חסימת חצוצרות: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

חצוצרות חסומות היא בעיה שיכולה להתפתח עקב גורמים שונים, כמו אנדומטריוזיס, הידבקויות באגן ועוד. החסימה יכולה להוביל לבעיות פוריות ולהריון חוץ רחמי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 09/04/2018 |
צפיות: 5,306
דירוג: 3.7 מתוך 9 הצבעות
התקבלו 9 דירוגים בציון ממוצע 3.7 מתוך 5
חצוצרות הרחם הן חלק ממערכת הרבייה של האישה והן מחברות בין השחלות לבין הרחם. החצוצרות עצמן הן צינוריות דקות אשר אורכן נע בין 7ס"מ ל- 14 ס"מ. החצוצרות מחוברות לרחם, כל אחת בצד אחר שלו, והן נפתחות ליד השחלות, לכיוון חלל הבטן.

בכל חודש, בזמן הביוץ, אשר מתרחש באמצע המחזור החודשי לערך, חצוצרות הרחם נושאות ביצית מהשחלות אל הרחם. גם ההתעברות עצמה מתרחשת בחצוצרות, כאשר ביצית מופרה מזרע היא עוברת דרך החצוצרות כדי להשתרש ברחם. במקרים שישנה חסימה בחצוצרות הרחם, הזרע אינו יכול להגיע לביצית ולהפרות אותה וכן הביצית אינה יכולה להגיע לרחם.

רוצות לדעת עוד? היכנסו לפורומים:
פורום הריון ולידה
פורום ניתוחים גינקולוגים בלייזר
פורום גניקולוגיה - רפואת נשים
פורום פוריות הגבר והאישה, אמבריולוגיה,IVF
פורום חצוצרות חסומות, צנתור חצוצרות, צילום רחם

הידבקויות באגן יכולות לגרום לחסימת חצוצרות

הסיבות הנפוצות ביותר שיכולות לגרום לחסימת חצוצרות הן רקמה צלקתית והידבקויות של האגן, אשר אלה יכולות להתפתח בעקבות גורמים שונים, ובהם מחלה דלקתית של האגן אשר עלולה להוביל הן להצטלקות האגן והן להידרוסלפינגס – כליאת נוזל בחצוצרה, אנדומטריוזיס הגורמת להצטברות של רקמת רירית הרחם בחצוצרה ולחסום אותה או הצטברות של רקמת רירית הרחם מחוץ לאיבר אחר אשר גורמת להידבקויות ולחסימה של החצוצרה. גם מחלות מין מסוימות, כמו זיבה וכלמידיה, יכולות לגרום להצטלקות אשר עלולה להוביל למחלה דלקתית של האגן וכך גם עבר של הריון חוץ רחמי.

מיומה, או בעברית – שרירן פיברואידי, הוא גידול שפיר העשוי מרקמה שהתפתחה בדופן הרחם. גידולים אלה יכולים לחסום את חצוצרת הרחם, במיוחד כשהם מחוברים לרחם עצמו. ניתוחים באזור הרחם, בעיקר בחצוצרות הרחם עצמן, יכולים להוביל להידבקויות של האגן ומשכך גם לחסימה של החצוצרות.

לא ניתן למנוע מבעוד מועד את רוב הגורמים שיכולים לתרום להתפתחות של חסימת החצוצרות, אך ניתן להפחית את הסיכויים לכך בשמירה על יחסי מין מוגנים אשר מונעים את ההידבקות במחלות מין שיכולות להוביל, בסופו של דבר, לחסימה של חצוצרות הרחם.

לחסימה של החצוצרות לא תמיד יש סממנים או תסמינים שיכולים להודיע על הבעיה. נשים רבות כלל אינן יודעות שהחצוצרות שלהן חסומות עד שהן מנסות להיכנס להריון ונתקלות בקשיים. עם זאת, ישנם מקרים שבהם חסימת חצוצרות יכולה לבוא לידי ביטוי בכאבים חלשים, מתונים וקבועים בצד הבטן. כאבים אלה לרוב מופיעים כשהחסימה של חצוצרות הרחם נגרמת בשל הידרוסלפינגס, מצב שבו נוזלים נכלאים בחצוצרה, חוסמים אותה וגורמים להגדלה שלה. לכל בעיה או מחלה שיכולה להוביל לחסימה של החצוצרות יש תסמינים משל עצמם. כך, למשל, אנדומטריוזיס גורמת למחזור חזק המלווה בכאבים חזקים וכן לכאבי אגן.

חצוצרות חסומות ובעיות פוריות

חסימה של החצוצרות היא סיבה נפוצה לבעיות פוריות ולקשיי כניסה להריון. הזרע של הגבר פוגש את הביצית של האישה בחצוצרה ושם הוא מפרה אותה לפני שהיא עוברת לרחם. חסימה של החצוצרות למעשה מונעת את המפגש ביניהם, וכך מונעת גם את הסיכויים להפריה של הביצית ולקליטת הריון. במצבים שבהם שתי החצוצרות חסומות, לולא טיפול הכניסה להריון אינה אפשרית. במקרים שבהם החצוצרה אינה חסומה במלואה אלא יש חסימה חלקית, אפשר להיכנס להריון, אך ישנו סיכון גבוה להריון חוץ רחמי. הסיבה לכך היא שלביצית מופרית קשה יותר לעבור את החסימה ולהגיע לרחם. במצבים אלה האפשרות הטובה ביותר להתעברות היא בעזרת טיפולי IVF – הפריה חוץ גופית. במקרים שבהם רק חצוצרה אחת חסומה והשנייה מתפקדת כרגיל, הסיכויים להפריה נמוכים יותר, אך בכל זאת אפשריים. לכן כדי להגביר את סיכויי הביוץ בחצוצרה הפתוחה אפשר להיעזר בתרופות ובהורמונים שמגבירים את הפוריות.

