תאי גזע: מיתוסים מול עובדות

בכל הקשור לטיפולים באמצעות תאי גזע, רב הנסתר מהגלוי ומדענים מסביב לעולם עוסקים כבר שנים בפיתוחים ומחקרים אשר עתידים לשנות את פני הרפואה. שימו לב למספר מיתוסים ועובדות על על תאי גזע.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/05/2012 |
צפיות: 5,576
השימוש בתאי גזע לטיפולים במגוון מחלות ומצבים רפואיים טומן בחובו מהפכה אמיתית בתחום הרפואה. עם זאת, רוב המחקרים הקשורים בשימוש בתאי גזע נמצאים בשלב מוקדם ביותר, למעט מספר שימושים שהוכיחו את יעילותם ונמצאים בפרקטיקה הרפואית כבר מספר שנים. שימו לב למספר דברים שכדאי לדעת בנושא תאי גזע והשימושים הרפואיים בהם.

1. ישנם סוגים שונים של תאי גזע ולכל סוג מטרה שונה


ישנם סוגים שונים של תאי גזע שמקורם במקומות שונים בגוף או כאלו הנוצרים בשלבים שונים בחיינו. תאי גזע הנחקרים כוללים תאי גזע עובריים (דם טבורי) הקיימים רק בשלבים הראשונים של ההתפתחות, ותאי גזע הקיימים וזמינים גם בחייו הבוגרים של אדם במערכות השונות בגוף.

למידע נוסף על טיפולים בתאי גזע הכנסו לפורומים:
פורום איסוף דם טבורי, שימור דם טבורי, תאי גזע
פורום בדיקות גנטיות, מחלות מטבוליות, יעוץ גנטי
פורום לוקמיה, המטולוגיה, קרישת דם, סרטן הדם
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום פרקינסון

כך לדוגמא, תאי גזע במח העצם משמשים את הגוף ליצירה של דם ותאים במערכת העצבים משמשים ליצירת תאי מוח חדשים. לכן, אין זה סביר כי סוג תא גזע בודד יוכל לשמש לטיפול במגוון רחב של מחלות שאינן קשורות לאותן רקמות או איברים. כמעט בכל המקרים לכל טיפול בסוג מסויים של מחלה מתאימים תאי גזע המתאימים לו ספציפית.

2. טיפול בתאי גזע מסוג אחד לא יסייע ליותר מבעיה רפואית אחת


לכל תא גזע תפקיד מסויים וספציפי בגוף ולא ניתן לטפל בעזרת תאים מרקמה מסויימת, ברקמה או איבר שונים בתכלית. לדוגמא, לא יתכן מצב בו ייעשה שימוש באותם תאי גזע במחלות שונות כגון סוכרת או פרקינסון. תאי גזע עובריים הם אלו שאולי יוכלו בעתיד לשמש לטיפול במגוון רחב יותר של מחלות ומצבים רפואיים. עם זאת, לא ניתן להשתמש בהם במצבם הטבעי לטיפול במחלות, אלא רק לאחר שהתפתחו לסוג מסויים של תאי רקמה ספציפית בגוף.

3. נכון להיום, ישנם מעט מאוד טיפולים מקובלים בעזרת תאי גזע


מגוון המחלות בהן ניתן לטפל ביעילות מוכחת בעזרת תאי גזע עדיין מצומצם ורוב הטיפולים נמצאים עדיין בתהליך של ניסויים קליניים. עיקר השימוש היעיל והמוכח בתאי גזע קיים כיום מתרכז במצבים רפואיים כגון מחלות דם, בעיות במערכת החיסונית, טיפולים בסרטן ואף בעיות עור, קרנית ופציעות. טיפולים אלו מוכרים על ידי הקהילה הרפואית והוכחו כבטוחים ויעילים.

4. התקדמות הפיתוחים בתחום תאי הגזע איטית מאוד ביחס לתחומים אחרים


מדע באופן כללי, הוא תהליך ארוך ומסובך. רעיונות חדשים צריכים להיבדק תחילה במעבדות מחקר ורבים מהם נשללים. אלו מהם שיוצאים מגבולות המעבדה אל נחקרים חיצוניים עוצרים ברוב המקרים גם בשלב זה. תרגום של ניסויים רבים לכדי טיפול רפואי אפקטיבי הוא תהליך ארוך וקשה וטיפולים רבים שנבחנו בתאי גזע נכשלו כאשר הגיעו אל מבחן התוצאה.

לא תמיד מדובר באפקטיביות תאי הגזע, אלא גם בבטיחות הטיפול. מעבר לטיפולים המוצעים והקיימים כיום וקשורים בתאי גזע, ישנם רעיונות ופיתוחים רבים מאוד בתחום אשר עדיין נמצאים בתהליכי מחקר ויעברו עוד שנים בטרם יתברר סופית אם הם יעילים ובטוחים לשימוש מסביב לעולם.

5. על מנת שישמשו בטיפולים, יש להנדס את תאי הגזע לשימושים מסויימים בלבד


השתלות מח עצם מצליחות בדרך כלל מכיוון שתאי מח העצם מבצעים את אשר הם נועדו לעשות, לייצר דם. בטיפולים שונים בתאי גזע, יש להתאים את התנהגות התאים באופן שיבטיח את הצלחת הטיפול. אחד החסמים הגדולים בפיתוח הטיפולים בתאי גזע הוא בשלב הנדסת התנהגות התאים. כמו כן, תאי הגזע המושתלים צריכים לתפקד בתיאום עם תאים אחרים בגוף. מדענים עדיין לומדים כיצד לכוון את תאי הגזע להתנהגות ולשימושים מסויימים ותהליך זה אורך זמן רב, נסוי וטעייה.

מאמרים נוספים בנושא תאי גזע:
תאי גזע: בקרוב ניתן יהיה לבנות לב אנושי
מעתה: ניתן לגדל תאי גזע בכמויות גדולות
מחקר: תאי גזע ותרומתם לטיפול בחולי לב
חדש, מפיקים תאי גזע מדם
תאי גזע עובריים הושתלו בעיני עיוורות

6. שימוש בתאי גזע שמקורם בגוף המטופל לא מבטיח את בטיחות הטיפול


בכל הליך רפואי ישנם סיכונים ותופעות לוואי. כאשר אדם מטופל באמצעות תאי גזע שמקורם בגופו שלו הסיכון לתופעות לוואי מופחת, אך עדיין יתכן כי תהליכים שונים של קליטת התאים עלולים לעורר את המערכת החיסונית או סיכונים נוספים. בנוסף, בעת השימוש בתאי גזע באותו גוף תמיד תיתכן אפשרות הזיהום או פגיעה ברקמות אליהם מוזרקים תאי הגזע.

7. לא מומלץ לנסות טיפולים שלא הוכחה יעילותם


ישנם כאלו הפונים לטיפול באמצעות תאי גזע, גם כאשר מדובר בטיפולים אשר טרם הוכחה יעילותם. קל להבין מדוע חולים מרגישים לעיתים שאין להם מה להפסיד ומעוניינים לנסות דבר מה גם אם הוא טרם הוכח. עם זאת, ישנן סיכונים ממשיים לפתח סיבוכים במקרים כאלו, הן מיידית והן לטווח ארוך.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר