תסמונת הסינוס החולה: תסמינים ודרכי טיפול

תסמונת סינוס חולה היא הפרעת לב שגורמת לחריגות בקצב הלב. מצבים בריאותיים ונטילה של תרופות מסוימות יכולים לגרום למחלה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 31/10/2017 |
צפיות: 2,348
דירוג: 4.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
תסמונת סינוס חולה היא שם כללי לקבוצה של הפרעות הנגרמות מליקויים של קצב הסינוס. קצב הסינוס מתפקד כקוצב בתוך הלב כאשר פולסים חשמליים שולטים בקצב הלב הסדיר. ללא פולסים חשמליים סדירים הלב אינו פועם כראוי.

כאשר קצב הסינוס אינו פועל כשורה יכולות להתרחש כמה בעיות שונות הגורמות לשינויים בקצב הלב, אי הסדירות תלויה בפעילות החשמלית של קצב הסינוס. בין ההפרעות האפשריות במצב זה הן סינוס ברדיקארדיה – מצב שבו קצב הלב איטי והוא נמוך מ-60 פעימות לדקה, הפסקה זמנית של פעילות הסינוס (sinus arrest), חסימה של הסינוס (sinoatrial block) וטכיקרדיה-ברדיקארדיה – מצב שבו קצב הלב משתנה מקצב מהיר מדי לקצב אטי מדי.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורומים:
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום שיקום לב
פורום שומנים בדם, מחלות לב
פורום צינתור, צינתור לב, צינתורים
פורום הפרעות קצב הלב, הפרעות לב

מומים מולדים יכולים לגרום לתסמונת

הסיכון ללקות בתסמונת סינוס חולה עולה עם הגיל, אך התסמונת יכולה להיות גם מולדת. מומים מולדים בלב הם לרוב הסיבה להופעת התסמונת בגיל צעיר. גורמי סיכון נוספים יכולים להיות היסטוריה משפחתית של המחלה, היסטוריה של בעיות בבלוטת התריס, דום נשימה בשינה ומחלת לב כלילית.

נוסף על כך, תסמונת סינוס חולה יכולה להיגרם מסיבות שונות, כמו פגיעה או הצטלקות של המערכת החשמלית של הלב עקב מחלה או מצב בריאותי אחר או רקמה צלקתית לאחר ניתוח. גם נטילה של תרופות מסוימות, כמו חוסמי תעלות סידן וחוסמי בטא, לטיפול ביתר לחץ דם ובעיות לב אחרות יכולות לגרום לתסמונת. הסברה הרווחת היא שהתסמונת קשורה להתדלדלות של התאים בשריר הלב, שבירת התאים גורמת לשינויים במערכת החשמלית בלב ועקב כך קצב הסינוס מתפקד בצורה לקויה.

סחרחורות וקצב לב חריג יכולים להעיד על המחלה

הרבה מהאנשים שיש להם את תסמונת הסינוס החולה כלל אינם חווים תסמינים, אך כאשר הלב אינו יכול להזרים כמות מספיקה של דם לגוף התסמינים מתעוררים במהרה. תסמינים אלה כוללים עייפות, סחרחורות, קצב לב חריג, דופק נמוך, קשיי נשימה, כאבים בחזה, בלבול מנטלי, בעיות זיכרון, קשיי שינה ועלפון.

יש לפנות לטיפול רפואי מיד כשמרגישים את התסמינים הללו, במיוחד לאנשים שיש להם היסטוריה רפואית של בעיות לב וכאלה שיש להם קרובי משפחה עם המחלה. תסמינים אלה יכולים להעיד על התקף לב או על דום לב.

קשה לאבחן את תסמונת הסינוס החולה וכדי לזהות אותה יש לעבור סדרת בדיקות הכוללת בדיקת אק"ג לבחינת הפעילות החשמלית בלב, בדיקת אקו לב כדי לקבל תמונה ברורה של הלב, אקו דרך הוושט (TEE) שבעזרתה ניתן לבחון אם נגרם ללב נזק ומוניטור הולטר שבו רושמים את פעילות הלב במשך 24 שעות.

השתלת קוצב לב לטיפול בתסמונת הסינוס החולה

הטיפול בשלבים הראשוניים של התסמונת מתמקד בהקלה על התסמינים בעזרת תרופות שונות, אך בסופו של דבר רוב החולים בתסמונת יזדקקו להשתלה של קוצב לב מלאכותי. קוצב לב הוא מכשיר קטן שמשתילים בחזה או בבטן והוא שולט על קצב הלב בכך שהוא שולח דחפים חשמליים ללב במקום קצב הסינוס.

למידע נוסף קראו גם:
5 מיתוסים על דופק לב
מחלות לב ילדים – איך מזהים אותן וכיצד מטפלים בהן?
אי ספיקת לב: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול
דלקת פנים הלב: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
דלקת שריר הלב: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

כיום הרפואה עומלת על יצירה של קוצב לב ביולוגי בעזרת תאים המכילים את המאגר הגנטי של קוצב הלב ולהשתילם בלב. התאים יגדלו ויתפתחו לקוצב לב טבעי ואורגני. גישה נוספת היא שימוש בתאי גזע. תאי גזע הם תאים לא מפותחים שיכולים להתפתח לכל סוגי התאים בגוף. תאים אלה יכולים לגדול לאותה רקמה כמו קצב הסינוס.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

MGUS: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/04/2019 |
צפיות: 350
היא תוקפת את תאי הפלסמה ועלולה להתפתח למיאלומה נפוצה בהמשך חייה. כל מה שאתם צריכים לדעת על מחלת MGUS המסוכנת
קרא עוד
קרישיות יתר בהריון: תסמינים, גורמים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/04/2019 |
צפיות: 363
כ-15% אחוז מאוכלוסיית הארץ נחשבים לנשאים של קרישיות יתר, והם בסיכון מוגבר להיווצרות פקקת בכלי הדם. תופעה זו יכולה להיות גנטית מולדת או נרכשת כתוצאה מאורח חיים וגורמי סיכון נוספים. אז כיצד מאבחנים? איך מטפלים? ומדוע הריון מגביר את הסיכון לכך?
קרא עוד
טכיקרדיה חדרית: תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/03/2019 |
צפיות: 432
״טכיקרדיה חדרית״ היא הפרעה בקצב הלב התקין שמקורה במדורי הלב התחתונים, ה״חדרים״. הפרעת קצב זו גורמת לדופק לב מואץ ויכולה לגרום לאובדן הכרה ואף לסכנת חיים ללא זיהוי וטיפול נכון
קרא עוד
דלקת קרום הלב: מהם סימני המחלה וכיצד מטפלים בה?
ד"ר אביב מגר
| 16/10/2018 |
צפיות: 1,059
מרגישים כאבים בחזה בנשימה עמוקה? סבלתם לאחרונה ממחלת חום? ייתכן שיש לכם דלקת בקרום הלב. במקרה כזה ייתכן שאתם זקוקים לטיפול ולאשפוז בבית חולים
קרא עוד
פרפור פרוזדורים: כל מה שצריך לדעת על הפרעת הקצב
ד״ר גיא רוזן
| 26/09/2018 |
צפיות: 2,358
בשנים האחרונות ישנה עלייה ניכרת במספר החולים בפרפור פרוזדורים – הפרעת קצב הלב השכיחה ביותר בקרב מבוגרים. על כן חשוב לדעת מה הגורמים לה וכיצד מטפלים בה
קרא עוד
כל כך טוב שזה רע: הכולסטרול ה"טוב" שבגוף יכול גם להזיק לכם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/09/2018 |
צפיות: 954
מסתבר שגם אצל הכולסטרול, כמו בכל תחום בחיים – יותר מדי טוב יכול להפוך בסופו של דבר לרע בעבורכם
קרא עוד
עישון – מזיק לבריאות יותר ממה שחשבתם
פרופ` דוד רוט
| 21/08/2018 |
צפיות: 2,301
ידוע שעישון מזיק לבריאות, לא רק עישון סיגריות אלא גם עישון של סיגרים, מקטרות וסיגריות אלקטרוניות. נוסף לבעיות לב ולסרטן ריאות עישון אחראי באופן ישיר על מספר רב של מחלות העלולות לגרום למוות
קרא עוד
פרפור פרוזדורים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/05/2018 |
צפיות: 1,627
פרפור פרוזדורים הוא הפרעת קצב לב שכיחה אשר אינה מסכנת חיים בפני עצמה אך עלולה להוביל לקרישי דם ולשבץ
קרא עוד
קרדיומיופתיה: כל מה שצריך לדעת על מחלות שריר הלב
פרופ` דוד רוט
| 08/04/2018 |
צפיות: 1,431
קרדיומיופתיה היא קבוצה של כמה מחלות אשר פוגעות בתפקוד התקין של שריר הלב. תפקוד לקוי של שריר הלב יכול לגרום למצבים בריאותיים חמורים כמו הפרעות בקצב הלב ואי ספיקת לב
קרא עוד
כיצד להפחית את הסיכוי להתקף לב?
פרופ` דוד רוט
| 27/02/2018 |
צפיות: 1,744
התקף לב הוא מחלה שכיחה, אך באיתור של גורמי הסיכון ושינוי הרגלי החיים אפשר להפחית את הסיכויים ללקות בהתקף לב
קרא עוד