בעזרת טיפולים אלה אפשר להיכנס להריון גם כשיש חסימה של החצוצרות, הן חסימה של אחת מהן והן חסימה של שתיהן. הסיכויים להריון טבעי גדולים יותר ככל שהחסימה של החצוצרה קרובה יותר לרחם והם נמוכים יותר ככל שהיא קרובה יותר לשחלה. כמו כן, הסיכוי להיכנס להריון הוא נמוך במיוחד לאחר ניתוח בחצוצרות הרחם בעקבות זיהום או אחרי הריון חוץ רחמי.

אף על פי שטיפולי פוריות בהפריה חוץ גופית הן פתרון טוב לנשים עם חצוצרות חסומות והוא מעלה את הסיכויים שלהן להיכנס להריון, חוקרים גילו כי במקרים של הידרוסלפינגס מומלץ בכל זאת להסיר את החסימה לפני תחילת הטיפולים משום שהנוזל החוסם את החצוצרה חודר לחלל הרחם ויכול לשנות את הסביבה של העובר ולהזיק לו.

סיבוכים אפשריים של חסימת חצוצרות

הסיבוך הנפוץ ביותר של חסימה של החצוצרות והטיפול בה הוא הריון חוץ רחמי. כאשר החצוצרה חסומה באופן חלקי, הזרע אמנם יכול להפרות את הביצית בחצוצרה, אך הביצית יכולה להיתקע בה ולא להגיע לרחם ולהשתרש שם. זהו למעשה הריון חוץ רחמי אשר הטיפול בו כרוך בניתוח שבו מנסים להוציא את הביצית מהחצוצרה, אך פעמים רבות הניתוח מסתיים בכריתה חלקית או מלאה של החצוצרה. נוסף על כך, כריתה חלקית של החצוצרה מגבירה את הסיכויים להריון חוץ רחמי. משכך, רופאים רבים ממליצים לנשים שעברו כריתה חלקית של החצוצרה לנסות להיכנס להריון בעזרת טיפולי הפריה חוץ גופית ולא באופן טבעי.

כאשר ישנו חשד לחסימה של החצוצרה, אם בגלל כאבים ואם בגלל קשיי כניסה להריון, מבצעים בדיקת היסטרוסלפינגוגרפיה (HSG - Hysterosalpingography). בבדיקה זו משתמשים במכשיר שיקוף דמוי מכשיר רנטגן אשר מאפשר לבדוק את הרחם, את החצוצרות ואת המעברים לחלל האגן, וכך אפשר לבחון מה גורם לכאבים או לבעיות הפוריות, ובמקרה שיש חסימה של החצוצרות אפשר לאתר אותה ולאבחן אותה. את הבדיקה מבצעים בחציו הראשון של תקופת המחזור החודשי ואסור לבצע אותה בזמן הריון ואין לקיים יחסי מין סמוך למועד הבדיקה.

במהלך בדיקת ההיסטרוסלפינגוגרפיה מחדירים לחלל הרחם ולחצוצרות חומר ניגוד המכיל יוד אשר מקנה תמונה ברורה יותר של חלל הרחם ושל שאר איברי הרבייה. לאחר החדרת היוד מבצעים את הצילום, ההליך כולו נמשכך כ-45 דקות. במהלך הבדיקה ייתכנו כאבים הדומים לכאבי מחזור וכן דימום קל. אם הכאבים או הדימומים לא חלפו גם לאחר יומיים מהבדיקה או אם עלה החום ביום הבדיקה או בימים הסמוכים לה יש לפנות לרופא הנשים.

במקרים שבהם בדיקת ההיסטרוסלפינגוגרפיה לא סייעה לקבל אבחון חד משמעי לגבי החסימה או הגורם שלה, ייתכן שיהיה צורך בבדיקת לפרוסקופיה שבה מחדירים לגוף מכשיר בשם לפרוסקופ אשר מורכב מצינורות דקים המכילים סיבים אופטיים ועדשות אשר מאפשרים לראות את חלל הרחם בצורה ברורה ומדויקת ללא צורך בחיתוך של הגוף. היתרון הבולט של בדיקת הלפרוסקופיה היא שאם נמצא מקור החסימה וניתן להוציא אותו, אפשר לבצע את ההליך כבר בעת הבדיקה ללא צורך בהליך פולשני נוסף.

במקרים שבהם הגורם לחסימה של החצוצרות הוא כמות קטנה של רקמה צלקתית או של הידבקויות, ניתן להסיר את החסימה ולפתוח את החצוצרות בהליך לפרוסקופי, כמתואר לעיל. אך במקרים שבהם גורם החסימה הוא כמות גדולה של רקמה צלקתית או של הידבקויות ייתכן שלא ניתן יהיה להוציא אותם.

אולי יעניין אותך גם:
הריון: דרכים קלות לעודד פוריות
ציסטה בשחלה: אנדומטריוזיס ושחלות פוליציסטיות – איך מזהים ומה עושים?
שרירני רחם: כיצד ניתן לזהות אותם?
הריון חוץ רחמי: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
אנדומטריוזיס והריון – האם זה אפשרי?

ניתוח לתיקון החצוצרות (salpingostomy) יכול להוות פתרון במקרים שהחצוצרות נחסמו בעקבות הריון חוץ רחמי או בעקבות זיהום. בניתוח מסוג זה מסירים את החלק הפגוע בחצוצרה ולאחר מכן מחברים יחדיו את שני החלקים הבריאים. אפשרות נוספת של ניתוח לתיקון החצוצרות הוא פיום של החצוצרה, בהליך זה יוצרים פתח חדש לחצוצרה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר