4 דברים שלא ידעתם על צניחת מסתם מיטרלי

מסתם מיטרלי מפריד בין העליה לחדר בצידו השמאלי של הלב. מום מולד בלב יכול להוביל לצניחה של המסתם המיטרלי. רוב האנשים חיים עם המום בשלום, למעשה חלקם כלל אינם מודעים שיש להם מום בלב. אולם לעיתים צניחת מסתם מיטרלי יכולה להיות קטלנית
מאת מערכת BeOK
| 17/12/2012 |
צפיות: 8,875
הלב האנושי בנוי מארבעה מדורים נפרדים: שני המדורים העליונים נקראים עליות, דרכם הדם מגיע ללב, ושני המדורים התחתונים נקראים חדרים, דרכם הדם עוזב את הלב. כמו כן, יש בלב האנושי ארבעה מסתמים: שני מסתמים המפרידים בין העליות לחדרים ושתי מסתמי יציאה המפרידים בין החדרים לעורקים היוצאים מן הלב.

למידע נוסף על צניחת מסתם מיטרלי היכנסו לפורומים:
פורום הפרעות קצב הלב, הפרעות לב
פורום ניתוחי לב, השתלות לב, ניתוח מעקפים, התקף לב
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום שומנים בדם, מחלות לב
פורום שיקום לב

המסתמים הם למעשה טבעות של שרירים המסוגלים להתכווץ בחוזקה ולמנוע את זרימת הדם. כאשר המסתמים פתוחים, הם מאפשרים לדם לזרום בחופשיות. המסתמים בנויים כך שמתאפשרת רק זרימה חד כיוונית של הדם. המסתם המיטרלי (המסתם הדו צניפי) מפריד בין העלייה לחדר בצדו השמאלי של הלב. מום במסתם המיטרלי יכול לגרום לדליפה של דם מהחדר חזרה לעלייה, זהו מום שכיח למדי כשמדובר במומים במסתמי הלב. מום זה מכונה צניחה של המסתם המיטרלי. הנה ארבע דברים שלא ידעתם על צניחה של המסתם המיטרלי:

1. הסימפטומים של צניחת מסתם מיטרלי דומים לתסמינים של התקף לב


צניחה של המסתם המיטרלי עשוי לגרום להופעה של סחרחורת או עייפות ללא סיבה נראית לעין. תתכן הופעה של כאבי ראש וירידה פתאומית של לחץ הדם בזמן עמידה. קצב הלב יכול להפוך מהיר וייתכן שתחושו לחץ בחזה. אם אתם חשים חלק מהתסמינים הללו, גשו מיד לקבל טיפול רפואי.

על פי רוב צניחה של המסתם המיטרלי אינו מובילה לסימפטומים הללו. הופעה של התסמינים הללו בעקבות צניחת מסתם מיטרלי שכיחה יותר אצל גברים מעל גיל 50.


2. זה די נפוץ


על פי הערכות של מומחים, צניחת מסתם מיטרלי מופיעה אצל 5% מהאוכלוסיה, כאשר המום הלבבי הזה נפוץ יותר אצל גברים. לא כל צניחה או מום במסתם גורמים לליקוי בתפקוד המסתם, למעשה, ברוב הפעמים, צניחה של המסתם המיטרלי אינה פוגעת באיכות החיים של האנשים, כל עוד המסתם עושה את מלאכתו נאמנה. הבעיות צצות כשדם דולף חזרה לעליה השמאלית של הלב. דליפה של דם גורמת לרשרוש בלב שהרופא יכול לאבחן.

אם אובחנתם עם צניחה של המסתם המיטרלי ואין לכם כל תסמינים, כל שתדרשו לו הוא מעקב אצל קרדיולוג. החדשות הטובות הן שצניחה של המסתם המיטרלי ללא תסמינים כלשהם לא תקצר את החיים שלכם, אפילו ביום אחד.

3. במקרים נדירים, צניחת מסתם מיטרלי יכולה להרוג בפתאומיות


למרות שעל פי רוב, צניחת מסתם מיטרלי אינה מהווה כל סכנה, לעיתים היא עלולה להיות קטלנית. אחד הסימפטומים של צניחת מסתם מיטרלי הן הפרעות בקצב הלב. הפרעות קצב הם לעיתים קרובות מתרחשות במצב של פרפור פרוזדורים, כאשר הלב רוטט במקום לפעום. במצב זה הדם לא יכול לעבור מהעליות לחדרים.

אם יש לכם צניחה במסתם המיטרלי ואתם מרגישים שהלב אינו פועם בקצב סדיר, זה לא אומר שאתם עומדים למות. רוב הפעמים, הפרעות הקצב אינן קטלניות. עם זאת נמצא שמקרים של אי ספיקת לב פתאומית נגרמו בעקבות הפרעות קצב.

צניחה במסתם הלב מגביר את הסיכון לשבץ בשל הצטברות של דם בעליה. הצטברות של דם יכולה להוביל להיווצרות של קרישים המועברים במחזור הדם ויכולים לחסום כלי דם במוח. חשוב לציין ששבץ בעקבות צניחה במסתם המיטרלי הוא נדיר ביותר, ומתרחש רק במקרה של דופק מהיר מאוד.

