מפרצת באבי העורקים

מפרצת באבי העורקים היא אחת מהתופעות היותר נפוצות בכל הנוגע לבעיות לב וכלי דם. מהי מפרצת באבי העורקים וכיצד ניתן לטפל בה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 10/06/2013 |
צפיות: 5,456
אבי העורקים המכונה גם אאורטה או ותין, הוא כלי הדם הראשי שיוצא מן הלב ומעביר את הדם לכל הגוף. מכאן, ניתן להבין שהלחץ בעורק זה, המתפצל לוורידים רבים הוא גבוה מאוד. מפרצת אבי העורקים היא תהליך בו העורק, על שכבותיו השונות, הולך ונהרס ועלול להגיע עד לכדי התבקעות, דבר שעלול לגרום גם למוות. הרס כזה עשוי לנבוע מגיל מבוגר, גנטיקה או מהרגלי אורח חיים לקויים.

למידע נוסף בנושא מחלות לב הכנסו לפורומים:
פורום הפרעות קצב הלב, הפרעות לב
פורום ניתוחי לב, השתלות לב, ניתוח מעקפים, התקף לב
פורום צינתור, צינתור לב, צינתורים
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום שומנים בדם, מחלות לב

הביטוי הפיזי של המפרצת היא בכאבים בחזה או בבטן, המזכירים כאבים של מחלות או התקף לב או של כיב פפטי (המוכר לנו כאולקוס). הסיבה לכאבים הללו, כאמור, היא הרס העורק שיכול לבוא לידי ביטוי בקרע, בכאבים פתאומיים, בסחרחורת, בהעדר תיאבון או הקאה, בירידה חמורה בלחץ דם, ובהתנהגות הגוף כפי שהיה מגיב למצב של שוק. במקרה זה, נדרש טיפול מהיר ומיידי על מנת למנוע מוות. כשאבי העורקים מתרחב לכדי בליטה, יש סיכוי גדול יותר להיווצרות קרישי דם שיכולים לסתום את מעבר הדם בגוף לאחד האברים, או לגרום לשבץ או התקף לב.

סימפטומים אופייניים למפרצת אבי העורקים


מפרצת אבי העורקים יכולה להתרחש באיזורים שונים בגוף, והסימפטומים בהתאם.
כשהמפרצת מרחשת באיזור החזה בדרך כלל אין תסמינים מקדימים אלא אם מדובר בפרצה גדולה במיוחד שמפעילה לחץ על איברים שונים באיזור.
כאשר המפרצת מתרחשת באיזור של אבי העורקים המתעקל כלפי מטה, יחוש האדם בדרך כלל בכאבים חזקים ופועמים בחזה, בלווי כאבים בגב. יכולים להופיע שיעול או קוצר נשימה, צרידות או אפילו קשיים בבליעה.
כשהמפרצת מתרחשת באיזור הבטן יופיעו כאבים או תחושות של אי נוחות בבטן. כאבים נוספים אופיניים הם באיזור הגב התחתון, הכליות, המפשעה, הישבן, או הרגליים. סוג הכאב יכול להיות כאב חזק ופועם והוא יכול להיות חד פעמי או מתמשך ולא בהכרח בהקשר של פעילות. יש מצבים בהם המפרצת גורמת להופעת קריש דם שחוסם את זרימת הדם לכיוון הרגליים ועשוי לגרום לכאבים בבוהן ואפילו לשינוי צבעה לכחול או שחור. אם מדובר בדלקת המלווה את המפרצת, תתכן עליית חום ואפילו איבוד משקל.


כיצד מאבחנים מפרצת באבי העורקים?


אבחון המפרצת מתרחשת על פי רוב באופן עקיף במסגרת בדיקה שגרתית. לעיתים ניתן לגלות מפרצת באבי העורקים בבדיקות ספציפיות יותר, אשר לא נועדו בהכרח למטרה זו. הכוונה היא לצילומי רנטגן, בדיקות אולטרסאונד, בדיקות אקו דרך הוושט או אקוקרדיוגרם - אולטרסאונד של הלב.

חשוב לדעת: יש מה לעשות


חשוב לדעת שיש מה לעשות עם גילוי המפרצת. מה שקובע את סיכויי הטיפול הם זמן הגילוי, כמו גם מצב המפרצת – מהו גודלה ובאיזה קצב היא גדלה. ברגע שהרופא יודע מהם מאפייני הקרע ומהם סיכויי ההתפוצצות, הוא ידע לערוך סדרת בדיקות לפיהן הוא מזהה את המיקום, בודק האם יש כלי דם נוספים שסובלים מאותה הבעיה, האם יש דלקת והאם הופיעו קרישי דם. לא בכל המקרים הטיפול הוא מיידי. כלומר, לפי תוצאות בדיקת האולטראסונד יכול הרופא להמליץ על בדיקה חוזרת כל שישה חודשים או כל שנתיים. גם לא בכל המקרים הטיפול יהיה טיפול כירורגי. כחלק מן הבדיקות יש אפשרות שהרופא יורה על בדיקת CT או בדיקת MRI אם הוא זקוק לבדיקה מדוקדקת יותר, במיוחד אם ניתוח עומד על הפרק. בדיקות אלו יתבצעו בדרך כלל כשצריך לדעת מהו היחס בין המפרצת לבין אברים אחרים.

גנטיקה, עישון וגיל


לשלושת הגורמים של גנטיקה, עישון בעבר או בהווה וגיל 65 ומעלה, יש משמעות בסיכון לחלות במפרצת אבי העורקים. מאחר ומדובר על תופעה המתרחשת בכלי הדם, יש חשיבות לשמור על לחץ דם תקין ובריא הן על ידי תזונה דלה בשומנים ובכולסטרול, הקפדה על פעילות ספורטיבית והימנעות מעישון.

דרכי טיפול


לאחר שבדק הרופא את נתוני החולה, כמו גם את מצב המפרצת מבחינת גודלה ומיקומה בגוף הוא יחליט על דרכי הטיפול הקיימות. ברוב המקרים תרופות שמפחיתות את לחץ הדם ולמעשה מורידות את הלחץ מקיר העורק הן התשובה.

כשמדובר במפרצת אבי העורקים בבטן, הטיפול בדרך כלל יכלול בדיקת אולטראסאונד תקופתית, רק במידה וקוטר המפרצת קטן מ- 5.5 סנטימטרים וניתן לראות שהתקדמותה איטית. היה וגודל המפרצת גבוה מ-5.5 סנטימטרים, ההמלצה תהיה על תיקון במהלך ניתוח.

לכתבות נוספות בנושא אבי העורקים:
סטנט חדש לטיפול במחלות אבי העורקים
מפרצת אבי העורקים הבטני - טיפול חדשני
בדיקות סקר יצילו מ"מפרצת אבי העורקים"
מפרצת אבי העורקים בעיטוף חיצוני
מפרצת אבי העורקים - אבחון וטיפול

טיפול נוסף ומומלץ מאוד הוא צנתור דרך המפשעה והחדרת סטנט על ידי כירורג כלי דם או רדיולוג. ההליך מוריד את העומס מהפרצה הקיימת ותומך בכלי הדם. הליך זה נחשב לפחות מסובך מניתוח.
במקרה של מפרצת אבי העורקים בחזה המצב שונה, מאחר ומחד גיסא יש צורך בטיפול מהיר בגלל הקירבה ללב ומאידך גיסא דווקא קרבה זו דורשת זהירות יתר. ההחלטות נקבעות קודם כל בהתאם לגודל המפרצת: כ-6 סנטימטרים הקוטר. כל גודל של 6 סנטימטרים או יותר דורש ניתוח. במקרה שכבר היו בהיסטוריה של המטופל או של בני משפחתו מפרצות יוחלט על ניתוח גם בגודל של 5 סנטימטרים. במקרה של מפרצת בגודל של קרוב ל-5 סנטימטרים ובקרבת הלב, בשורש אבי העורקים, נוהגים בטיפול מהיר ומחמיר. במקרה כזה נהוג לשלב גם סטנט, אך רק אם המפרצת היא באבי העורקים היורד.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר מיכאל רום
    ד"ר מיכאל רום
    מומחה לרפואה אסתטית בעל קליניקת RMS למתן שירות רפואה כללית ושיקומית. מומחה לרפואה פיזיקלית ושיקום העור, ובעל ניסיון עבודה עשיר במרכזים השיקומיים הנחשבים בארץ. ... קרא עוד
  • פרופ` דוד רוט
    פרופ` דוד רוט
    קרדיולוג וחוו"ד משפטיות פרופ` דוד רוט - מאבחן ומטפל בבעיות לב ובמחלות לב, כמו התקף לב, מחלות מסתם, הפרעות קצב לב ועוד. בוגר בית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב ועמית מחקר במכון לחקר הלב בווש... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

