אי ספיקת לב: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול

אי ספיקת לב היא מחלה שבה הלב מתקשה להזרים דם לשאר חלקי הגוף. המחלה גורמת לקוצר נשימה, לדופק לא סדיר ולנפיחות של הבטן
מאת מערכת BeOK
| 06/04/2017 |
צפיות: 1,192
אי ספיקת לב היא מצב שבו הלב אינו יכול לספק את אספקת הדם הנדרשת לאיברי הגוף. ללא אספקת דם סדירה התפקוד התקין של הגוף משתבש. במקרים מסוימים אי ספיקת לב גורמת להתקשות של שריר הלב וכך זרימת הדם ללב נחלשת או נחסמת. אי ספיקת לב יכולה להיות אקוטית לטווח הקצר והיא יכולה להיות כרונית לטווח ארוך ומתמשך. האוכלוסייה העיקרית שסובלת מאי ספיקת לב היא גברים מעל גיל 65, אבל גם נשים יכולות לסבול מהמצב והוא יכול לפגוע בכל אחד בכל גיל.

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום כירורגית כלי דם, ורידים
פורום ניתוחי לב, השתלות לב, ניתוח מעקפים, התקף לב
פורום שיקום לב
פורום הפרעות קצב הלב, הפרעות לב

צריכת יתר של סמים יכולה לגרום לאי ספיקת לב

לרוב אי ספיקת לב קשורה למחלות אחרות כשהנפוצה ביותר היא מחלת לב כלילית – היצרות של העורקים משספקים ללב דם וחמצן. מצבים בריאותיים נוספים שיכולים לגרום להפרעה הם סוכרת, נפחת, קרדיומיופתיה, אנמיה חמורה, התקף לב, מומי לב מולדים, מחלת לב מסתמית, הפרעות בקצב הלב, יתר לחץ דם, בעיות שונות בבלוטת התריס, טיפולים כימותרפיים וצריכת יתר של סמים ואלכוהול.

התסמינים של אי ספיקת לב הם עייפות מופרזת, עלייה פתאומית במשקל, אבדן תיאבון, שיעול טורדני, דופק לא סדיר, נפיחות של הבטן, קוצר נשימה, התנפחות של הרגליים והקרסוליים, התבלטות של ורידי הצוואר ודפיקות לב מורגשות.

אי ספיקה ימנית לעומת אי ספיקה שמאלית

ישנם סוגים שונים של אי ספיקת לב, היא יכולה לפגוע בצד הימני של הלב, בצד השמאלי שלו ובשני הצדדים יחד. אי ספיקה שמאלית היא הרווחת ביותר ובה כושר ההתכווצות של הלב יורד והוא אינו יכול להזרים את הדם מהריאות לגוף. מצב זה גורם להצטברות של דם בעלייה השמאלית של הלב, בריאות ובכלי הדם וכך מצטברים נוזלים בריאות ויש קוצר נשימה.

החלק הימני של הלב אחראי על הזרמת הדם לריאות. אי ספיקת לב ימנית חלה כאשר הלב אינו יכול למלא את תפקידו כראוי, בדרך כלל בגלל אי ספיקת לב שמאלית. בגלל הצטברות הדם בריאות שנגרמה עקב אי ספיקת לב שמאלית הצד הימני של הלב עובד קשה יותר, מופעל עליו לחץ ומתרחשת אי ספיקת לב. אי ספיקה ימנית יכלה להיגרם גם ממצבים בריאותיים אחרים, כמו מחלות ריאות שונות.

סיווג נוסף של אי ספיקת לב הוא דיאסטולי וסיסטולי. אי ספיקת לב דיאסטולית חלה כאשר שריר הלב הופך קשה ומכווץ מהרגיל והוא אינו יכול להתרפות. קשיחות הלב גורמת לזרימת דם חלשה לשאר חלקי הגוף. אי ספיקת לב דיאסטולית שכיחה יותר בקרב נשים.

אי ספיקת לב סיסטולית חלה כאשר שריר הלב אינו יכול להתכווץ. התכווצות הלב הכרחית כדי להזרים דם לשאר חלקי הגוף. מצב זה מתרחש לרוב כשהלב חלש ומוגדל. אי ספיקת לב סיסטולית שכיחה יותר בקרב גברים. שני המצבים, הן הדיאסטולי והן הסיסטולי יכולים לפגוע בשני צדי הלב בנפרד או יחד.

הטיפול ממוקד בהארכת תוחלת החיים

אי ספיקת לב יכולה לקרות לכל אחד, אך ישנם כמה גורמים אשר מעלים את הסיכויים ללקות בה, כמו מחלות שפוגעות בלב ובהן אנמיה, נפחת, פעילות יתר של בלוטת התריס ותת פעילות של בלוטת התריס. גם הרגלים מסוימים יכולים להגביר את הסיכון, כמו עישון, אכילה של מאכלים עתירי כולסטרול, משקל עודף ומחסור בפעילות גופנית.

בדיקת אקו היא הדרך היעילה ביותר לאבחן אי ספיקת לב, גלי הקול מספקים תמונה של הלב וכך ניתן להעריך את הנזק שנגרם ללב ולקבוע את הסיבה שגרמה לכך. בדיקות נוספות שיכולות לקבוע גם כן את חומרת המצב הן סריקת רנטגן וסריקת MRI, בדיקת אק"ג, מיפוי גרעיני של הלב, צנתור לב אבחנתי ובדיקת מאמץ.

הטיפול באי ספיקת לב משתנה לפי חומרת המצב והוא מתמקד בהארכת תוחלת החיים. בשלבים מוקדמים של המחלה אפשר לטפל בעזרת תרופות שמקלות על התסמינים ומונעות את החמרת המצב. הן משפרות את יכולת הלב להזרים דם, מונעות קרישי דם, מפחיתות כולסטרול ועוד.

אולי תרצו לקרוא גם:
פרפור חדרים: תסמינים ודרכי טיפול
דלקת קרום הלב: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
תסמונת ברוגדה: תסמינים ודרכי טיפול
קרדיומיופתיה איסכמית: תסמינים, גורמי סיכון ודרכי טיפול
מחלות לב ילדים – איך מזהים אותן וכיצד מטפלים בהן?

במקרים מסוימים של אי ספיקת לב יש צורך בניתוח כמו ניתוח מעקפים בעורקים הכליליים שבו לוקחים חלק בריא של העורק ומחברים אותו לעורק החסום וכך מאפשרים מעבר של דם. אפשרות נוספת היא אנגיופלסטיה שבה מרחיבים כלי דם צרים או חסומים בעזרת צנתר. לחלק מהאנשים משתילים קוצב לב שמסייע לשלוט בקצב הלב ובמקרים חמורים יש צורך בהשתלת לב.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

כולסטרול טוב לעומת כולסטרול רע
מאת מערכת BeOK
| 18/09/2017 |
צפיות: 577
כולסטרול הוא סוג של שומן המצוי בדם. הגוף נזקק לכמות מסוימת של כולסטרול אך כמות עודפת גורמת לפלאק ומעלה את הסיכויים ללקות בשבץ ובהתקף לב
קרא עוד
דלקת שריר הלב: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 03/09/2017 |
צפיות: 275
דלקת שריר הלב היא דלקת הפוגעת בלב ומחלישה אותו. פעמים רבות הדלקת חולפת מעצה ללא טיפול אך במקרים אחרים היא עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך
קרא עוד
דלקת פנים הלב: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 27/07/2017 |
צפיות: 337
אנדוקרדיטיס היא דלקת של הלב הנגרמת מחדירה של חיידקים למחזור הדם. הדלקת יכולה לגרום לקוצר נשימה, לקצב לב חריג ולקרישי דם
קרא עוד
כיצד למנוע טרשת עורקים בדרכים טבעיות?
מאת מערכת BeOK
| 18/06/2017 |
צפיות: 818
טרשת עורקים היא תהליך של הצטברות שומנים בכלי הדם אשר עלול לגרום לשבץ ולהתקפי לב. כדי למנוע את המצב אפשר לאכול שום, להימנע ממזון מעובד ולהקפיד על פעילות גופנית
קרא עוד
אי ספיקת לב אקוטית: תסמינים, גורמים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 26/04/2017 |
צפיות: 760
אי ספיקת לב אקוטית היא מצב שבו הלב אינו יכול להזרים דם כראוי לאיברי הגוף. התסמינים של מצב זה הם בחילות, התנפחות הרגליים וקצב לב חריג
קרא עוד
מחלות לב ילדים – איך מזהים אותן וכיצד מטפלים בהן?
מאת מערכת BeOK
| 03/04/2017 |
צפיות: 461
אף על פי שהן נדירות, מחלות לב אצל ילדים יכולות לסכן חיים. המחלות יכולות להיות מולדות או כתוצאה מבעיות בריאותיות אחרות כמו סוכרת או מחלת השנית
קרא עוד
קרדיומיופתיה איסכמית: תסמינים, גורמי סיכון ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 27/03/2017 |
צפיות: 642
קרדיומיופתיה איסכמית היא היחלשות של שריר הלב הגורמת לזרימת דם מוחלשת. התסמינים של מצב זה הם סחרחורות, קוצר נשימה ובצקות ברגליים
קרא עוד
מה ההבדל בין שבץ למפרצת מוחית?
מאת מערכת BeOK
| 26/03/2017 |
צפיות: 506
שבץ ומפרצת הם שני אירועים מוחיים שיכולים לגרום נזק רב. חשוב להבדיל בין התסמינים שלהם כדי לקבל את הטיפול המידי הנכון
קרא עוד
אנמיה חרמשית: תסמינים, סיבוכים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 28/02/2017 |
צפיות: 645
אנמיה חרמשית היא מחלה גנטית שגורמת לשינוי צורה של תאי הדם. המחלה גורמת להתנפחות של הגפיים, לבעיות לב ולאימפוטנציה
קרא עוד
תסמונת ברוגדה: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 23/02/2017 |
צפיות: 760
תסמונת ברוגדה היא מחלה גנטית שגורמת לאי סדירות בקצב הלב. התסמינים של המחלה הם קצב לב מואץ, קשיי נשימה והתעלפויות
קרא עוד