לכתבות נוספות בנושא מחלות לב:
מחלות לב: כל הגורמים ללב מוגדל
לנסוע לחו"ל בבטחה עם פרפור פרוזדורים
משקה ממותק ביום מגביר הסיכון למחלות לב
דום נשימה בשינה: תסמינים, אבחון וטיפול
מחלות לב: תמרורי אזהרה מהם אסור להתעלם

4. טיפולי שיניים יכולים להציל חיים


צניחה של המסתם הליטרלי הופכת את האדם פגיע יותר לזיהומים. חיידקים נוטים להתאסף על השסתום הפגום. על ידי צחצוח שיניים וניקוי בחוט דנטלי תוכלו למנוע דלקות חניכיים. שמירה לקויה על היגיינת הפה יכולה לגרום לכך שחיידקים מהפה ינדדו ויגיעו לרקמות שונות בגוף כולל לאנדוקרדיום, רקמה עדינה המצפה מבפנים את מדורי הלב.

אנדוקרדיטיס ,דלקת באנדוקרדיום, מובילה בסופו של דבר לניוון של המסתם המיטרלי ולאי ספיקת לב. ללא טיפול, אנדוקרדיטיס היא קטלנית. כאשר ניתנת אנטיביוטיקה כטיפול, אנדוקרדיטיס מובילה למוות ב 10-30% מהמקרים. ברגע שהמסתם הפך נגוע, מושבות של חיידקים נודדות בגוף ויוצרות מורסות ונפיחות בכליות ובמוח.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

אי ספיקת לב אקוטית: תסמינים, גורמים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 26/04/2017 |
צפיות: 192
אי ספיקת לב אקוטית היא מצב שבו הלב אינו יכול להזרים דם כראוי לאיברי הגוף. התסמינים של מצב זה הם בחילות, התנפחות הרגליים וקצב לב חריג
קרא עוד
אי ספיקת לב: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 06/04/2017 |
צפיות: 364
אי ספיקת לב היא מחלה שבה הלב מתקשה להזרים דם לשאר חלקי הגוף. המחלה גורמת לקוצר נשימה, לדופק לא סדיר ולנפיחות של הבטן
קרא עוד
מחלות לב ילדים – איך מזהים אותן וכיצד מטפלים בהן?
מאת מערכת BeOK
| 03/04/2017 |
צפיות: 210
אף על פי שהן נדירות, מחלות לב אצל ילדים יכולות לסכן חיים. המחלות יכולות להיות מולדות או כתוצאה מבעיות בריאותיות אחרות כמו סוכרת או מחלת השנית
קרא עוד
קרדיומיופתיה איסכמית: תסמינים, גורמי סיכון ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 27/03/2017 |
צפיות: 230
קרדיומיופתיה איסכמית היא היחלשות של שריר הלב הגורמת לזרימת דם מוחלשת. התסמינים של מצב זה הם סחרחורות, קוצר נשימה ובצקות ברגליים
קרא עוד
מה ההבדל בין שבץ למפרצת מוחית?
מאת מערכת BeOK
| 26/03/2017 |
צפיות: 174
שבץ ומפרצת הם שני אירועים מוחיים שיכולים לגרום נזק רב. חשוב להבדיל בין התסמינים שלהם כדי לקבל את הטיפול המידי הנכון
קרא עוד
אנמיה חרמשית: תסמינים, סיבוכים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 28/02/2017 |
צפיות: 321
אנמיה חרמשית היא מחלה גנטית שגורמת לשינוי צורה של תאי הדם. המחלה גורמת להתנפחות של הגפיים, לבעיות לב ולאימפוטנציה
קרא עוד
תסמונת ברוגדה: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 23/02/2017 |
צפיות: 228
תסמונת ברוגדה היא מחלה גנטית שגורמת לאי סדירות בקצב הלב. התסמינים של המחלה הם קצב לב מואץ, קשיי נשימה והתעלפויות
קרא עוד
אירוע מוחי חולף: תסמינים ושיטות טיפול ומניעה
מאת מערכת BeOK
| 20/02/2017 |
צפיות: 267
אירוע מוחי חולף מתרחש כאשר דם אינו מגיע למוח. אירוע כזה אינו מותיר נזקים לטווח ארוך אך מהווה אזהרה לשבץ מוחי
קרא עוד
דלקת קרום הלב: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 15/02/2017 |
צפיות: 261
דלקת קרום הלב נגרמת כאשר בקטריה חודרת לקרום ומזהמת אותו. סיבוכים של הדלקת יכולים לגרום לדחס לב ולבצקת בריאות
קרא עוד
פרפור חדרים: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 06/02/2017 |
צפיות: 349
פרפור חדרים מתרחש כאשר קצב הלב משתבש וגורם לפעימות מהירות ולא סדירות. זהו מצב חירום שיכול לגרום להתעלפות, לחוסר הכרה ולהתקף לב
קרא עוד