הפתרון לכאבי ברכיים

סחוס הוא רקמת החיבור הנמצאת בחלקים רבים של הגוף. חרף העובדה שמדובר בחומר קשה וגמיש, קל מאוד להיווצר בו נזק שעלול לגרום לכאבים עזים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/08/2018 |
צפיות: 2,853
דירוג: 4.5 מתוך 25 הצבעות
התקבלו 25 דירוגים בציון ממוצע 4.5 מתוך 5
אם גם אתם סובלים מכאבי בכרכיים במהלך ריצה או הליכה, במזג אוויר קר או אפילו סתם כשאתם שוכבים לכם בניחותא על הספה, אז סביר להניח שהסחוס בברך שלכם כבר לא עושה אתכם חסד והוא נמצא בתהליך של שחיקה. סחוסים הם עם שיכול להיות בוגדני ביותר, אין מה לעשות, גוף האדם לא תמיד בא לעזרת חבר. בעגה הרפואית קוראים לה בשם המאיים אוסטאוארטריטיס (osteoarthritis), בתרגום מהיר לעברית קלילה נקרא לזה דלקת מפרקים ניוונית, או במילים אחרות וקצת יותר ברורות — שחיקה טבעית של הסחוס.

בעבר תהליך זה היה מאופיין בקרב אוכלוסיית גיל הזהב, אך כיום גם אצל אנשים בגילאי 45 ומטה ניתן לזהות את סימני השחיקה המדאיגים. אצל נשים אגב, שכיחות המחלה גבוהה פי שניים בהשוואה לגברים. כשהסחוסים בגוף נשחקים, הם גוררים איתם כאבים חדים ביותר כשלרוב טיפולים שמרניים ותרופות סבתא לצד פיזיותרפיה וזריקות לא בדיוק עוזרים בהקלה על אותם כאבים. הרבה מאוד מטופלים עוברים את מסע העינויים של כאבי ברכיים וכרגע עוד לא רואים את נקודת הסיום באופק. אך לשם כך, נולד טיפול חדשני ופורץ דרך שיוכל לקחת את המטופלים עד לגזירת הסרט בסיום המסלול הארוך והמייגע. הכירו את השתל המהפכני שהגיע לישראל על מנת לעזור לכם להיפטר אחת ולתמיד מבעיות הברכיים.

סובלים משחיקת סחוס? היכנסו לפורומים:
פורום כירופרקטיקה
פורום פיזיותרפיה
פורום אורטופדיה
פורום כאב
פורום שיקום פציעות ספורט, שיקום אורטופדי

הסחוס בברך

המפרק מהווה נקודת מפגש בין שתי עצמות או יותר. סביב המפרק קיימת מעטפת הנקראת קפסולה (או קופסית) לצד רצועות המייצבות אותו. בתוך המפרק קיימת ממברנה סינוביאלית ותפקידה מתאפיין בחילוף החומרים שבמפרק, לצד הזנה וכן יצירה של הנוזל הסינוביאלי המכיל חומצה היאלורונית. תפקידו של הנוזל הסינוביאלי להזין את הסחוס ולהוות נוזל סיכה למען תנועה חלקה של המפרק. קצות העצם במפרק מצופות בשכבת סחוס הנקרא מיניסקוס. המיניסקוס (Meniscus articularis) הוא רקמה סחוסית המרפדת את מפגש עצם הירך עם עצם השוקה במפרק הברך. בעברית, נקראה המיניסקוס "סהרון" בגלל צורתו הקשתית הדומה לאות הלועזית C. בכל מפרק ברך קיימות שתי יחידות סהרונים: מניסקוס חיצוני (Meniscus lateralis) ומניסקוס פנימי (Meniscus medialis).

אל תיבהלו מכמות המונחים הרפואיים. מה שאתם צריכים לדעת בסופו של דבר זה שמהות תפקידו של הסחוס היא לצפות את עצמות מפרק הברך בכדי לבלום זעזועים ולעזור בתנועה נקייה של המפרק. זה הכול, פשוטו כמשמעו.

שחיקת סחוס יכולה להתרחש בכל מפרק, אך היא נפוצה יותר במפרקים נושאי משקל, בעיקר באזור הברכיים. במצב של פגיעה בסחוס המצפה את העצמות, הן נחשפות, מתחככות זו בזו וגורמות לכאבים שבהדרגה הופכים את הסובל ממנו להיות מוגבל בתנועה ובניידות שלו. שחיקת סחוס מגיעה לידי ביטוי בעיקר בקרב אנשים העוסקים בפעילות ספורטיבית מאומצת ואצל אלו הסובלים מבעיות ברכיים שונות, כגון קרע ברצועה או קרע במניסקוס. אמנם קביעה זו שנויה במחלוקת ורבים הם המחקרים אשר חלוקים בעניין, אך היא הסבירה ביותר נכון לשלב זה. גם לגנטיקה ולמבנה הברכיים יש השפעה על שחיקת סחוס. כמו כן, אוסטאוארתריטיס עלול להופיע גם על רקע בעיות כמו משקל יתר, טראומה לאזור, ניתוח במפרק, גמישות יתר או חוסר יציבות במפרק.

הסימפטומים של שחיקת הסחוס בברך פועלים בכמה מישורים; ראשית, נוצרת דלקת שגורמת לנפיחות בברך ונהיית חמימה יותר משאר האזורים בגוף; שנית, נרקמת נוקשות מסוימת באזור הברך; לבסוף, בעוד כאבים חדים מתווספים להם לרשימת תסמיני השחיקה, המפרק יתקשה לבצע פעולות מוטוריות בסיסיות ולא ינוע באופן חופשי וחלק. בדיקות מעבדה מגלות אצל חולי אוסטיאוארטריטיס שינוי בתבניות ההליכה, כמו חלוקת עומסים לא שווה בין שתי הרגליים, אורך צעד קטן יותר ומהירות הליכה נמוכה יותר. בדרך כלל, באופן לא מודע, אנשים אשר סובלים מכאב ברגל אחת מעבירים משקל יתר אל הרגל השנייה ובכך עם הזמן הם מסגלים לעצמם הרגלי הליכה לא סימטריים.

זיהוי ההבדל בין שחיקת הסחוס בברך לבין נזק הרצועה או נקע יכול להיות חמקמק, כיוון שהסימפטומים כשלעצמם דומים מאוד האחד לשני. עם זאת, בדיקות מודרניות ולא פולשניות הפכו את הזיהוי הזה להרבה יותר קל ממה שהיה פעם. לאחר ביצוע בדיקה גופנית, הרופא מזמין בעבור המטופל הסובל מכאבי ברכיים שתי בדיקות אבחון: הדמיית תהודה מגנטית (MRI) — מכשיר המשתמש בשדה מגנטי וגלי רדיו כדי ליצור תמונות מפורטות של הגוף. בדיקת האבחון השנייה היא ארתרוסקופיה — מכשיר דמוי צינור (ארתרוסקופ) שמוכנס למפרק כדי לבחון ולתקן אותו. הליך זה יכול לעזור לקבוע את מידת הנזק שנגרם לסחוס.

השתלת סחוס בברך

קרטיהיל זוהי חברה לציוד רפואי המפתחת טכנולוגיה לחידוש רקמות סחוס ועצם פגועות. היא הוקמה ב-2009 בשיתוף עם אוניברסיטת בן גוריון. סמנכ"ל הפיתוח העסקי של החברה נחשף למחקר שנעשה באוניברסיטת בן גוריון והראה כיצד השתלת אלמוגים בנגע מפרקי של ארנבת הצליחה לייצר מחדש עצם וסחוס פיברוטי – כלומר, שכבה דקיקה של סחוס שאינה יכולה לשאת עומסים כבדים על המפרקים. בעקבות כך, הוא ביקש למצוא דרך שבה השתלת האלמוג תביא ליצירה מחודשת של סחוס היאלני טבעי וחזק ובכך תשקם גם את המפרק הפגוע.

