כיצד לשפר את איכות הזרע?

בעיות פוריות אצל גברים הפכו לתופעה שכיחה בעולם בכלל ובישראל בפרט. בשמירה על כמה כללים אפשר לשפר את איכות הזרע ולמקסם את הסיכויים להיכנס להריון
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/09/2018 |
צפיות: 2,057
דירוג: 4.1 מתוך 7 הצבעות
התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע 4.1 מתוך 5
בעיות פוריות אינן נחלתן של נשים בלבד ונתונים מצביעים על כך שבשליש מהמקרים גורם גברי הוא הסיבה לחוסר יכולת להיקלט ולהיכנס להריון. קשיי פוריות מביאים עמם אתגרים רבים לשני בני הזוג ואצל גברים המצב עלול להיות מורכב במיוחד בשל ההשלכות החברתיות והתפיסתיות שיש לאיכות הזרע על אונות ועל גבריות, על כן לגברים רבים קשה לדון בנושא או אפילו להכיר בכך שייתכן שהם המקור לקושי להיכנס להריון. אך היום יותר מתמיד יש להעלות מודעות לנושא, במחקר שפורסם ב-2017 נמצא כי בין השנים 1973 ל-2011 ספירת הזרע ירדה באופן משמעותי אצל גברים בכל רחבי העולם.

איכות הזרע חשובה לא רק בהקשר של סיכויי היקלטות וכניסה להריון אלא יש לה תפקיד חשוב גם בתקינות ההריון ובבריאות העובר והתינוק, גם לאחר הלידה. ממחקר שנעשה על עכברים עלה שלחץ והשמנת יתר בקרב עכברים זכרים שינו את הגנים המועברים בזרע. גורמים אלה הגבירו את הסיכויים לכך שהעכברים שייוולדו יסבלו מלץ ומהשמנת יתר. עם זאת, יש צורך במחקר על בני אדם כדי לאשש את הקשר בין השניים.

רוצים לשפר את איכות הזרע? התייעצו עם המומחים:
פורום פוריות, פריון, הפריה חוץ גופית, IVF
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום בעיות פוריות - תמיכה
פורום פוריות הגבר והאישה, אמבריולוגיה,IVF
פורום תזונה נכונה - ירידה במשקל

מדדים לאיכות הזרע

ישנם שלושה מדדים עיקריים שלפיהם אומדים את איכות הזרע – ספירת זרע, תנועתיות ומורפולוגיה.

ספירת זרע – בספירת זרע מונים את מספר תאי הזרע המצויים ביחידת נפח של נוזל הזרע. זרע תקין צריך להכיל לכל הפחות 20 מיליון תאי זרע למיליליטר. ככל שיש יותר תאי זרע כך יש סיכוי גבוה יותר שאחד מהם יחדור למערכת הרבייה הנשית ויפרה את הביצית של האישה. כמות נמוכה מזו מעידה על ספירת זרע נמוכה אשר יכולה להוות אינדיקציה לבעיית פריון.

תנועתיות – כדי שתא זרע יוכל להפרות את הביצית הוא צריך להיות בעל יכולת תנועה המאפשרת לו לחדור למערכת הרבייה הנשית ולביצית עצמה. לא לכל תאי הזרע יש תנועתיות גבוהה אם בכלל, למעשה די ביכולת תנועה של 50% מתאי הזרע כדי להצליח להשיג הריון. מספר נמוך מזה מעיד על תנועתיות נמוכה של תאי הזרע.

מורפולוגיה – לתא זרע תקין יש ראש עגול וזנב ארוך וחזק. לתאי זרע שלהם צורה תקינה יש סיכוי טוב יותר לחדור לביצית ולהפרות אותה. מצב של יותר מ-14% תאי זרע בצורה זו נחשב למורפולוגיה תקינה, מצב של פחות מ-4% יכול להיות אינדיקציה לבעיית פוריות.

מדדים נוספים לקביעת איכות הזרע הם חיות הזרע, ריכוז תאי הזרע, רמת החומציות של הזרע, הצמיגיות של נוזל הזרע, הימצאות של תאי דם לבנים והימצאות של תאי דם אדומים.

אם כן, ישנם גורמים שונים אשר משפיעים על איכות הזרע, חלק מהגורמים הם גנטיים, מולדים או תורשתיים ואי אפשר לשנות אותם, אך ישנם גורמים אשר אפשר לשלוט עליהם וכך לשפר את הבריאות של הזרע וכך להגביר את הסיכוי להיקלטות ולהריון ולעובר בריאים.

טיפים לשיפור איכות הזרע

תזונה נכונה – אתה מה שאתה אוכל, וכך גם הזרע שלך. בכל הקשור לשמירה על זרע בריא ואיכותי יש לזכור כי ישנם רכיבים תזונתיים טובים וישנם רעים. התזונה המערבית כוללת חטיפים, ממתקים, דגנים, מאפים בשר מעובד ומוצרי חלב, לכל אלה יש השפעה שלילית על התנועתיות של הזרע. לעומת זאת, תזונה המתבססת בעיקר על עוף, דגים, פירות, ירקות וחיטה מלאה משפרת את יכולת התנועה של הזרע.

משכך יש להמעיט בצריכה של מזון מעובד ועתיר סוכרים ולדבוק בעיקר בבשר רזה. כמו כן ישנם מאכלים שמשפרים את האיכות הכללית של הזרע. לדוגמה ויטמין B12 אשר יש לו השפעה חיובית על כל מערכות הגוף, לרבות הזרע. הוויטמין מגן על הזרע מפני זיהומים ומפני עקה חמצונית הנגרמת בשל חשיפה לרדיקלים חופשיים שבגוף. ויטמין B12 מצוי בבשר, בדגים ובמוצרי חלב.

ויטמין C תורם לספירת זרע גבוהה, תועדו מקרים שבהם ספירת הזרע הוכפלה לאחר כמה חודשים של צריכה גבוהה של הוויטמין. נוסף לתפוזים, ויטמין C מצוי גם בתרד, בעגבניות, בתפוחי אדמה ובגרגרים למיניהם.

לאגוזים יש היסטוריה ארוכה הקושרת אותם עם הריון בריא ותקין. במחקר שנעשה על 119 גברים נמצא כי הקפדה על תזונה עשירה בשקדים, אגוזי לוז ואגוזי מלך במשך 14 שבועות העלתה את ספירת הזרע בכ-16%.

ליקופין הוא פיגמנט אשר מקנה לעגבניות ולאבטיחים את הצבע האדום שלהם. הפיגמנט מפחית רדיקלים חופשיים מסוג חמצן מגיב (ROS) המצויים בגוף. סוג זה של נוגדי חמצון פוגע בדנ"א ומזיק לזרע. חוקרים מצאו שנטילה יומית של 4 עד 8 מ"ג ליקופין משפרת הן את ספירת הזרע והן את התנועתיות שלו.

פעילות גופנית מתונה – כל פעילות גופנית, אפילו הקלה שבהן, משפרת את המורפולוגיה, את התנועתיות ואת ספירת הזרע. במחקר שפורסם ב-2005 עלה כי שילוב של מיעוט פעילות גופנית עם מדד מסת גוף גבוה (BMI) משפיע באופן ישיר על איכות הזרע. משקל עודף והשמנת יתר משפיעים על רמות הטסטוסטרון שבגוף, דבר המוביל לחשק מיני נמוך.

פעילות גופנית ושמירה על משקל תקין יכולות לשפר את איכות הזרע בתוך כמה שבועות. אפשר להתחיל מהליכה יומית של 20 דקות, כמה שכיבות שמיכה או כפיפות בטן. עם זאת, עם כל הרצון הטוב, אין להגזים. פעילות גופנית אינטנסיבית, כמו ריצה ורכיבה על אופניים, קשורה דווקא לירידה באיכות הזרע. אלה יכולים לנבוע בשל נזקים לשק האשכים בעת הרכיבה או בשל הורמונים המשתחררים בעת לחץ.

