מהו התקף לב "שקט"?

התקף לב שקט הוא התקף לב שמופיע ללא תסמינים מוקדמים אופיינים להתקף לב ומכאן שמו. התקף לב שקט מסוכן יותר מהתקף לב רגיל מפני שאין אפשרות להתכונן אליו ולזהות אותו מגיע. כל המידע על התקף לב שקט בכתבה שלפניכם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/04/2012 |
צפיות: 7,139
דירוג: 3.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 3.0 מתוך 5
אתם יושבים בקולנוע, שולחים יד לדלי הפופקורן, לוגמים מכוס השתייה הגדולה ביותר שראיתם אי פעם. אתם מתבוננים בציפייה במסך לקראת הקרב הגדול בו הגיבור עומד לזכות שוב באהובתו שערקה זמנית לידיו של היריב חסר המצפון. לקראת סוף הסרט, בתום קרב קשה, עומד לו הגיבור מותש ומדמם חבוק בזרועות אהובתו הנצחית שלוחשת לו שהיא אינה יכולה לחיות בלעדיו. בתשובה לכך, לופת לפתע הגיבור את חזהו, צונח על בירכיו, לוחש לאהובתו שלא תשכח אותו ומת.

התקף לב. פתאום, באמצע החיים, שנייה אחרי שאהובתו שבה אליו. התקף לב דרמטי ורועש. אף אחד לא הראה לנו בסרט את השנים שקדמו להתקף הלב של הגיבור, שנים שבהם העורקים וכלי הדם שמובילים את הדם אל הלב וממנו, נחסמו לאט לאט בשכבת פלאק, שגרמה לטרשת עורקים ובסופו של דבר הובילה להתקף הלב.

למידע נוסף על התקף לב, היכנסו לפורומים:
פורום ניתוחי לב, השתלות לב, ניתוח מעקפים, התקף לב
פורום צינתור, צינתור לב, צינתורים
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום שומנים בדם, מחלות לב
פורום שיקום לב

התקף הלב השקט


לא כל התקפי הלב נראים כמו בקולנוע. לפעמים אנשים עוברים התקף לב ואפילו לא מודעים לכך. התקפי לב שקטים מתרחשים ללא תסמינים מוקדמים אופיינים להתקף לב כמו זיעת יתר, קוצר נשימה, לחץ בבית החזה, כאב בבית החזה, כאבים בזרוע שמאל או בלסת ובחילות והקאות. נשים עלולות לסבול מתסמינים נוספים כמו תחושת צריבה בבית החזה או עייפות בלתי מוסברת.

הגורמים להתקף לב שקט הם אותם הגורמים שמובילים להתקף לב רגיל. עודף משקל, תזונה רווית כולסטרול, לחץ, עישון, יתר לחץ דם, זיהום אוויר, אלכוהול והיסטוריה משפחתית של מחלות לב.

התקף לב שקט מתרחש באותו אופן כמו התקף לב רגיל. הלב לא מקבל מספיק דם בגלל חסימה של אחד העורקים הכליליים שמספקים לו דם. העורקים הכליליים נחסמים בגלל טרשת עורקים, מחלה שאחוזי התמותה ממנה הם הגבוהים ביותר מכל מחלה אחרת. בטרשת עורקים נחסמים העורקים ברובד שמכיל משקעים שומניים וכדוריות דם לבנות. כאשר משתחררת חתיכה מהרובד למחזור הדם, היא עלולה לחסום את העורק ולמנוע זרימת דם אל הלב.


התקף הלב השקט מכונה אמנם "שקט" אבל הוא משאיר הרס בגוף באותה מידה כמו התקף לב "רועש" ולעיתים אפילו יכול להיות קטלני יותר מהתקף לב רגיל מפני שהוא אינו נותן את אותותיו ואינו מאפשר ללוקה בו – בגלל היעדר התסמינים – להתכונן אליו.

מעט סטטיסטיקות


25% מכלל התקפי הלב, הם התקפי לב שקטים ללא תסמינים מוקדמים.

מלבד היותם מסכני חיים, התקפי לב שקטים עלולים לעלות את הסיכון פי שניים, לחלות בדמנציה (שיטיון) בקרב גברים.

מחקר שנערך על התקפי לב שקטים מלמד כי הסיכון של חולים שלקו בהתקף לב שקט למות תוך שנתיים מיום ההתקף, מבעיות לב, הוא פי 17 לעומת אנשים בריאים שלא לקו בהתקף לב מעולם.

כיצד מגלים התקף לב שקט?


התקפי לב שקטים ניתן לזהות רק בדיעבד, לאחר שהם התרחשו, באמצעות בדיקת א.ק.ג ועל-ידי איתור אנזימים מסוימים בדם. עד לפני כמה שנים לא ניתן היה לאבחן את כל התקפי הלב השקטים. לא כל התקפי הלב עלו בבדיקת א.ק.ג, ולא היו אז מכשירים טכנולוגים מתאימים כדי לאתר אותם.

כיום ניתן לאבחן התקפי לב שקטים בעזרת בדיקת MRI המכונה delayed enhancement cardiovascular magnetic resonance. בעזרתה ניתן לזהות נזקים זעירים מאוד ברקמת שריר הלב.

לכתבות נוספות בנושא התקף לב:
איך לחזור לשגרה לאחר התקף לב?
כיצד אספירין עשוי למנוע התקפי לב ושבץ?
מחלת לב כלילית: תסמינים ואזהרות
לב: כך תהרסו אותו במו ידיכם
מחלות לב: תמרורי אזהרה מהם אסור להתעלם

האם ניתן למנוע בכל זאת התקף לב שקט?


אם אתם נמצאים בסיכון ללקות בהתקף לב, אתם יכולים להיבדק בבדיקת אק"ג. בבדיקה זו, הרופאים בודקים את הדופק ואת לחץ הדם במהלך פעילות גופנית. הבדיקה תראה האם מגיע מספיק דם אל הלב, הימצאות חסימות ואת גודל העליות וחדרי הלב ומיקומם. ניתן לבצע גם בדיקת דם למדידת רמות השומנים בדם ואף לעשות בדיקה בה הרופא יקשיב ללב בעזרת סטתוסקופ כדי לבדוק אם פעילות הלב מלווה באוושות, מה שיכול ללמד עם מום מולד או על ליקויים חמורים במסתמי הלב.

ניתן לבצע בדיקות נוספות בהתייעצות עם הקרדיולוג במקרה של חשש מהתקף לב.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • פרופ` דוד רוט
    פרופ` דוד רוט
    קרדיולוג וחוו"ד משפטיות פרופ` דוד רוט - מאבחן ומטפל בבעיות לב ובמחלות לב, כמו התקף לב, מחלות מסתם, הפרעות קצב לב ועוד. בוגר בית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב ועמית מחקר במכון לחקר הלב בווש... קרא עוד