החברה אשר מתמחה בתחום הרפואה הרגנרטיבית (השדה הרפואי של ריפוי בעזרת יצירת איברים או רקמות) חרטה כעת על דגלה מוצר פורץ דרך בתחומו. המוצר הזה עונה לשם שתל Agili-C והוא מסייע באיחוי ובגדילה מחדש של רקמות סחוס ועצם. השתל המהפכני שפיתחה החברה מיועד לשיקום של סחוס טבעי היאלני ולבנייה מחדש של העצם התת-סחוסי באמצעות תהליך טבעי לחלוטין, ללא שימוש בתאים או בגורמי צמיחה. הטכנולוגיה החדשנית הזו מובילה ליצירה מחדש של סחוס טבעי ועצם תת-סחוסית בפרוצדורה אחת פשוטה, המבוססת על שני חומרים סינטטיים — האחד נקרא ארגוניט והשני הוא שילוב של ארגוניט עם חומצה היאלורונית. חומרים אלו מושכים תאי גזע מתוך העצם והסחוס הבריאים, כאשר החומר ארגוניט גורם לתאים באזורו להתאקלם אל העצם ואילו החומר המשולב מעודד את התאים להתמזג לכדי סחוס.

השתלת החומר מבוצעת באמצעות זריקה, ללא ניתוח. אזור ההשתלה הוא בצורה אנכית לסחוס המפרקי, כאשר טרם ההשתלה מנקים ומגרדים את הרקמה הסובבת את הסחוס. השתל ממוקם בכיוון הנכון (תעלות קידוח המצביעות לכיוון צד המפרק ולכיוון העצם), כאשר לאחר פרק זמן מסוים התאים מפרקים את השתל והוא מתכלה. היתרון העיקרי של המוצר הוא היכולת שלו לשקם סחוס כך שלא יכלול רקמה צלקתית. במסגרת ניסויים קליניים של החברה באירופה, שם היא מחזיקה באישור מתאים (CE), הושתלו עד היום שתלי Agili-C בכ-250 חולים עם פגיעות בסחוס בברך, בקרסול ובבוהן. לאחרונה, אף הושתל בהצלחה שתל Agili-C גם במטופלת מישראל.

אולי יעניין אתכם גם:
כאבי ברכיים - עובדות חשובות
כמה זמן מחזיק ניתוח החלפת ברך?
כיצד להתמודד עם פריקת ברך?
ברך רצים: תסמינים ודרכי טיפול

שוק הטיפול בנזקי סחוס מוערך בכ-2 מיליארד דולר. רבים הם החולים אשר משקיעים מזמנם ומכספם בעבור מציאת פתרון קבוע ויעיל לשחיקת הסחוס בברך, אך נכשלים לעשות זאת ולא מצאו להם אלטרנטיבות שונות, לפחות לא עד לכתיבת שורות אלה. הטיפול שמציעה חברת קרטיהיל מעניק תקווה חדשה בעבור חולים הסובלים באופן יומיומי מפגיעות בסחוס ובעצם כתוצאה מטראומה, או משינויים ניווניים-אוסטאוארטריטיס. שתל Agili-C ישפר משמעותית את מצבם של חולים הסובלים ממגוון פגיעות סחוס ועצם, המעוניינים להשיב לעצמם אורח חיים פעיל ונטול כאבים

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אלן ענר
    ד"ר אלן ענר
    חוו"ד אורתופדיות משפטיות בדיקה על-קולית ( אולטרה-סאונד) פרקי ירכיים תינוקות. איבחון וטיפול של מחלות אורתופדיות מגיל 0 ועד גיל 18. פגיעות ספורט אצל ילדים ומתבגרים ... קרא עוד