תסמונת הסינוס החולה: תסמינים ודרכי טיפול

תסמונת סינוס חולה היא הפרעת לב שגורמת לחריגות בקצב הלב. מצבים בריאותיים ונטילה של תרופות מסוימות יכולים לגרום למחלה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 31/10/2017 |
צפיות: 3,775
דירוג: 4.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
תסמונת סינוס חולה היא שם כללי לקבוצה של הפרעות הנגרמות מליקויים של קצב הסינוס. קצב הסינוס מתפקד כקוצב בתוך הלב כאשר פולסים חשמליים שולטים בקצב הלב הסדיר. ללא פולסים חשמליים סדירים הלב אינו פועם כראוי.

כאשר קצב הסינוס אינו פועל כשורה יכולות להתרחש כמה בעיות שונות הגורמות לשינויים בקצב הלב, אי הסדירות תלויה בפעילות החשמלית של קצב הסינוס. בין ההפרעות האפשריות במצב זה הן סינוס ברדיקארדיה – מצב שבו קצב הלב איטי והוא נמוך מ-60 פעימות לדקה, הפסקה זמנית של פעילות הסינוס (sinus arrest), חסימה של הסינוס (sinoatrial block) וטכיקרדיה-ברדיקארדיה – מצב שבו קצב הלב משתנה מקצב מהיר מדי לקצב אטי מדי.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורומים:
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום שיקום לב
פורום שומנים בדם, מחלות לב
פורום צינתור, צינתור לב, צינתורים
פורום הפרעות קצב הלב, הפרעות לב

מומים מולדים יכולים לגרום לתסמונת

הסיכון ללקות בתסמונת סינוס חולה עולה עם הגיל, אך התסמונת יכולה להיות גם מולדת. מומים מולדים בלב הם לרוב הסיבה להופעת התסמונת בגיל צעיר. גורמי סיכון נוספים יכולים להיות היסטוריה משפחתית של המחלה, היסטוריה של בעיות בבלוטת התריס, דום נשימה בשינה ומחלת לב כלילית.

נוסף על כך, תסמונת סינוס חולה יכולה להיגרם מסיבות שונות, כמו פגיעה או הצטלקות של המערכת החשמלית של הלב עקב מחלה או מצב בריאותי אחר או רקמה צלקתית לאחר ניתוח. גם נטילה של תרופות מסוימות, כמו חוסמי תעלות סידן וחוסמי בטא, לטיפול ביתר לחץ דם ובעיות לב אחרות יכולות לגרום לתסמונת. הסברה הרווחת היא שהתסמונת קשורה להתדלדלות של התאים בשריר הלב, שבירת התאים גורמת לשינויים במערכת החשמלית בלב ועקב כך קצב הסינוס מתפקד בצורה לקויה.

סחרחורות וקצב לב חריג יכולים להעיד על המחלה

הרבה מהאנשים שיש להם את תסמונת הסינוס החולה כלל אינם חווים תסמינים, אך כאשר הלב אינו יכול להזרים כמות מספיקה של דם לגוף התסמינים מתעוררים במהרה. תסמינים אלה כוללים עייפות, סחרחורות, קצב לב חריג, דופק נמוך, קשיי נשימה, כאבים בחזה, בלבול מנטלי, בעיות זיכרון, קשיי שינה ועלפון.

יש לפנות לטיפול רפואי מיד כשמרגישים את התסמינים הללו, במיוחד לאנשים שיש להם היסטוריה רפואית של בעיות לב וכאלה שיש להם קרובי משפחה עם המחלה. תסמינים אלה יכולים להעיד על התקף לב או על דום לב.

קשה לאבחן את תסמונת הסינוס החולה וכדי לזהות אותה יש לעבור סדרת בדיקות הכוללת בדיקת אק"ג לבחינת הפעילות החשמלית בלב, בדיקת אקו לב כדי לקבל תמונה ברורה של הלב, אקו דרך הוושט (TEE) שבעזרתה ניתן לבחון אם נגרם ללב נזק ומוניטור הולטר שבו רושמים את פעילות הלב במשך 24 שעות.

השתלת קוצב לב לטיפול בתסמונת הסינוס החולה

הטיפול בשלבים הראשוניים של התסמונת מתמקד בהקלה על התסמינים בעזרת תרופות שונות, אך בסופו של דבר רוב החולים בתסמונת יזדקקו להשתלה של קוצב לב מלאכותי. קוצב לב הוא מכשיר קטן שמשתילים בחזה או בבטן והוא שולט על קצב הלב בכך שהוא שולח דחפים חשמליים ללב במקום קצב הסינוס.

למידע נוסף קראו גם:
5 מיתוסים על דופק לב
מחלות לב ילדים – איך מזהים אותן וכיצד מטפלים בהן?
אי ספיקת לב: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול
דלקת פנים הלב: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
דלקת שריר הלב: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

כיום הרפואה עומלת על יצירה של קוצב לב ביולוגי בעזרת תאים המכילים את המאגר הגנטי של קוצב הלב ולהשתילם בלב. התאים יגדלו ויתפתחו לקוצב לב טבעי ואורגני. גישה נוספת היא שימוש בתאי גזע. תאי גזע הם תאים לא מפותחים שיכולים להתפתח לכל סוגי התאים בגוף. תאים אלה יכולים לגדול לאותה רקמה כמו קצב הסינוס.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר