שחיית תינוקות: לשיפור היכולת הקוגניטיבית ולבניית הביטחון של התינוק

חשיפה למים בגיל מוקדם מקנה יתרונות רבים לתינוק, הן בשנות חייו המוקדמות והן בטווח הארוך כאדם בוגר. שחיית תינוקות תורמת להתפתחות השפתית של התינוק ומקטינה את סיכויי הטביעה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 25/10/2017 |
צפיות: 2,144
מוזר לקחת תינוק לבריכה כשהוא עוד לא יודע ללכת או אפילו לזחול, אך למעשה שחיית תינוקות היא יותר מטרנד חולף או פעילות להעברת הזמן בחופשת הלידה. נוסף למתיקות של התינוקות כשהם בבגדי הים הקטנטנים שלהם, לשחיית תינוקות יש יתרונות רבים וממחקרים עולה כי הפעילות במים מעלה את הביטחון העצמי של התינוק ומשפרת את האינטליגנציה שלו.

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום הידרותרפיה
פורום התפתחות תינוקות
פורום רפואה משלימה ילדים
פורום התפתחות הילד, התפתחות ילדים
פורום הורים לתינוקות, הורים לפעוטות

שחייה מפתחת את כישורי הלמידה של ילדים

שחייה היא פעילות המערבת את שני צדי הגוף בו זמנית, דבר אשר תורם להתפתחות הקוגניטיבית של התינוק. פעילויות דו-צדדיות אלה תורמות להתפתחות נוירונים חדשים במוח, ובעיקר בכפיס המוח – החלק המחבר בין שתי ההמיספרות של המוח אשר אחראי על התקשורת ביניהן ועל הוויסות שלהן. משכך, בטווח הרחוק השחייה תורמת ליכולות קוגניטיביות מהותיות, כמו התפתחות שפה, יכולות קריאה, יכולות למידה ומודעות מרחבית. למעשה, כאשר התינוק משכשך במים, משפריץ עם הידיים ובועט עם הרגליים, המוח שלו רושם את תחושת המים ואת יכולת ההתנגדות שלהם לתנועות השונות.

במחקר שנעשה באוסטרליה על כ-7,000 ילדים נמצא כי היכולות הפיזיולוגיות והמנטאליות של ילדים שיודעים לשחות מתקדמות בהרבה מאשר אצל ילדים שלא יודעים לשחות. ילדים בני 3 עד 5 שידעו לשחות היו מתקדמים בכ-11 חודשים משאר בני גילם בכל הנוגע ליכולות מילוליות, מתקדמים יותר בכחצי שנה ביכולות מתמטיות ומתקדמים יותר בחודשיים בכישורי האוריינות. כמו כן, ההתקדמות הייתה ניכרת גם בזיכרון ובהבנת הוראות.

שחיית תינוקות תורמת להסתגלות חברתית בבגרות

אף על פי שיכולות אלה מתקבלות גם כשלוקחים את התינוק לים או לבריכה באופן פרטי ולא במסגרת מסודרת, לחוגי השחייה יש כמה יתרונות לא מבוטלים. רוב החוגים של שחיית תינוקות בנויים ממשחקים, משירים וממגע של עור בעור בין התינוק להורה – כל אלה מחזקים את הקשר בין ההורה לתינוק. כמו כן, התינוקות מתקשרים אחד עם השני וכן יש קשר בין התינוק למדריך, כך למעשה מתחילה מודעות חברתית והם לומדים על הפונקציונאליות של להיות בקבוצה. כל אלה מחזקים את הביטחון של התינוק, הן בעצמו והן בסביבה שלו.

חוקרים בגרמניה גילו שילדים שלמדו שחייה בעודם תינוקות הראו יכולת הסתגלות גבוהה למצבים חדשים, היה להם ביטחון עצמי גבוה והם היו עצמאיים יותר מאשר ילדים שלא למדו שחייה בגיל צעיר. ממחקר אחר עלה שלילדים שנחשפו למים כשהיו פעוטות יש יכולות שליטה עצמית מפותחת, יש להם רצון גבוה להצלחה והם נינוחים יותר במצבים חברתיים.

חשיפה למים בגיל צעיר תמנע טביעה

ישנה סברה רווחת שלפיה חשיפה למקורות מים בגיל ינקות גורמת לעודף ביטחון אצל התינוקות וכך עולה סכנת הטביעה, אך ההפך הוא הנכון. לימוד שחייה והרגלה למים בגיל מוקדם דווקא מפחיתה את סיכויי הטביעה שלהם. כמו כן, ככל שהחשיפה למים נעשית בגיל מאוחר יותר, כך הילדים פוחדים יותר מהמים ומקשרים אותם עם אסוציאציות שליליות.

טביעה היא אחת מסיבות המוות השכיחות ביותר בקרב פעוטות כשרוב המקרים מתרחשים בבית או בבריכה. בחוג שחיית תינוקות הפעוטות לומדים את כללי הבטיחות הבסיסיים ביותר שיכולים להציל אותם מטביעה, כמו ציפה על הגב. ממחקר שפורסם ב-2009 עלה כי ישנה ירידה של כ-88% במקרי הטביעה בקרב ילדים שלמדו לשחות בין גיל שנה לגיל ארבע.

אולי יעניין אתכם גם:
שחיית תינוקות בחורף מפחיתה תדירות מחלות
התפתחות ילדים: הורים כמודל חיקוי שלילי
10 דרכים לגדל ילדים אינטליגנטים
עיכוב שפתי: סיבות, תסמינים ודרכי טיפול
כיצד לעזור לילדים להתמודד עם קשיים חברתיים?

אף על פי ששחיית תינוקות מקנה לתינוק ביטחון במים ואף מפחיתה את סיכויי הטביעה יש לזכור שלתינוקות ולפעוטות אסור להיות לבד במים, אם בבית ואם בים או בבריכה. עם תינוקות עד גיל שנה כדאי לנקוט בשיטת ה"פיקוח במגע", זאת אומרת שכל עוד הם בתוך המים יש להשגיח עליהם באופן צמוד ולא להוריד מהם את היד.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר שלמה סטיב ג`קסון
    ד"ר שלמה סטיב ג`קסון
    רופא מוהל מוסמך מטעם הרבנות הראשית לישראל וגם נוירוכירורג בכיר. בוגר בית הספר לרפואה של אוני` ת"א והתמחות בנוירוכירורגיה בבית החולים בלינסון. כיום רופא בכיר בבית החולים בלינסון והרצליה מדיקל סנטר. בעל... קרא עוד