לחץ דם גבוה - טיפול בדנרבציה כלייתית

לחץ דם גבוה נחשב לאחת המחלות המודרניות הנפוצות שעלולות לגרום לפגיעה באיכות החיים ואף לקצר אותם. חלק מהתופעות שעשויות להגרם עקב לחץ דם גבוה הן אוטם שריר הלב או שבץ. כיום מוצעת לחולים שיטת טיפול חדשה - טיפול דנרבציה לעורקי הכליה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 24/06/2013 |
צפיות: 4,203
לא סתם קוראים לו "הרוצח השקט", כי בשקט, בשקט, כמעט ללא תסמינים מתריעים, עולה לו לחץ הדם בתוך הגוף, מסכן את בריאותנו ופוגע בגופנו באופן בלתי הפיך שעלול אף לגרום למוות. יתר לחץ דם מתייחס ללחץ גבוה המופעל על דפנות העורקים כשהדם זורם דרכם. מצב של יתר לחץ דם הוא תופעה טבעית המתרחשת במהלך היום הודות לשינויים בפעילויות או מצבים רגשיים שמעלים או מורידים את לחץ הדם, אבל, כשמתייחסים לכך כ"בעיה" הכוונה היא ללחץ דם גבוה למשך לפרקי זמן ארוכים.

למידע נוסף בנושא לחץ דם הכנסו לפורומים:
פורום הפרעות קצב הלב, הפרעות לב
פורום יתר לחץ דם, לחץ דם גבוה
פורום לחץ דם, מחלות כליה ילדים, הרטבת לילה
פורום צינתור, צינתור לב, צינתורים
פורום שומנים בדם, מחלות לב

מדוע עולה לחץ הדם?


הרבה סיבות גורמוץ ללחץ דם גבוה: תורשה; מתח נפשי או בשמו השני - "סטרס"; הורמונים; העדר פעילות גופנית; תזונה לקויה; פעילות יתר של העצבים במערכת העצבים הסימפתטית המעצבבת
את האיברים העיקריים האחראיים על ויסות לחץ הדם - המוח, הלב, הכליות וכלי הדם; פעילות עצבית מוגברת בלתי תקינה בין הכליות, הלב והמוח. כשלחץ הדם גבוה לאורך זמן, הוא למעשה גורם ללב לפעול מעבר ליכולת שלו ועלולות להווצר בעיות שונות כמו אי-ספיקת לב, שבץ, אי-ספיקת כליות, מחלת לב כלילית ואף סכנת חיים של ממש.

כיצד מאבחנים את גובה לחץ הדם?


סדרת בדיקות מאפשרת לאמוד את מידת לחץ הדם והוא נמדד כלחץ סיסטולי ולחץ דיאסטולי.
לחץ דם סיסטולי - מתייחס ללחץ הדם בעת פעימת הלב כשהוא דוחף דם.
לחץ דם דיאסטולי - מתייחס ללחץ הדם בעת שהלב נמצא במנוחה בין פעימות.
תוצאות הבדיקה נכתבות כך כשהלחץ הסיסטולי נרשם לפני הלחץ הדיאסטולי, למשל 120/80 מ"מ כספית (mmHg).
לחץ דם של 140/90 או גבוה יותר, שנמדד בשתי הזדמנויות לפחות, נחשב ללחץ דם גבוה.
לחץ דם של 200/120 או גבוה יותר, דורש קבלת טיפול מיידי.
אנשים שלוקים בסכרת מקבלים בדרך כלל טיפול כבר כאשר לחץ הדם שלהם עולה מעל 130/80, מכיוון שמצב זה ממקם אותם בסיכון גבוה יותר למחלת לב. אם לחץ הדם נשאר גבוה מתחילים בטיפול ראשוני.

כיצד נלחמים בלחץ הדם הגבוה?


שינוי בהרגלי החיים והפיכתם לחיים בריאים יותר זה השלב הראשוני והמתבקש. הגבלת אלכוהול, משקל גוף בריא, פעילות גופנית, צמצום צריכת נתרן, תפריט עשיר בפירות ובירקות, הפחתה בצריכת השומנים הכללית, הפסקת עישון ושליטה בסטרס הן העצות הבסיסיות. יחד עם זאת, לא פעם יחליט הרופא גם על מתן תרופות שנוגדות את יתר לחץ הדם.


מה עושות התרופות?


התרופות השונות עושות פעולות שונות: מסלקות עודפי נוזלים ומלח מהגוף, מאטות את קצב הלב, גורמות להרפיה ולהרחבה של כלי הדם ולכן, לפעמים ימליץ הרופא על שילוב של תרופות. חשוב מאוד להקפיד על מילוי אחר ההמלצות ועל נטילת התרופות. יחד עם זאת, כמחצית מן המטופלים סובלים ממה שנקרא: "יתר לחץ דם עמיד" ושינוי באורח חיים ותרופות אינם מספיקים והם זקוקים לטיפול אגרסיבי יותר.

