דלקת בבורסה: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול

ברוסיטיס היא דלקת במפרק הנגרמת לרוב מחזרה על תנועה מזיקה. הדלקת יכולה להתפרץ במפרקים שונים בגוף, כמו הירך, הברך, העקב והמרפק
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/11/2017 |
צפיות: 2,982
דירוג: 3.7 מתוך 8 הצבעות
התקבלו 8 דירוגים בציון ממוצע 3.7 מתוך 5
בורסה הוא מעין כיס תת-עורי מלא בנוזלים המצוי במפרקים – המקום שבו העור, הגידים ורקמות השריר נפגשים עם העצמות. תפקידה של הבורסה הוא להוות חוצץ בין הגידים לעצמות ולסכך את המקום וכך למנוע את החיכוך ביניהם בזמן תנועה. במקרים שבהם הבורסה מזדהמת נוצרת דלקת המכונה ברוסיטיס או דלקת אמתחת. נוסף לכאב באזור המודלק, דלקת בבורסה גורמת למגבלות בתנועה של המפרק.

היכנסו לפורומים והתייעצו עם המומחים:
פורום שיקום פציעות ספורט, שיקום אורטופדי
פורום פיזיותרפיה
פורום אורטופדיה
פורום בעיות מפרקים, החלפת מפרק, בעיות ברכיים
פורום הידרותרפיה

נפיחות ואדמומיות במפרק יכולות להעיד על ברוסיטיס

דלקת בבורסה יכולה להיות כרונית, זאת אומרת שהיא מצויה באופן תמידי, והיא יכולה להיות אקוטית ולהופיע באופן חד פעמי. התסמינים הכללים של דלקת בבורסה הם כאבים, אדמומיות, נפיחות של המפרק והתעבות של הבורסה. ישנם סוגים שונים של דלקת בבורסה ולכל סוג ישנם תסמינים אופייניים משלו, כך, למשל, ברוסיטיס במפרק הברך מקשה על יישור הרגל. אולקרנון בורסיטיס היא דלקת של הבורסה במרפקים, מצב זה הוא לרוב כרוני.

דלקת בבורסת הירך מתפתחת באטיות והיא בדרך כלל מלווה בבעיות בריאותיות אחרות כמו דלקת פרקים. סוג זה של ברוסיטיס גורם לכאבי בירכיים ולקשיים בהליכה. אכילס ברוסיטיס מתפתחת סביב גיד אכילס והתסמינים שלה הם כאבים ונפיחות בעקבים. סוג נוסף של הדלקת הוא ברוסיטיס זיהומי אשר נוסף לאדמומיות ולנפיחות של המפרק הוא מתאפיין בחום ובצמרמורות.

פציעות ספורט גורמות לדלקת בבורסה

הסיבה הנפוצה ביותר להתפתחות של דלקת בבורסה היא פציעה במפרק אשר גרמה לנזק בבורסה. עם זאת, הסיבות להתפרצות הדלקת משתנה בין הסוגים השונים של הברוסיטיס. קרע או נזק בפיקה היא הגורם העיקרי לברוסיטיס במפרק הברך, סיבות נוספות הן פציעות ספורט שונות, כיפוף תדיר של הברכיים ודימום מהבורסה. ברוסיטיס במרפק מתפתח אצל אנשים אשר נשענים על המפרקים לעתים תכופות, פעולה זו גורמת לשחיקה של המפרק וכל עולים הסיכויים ללקות בדלקת.

ישנן סיבות שונות שתורמות להתפרצות של דלקת בבורסת הירך, כמו שכיבה על הירכיים לזמן ממושך, יציבה לא נכונה שגורמת לנזק במפרק, פציעה בירך ומחלות שונות אשר פוגעות בעצמות. פעילות גופנית חוזרת, כמו ריצה וקפיצה, יכולה לגרום לברוסיטיס בעקב, כך גם עיסוק בפעילות גופנית ללא חימום נאות ונעילת נעליים שלוחצות מדי בכפות הרגליים.

טיפולי פיזיותרפיה לטיפול בברוסיטיס

האבחון הראשוני של דלקת בבורסה נעשה בבדיקה גופנית, אך כדי לקבל את תמונת המצב המדויקת ביותר יש צורך בבדיקת דם או בדגימה מהמפרק המודלק וכן לעתים יש צורך בסריקת MRI. הטיפול הראשוני בדלקת בבורסה הוא קירור האזור בעזרת שקית קרח. לאחר האבחון של הדלקת יש צורך בנטילה של משככי כאבים ושל אנטיביוטיקה כדי להילחם בגורמים המזהמים. במקרים מסוימים, שבהם משככי כאבים רגילים אינם עוזרים, ניתן להיעזר בקורטיקוסטרואידים כדי להקל על הכאבים ולהוריד את הנפיחות במפרק.

אולי יעניין אתכם גם:
כאבי ברכיים - מהם הגורמים לכאב?
דלקת ברקמת בורסה: 9 דרכים להתמודד
5 סיבות שגורמות לכאבי מרפק
מרפק טניס: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ברך רצים: תסמינים ודרכי טיפול

לעתים הטיפול היעיל ביותר נגד הדלקת הוא ניתוח שבו מנזקים נוזלים מהבורסה המודלקת או שמסירים אותה לחלוטין. כמו כן, טיפול פיזיותרפיה יכולים לסייע להפחתה בכאבים וכן לשיפור טווח התנועה שניזוק בגלל הדלקת.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר