פורום מחלות פרקים בילדים, כאבי פרקים - יש לך שאלה?

פורום מחלות פרקים בילדים - המקום שייעץ לכם בנושאי מחלות פרקים בילדים, כאבי שרירים, מחלת פרקים, מחלה אוטואימונית בילדים, ראומטולוגיה, ראומטולוגיה ילדים, כאבי פרקים, דלקת פרקים בילדים, לופוס, זאבת, כאבי עצמות, פיברומיאלגיה ועוד

מנהל הפורום

פרופ' יוסף עוזיאל
ד"ר יונתן בוטבול
הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור אצל ד"ר יונתן בוטבול ללא פרסום בפורום

• מינון מטוטרקסט האם המינון לא גבוה?
    אמא
    14/09/2018

שלום רב,
    בתי בת ה2.9 אובחנה בגיל שנה ושבעה חודשים עם דלקת מפרקים. מקבלת מטוטרקסט 10 מ"ג בזריקה תת עורית מאז האבחנה. האם המינון הנ"ל לא גדול? בסופו של דבר אני מבינה את החשיבות של מתן התרופה אבל אני ממש מפחדת ממנה. האם זה מינון מקובל ונחשב נמוך? בהתחשב בגיל הצעיר הנ"ל?

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• מתן מתוטרקסט- האם המינון לא גבוה

פרופ' יוסף עוזיאל
    14/09/2018

שלום רב
    זהו מינון סביר לגילה
    בילדים משתמשים במינון גבוה יותר מאשר במבוגרים, עד כדי 1 מג לקג עד 25 מג
    מטרת הטיפול היום היא להגיע להפוגה מלאה או כמעט מלאה במחלה ולכן נוקטים בגישה טיפולית מתקדמת
    בהצלה ובבריות
    פרופ עוזיאל

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• בטנזול בפעוט חולשת שרירים
    אמא מודאגת
    12/07/2018

בני בן 3.5 אסטמטי, טופל בארבעת החודשים האחרונים פעמיים בבטנזול, כל פעם 5 ימים במינון 6 ליום, שלא הופסקו הדרגתית. טופל בבטנזול גם לפני. לאחר ההתקף האחרון, הוא התלונן בהתחלה על כאבים ברגליים וכעת עדיין מתלונן על חולשה ברגליים ומשתמש בביטויים כמו ״ניגמר לי הכוח״. הוא אמנם ממשיך להיות פעיל, אבל אני מרגישה שינוי התנהגותי קל ולתלונותיו על החולשה ברגליים, או התחושה ש ״נופלות לו הרגליים״ מדליק אצלי נורה אדומה. האגודה מניסיונם האם זה משהו שצריך או ניתן לבדוק? הרבה תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• בונזול בפעוט חולשת שרירים

פרופ' יוסף עוזיאל
    14/07/2018

שלום רב
    בהחלט יש להיבדק אצל הרופא המטפל.
    לא סביר קשר לבטנזול,
    אך יש לגלות את ההסבר לתלונות
    בברכה
    פרופ עוזיאל

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• דלקת פרקים שגרונית לילדה בת 3
    נדב
    10/07/2018

שלום רב. הבת שלי כיום בת 3, לפני כ10 חודשים היא אובחנה כסובלת מדלקת פרקים שהופיע במפרק אחר כל פעם. אחרי שקבלה דלקת חריפה בעין רוצים להתחיל לה טיפול מאסיבי יותר ע"י מטוטרקסט בהזרקה תת עורית פעם בשבוע. טיפול זה יכול לגרום לתופעות לוואי קשות, לפי מה שקראתי קנאביס מועיל בחיזוק מפרקים ובמערכת החיסון . הייתי שמח לקבל חוות דעת ממכם בנושא והאם כדאי לפני הזריקות לנסות טיפול בקנאביס? בתודה מראש

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• דלקת מפרקים שיגרונית בבת 3

פרופ' יוסף עוזיאל
    10/07/2018

נדב שלום, מעורבות עינית היא הסיבוך החשוב ביותר בדלקת מפרקים וחייבים לטפל בו בתרופות נוגדות דלקת. מתוטרקסט היא תרופת הבחירה הראשונה , זו תרופה יעילה ובטוחה הניתנת במינון נוגד דלקת ולא נוגד ממאירות. התרופה נסבלת היטב על ידי מרבית הילדים
    בברכה
    פרופ עודיאל

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• זריקה מתוטרקסאט לדלקת מפרקים
    אני
    12/05/2018

שלום רב!
    הבת שלי בת השנתיים וחמישה חודשים מאובחנת בדלקת מפרקים של הילדות. התחלנו כבר כמעט כשנה טיפול במתוטרקסט וברוך השם זה עוזר.
    אנחנו יורדים מעט במינון של התרופה (היא מקבלת זריקה)
    אמורים להזריק 5 מג אך אין זריקה כזו. השאלה שלי אולי קצת טיפשית אך אשמח בכל זאת לשאול.
    האם לקחת זריקה של 10 לזרוק את החומר לכיור עד שאני מגיעה ל5 ואז להזריק לילדה?
    העניין הוא שאנחנו יורדים במינון עקב תפקודי כבד שיצאו לא תקינים ולכן חשוב לי לא להזריק בטעות יותר מ5.
    אשמח לתשובתך.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• זריקת מתוטקסט לדלקת מפרקים

פרופ' יוסף עוזיאל
    26/05/2018

שלום רב
    את החומר יש לפנות בדרך מסודרת ולא כך
    ניתן לשקול טיפול פומי או לבקש הכנה רוקחית של המינון המבוקש
    בברכה
    פרופ עוזיאל

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• טיקים מורכבים אחרי סטרפטוקוק
    שוש
    27/03/2018

לנכדתי בת ה-7 החלו לפני כ-3 שבועות טיקים: שליחת ידים, זריקת רגלים,הכנסת בטן חזקה,זריקת ראש לאחור,עוות פה-אף. לפני התחלת הטיקים וגם עכשיו מתלוננת על כאבי פרקים שעוברים ממקום למקום. בבדיקת רופא הילדים נמצאה arthralgia. בבדיקות דם אנטיסטרפטוליזין 870. משטח גרון תקין. RF קטן מ 10.8. EKG תקין
    ANA PATTERN- CYTOPLASM + SPEKI
    ANA FILTER BORDER 1:40
    1. האם יש טעם שתקבל עכשיו אנטיביוטיקה ?
    2. האם זקוקה למעקב ואם כן אצל איזה רופא מומחה: נוירולוג, ראומטולוג,קרדיולוג ?
    3. האם זקוקה לבדיקות נוספות על מנת לודא אם זה
    PANDAS, PANS או SYDENHAM'S CHOREA.
    האם המעקב הפרוגנוזה או הטיפול שונה בין המקרים?
    חוץ מהטיקים שמפריעים לה הילדה שמחה ומתנהגת כרגיל.
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• בדיקת דם עבור ילד בן 5
    חופית
    25/03/2018

בני בן 4 שנים ו 10 חודשים עשה בדיקת דם כי מידי פעם הוא מתלונן שכואבות לו הרגלים. יש לציין שהוא אוהב להשתולל ולקפוץ.
    בדיקת הדם הראתה את התוצאות הבאות:
    ANA PATTERN SPECLED
    ANA TITER 1:160
    ANAINCLEAR ABׂ )- ANA NEGATIVE
    האם עלי לחשוש?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• מנת פרדניזולון פעם בשבוע - PFAPA
    גאורגי
    26/02/2018

שלום, ילד בן 3.5 עם PFAPA, מטופל ב Prednisolone בזמן התקפים. בחודשיים אחרונים התקפים באים כל 6-8 ימים (שבועי). האם מתן Prednisolone במינון 2 מג/קג פעם בשבוע יכול לגרום לדיכוי ציר HPA. תודה.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• מתן פרדניזולון פעם בשבוע

פרופ' יוסף עוזיאל
    26/02/2018

שלום רב
    תכיפות התקפים כזו היא בד"כ זמנית ועם הזמן המרחק שוב מתרווח. טיפול פעם בשבוע לאורך זמן עלול לפגוע בציר. כדאי להתיעץ עם הראומטולוג המטפל לגבי דרכי הטיפול .
    בברכה
    פרופ עוזיאל

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ילדה בת 13 עם דלקת מפרקים
    אקי
    05/02/2018

שלום וברכה
    ביתי בת 13 סובלת כבר שנים מדלקת מפרקים של גיל הילדות, שפגעה במפרקים שונים בגוף שטופלו. מטופלת כרגע ביומירה, יש לה דלקת בצוואר, שמעט התעקם ו"נתפס" בעיקבות הפסקה של שנה בטיפול, חזרנו לטיפול, הצוואר השתפר אך לא התיישר לגמרי, רציתי לשאול בבקשה: האם פיזיותרפיה תעזור לעניין? יש סיכוי שהצוואר יחזור להיות נורמלי? ושאלה נוספת: מהם אחוזי הסיכוי שהמחלה תחלוף בהתבגרותה? תודה רבה!!

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• ילדה בת 13 עם דלקת מפרקים

פרופ' יוסף עוזיאל
    17/02/2018

שלום רב
    פיזיותרפיה יכולה לעזור, לפי הדמיית צואר ניתן לשער את מידת הנזק למפרק ולפיה את הסיכוי לשיפור בטווח התנועה. ב50 לערך המחלה יכולה לחלוף. כל מקרה לגופו. תלוי במפרקים המעורבים. בעקבות הטיפולים החדשים ניתן להגיע לשיפור ניכר ואף הפוגה תוך טיפול תרופתי במרבית המקרים.
    בברכה
    פרופ עוזיאל

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מה לדעתכם השלב הבא
    אמא
    01/12/2017

שלום לכם ומודה מראש של התייחסותכם.
    לפני כ5 חודשים בתי שהיום היא בת שנתיים אובחנה כסובלת מדלקת מפרקים רב מפרקית.
    התחילנו בדנלון וזריקה של מטרוטוקסט אחת לשבוע.
    טווחי התנועה של כל המפרקים השתפרו פלאים פרט לברכיים. הילדה הולכת בחצי כיפוף על אף שניתן פיזית ליישר לה את הרגליים.
    היא מתעייפת מאוד מהר בהליכה.
    נכון להיום אנחנו כבר בלי הדנלון ורק עם המטרוטקסט ועלינו איתו מעט במינון.
    היא ישנה עם סדים בלילה אבל אין התקדמות בברכיים כמו ביתר המפרקים. נראה שהמטרוטקסט נתקע בשלב הזה ולא מועיל לבירכיים.
    מה הצעד הבא? אני מפחדת שזה לא יעכב לה גדילה.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• מה לדעתכם השלב הבא

פרופ' יוסף עוזיאל
    02/12/2017

פיזיותרפיה לברכיים. החשוב ביותר!!
    לפי מצב הברכיים לשקול הוספת הזרקה מקומית
    בברכה
    פרופ עוזיאל

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובות לבדיקת mri בשורש כף היד
    שרית
    31/10/2017

שלום ד"ר
    אפשר בבקשה עזרה בפיענוח תשובות
    הבן שלי סובל מדלקת פרקים ועשה בדיקת mri לשורש כף היד ואלו התוצאות
    ממצאים..
    מודגמת סובלוקסציה במפרק המטקרפו פלנגיאלי הראשון
    מודגמת השטחת ראש העצם המטקרפלית וארוזיות קטנות
    אין יותר לראות עיבוי סינוביאלי ואין עדות לנוזל פרקי עודף
    אך קיימת הארכת זמני הרפייה ברקמות המפרק.

התרשמות...
    ללא עדות לתהליך דלקתי אקוטי כעט באזור המפרק המטקרפו פלנגיאלי הראשון אך מודגמת סובלוקסציה
    ארוזיות בראש העצם המטקרפלית ,השטחתו, הארכת זמנים הרפייה ברקמות המפרק.
    תודה .

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• MRI בשרש כף יד

פרופ' יוסף עוזיאל
    31/10/2017

יתכן שמדובר בנזק שארע כתוצאה מדלקת מפרקים. ארוזיות מעידות על נזק מסוים למפרק
    צריך לקרוא את התשובה יחד עם רדיולוג שלד והראומטולוג המטפל

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• האם יש סיכוי לאריתמה נודוזום?
    נטלי
    10/08/2017

שלום,
    בתי בת 6.5 הופיעו לה אתמול 2 נגעים בעור ברגל.
    אחד בירך הפנימי ואחד בשוק.
    לא ידוע לי אם נעקצה... לא הייתה בקרבת חיות.
    לפני שבועיים היו 3 ימים של חום.
    crp היה 6 עם לויקופניה.
    המחשבה של הרופאים הייתה- שזה קשור לחיסון mmrv שקיבלה.
    מאז היו 3 התקפי כאב ברגליים שעברו ללא טיפול.
    היא מועמדת לניתוח הוצאת שקדים.
    1. האם יכול להיות שמדובר באריתמה נודוזם?
    האם כדאי להתחיל טיפול אנטיביוטי במוקסיפן נוזלי?
    אני ממש בלחץ!!!!!
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד''ר יונתן בוטבול
    10/08/2017

שלום רב!
    על מנת לאבחן האם מדובר ב-EN יש לבדוק את הילדה ולראות האם מדובר בנגעים רגישים והאם הם נודולים (בליטה במגע ) מהתמונה הזאת קשה להתרשם אך הרושם שלא מדובר ב-EN .
    מציע להיבדק ע"י רופא מטפל בשלב ראשון .
    בברכה
    ד"ר בוטבול

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אריתמה נודוזום- דחוף!!!!