מהי דנרבציה לעורקי הכליה?


מערכת הדנרבציה הכלייתית "סימפליסיטי" - שיטת דנרבציה לעורקי הכליה (Symplicity RDN - Renal DeNervation system) המכונה גם "טכנולוגיית RDN" מתאימה לטיפול בחולי לחץ דם הסובלים מלחץ דם עמיד. הכוונה, לחולים שסובלים מיתר לחץ דם עמיד, המוגדרים כחולים ומקבלים לפחות 3 תרופות נוגדות לחץ דם במינון מיטבי (אחת מהן מסוג משתן) ובכל זאת לא מצליחים להגיע לערכי המטרה ולא נמצא פתרון יעיל עבורם. אחת מהתופעות של חולים הסובלים מיתר לחץ דם היא פעילות יתר של עצבים כלייתיים (מצב המעלה את לחץ הדם ותורם לנזקים בלב, בכליות ובכלי הדם). מערכת הדנרבציה הכלייתית משתמשת בשיטה המפחיתה באופן בררני את פעילות היתר של עצבי הכליה וכך חלה ירידה בייצור הורמוני הכליה המעלים את לחץ הדם, מה שעשוי להגן גם על הלב, על הכליות ועל כלי הדם מנזק נוסף.

בין יתרונותיה של הדנרבציה הכלייתית:


הפחתה משמעותית בלחץ הדם
טיפול בטווח קצר שאינו מצריך הרדמה כללית.
התאוששות מהירה עם סיבוכים מועטים ביותר.
השיטה מורכבת מצנתר טיפולי קטן הניתן להכוונה וממחולל הנשלט באופן אוטומטי שאיתם עושה הרופא את הטיפול. אין צורך בניתוח פתוח אלא בחתך זעיר במפשעה דרכו מוחדרת צינורית קטנה אל תוך עורק הירך, ומשם היא מוחדרת אל עורקי הכלייה. הצנתר משגר גלי רדיו בתדר גבוה לכל אחד משני עורקי הכליות המשבשים את פעילות העצבים על לחץ הדם במשך תקופה של מספר חודשים.

הטיפול מתבצע במחלקת הצינתורים ואורך כשעה. לאחר הטיפול חשוב לקיים אורח חיים בריא במילוי מדוקדק אחר הוראות הרופא. השיטה נבדקה במספר מחקרים קליניים והוכחה כבטוחה לשימוש. המטופלים שנבדקו במחקרים הציגו ירידה משמעותית בלחץ הדם שנמשכה במהלך כל המעקב בן שלוש השנים והגיעה בממוצע לירידה של 28 ממ"כ (ערכי דם סיסטוליים). כמו כן, לא דווח על סיבוכים וסקולאריים כרוניים, על פגיעה בתפקוד הכליה או על תת לחץ דם תנוחתי או הפרעות אלקטרוליטריות או מטבוליות שונות. בנוסף להורדת לחץ הדם דווח על שיפור משמעותי בפרמטרים מטבוליים כמו רמת הסוכר בדם, אינסולין ומדד התנגודת לאינסולין.

לכתבות נוספות בנושא לחץ דם:
אריזות מזון גורמות לעליית לחץ דם בילדים
תרופות משתנות להורדת לחץ דם
טיפול ביתר לחץ דם יכול למנוע אלצהיימר
צריבת עורק הכליה: טיפול חדש ביתר לחץ דם
מחקר: מיץ סלק יכול להוריד לחץ דם גבוה

ישנן עדויות מצטברות בספרות שטכנולוגיית RDN תורמת מעבר לשיפור בערכי לחץ הדם גם לשיפור באיכות החיים. ישנן מספר עדויות המתארות שיפור בספיגת האינסולין, שיפור בהפסקות נשימה בשינה, נסיגה של היפרטרופיה בחדר השמאלי ושיפור אצל חולים הסובלים מאי ספיקת לב.
לטיפול יש אישור CE שניתן לו בשנת 2009 ובישראל הוא בוצע לראשונה ביולי 2011. מאז,
כבר בוצעו למעלה מ-120 טיפולים מסוג זה בישראל.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • פרופ` דוד רוט
    פרופ` דוד רוט
    קרדיולוג וחוו"ד משפטיות פרופ` דוד רוט - מאבחן ומטפל בבעיות לב ובמחלות לב, כמו התקף לב, מחלות מסתם, הפרעות קצב לב ועוד. בוגר בית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב ועמית מחקר במכון לחקר הלב בווש... קרא עוד