פיסורה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

פיסורה היא סדק בעור סביב פי הטבעת. מצב זה מתאפיין בצריבה, בכאבים בזמן יציאה ובתחושת אי נוחות כללית
מאת מערכת BeOK
| 18/03/2018 |
צפיות: 1,081
דירוג: 5.0 מתוך 3 הצבעות
התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
פיסורה אנאלית, או בקיצור – פיסורה, היא חתך קטן, סדק או קרע סביב העור של פי הטבעת. סדק זה של העור גורם לכאבים חמורים ולדימומים בעת יציאת צואה ולאחריה. במקרים מסוימים חתך הפיסורה עמוק מאוד עד כי הוא חושף את רקמת השריר שמתחת.

פיסורה אנאלית יכולה להתפתח אצל אנשים בכל הגילים ואף על פי שהיא מוכרת יותר כתופעה שמתרחשת אצל מבוגרים, לא מעט פעוטות וילדים קטנים סובלים ממנה גם כן. ברוב המקרים פיסורה אנאלית אינה מצב חמור והסדק מתאחה מעצמו בתוך ארבעה עד שישה שבועות. עם זאת, במקרים שבהם הסדק אינו מתאחה ואינו מחלים לאחר זמן ממושך יותר משמונה שבועות המצב נחשב לכרוני.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורום:
פורום פרוקטולוגיה, טחורים, פיסורה, פיסטולה

ריבוי עצירויות גורם לפיסורה

הסיבה הנפוצה ביותר לקרע של העור הוא ריבוי יציאות גדולות וקשות. כמו כן, פיסורה אנאלית יכולה להתפתח בעקבות לחץ בזמן לידה, בעקבות מאמץ רב בעת יציאת צואה, זרימת דם מועטה לאזור הרקטום ופי הטבעת, עוויתות והימתחות יתר של השריר הטבעתי וכן בעקבות התקפים ממושכים של עצירות או של שלשולים. פיסורה אנאלית יכולה להתפתח גם בעקבות מצבים רפואיים אחרים, כמו זיהום, שחפת, סרטן פי הטבעת, מחלות מעי דלקתיות כמו מחלת קרוהן ובמקרים נדירים גם בשל מחלות מין כמו הרפס, עגבת ונגיף ה- HIV.

כאמור, פעוטות רבים סובלים מפיסורה אנאלית, אך המצב שכיח בקרב מבוגרים בעקבות היחלשות של זרימת הדם לאזור פי הטבעת. לנשים בזמן לידה ולאחריו יש סיכוי גבוה לסבול מפיסורה מכיוון שהעור באזור יכול להיקרע עקב המאמץ הכרוך בהבאת תינוק לעולם.

אנשים הסובלים ממחלת קרוהן וממחלות מעי דלקתיות אחריות נמצאים בסיכון לסבול גם כן מפיסורה אנאלית, זאת מכיוון שהזיהום בדופן המעיים הופך את אזור פי הטבעת לרגיש יותר ונוטה להיקרע ולהיסדק. גם לאנשים שסובלים מעצירויות באופן תדיר יש סיכוי גבוה לפתח פיסורה מכיוון שהלחץ הרב שמפעילים כדי להוציא את הצואה בשילוב של צואה גדולה וקשה יכולים לגרום לקרע באזור פי הטבעת.
דם בצואה וכאבים בפי הטבעת

פיסורה אנאלית מתאפיינת בכמה תסמינים, ובהם קרע נראה לעין של העור סביב פי הטבעת, תג עור או חתיכת עור תלויה סמוך לפי הטבעת, כאבים חדים באזור פי הטבעת בזמן יציאת צואה ולאחריה, סימני דם בצואה או על נייר הטואלט לאחר ניגוב ותחושת גרד וצריבה באזור פי הטבעת.

מי שסובל מתסמינים אלה צריך לפנות לפרוקטולוג אשר יבקש לראות את אזור פי הטבעת ולבחון אותו. פעמים רבות ניתן לזהות כי מדובר בפיסורה מראייה ומבדיקה חיצונית בלבד, אך לעתים יש צורך בבדיקה רקטלית כדי לאשש את האבחנה. במהלך בדיקה זו מחדירים לפי הטבעת צינורית דקה אשר מאפשרת לבחון בדקדוק את התעלה האנאלית אשר מחברת בין החלחולת (רקטום) לבין פי הטבעת. בעזרת צינורית זו אפשר לזהות בעיות נוספות שיכולות לגרום לכאבים באזור פי הטבעת כמו טחורים. במקרים מסוימים שיש כאבים רקטליים יש צורך בבדיקת אנדוסקופיה כדי להעריך נכונה את המצב. בבדיקה זו מחזירים לפי הטבעת צינור אשר מכיל מצלמה סיב אופטי המאפשרים ראייה על גבי צג את פנים הגוף ולזהות בעיות רפואיות ביתר דיוק.

למציאת רופא מומחה בתחום הפרוקטולוגיה לחצו כאן

טיפולים טבעיים בפיסורה אנאלית

ברוב המקרים של הפיסורה האנאלית אין צורך בטיפול נרחב. עם זאת, עד שהקרע מתאחה והפיסורה מחלימה ישנם כמה טיפולים ביתיים שיכולים להקל על הכאבים ועל תחושת חוסר הנוחות. כך, למשל, אפשר ליטול תרופות לריכוך הצואה אשר מקלות על היציאה ועל הכאבים הנלווים לה כשיש פיסורה או לשהות באמבטיה עם מים חמים אשר מסייעת לשחרר את השרירים, להגביר את זרימת הדם לאזור פי הטבעת ולהקל על הגירוי והצריבה באזור. אפשר למרוח על פי הטבעת משחת ניטרוגליצרין אשר מגבירה את זרימת הדם או קרם המכיל קורטיזול אשר יעיל במצבים דלקתיים.

נוסף על כך, ישנם טיפולים טבעיים אשר מקלים על התסמינים של הפיסורה, מסייעים להחלמה שלה ואף מונעים חזרה של פיסורה או דל התפתחות סדקים נוספים בפי הטבעת. תחילה יש לשנות את התזונה ולהתאים אותה לסיבה שבגללה התפתחה הפיסורה מלכתחילה – עצירויות או שלשולים. במקרים של עצירות יש לשתות הרבה נוזלים ולאכול מאכלים המכילים כמויות גבוהות של סיבים תזונתיים כמו פירות ירקות, דגנים מלאים, שיבולת שועל וזרעי פשתן. במקרים של שלשולים יש לאכול מאכלים שמסייעים לשיקום הריריות שבמערכת העיכול, כמו תבלינים מיובשים, דייסה על בסיס מים ושתייה של מיץ רימונים. כמו כן, מומלץ לאכול ארוחות קטנות במרווחים קצרים, להימנע מארוחות כבדות ולהפריד בין חלבונים לבין פחמימות. יש להימנע ממאכלים קשים לעיכול כמו חלבון מן החי, פחמימות פשוטות ושומנים רוויים וכן אין לאכול מאכלים חריפים.

ישנם צמחי מרפא מסוימים שיכולים לעזור גם כן, קיפודנית ושרף המור יעילים נגד זיהומים וציפורני החתול ולבנדר מאיצים את זמן ההחלמה של הפיסורה. כמו כן, אפשר להשתמש בשמנים אתריים לשימוש חיצוני, כמו שמן לבנדר, שמן הדס ושמן גרניום אשר משקמים את הרקמות הפגועות, שמן אורן ושמן עץ התה אשר מחטאים את האזור ומונעים זיהומים, שמן מור ושמן קמומיל רומאי מסייעים להקלה על הכאב ושמן רוזמרין, שמן ג'ינג'ר ושמן לימון אשר משפרים את הליך העיכול.

אם כל הטיפולים אלה לא עזרו והפיסורה לא החלימה כעבר שבועיים, יש לחזור לרופא לקבלת הערכה מחודשת של המצב. במקרים אלה ישנם סוגים של טיפולים תרופתיים שיכולים לעזור למצב, ובהם משחה המכילה חוסמי תעלות סידן אשר יעילה להרפיה של שרירי הטבעת ומאפשרת לפיסורה להחלים, זריקת בוטוקס לשרירי הטבעת כדי למנוע עוויתות של שרירי הטבעת בכך שהיא משתקת אותם באופן זמני. השיתוק מאפשר לפיסורה להחלים בעוד הוא מונע מפיסורות חדשות להתפתח.

סוגי ניתוח לטיפול בפיסורה

במקרים חמורים יותר, שגם הטיפולים הללו לא סייעו להחלמה של הפיסורה, יש לפנות להליך הכירורגי ולבצע ניתוח פיסורה אנאלית. ישנם ארבעה סוגי ניתוחים לטיפול בפיסורה אנאלית. המוכר והנפוץ ביותר הוא חיתוך של פי הטבעת, בהליך זה מבצעים חתך קטן בשרירי פי הטבעת כדי להרפות אותם. הרפיה של השרירים מאפשרת לפיסורה להחלים. ניתוח נפוץ פחות הוא הרחבה אנאלית, בהליך זה מרחיבים את פי הטבעת כדי להרפות את השרירים. ההרחבה נעשית בצורה ידנית או בעזרת בלון מיוחד. אפשרות נוספת היא מתלה אנאלי, בהליך זה משתילים רקמה מאזור פי הטבעת ומכסים את הסדק, כך הוא אינו חשוף לזיהומים ולחיכוכים והוא יכול להחלים ללא הפרעות. האפשרות הרביעית היא כריתה של הפיסורה, בהליך זה כורתים את הסדק וחושפים את הרקמות הבריאות שנמצאות תחתיו. רקמות בריאות מחלימות בקצב מהיר יותר ומרקמות פגועות.

אולי יעניין אתכם גם:
ניתוח נדיר בישבנו של תינוק
הישראלים מעבירים זמן רב מדי בשרותים
שלשול אצל תינוקות: צריך לדעת לטפל בזה
טחורים: שיטות טבעיות להקלה על התסמינים
אילו ויטמינים מונעים עצירות?

לא תמיד ניתן למנוע היווצרות של פיסורה אנאלית, אך בהחלט ניתן להפחית את הסיכויים לכך בנקיטה של כמה אמצעי הגנה. יש לשמור על אזור פי הטבעת יבש ולהקפיד על הניקיון שלו בשטיפה יומיומית עם מים וסבון. כדי להימנע מעצירויות שתורמות להיווצרות של פיסורה אנאלית כדאי לשתות הרבה נוזלים, לאכול אוכל עתיר סיבים תזונתיים ולהתאמן באופן קבוע. כדי למנוע פיסורה אצל תינוקות ואצל פעוטות יש להחליף חיתולים בתדירות גבוהה. נוסף לכאבים ולתחושת חוסר הנוחות שהפיסורה גורמת, אם לא מטפלים בה היא יכולה להפוך לכרונית ואף להזדהם.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

חיי כלב: כל מה שצריך לדעת על אלרגיה לכלבים
| 05/12/2018 |
צפיות: 94
הכלב הוא חברו הטוב של האדם, אלא אם הוא אלרגי אליו. ישנן דרכי טיפול המאפשרות לחיות לצד הכלב ולהקל על התסמינים של האלרגיה
קרא עוד
ניתוח מוז: קו ההגנה מפני סרטן העור
מאת מערכת BeOK
| 02/12/2018 |
צפיות: 134
שיעור סרטן העור בישראל הוא מהגבוהים ביותר בעולם. אך בעזרתו של ניתוח מוז, ההליך הכירורגי שכבש את עולם הרפואה – אפשר להילחם בסרטן הזה בגבורה. הכירו את האויב הרשמי של סרטן העור
קרא עוד
הפרעות שינה: טיפול לא תרופתי באינסומניה
| 27/11/2018 |
צפיות: 167
נדודי שינה יכולים להוות מטרד לא קטן, הם גורמים לעצבנות ולחוסר ריכוז ומשבשים את התפקוד במהלך היום. נוירופידבק היא טכנולוגיה לא פולשנית הפותרת את הבעיה בעזרת הסדרה של גלי המוח
קרא עוד
מילומה נפוצה: על המחלה והטיפול בה
| 07/11/2018 |
צפיות: 811
מילומה נפוצה היא מחלה ממארת של תאי הפלזמה שבמוח העצם. כיום אפשר לטפל במחלה אך לא להחלים ממנה לחלוטין, אך הצפי הוא שבעתיד הקרוב ימצא מזור למחלה
קרא עוד
זריקות PRP: טיפול אלטרנטיבי לכאבים כרוניים
מאת מערכת BeOK
| 01/11/2018 |
צפיות: 417
אם אתם סובלים מכאבים כרוניים באזורים שונים, כדאי מאוד שתכירו את הטיפול הייחודי בהזרקות שמבוסס על יכולת הגוף שלכם לרפא את עצמו
קרא עוד
לימפומה: כל מה שצריך לדעת על סרטן בלוטות הלימפה
מאת מערכת BeOK
| 29/10/2018 |
צפיות: 555
לימפומה היא סוג של סרטן אשר מקורו בבלוטות הלימפה. ישנם סוגים שונים של לימפומה, שלהם תסמינים שונים ודרכי הטיפול בהם נבדלות אחת מהשנייה
קרא עוד
אשך טמיר: גורמים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 28/10/2018 |
צפיות: 403
אשך טמיר הוא מום מולד נפוץ אצל תינוקות זכרים. לרוב המצב מסתדר מעצמו ללא טיפול אך לעתים הפתרון הוא ניתוח לקיבוע האשך
קרא עוד
אלרגיה לתכשיטים: לא כל הנוצץ זהב
| 25/10/2018 |
צפיות: 407
אלרגיה לתכשיטים לרוב נובעת מחשיפה לניקל. האלרגיה אינה חמורה אך היא גורמת לגירוי של העור ולפריחה
קרא עוד
נקודת חן מדממת: סימן אזהרה לסרטן העור
| 24/10/2018 |
צפיות: 429
נקודת חן מדממת אינה בהכרח מעידה על גידול ממאיר, אך אין להישאר אדישים לכך משום שהדימום יכול להוות סימן אזהרה להתפתחות של סרטן העור
קרא עוד
שיקום לאחר אירוע מוחי
| 21/10/2018 |
צפיות: 453
אירוע מוחי פוגע באזורים שונים של המוח, טכנולוגיה חדישה מאפשרת לשקם את אותם האזורים כמעט ללא תופעות לוואי
קרא עוד