נטלי
    10/08/2017

תודה על המענה המהיר...
    הנגעים בולטים מאוד, האיזור חם, וכואב לה כשהיא דורכת על הרגל...
    יש לי תור לרופא הילדים עוד כמה ימים...
    האם כדאי בכל זאת להתחיל אנטיביוטיקה?
    תודה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• נפיחות באצבע 5 -דלקת מפרקים
    רשיד
    16/07/2017

שלום רב,
    יש לי נפיחות וכאבים והגבלת תנועה באצבע 5 יד שמאל, רופא האורתופד שלח אותי לבדיקת מיפוי עצמות והתוצאה הייתה שקיימת BLOOD POOL מוגבר בחלק הפרוקסימלי של האצבע 5 .
    באותה תקופה גם התלוננתי על כאבים בכל הגוף, כתפיים, צוואר, אגן, ורגליים.
    מאותה בדיקה של מיפוי עצמות התברר שיש לי דלקת מפרקים בכל הגוף.
    מה השלב הבא?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• נפיחות 5 אצבעות

ד''ר יונתן בוטבול
    16/07/2017

השלב הבא הוא להיבדק על ידי ראומטולוג במידה ןגילך מעל גיל 16 הייתי מציע לפנות לראומטולוגית מבוגרים.
    בברכה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• האם תופעת לוואי תקינה
    אמא
    14/07/2017

שלום רב, אתמול לראשונה התינוקת שלי קיבלה זריקה של מתוטרקסאט. היום נתנו חומצה פולית. והיום התחילו שילשולים. לילדה יש תאבון ב"ה וסהכ מצב רוח כללי טוב. האם תופעת הלוואי תקינה? מצריך בדיקה?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה לשאלתך

ד''ר יונתן בוטבול
    15/07/2017

שלשולים הנה תופעת לואי פחות שכיחה עם המטוטרקסט , מאוד ייתכן ומדובר בארוע לא קשור .
    במידה והיא חיונית מציע כרגע מעקב ובמידה והארוע חוזר במנות הבאות לצור קשר עם הראומטולוגים המטפל בדבר המשך הטיפול.
    בברכה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלה לגבי תרופות ביולוגיות
    אמא
    11/07/2017

שלום, מעניין אותי בבקשה לדעת, האם הרופאים נותנים מטוטרקסט כי זה מה שמאושר קודם בסל התרופות ורק אם לא עוזר נותנים תרופה ביולוגית? אני אמקד את השאלה, אנחנו צרכים להתחיל טיפול במטוטרקסט, האם אפשר לקפוץ ישר לביולוגית שנחשבת יותר יעליה ובטוחה ופשוט לרכוש אותה באופן פרטי אם הקופה לא מאשרת אותה לפני המטוטרקסט? אני מקווה שהשאלה שלי ברורה או ריאלית. זה נובע מהחשש שלי לתת תרופה שנועדה לכימותרפיה לילדה קטנה ואני מוכנה לשלם עבור תרופה יותר בטוחה ויעילה גם אם אינה תאושר דרך הקופה.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלה לגבי תרופות

פרופ' יוסף עוזיאל
    11/07/2017

בכל העולם נהוג להתחיל במתוטרקסט שיעילה במרבית המקרים. המינון אינו מינון כימותרפי אלא מינון נוגד דלקת
    כך שהמחשבה העממית שמדובר בכימותרפיה אינה נכונה
    ונקווה שהתרופה אכן תעזור לבתך
    בברכה
    פרופ עוזיאל

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• Jia לתינוקת בת שנה ו7 חודשים
    אמא
    07/07/2017

שלום רב,
    ביתי אובחנה כסובלת מדלקת מפרקים. לאחר שעמדה ופתאום הפסיקה. בנתיים היא בטיפול של נורופן שמקל על הברכיים והיא מצליחה ליישר אותם אך עדיין לא ללכת. ואת היד( מרפק ) היא לא מצליחה ליישר הוא נורא נוקשה. האבחנה הייתה רק לפני שבוע ויש לנו תור שבוע הבא לראומטולוג ילדים להמשך טיפול. אבל לבנתיים רציתי לישאול מנסיונכם, האם טיפול תרופתי כולל פיזיוטרפיה ירפא את הנוקשות שיש במרפק ביד? האם היא תוכל ליישר את היד? כרגע זה ממש בלתי אפשרי ליישר לה את היד ואני מאוד מודאגת כי מדובר בתינוקת שכרגע מתפתחת.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• JIA לתנוקת שנה ושבעה חודשים

ד''ר יונתן בוטבול
    07/07/2017

שלום רב!
    פיזיוטרפיה בד"כ לא מומלצת בשלב החריף בד"כ על ידי טיפול תרופתי יש ירידה הדלקת ובנפיחות ואז טווח התנועה משתפר .
    אם בשלב של אחרי יריד הדלקת הראומטולוג המטפל ייתרשם שיש עוד הגבלה בטווח תנועה הוא ימליץ על פיזיוטרפיה או הידרוטרפיה
    מציע בשלב זה להמתין לפגישה עם הראומטולוג המטפל .
    בברכה
    ד"ר בוטבול

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה