מחקר: כולסטרול "טוב" לא מונע התקף לב

מחקר חדש שנעשה בדנמרק מוכיח כי רמות נמוכות של כולסטרול "טוב" לא גורמות לעלייה בסיכון לחטוף התקף לב. אבל לאנשים עם כולסטרול "טוב" נמוך יכולות להיווצר בעיות אחרות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 05/12/2011 |
צפיות: 3,586
למרות שפע של ראיות כי אנשים עם רמות נמוכות של כולסטרול טוב מועדים ליותר התקפי לב, מחקר חדש מוכיח כי חוסר בכולסטרול טוב הוא לא האשם בכך. המחקר בו נותחו נתונים של 70,000 אנשים בדנמרק אישש את הקשר בין רמות נמוכות של HDL, הכולסטרול הטוב לבין עליית הסיכון להתקף לב. אך נמצא כי אצל אנשים בעלי גן שעבר מוטציה המוריד את רמת ה- HDL, הסיכון לקבלת התקף לב אינו גבוה בכלל.

למידע נוסף בנושא כולסטרול היכנסו לפורומים:
פורום טיפולי ורידים, דליות, מחלות כלי דם
פורום כירורגית כלי דם, ורידים
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום שומנים בדם, מחלות לב
פורום תרופות ייעוץ תרופתי

החוקרים טוענים כי הקשר שנמצא אינו חייב להיות סיבתי. לדבריהם, רמתו הנמוכה של הכולסטרול הטוב אינה יכולה להיות הסיבה היחידה בגינה גובר הסיכון להתקף לב. לאנשים עם כולסטרול "טוב" נמוך יכולים להיות גורמים רבים אחרים שעלולים לגרום להתקף לב.

מומחים לקרדיולוגיה מוסיפים כי קשה מאוד לבודד וללמוד את הכולסטרול ה"טוב". אנשים עם רמות כולסטרול "טוב" נמוכות סובלים לעתים קרובות מהשמנת יתר, לחץ דם גבוה, וסוכרת. לעתים הם סובלים גם מרמות גבוהות של רמות כולסטרול "רע".

במחקר המדובר ניסו החוקרים לבודד את ההשפעות של הכולסטרול ה"טוב" על ידי התמקדות באנשים בעלי גן שנקרא LCAT, אשר מפחית את רמות הכולסטרול ה"טוב" וקיים אצל ארבעה אחוזים מכלל האוכלוסייה.

עוד נמצא במחקר כי ירידה בכ- 13% ברמות הכולסטרול ה"טוב" יחסית לממוצע באוכלוסיה, קשורה בעלייה של 18% בסיכון לחטוף התקף לב. אבל, עבור אנשים בעלי הגן LCAT הירידה ברמות הכולסטרול ה"טוב" לא נמצאה כקשורה לעלייה בסיכון להתקף לב.

המחקר החדש ותוצאותיו המרעישות גורמות למומחי לב וכלי דם לבחון מחדש את הידע המוקדם שלהם בנושא. לטענתם, זוהי בחינה מחודשת של עובדה רפואית היסטורית ובלתי ניתנת לערעור. מחקר זה בא בעקבות מחקר נוסף שנערך בדנמרק שגילה גם הוא כי אין קשר בין שני גנים נוספים המורידים את רמות הכולסטרול ה"טוב"לבין סיכון מוגבר להתקף לב.

לדעת המומחים, מחקר זה חשוב ביותר שכן, מדי יום מופקות תרופות חדשות המעלות את רמות הכולסטרול ה"טוב". אך אם רמות נמוכות של הכולסטרול ה"טוב" אינן גורמות להתקף לב, העלאת הכולסטרול ה"טוב" לא תגן בהכרח מפני התקף לב.

אך עד שהמנגנונים האמיתיים של הכולסטרול בגוף יובנו לגמרי, המומחים ממליצים להמשיך בניסיון "לגייס" כולסטרול "טוב" באמצעות פעילות גופנית וירידה במשקל. לדבריהם, יש עוד הרבה סימני שאלה סביב עניין הכולסטרול.

מה זה כולסטרול "טוב" ומה זה כולסטרול "רע"?


הכולסטרול הוא תרכובת שומנית המגלמת מרכיב חשוב הנמצא ברקמות הגוף ובעורקים. לכולסטרול תפקיד חשוב בבניית קרומי התאים, הורמונים, ויטמינים ומיצי המרה.

ניתן למצוא כולסטרול במזונות כמו בשר, חלב וביצים. אכילה מרובה של מזונות מסוג זה עלולה להעלות את רמת הכולסטרול בדם.

לכולסטרול שני סוגים של ליפופרוטאנים הנושאים אותו בדם: HDL ו- LDL. רוב הכולסטרול נקשר ל- LDL ולכן ככל שעולה רמתו בדם הוא שוקע בעורקים ועלול לגרום לסתימתם. לכן כולסטרול הנקשר ל- LDL, נקרא כולסטרול "רע". הכולסטרול שנקשר ל- HDL גורם להרחקת הכולסטרול מהעורקים וממחזור הדם ומונע את שקיעתו בדפנות ולכן נקרא כולסטרול "טוב".

לכתבות נוספות בנושא כולסטרול, לב וכלי דם:
אוטם שריר הלב: המלצות חדשות לטיפול
מחלות לב וצריכת גבינה: האם יש קשר?
כיצד לשמור על לב בריא ולמנוע מחלות לב?
חידוש עישון לאחר התקף לב מסוכן פי חמישה
כולסטרול: 10 מיתוסים נפוצים

כיצד להוריד את רמת הכולסטרול?


להפחית בכמויות המזון המכילות שומן רווי. חמאה, גבינה, חלב ומוצרי חלב שמנת ובשר שמן. שומן רווי מהצומח: קוקוס, שמן דקלים.
אכילת מזון דל בשומן או מזון המכיל שומן בלתי רווי
אכילת מזון עשיר בעמילן וסיבים תזונתיים. לחם, דגנים, פסטות, ירקות ופירות).
אכילת מזון דל כולסטרול. ביצים מכילות המון כולסטרול, לכן מומלץ לאכול רק את חלבון הביצה.
פעילות גופנית.
שינוי הרגלי האכילה דרך דיאטה מאוזנת לטווח ארוך.
בחינת המרכיבים הקלוריים בעת הקנייה.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • פרופ` דוד רוט
    פרופ` דוד רוט
    קרדיולוג וחוו"ד משפטיות פרופ` דוד רוט - מאבחן ומטפל בבעיות לב ובמחלות לב, כמו התקף לב, מחלות מסתם, הפרעות קצב לב ועוד. בוגר בית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב ועמית מחקר במכון לחקר הלב בווש... קרא עוד