרוזדורים – הפרעת קצב הלב השכיחה ביותר בקרב מבוגרים. על כן חשוב לדעת מה הגורמים לה וכיצד מטפלים בה
קרא עוד
כל כך טוב שזה רע: הכולסטרול ה"טוב" שבגוף יכול גם להזיק לכם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/09/2018 |
צפיות: 1,284
מסתבר שגם אצל הכולסטרול, כמו בכל תחום בחיים – יותר מדי טוב יכול להפוך בסופו של דבר לרע בעבורכם
קרא עוד
עישון – מזיק לבריאות יותר ממה שחשבתם
פרופ` דוד רוט
| 21/08/2018 |
צפיות: 2,685
ידוע שעישון מזיק לבריאות, לא רק עישון סיגריות אלא גם עישון של סיגרים, מקטרות וסיגריות אלקטרוניות. נוסף לבעיות לב ולסרטן ריאות עישון אחראי באופן ישיר על מספר רב של מחלות העלולות לגרום למוות
קרא עוד
פרפור פרוזדורים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/05/2018 |
צפיות: 1,894
פרפור פרוזדורים הוא הפרעת קצב לב שכיחה אשר אינה מסכנת חיים בפני עצמה אך עלולה להוביל לקרישי דם ולשבץ
קרא עוד
קרדיומיופתיה: כל מה שצריך לדעת על מחלות שריר הלב
פרופ` דוד רוט
| 08/04/2018 |
צפיות: 1,693
קרדיומיופתיה היא קבוצה של כמה מחלות אשר פוגעות בתפקוד התקין של שריר הלב. תפקוד לקוי של שריר הלב יכול לגרום למצבים בריאותיים חמורים כמו הפרעות בקצב הלב ואי ספיקת לב
קרא עוד