שברי מאמץ: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

שברי מאמץ הם שברים לא שלמים המתפתחים עקב מאמץ חוזר או הפעלת לחץ רב על העצם. הזנחה של המצב גורמת להחמרה ולנזקים שלמים בעצם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/12/2017 |
צפיות: 2,393
דירוג: 4.2 מתוך 7 הצבעות
התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע 4.2 מתוך 5
שברי מאמץ הם סדקים קטנים או חבלות חמורות בעצם. פציעות אלה נפוצות בקרב ספורטאים, בעיקר כאלה שעוסקים בפעילות הכוללת ריצה וקפיצה. לאנשים עם אוסטאופורוזיס יש סיכויים גבוהים גם כן ללקות בשברי מאמץ. השברים נגרמים לרוב ממאמץ חוזר או מלחץ מתמשך אשר מסבים נזק מזערי אשך הולך ומחמיר עם הזמן, בעיקר אם לא נחים ולא נותנים לחבלה זמן להחלים.

שברי מאמץ שכיחים בעיקר ברגליים ובכפות הרגליים. העצמות באזורים אלה סופגות לחץ רב כשרצים או כשקופצים. מתוך חמש עצמות המסרק בכף הרגל, העצם השנייה והעצם השלישית הן הרגישות ביותר לשברי מאמץ, אך השברים יכולים לפגוע גם בעצם העקב, במפרק הקרסול ובעצם הסירה.

היכנסו לפורומים והתייעצו עם המומחים:
פורום כושר גופני
פורום אורטופדיה
פורום אוסטאופורוזיס
פורום שיקום פציעות ספורט, שיקום אורטופדי
פורום הידרותרפיה

מאמץ יתר על כף הרגל גורם לשברי מאמץ

רוב שברי המאמץ נגרמים בשל מאמץ יתר או בשל חזרה על תנועה מזיקה. עלייה במשך הפעילות או בתדירות שלה יכולות לגרום לשברי מאמץ. זאת אומרת שגם מי שרץ באופן קבוע, עלייה פתאומית במרחק שרצים או במספר הפעמים שרצים בשבוע יכולה להוביל לשברים.

סיבה נפוצה נוספת להתפתחות של שברי מאמץ היא שינוי סוג הפעילות הגופנית. כך שגם מי ששומר על כושר גופני וקשוב לגוף שלו ולמאמץ שהוא מפעיל על העצמות בעת הפעילות יכול לסבול משברי מאמץ כאשר הוא משנה את סוג האימון.

התסמין הבולט ביותר של שברי מאמץ הוא כאב אשר הולך ומחמיר עם הזמן, בעיקר אם לא מפסיקים את הפעילות אשר גורמת להפעלת הלחץ על העצם הניזוקה. הכאב הופך חמור יותר בזמן מאמץ והוא נחלש במנוחה. תסמינים נוספים של שברי מאמץ הם נפיחות ורגישות באזור הפגוע.

שברי מאמץ נפוצים בקרב נשים לאחר גיל המעבר

ישנם גורמי סיכון מסוימים שמעלים את הסיכויים להתפתחות של שברי מאמץ. כך, למשל, סוגי ספורט מסוימים ובהם ריקוד, ריצה, כדורסל, טניס ואתלטיקה קלה. נשים, בעיקר לאחר גיל המעבר שכבר אינן מקבלות את המחזור החודשי, נמצאות בסיכון גבוה לשברי מאמץ. זאת בגלל שינויים הורמונליים שיכולים לגרום לאוסטאופורוזיס. בעיות בכף הרגל יכולות גם כן לגרום לשברי מאמץ, כך שהם יכולים להתפתח בעקבות פלטפוס, קשת גבוהה ואפילו נעילה של נעליים לא מותאמות.

מחסור של סידן ושל ויטמין D מחליש את העצם, כך שהיא רגישה יותר לשברים, לכן אנשים עם הפרעות אכילה וכאלה שהתזונה שלהם לקויה נוטים לשברי מאמץ. יבלות, שלפוחיות ודלקת בגיד משנים את המנח הטבעי של כף הרגל, ולכן אפילו בפעילות גופנית שגרתית הם יכולים לגרום לתנועה לא טובה של כף הרגל ולהפעיל לחץ על מקומות חדשים. כמו כן, ההיסטוריה נוטה לחזור על עצמה, ומי שסבל בעבר משברי מאמץ ככל הנראה יסבול מהם גם בעתיד.

כאשר ישנו חשד לשברי מאמץ יש לפנות לרופא אשר יבצע סדרת בדיקות. נוסף לבדיקה פיזיולוגית שבה בודקים את רגישות האזור הפגוע ואת התגובה שלו להפעלת לחץ יש צורך גם בבדיקת הדמיה, כמו CT, MRI, רנטגן או מיפוי עצמות כדי לקבל תמונה ברורה של הרגל ולאשש את האבחנה שאכן מדובר בשבר מאמץ.

מנוחה וקירור תורמים להחלמה

את הטיפול הראשוני בשבר מאמץ ניתן להתחיל עוד לפני שהולכים לרופא. הטיפול הביתי מכונה RICE והוא כולל מנוחה (Rest), קירור (Ice), חבישה (Compression) והרמה (Elevation). נטילה של משככי כאבים תקל על הכאב. טיפול זה אינו מחליף את בדיקת הרופא. כדי להגן על הרגל ולהפחית את המאמץ המופעל עליה ייתכן שיהיה צורך בקביים או בגבס. במקרים מסוימים יש צורך בניתוח.

מכיוון שזמן ההחלמה משברי מאמץ הוא בין חודש וחצי לחודשיים חשוב להתאים את הפעילות הגופנית כך שלא תחמיר את המצב ולא תעכב את איחוי העצם. שחייה ורכיבה על אופניים הן חלופות אפשריות לפעילות גופנית שאינה מזיקה לכף הרגל.

אולי יעניין אתכם גם:
מחקר: ריפוי שברים מהיר בעזרת חלבונים
עמוד השדרה: מה גורם לשברי דחיסה?
כך תמנעו שברים בירך
מרפק טניס: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ברך רצים: תסמינים ודרכי טיפול

התעלמות מהכאב וחוסר טיפול בשבר מאמץ עלולים להוביל לשבר שלם של העצם. לשברים שלמים לוקח זמן רב יותר להתאחות ולהחלים והטיפול בהם מסובך יותר מאשר הטיפול בשברי מאמץ. משכך, אם ישנו חשד לשבר מאמץ יש לפנות לטיפול רפואי מהר ככל הניתן.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר איתמר בוצר
    ד"ר איתמר בוצר
    אורטופד ספורט ומנתח תחומי טיפול: פגיעות סחוס, פריקת כתף, קרע במיניסקוס, קרעים של הלברום, קרע ברצועה הצולבת, קרעים בגידי השרוול המסובב ועוד... קרא עוד