הקשר בין בצקת לאי ספיקת לב

כאשר הלב נחלש ואינו מסוגל לשאוב את הדם חזרה, דם רב מצטבר בורידים. הנוזלים שבדם דולפים מהורידים לרקמות הסמוכות כך שנוצרת בצקת. בצקת מופיעה לרוב בקרסוליים ובכפות הרגליים אולם במקרים חמורים, בצקת יכולה להופיע בבטן ובריאות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 24/12/2012 |
צפיות: 7,743
גוף האדם מורכב מ 60% מים החיוניים כמעט לכל תהליך המתבצע בגוף. לפעמים עלול להיווצר מצב של עודף נוזלים המצטברים ברקמות הגוף ולא מופרשים החוצה. הגורם העיקרי לעודף נוזלים הוא אי ספיקת לב, מצב בו שריר הלב מאבד את יכולתו לשאוב כראוי. התכווצויות הלב הופכות חלשות והלב פחות ופחות מסוגל לשאוב את הדם חזרה אליו. נותר דם רב בוורידים ונוזלי הדם מצטברים ברקמות הגוף. גם יכולתן של הכליות לסלק נתרן ועודפי דם מושפעת מאי ספיקת לב, פגיעה ביכולת זאת מגדילה את הצטברות הנוזלים בגוף.

למידע נוסף בנושא בצקת היכנסו לפורומים:
פורום הפרעות קצב הלב, הפרעות לב
פורום טיפולי ורידים, דליות, מחלות כלי דם
פורום לחץ דם, מחלות כליה ילדים, הרטבת לילה
פורום ניתוחי לב, השתלות לב, ניתוח מעקפים, התקף לב
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב

עודף נוזלים יכול להיווצר גם כתוצאה מכמה מצבים בריאותיים נוספים כולל מחלות כליות וכבד. הצטברות עודפת של נוזלים יכולה אף להיווצר כתופעת לוואי של תרופות מסוימות. הנוזלים העודפים יכולים להצטבר ברקמות הגוף ולהוביל לנפיחות הקרויה בצקת. בצקת לרוב מופיעה ברגליים, בקרסוליים ובכפות הרגליים. בצקת כזאת נקראת בצקת היקפית. אולם בצקת יכול הופיע גם בריאות ובבטן.

הצטברות עודפת של נוזלים יכולה לגרום לעייפות רבה. אדם עם בצקת יכול להרגיש עייף לאחר ביצוע פעולות יומיומיות רגילות או הליכה קצרה. אם מדובר בבצקת קלה, ניתן לטפל בה על ידי דיאטה ושינוי באורח החיים.

כיצד אי ספיקת לב מובילה לבצקת?


אי ספיקת לב מתרחשת לרוב אצל זקנים, אבל לא באופן בלעדי. ניתן לאפיין אי ספיקת לב לפי הצד בלב שבו חלה היחלשות. כאשר הצד הימני של הלב נחלש, דם נוטה להצטבר בוורידים בפלג הגוף התחתון כך שנוצרת בצקת בגפיים. אם צדו השמאלי של הלב נחלש, דם נאסף בוורידי הריאה ויכולה להתפתח שם בצקת. חשוב להבין שבצקת שלעצמה אינה מחלה, אלא סימפטום של מצב בסיסי כמו עודף נוזלים או אי ספיקת לב.

בצקת מתחילה לרוב בדליפה של נוזלים מכלי דם זעירים לרקמות הסמוכות. כאשר הגוף חש באיבוד בנוזלים בעד כלי הדם, הוא מאותת לכליות להגדיל את נפח הנוזל בכלי הדם, דבר המוביל לדליפה נוספת של מים מהוורידים לרקמות.


בצקת יכולה להופיע כאשר יושבים או עומדים במקום אחד למשך זמן רב. המים מצטברים בגפיים התחתונות בהשראה של כוח המשיכה. בוורידים ברגליים ישנם שסתומים קטנים שמונעים מהדם לחזור למטה, לכיוון הרגליים. אם השסתומים הללו אינם מתפקדים כהלכה, עלולה להתפתח בצקת.
נשים בהריון לעיתים קרובות מפתחות בצקת. בצקת יכולה להתפתח גם בעקבות דיאטה עשירה בנתרן. מחלות בכליות או בכבד עלולות להחמיר את הבצקת.

תסמינים היכולים להעיד על בצקת


עור מתוח ומבריק באזור בו קיימת נפיחות
גדילה לא אופיינית של הבטן (בצקת בבטן)
קוצר נשימה או קשיי נשימה (בצקת בריאות)
תכשיטים ובגדים שלבשתם בעבר מרגישים הדוקים על העור
תפוקה נמוכה של שתן, גם כאשר שותים הרבה נוזלים
גומה על גבי העור המכסה את אזור הנפיחות. אם לוחצים עם האצבע על אותה גומה, היא נותרת במקומה למשך מספר שניות.

תסמינים של בצקת חמורה יותר יכולים לכלול:
קשיי נשימה
קוצר נשימה במצב שכיבה
השתעלות
ידיים או רגליים קרות

אבחון של בצקת


תחילה הרופא יקשיב לראיות דרך סטטוסקופ כדי לזהות נוכחות של נוזל ויבחן את הורידים בצוואר. בדיקות דם ושתן עשויות להיות שימושיות כדי לאבחן אם עודף הנוזלים קשור למחלה מסוימת בכליות או בכבד. ייתכן ותוזמנו לבדיקות נוספות במטרה לאתר חריגות במבנה ותפקוד הלב בשעת מנוחה ובשעת מאמץ.

לכתבות נוספות בנושא כלי דם:
טיפים פשוטים לשיפור זרימת דם
פקקת ורידים: פעילות גופנית תעזור למנוע
דליות ברגליים, הטיפולים להשגת רגל חלקה
נמצאה תרופה יעילה למניעת קרישי דם
גלולות למניעת הריון יוצרות קרישי דם!

טיפול בבצקת


במקרה של עודף נוזלים בגוף, תתבקשו להפחית את צריכת הנתרן בתפריט. רוב האנשים בעולם המערבי צורכים מלח במידה מופרזת. ניתן להקל על בצקת בקרסול ובכפות הרגליים על ידי הרמה של הרגליים מעל גובה הלב למשך 30 דקות, 3-4 פעמים ביום. בנוסף גרבי לחץ אלסטיות יכולות להקל על הנפיחות. במקרים חמורים יותר, הרופא ימליץ ליטול גלולות משתנות. לעיתים אף יהיה צורך באשפוז ונטילת תרופות באינפוזיה, דרך הוריד.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • פרופ` דוד רוט
    פרופ` דוד רוט
    קרדיולוג וחוו"ד משפטיות פרופ` דוד רוט - מאבחן ומטפל בבעיות לב ובמחלות לב, כמו התקף לב, מחלות מסתם, הפרעות קצב לב ועוד. בוגר בית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב ועמית מחקר במכון לחקר הלב בווש... קרא עוד