מפרצת מוחית: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 03/07/2019 |
צפיות: 212
מפרצת מוחית היא סוג של אירוע מוחי שבו יש דליפה של דם למוח. זהו מצב חירום שאם לא מטפלים בו בזמן הוא יכול לגרום לנזקים מוחיים ולמוות
קרא עוד
MGUS: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/04/2019 |
צפיות: 400
היא תוקפת את תאי הפלסמה ועלולה להתפתח למיאלומה נפוצה בהמשך חייה. כל מה שאתם צריכים לדעת על מחלת MGUS המסוכנת
קרא עוד
קרישיות יתר בהריון: תסמינים, גורמים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/04/2019 |
צפיות: 403
כ-15% אחוז מאוכלוסיית הארץ נחשבים לנשאים של קרישיות יתר, והם בסיכון מוגבר להיווצרות פקקת בכלי הדם. תופעה זו יכולה להיות גנטית מולדת או נרכשת כתוצאה מאורח חיים וגורמי סיכון נוספים. אז כיצד מאבחנים? איך מטפלים? ומדוע הריון מגביר את הסיכון לכך?
קרא עוד
טכיקרדיה חדרית: תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/03/2019 |
צפיות: 489
״טכיקרדיה חדרית״ היא הפרעה בקצב הלב התקין שמקורה במדורי הלב התחתונים, ה״חדרים״. הפרעת קצב זו גורמת לדופק לב מואץ ויכולה לגרום לאובדן הכרה ואף לסכנת חיים ללא זיהוי וטיפול נכון
קרא עוד
דלקת קרום הלב: מהם סימני המחלה וכיצד מטפלים בה?
ד"ר אביב מגר
| 16/10/2018 |
צפיות: 1,110
מרגישים כאבים בחזה בנשימה עמוקה? סבלתם לאחרונה ממחלת חום? ייתכן שיש לכם דלקת בקרום הלב. במקרה כזה ייתכן שאתם זקוקים לטיפול ולאשפוז בבית חולים
קרא עוד
פרפור פרוזדורים: כל מה שצריך לדעת על הפרעת הקצב
ד״ר גיא רוזן
| 26/09/2018 |
צפיות: 2,435
בשנים האחרונות ישנה עלייה ניכרת במספר החולים בפרפור פרוזדורים – הפרעת קצב הלב השכיחה ביותר בקרב מבוגרים. על כן חשוב לדעת מה הגורמים לה וכיצד מטפלים בה
קרא עוד
כל כך טוב שזה רע: הכולסטרול ה"טוב" שבגוף יכול גם להזיק לכם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/09/2018 |
צפיות: 993
מסתבר שגם אצל הכולסטרול, כמו בכל תחום בחיים – יותר מדי טוב יכול להפוך בסופו של דבר לרע בעבורכם
קרא עוד
עישון – מזיק לבריאות יותר ממה שחשבתם
פרופ` דוד רוט
| 21/08/2018 |
צפיות: 2,350
ידוע שעישון מזיק לבריאות, לא רק עישון סיגריות אלא גם עישון של סיגרים, מקטרות וסיגריות אלקטרוניות. נוסף לבעיות לב ולסרטן ריאות עישון אחראי באופן ישיר על מספר רב של מחלות העלולות לגרום למוות
קרא עוד
פרפור פרוזדורים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/05/2018 |
צפיות: 1,663
פרפור פרוזדורים הוא הפרעת קצב לב שכיחה אשר אינה מסכנת חיים בפני עצמה אך עלולה להוביל לקרישי דם ולשבץ
קרא עוד
קרדיומיופתיה: כל מה שצריך לדעת על מחלות שריר הלב
פרופ` דוד רוט
| 08/04/2018 |
צפיות: 1,459
קרדיומיופתיה היא קבוצה של כמה מחלות אשר פוגעות בתפקוד התקין של שריר הלב. תפקוד לקוי של שריר הלב יכול לגרום למצבים בריאותיים חמורים כמו הפרעות בקצב הלב ואי ספיקת לב
קרא עוד