העולם התחתון – לא משנה מה העדפה האישית שלכם, אם תחתונים צמודים או רפויים, ככל הנראה שהם לא הגורם לבעיה. ממחקר שפורסם ב-2016 עלה כי לסוג התחתונים אין השפעה ניכרת על ספירת הזרע. עם זאת, במחקר שפורסם לאחרונה נמצא כי לגברים שלובשים תחתוני בוקסר יש ספירת זרע גבוה בכ-17% מאשר גברים הלובשים תחתונים צמודים. אך יש לסייג ולציין שמחקר זה אינו חד משמעי משום שהוא אינו כלל נתונים אחרים כמו הבד שמהם עשויים התחתונים וסוג המכנסיים שהגברים נוהגים ללבוש באופן קבוע. אם כן, נראה לסוג התחתונים אין השפעה מהותית אם בכלל על ספירת הזרע, וכל גבר רשאי ללבוש את התחתונים שמתאימים לו.

אלכוהול וקפאין – בסקירה של כמה מחקרים, שבהם נבדקו למעלה מ-20 אלף גברים, נמצא כי קפאין וסודה יכולים לפגוע בדנ"א של הזרע, דבר אשר מוביל לספירת זרע נמוכה. צריכה יומית של יותר משלוש כוסות משקה המכיל קפאין מגבירה את הסיכויים להפלה, ללא קשר מי צורך את אותם המשקאות – הגבר או האישה. למען הסר ספק, מותר ואין נזק בשתייה של עד שתי כוסות ביום.

כמו כן, יש להימנע גם מצריכה מוגברת של אלכוהול. חוקרים גילו שצריכה של יותר מחמש יחידות אלכוהול בשבוע משפיעה הן על התנועתיות של הזרע והן על ספירת הזרע. האפקט מתגבר ככל שצורכים יותר אלכוהול. במחקר שנעשה על יותר מ-16,000 גברים נמצא שאלכוהול משפיע על מספר תאי הזרע נפלטים החוצה בזמן שפיכה. אין צורך להתנזר מאלכוהול, אך מוטב להקפיד על כמויות מדודות ולא לשתות יותר מארבע כוסות בשבוע.

תוספי מזון – נוסף לתזונה עשירה בוויטמינים שמשפרים את איכות הזרע אפשר להוסיף לתפריט היומי גם כמה תוספי תזונה של ויטמינים ומינרלים שיכולים לזרז את ההליך. חברות שונות מייצרות סוגים שונים של תוספים שנועדו לשפר את איכות הזרע, יש לבדוק היטב שהם מכילים את כל הוויטמינים והמינרלים הבסיסיים – ויטמין C להגברת תנועתיות ולעלייה בספירת הזרע, ויטמין D להגברת הטסטוסטרון וקו אנזים Q10 לשיפור כללי של איכות הזרע.

לגברים עם מחסור באבץ מומלץ ליטול תוסף אבץ, וכאלה הרוצים לצאת מהמסגרת יכולים ליטול תמצית שורש אשווגנדה אשר ידועה ביכולת שלה לשפר את התנועתיות ואת ספירת הזרע.

למאמרים נוספים קראו גם:
האם דיקור סיני מסייע לבעיות פוריות?
פוריות הגבר: הגורמים לספירת זרע נמוכה
האם היפנוזה יכולה לעזור לטיפולי פוריות?
כיצד סרטן משפיע על הפוריות?
מאחורי הקלעים של טיפולי פוריות – ראיון עם ד''ר אליעזר גירש, אמבריולוג קליני בכיר

ממה יש להימנע כדי לשפר את איכות הזרע?

טלפונים ומחשבים – סברה רווחת היא ששימוש במכשירים שונים משפיע על איכות הזרע בכלל ועל ספירת הזרע בפרט, בעיקר מחשבים ניידים כשמניחים אותם על אזור המפשעה. עם זאת, נכון להיום אין די הוכחות מחקריות המוכיחות את ההשפעה של המכשירים הללו על פוריות הגבר, אך המגמה היא ששימוש ממושך ויומיומי בטלפון נייד, בעיקר כזה עם טכנולוגיית אינפרא אדום, אכן משפיע על ספירת הזרע.

כימיקלים – כימיקלים שמשפיעים לרעה על הזרע ועל ההורמונים מצויים בכל מקום – באוויר, במזון ובמוצרי הקוסמטיקה והטואלטיקה. ישנם כמה חומרים ותרכובות שמטוב להימנע מהם:
עופרת – המצויה בצבע, בצנרות, באדמה ובאבק; סטירן המצוי בכלים מפלסטיק, באריזות ובחומרי בניין; כספית המצויה בתרסיסים תעשייתיים ובאבק מתכתי; ודיברומו-כלורופרופאן (dibromochloropropane) המצוי בחומרי הדברה ובמעבדות ניסויים.

טמפרטורה גבוהה – יש סיבה טובה לכך שהאשכים מצויים מחוץ לגוף, זאת משום שכדי לייצר זרע הטמפרטורה צריכה להיות נמוכה בכשלוש מעלות מהטמפרטורה של הגוף. לכן יש הטוענים כי טמפרטורה גבוהה משפיעה על איכות הזרע. לפי מחקרים, עובדה זו נכונה אך לא כוללנית ורק חשיפה קבועה וממושכת לטמפרטורה גבוהה אכן יכולה להשפיע על איכות הזרע.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

פוריות הגבר והאישה, אמבריולוגיה,IVF

בפורום זה אפשר להתייעץ אודות בעיות פוריות, פריון הגבר ופוריות האישה, ספירת זרע נמוכה, חוסר זרע מוחלט, הפריה חוץ גופית, הפריית הביציות, התפתחות העוברים, שיפור איכות תאי הזרע, שיפור איכות הביציות ועוברים, תרומת ביציות ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • מחשבון ביוץ- שאלה ובירור
  אירנה
  17/07/2019

  איפה ניתן לרכוש מחשבון ביוץ?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  20/07/2019

  לדעתי, ניתן למצוא באינטרנט

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פענוח בדיקת זרע ראשונה
  עומר
  14/07/2019

  שלום רב. אני בן 27, מאורס, לקראת נישואין בקיץ הבא.
  כתבתי בפורום הזה לגבי חשד לוריקוצלה, והומלץ לי לבצע בדיקת זרע.
  ביצעתי היום בבוקר בדיקת זרע (באוננות) אבל בלי erection, ב Prone Masturbation (על הבטן) ובזמן קצר (תוך 5-8 דקות) (כי הייתי לחוץ בזמן בבוקר), צבע הדגימה היה צהבהב ו watery יותר. (אתמול שתיתי תה וקפה - כלומר לא הפסקתי קפאין) , (לא ביצעתי אוננות ל 3 ימים לפני הבדיקה). ברקע חשדתי בוריקוצלה באשך (מיששתי נפיחות מעל האשך השמאלית) (הזמנתי תור ל סונר אשכים בעוד שבועיים ותור לאורלוג לאחר מכן). גם כן הזמנתי תור לבדיקת זרע חוזר בעוד שבועיים.
  להלן התוצאות:
  תאים מתים: 12%
  נפח: 3.5 מ"ל
  ריכוז: 3.9 מליון/מ"ל
  תנועתיות כללית: 31%
  תנועה פרוגריסיבית: 28%
  תנועה לא פרוגר: 4%
  תאים בלי תנועה: 69%
  סה"כ תאי זרע בתנועה פרוגריסיבית: 3.8 מליון
  סה"כ תאי זרע: 13.7
  ללא תאי דם לבנים, אדומים או צעירים.
  תאים תקינים: 1% פגם בראש: 99%
  PH: 9

  יש לי כמה שאלות:
  1. האם יש תקווה לתוצאות שונות כבר בבדיקה הבאה בעוד כשבועיים? מה הסיכויים לכך?
  2.אם התוצאות היו דומות, על מה זה מצביע?
  3.האם יש תקווה לשיפור עד כדי חזרה לטווחי הנורמה?
  4.אם בסונר יאובחן וריקוצלה, מה הטיפול המועדף?
  5.אם אחל טיפול בהקדם, אספיק להחזיר את הרמות לנורמה לקראת הנישואין?
  תודה רבה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  16/07/2019

  שלום עומר,
  תוצאות בדיקת הזרע מראות על מצב מתחת לנורמה. ממליץ לחזור על בדיקת זרע לאחר שבוע או 10 ימים מבדיקה שעשית ולהשוות לתוצאות הללו.
  יש לך הרבה שאלות ולכן המלצתי לפנות ליעוץ של מומחה בתחום.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שאלה למומחה וגם למשתמשות בפורום
  דנית
  13/07/2019

  שלום לך/ן מתקרבת לגיל 45(בעוד 3 חודשים)ויש 2 ילדים בן ובת. עשיתי לפני חודשיים טיפול הפריה שכשל. גם אם הפרופיל ההורמונלי שאעשה אם אקבל ווסת בשבועיים הקרובים יהיה לכאורה סביר,אני מניחה שאין טעם שאעשה הפריה נוספת מכיוון שההשקעה והמאמץ הנדרשים לא"שווים"את התמורה שהיא סיכוי של אחוז אחד או אחוזים בודדים במקרה הטוב להריון תקין. ובמקום הפריה חשבתי בנסיבות אלה לעשות מעקב זקיקים ואוביטרל לפני הביוץ. מה דעתך/ן?יש הצעה אחרת או נוספת? הערה-אין כוונה לעשות תרומת ביצית.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  16/07/2019

  אפשר לנסות מחזור טיפול טבעי, בעצם מה שגם את התכוונת

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הימנעות ממושכת מפליטת זרע
  דן
  16/07/2019

  שלום לך.
  כמה זמן פחות או יותר מקסימום ניתן להימנע מפליטת זרע בגילי(47-48)בלי שהדבר יפגע בפוריות?
  למשל הימנעות של שבוע יכולה כבר להביא לפגיעה בפוריות?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  16/07/2019

  אני ממליץ על יומיים - שלושה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האם קיים חשש לאי פוריות עתידית ?
  עומר
  10/07/2019

   

  שאלות ב: פורום פוריות והפריה חוץ גופית

  כותרת ההודעהמאתתאריך ושעה

  אי פוריות עתידית?

  שם בדוי

  21:47 10/07/19

  שלום רב ד"ר
  אני מאורס ומתכנן נישואין בקיץ הבא.

  בחודשים האחרונים, הרגשתי מעט נפיחות מעל האשך השמאלית, במישוש זה הרגיש לי כמו וריקוצלה, הזמנתי תור אצל ד"ר מוראד עסלי מהמחלקה האורולוגית לבדיקה גופנית, הוא ביקש גם כן שאשלים סונר אשכים לפני התור, אני מעוניין בבדיקת זרע גם כן.

  בכדי להספיק ולטפל אם וכאשר לפני שאני אהיה נשוי ואז זה עלול להשפיע על כל האווירה השוררת (כיוון שאבא כבר מחכה לרגע הזה בכדי לראות נכד).

  בבדיקתי ל"ורקוצלה" עדיתי וולסלווה וראיתי שכן הורידים מתנפחים עוד יותר, באוננות ה Volume הוא מעבר לקפית קטנה (אולי 2 קפיות), שזה מעל ה 5 מ"מ, אבל אני יודע שזה עדיין לא אומר כלום.

  יש לי כמה שאלות:

  1.אני מעוניין לעשות סונר אשכים, כמה הבדיקה הזו מכריעה? כלומר האם בעזרתה יכולים בבירור לאבחן כורקוצלה?

  2.כדאי כבר עכשיו לעשות את בדיקת הזרע?, או שעושים אותה רק כאשר לא מצליחים לכנס להריון?

  3.אם כן בדיקת הזרע תראה אבנורמליות במורפולוגיה, או בתנועתיות, או בכמות, אחרי הטיפול המיקרוסקופי בורקוצלה, מה הסיכוי שזה יחזור לטווחי הנורמה? ומה הסיכוי שזה יחזור?! 

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  10/07/2019

  שלום עומר
  קיבלת לבצע סונר אשכים, תעשה את הבדיקה, היא חיונית מאוד.
  בדיקת זרע באמת מבצעים כאשר מתגלות בעיות בכניסה להריון, אך בהחלט אפשרי לבצע בדיקת זרע גם לפני זה אם רוצים.
  לגבי חזרה לנורמה: עדיין לא נבדקת וכבר אתה מתכנן מה לעשות אם וכאשר... קודם תעשה בדיקת זרע ואחרי זה נבדוק ונחשוב.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בדיקת סטיקים לגילוי ביוץ
  לין
  08/07/2019

  האם בדיקת סטיקים נחשבת לאמינה לגבי גילוי מועד הביוץ, גם במקרה של מחזור לא סדיר ושחלות פוליציסטיות?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  08/07/2019

  שלום לין,
  ערכות ביתיות אינן נחשבות למדוייקות, אבל הן נוכות לשימוש רחב. בדיקה מדוייקת היא בדיקת דם.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • סיוע- ניסיון כניסה להריון
  גל
  02/07/2019

  שלום,
  בת 27, בריאה בדר"כ. ללא היסטוריה רפואית.
  7 חודשים אני ובעלי מנסים להיכנס להריון ולא מצליחים.
  המחזור שלי כל חיי היה סדיר גם כשהייתי בלי גלולות, היה מגיע לי בדיוק באותו התאריך כל חודש(כל 30-31 ימים)
  ב7 חודשים האחרונים גם המחזור היה סדיר כל 31 ימים, מלבד פעם אחת.
  הפעם הזאת קרתה לפני חודשיים. המחזור איחר לי והייתי בטוחה שאני בהריון כי אין מצב שמאחר לי. כל הבדיקות הריון הראו שלא כולל בדיקת דם ולאחר 9 ימים קיבלתי מחזור... חודש לאחר מכן הגיע לי לאחר 31 ימים כרגיל והחודש.
  ***כיום, באיחור של 10 ימים של המחזור. בדיקות דם להריון לפני שבוע (יומיים אחרי איחור) הראו בטא קטן מ2 **
  יש סיבה שזה קורה? כי הפעם אני כבר לא מפתחת ציפיות שאני בהריון כמו פעם שעברה, מצד שני הימים עוברים והמחזור לא מופיע.
  1. מצורפת בדיקת דם - הורמונים.
  2. בדיקת TSH תקינה (NORMAL)
  3. בדיקה שגרתית אצל גניקולוג - תקין.
  4. בדיקת זרע אצל בעלי – מצורפת.

  אני לא כל כך יודעת מה לעשות.
  תודה רבה רבה.


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  08/07/2019

  שלום גל,
  נסיון להיכנס להריון במשך 7 חודשים נחשב לזמן לא מספיק. יש לנסות להיכנס להריון לפחות במשך שנה לפני שפונים לעזרה של מומחה בתחום. איחור במחזור (לפי דבריך בד"כ סדיר) כנראה נובע משלבי הריון מוקדם שמסתיים בהפלה טבעית. זה קורה בד"כ בגלל אי-תקינות של עובר.
  ממליץ לקיים יחסים כל פעם סביב הביוץ. התקופה הטובה ביותר להריון זה קיום יחסים במשך 6 ימים, כאשר 4 ימים מתוכם הם לפני הביוץ ויומיים אחרי הביוץ. את צריכה גם לקחת חומצה פולית.
  במידה ולא תצליחו להרות במשך שנה של יחסים לא מוגנים, אז תהיה סיבה לפנות למומחה בתחום.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • סיוע- ניסיון כניסה להריון
  גל
  02/07/2019

  שלום,
  בת 27, בריאה בדר"כ. ללא היסטוריה רפואית.
  7 חודשים אני ובעלי מנסים להיכנס להריון ולא מצליחים.
  המחזור שלי כל חיי היה סדיר גם כשהייתי בלי גלולות, היה מגיע לי בדיוק באותו התאריך כל חודש(כל 30-31 ימים)
  ב7 חודשים האחרונים גם המחזור היה סדיר כל 31 ימים, מלבד פעם אחת.
  הפעם הזאת קרתה לפני חודשיים. המחזור איחר לי והייתי בטוחה שאני בהריון כי אין מצב שמאחר לי. כל הבדיקות הריון הראו שלא כולל בדיקת דם ולאחר 9 ימים קיבלתי מחזור... חודש לאחר מכן הגיע לי לאחר 31 ימים כרגיל והחודש.
  ***כיום, באיחור של 10 ימים של המחזור. בדיקות דם להריון לפני שבוע (יומיים אחרי איחור) הראו בטא קטן מ2 **
  יש סיבה שזה קורה? כי הפעם אני כבר לא מפתחת ציפיות שאני בהריון כמו פעם שעברה, מצד שני הימים עוברים והמחזור לא מופיע.
  1. מצורפת בדיקת דם - הורמונים.
  2. בדיקת TSH תקינה (NORMAL)
  3. בדיקה שגרתית אצל גניקולוג - תקין.
  4. בדיקת זרע אצל בעלי – מצורפת.

  אני לא כל כך יודעת מה לעשות.
  תודה רבה רבה.


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חשש מפגיעה בפוריות- התייעצות
  דן
  01/07/2019

  שלום לך.
  בטעות כשהתקלחתי-במקום להשתמש בסבון רחצה,השתמשתי בשמפו שניקרא שמפו למניעת קשקשים,ניקוי אינטנסיבי,מועשר בתמצית פחם,וכשסיבנתי את אזור איבר המין,היתה לי צריבה באזור שק האשכים שנמשכה מספר דקות ואז הלכתי לישון ונירדמתי.האם יתכן שנגרם נזק לפוריות וכדאי לעשות בדיקת זרע כדי לבדוק זאת?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  01/07/2019

  שלום דן,

  אין שום חשש לפגיעה בפוריות משמוש בשמפו במקום סבון

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ניסיון כניסה להריון- התייעצות
  דניאלה
  25/06/2019

  היי, שמי דניאלה בת 27.
  כבר 7 חודשים אני ובעלי מנסים להכנס להריון ולא מצליחים.
  המחזור שלי כל החיים היה סדיר גם כשהייתי בלי גלולות, היה מגיע לי בדיוק באותו התאריך כל חודש(כל 30-31 ימים)
  ב7 חודשים האחרונים גם המחזור היה סדיר כל 31 ימים, מלבד פעם אחת.
  הפעם הזאת קרתה לפני חודשיים. המחזור איחר לי והייתי בטוחה שאני בהריון כי אין מצב שמאחר לי! כל הבדיקות הריון הראו שלא כולל בדיקת דם ולאחר 9 ימים קיבלתי מחזור... חודש לאחר מכן הגיע לי לאחר 31 ימים כרגיל והחודש, אני כבר ביום ה35 ועדיין לא קיבלתי ובדיקות הריון בשתן מראות שלילי.
  יש סיבה שזה קורה? כי הפעם אני כבר לא מפתחת ציפיות שאני בהריון כמו פעם שעברה, מצד שני הימים עוברים והמחזור לא מופיע.
  בריאה בדרך כלל, ללא בעיה הורמונלית, ללא היסטוריה רפואית.
  ביצעתי בדיקה שגרתית אצל גניקולוג - תקין.
  מציינת כי בעלי ביצע בדיקת זרע - תקינה.
  אני לא כל כך יודעת מה לעשות
  אשמח לעזרה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  27/06/2019

  שלום דניאלה,

  איחור במחזור אצלך נראה בגלל הריון הצעיר שנוצר. לא כל מפגש בין ביצית ותאי הזרע נגמר בהריון, וגם לא כל ביצית מופרת מצליחה להשתרש, ולא כל השרשת עובר מסתיימת בהריון תקין. איחור בדימום של מחזור בהחלט יכול לנבוע מהריון בשלבים המוקדמים שלו. יש להמתין. על פניו נראה שאתם כזוג תצליחו ברגע שכל הבדיקות אצלך תקינות, איכות הזרע של בן זוגך תקינה. הפלות בשלבים המוקדמים של הריון בדרך כלל קורות בגלל אי-תקינות כלשהי בעובר הנוצר.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תוספת

  ד''ר אליעזר גירש
  27/06/2019

  חשוב מאוד להתחיל לקיים יחסים כ-4 ימים לפני הביוץ, להמשיך כל יום עד יומיים אחרי הביוץ. 6 ימים הללו מאוד טובים להיווצרות הריון.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
אולי יעניין אותך גם

תסמונת HELLP: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/06/2019 |
צפיות: 291
תסמונת HELLP היא סיבוך של רעלת הריון הפוגעת בכבד ובדם. הטיפול בתסמונת כולל מנוחה במיטה, עירוי דם וזירוז לידה
קרא עוד
שליית פתח: גורמים, תסמינים וסיבוכים אפשריים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/06/2019 |
צפיות: 324
שליית פתח היא תופעה שחלה בהריון ובה השלייה חוסמת את הפתח של צוואר הרחם. המצב עשוי לחלוף לפני הלידה, אך , במקרים חמורים יותר, עלול לגרום ללידה מוקדמת ולדימום מוגבר
קרא עוד
בדיקת סיסי שליה: כל מה שצריך לדעת על ההליך
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 15/10/2018 |
צפיות: 996
בדיקת סיסי שליה נועדה לאיתור מוקדם של מומים מולדים ושל מחלות גנטיות, כמו תסמונת דאון וסיסטיק פיברוזיס. לבדיקה יש יתרונות וחסרונות שכדאי לדעת לפני שמבצעים את ההליך
קרא עוד
מאחורי הקלעים של טיפולי פוריות – ראיון עם ד"ר אליעזר גירש, אמבריולוג קליני בכיר
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 16/08/2018 |
צפיות: 1,334
אי-פריון הפך לתופעה נרחבת ומספר האנשים עם בעיות פוריות עולה משנה לשנה. ד"ר אליעזר גירש, אמבריולוג קליני בכיר, מסביר מהם הגורמים לכך וכיצד האמבריולוגים הקליניים יכולים לעזור לזוגות הרוצים להביא ילד לעולם
קרא עוד
בדיקת "שקיפות עורפית" – כבר לא רק בדיקה להערכת הסיכון לתסמונת דאון!
ד"ר רון ברדין
| 09/08/2018 |
צפיות: 1,581
עיתוי נכון של בדיקת שקיפות עורפית מאפשר בנוסף להערכת הסיכון לתסמונת דאון גם לבצע הערכה אנטומית ראשונית של העובר למטרת זיהוי מומים כבר בשליש הראשון של ההריון
קרא עוד
סקירה שלישית: מה היא ולמי מיועדת?
ד"ר רון ברדין
| 05/07/2018 |
צפיות: 1,303
סקירה שלישית היא בדיקת אולטרהסאונד המתבצעת בשבועות המאוחרים של ההריון. מטרת הבדיקה היא לוודא התפתחות תקינה של העובר ולאתר ממצאים חריגים
קרא עוד
דימום לאחר ברית מילה
ד"ר שלמה סטיב ג`קסון
| 14/06/2018 |
צפיות: 1,691
ברית המילה מלווה בחששות רבים להורים הטריים, חששות אלה לא מסתיימים בתום הטקס והפחד מסיבוכים מקננים בלב ההורים. ואכן ישנם סיבוכים שיכולים להתפתח בעקבות הברית ודימום הינו אחד מהם
קרא עוד
הקפאת עוברים: כל מה שצריך לדעת על ההליך
ד"ר אליעזר גירש
| 29/05/2018 |
צפיות: 1,653
הקפאת עוברים הוא הליך של הפריה חוץ גופית שבו מקפיאים עוברים באיכות טובה לשימוש עתידי. ההקפאה מונעת שאיבות חוזרות ומאפשרת הריון גם לאחר טיפולים רפואיים הפוגעים בפוריות
קרא עוד
בדיקות פוריות הגבר: הליך הבדיקה ופירוש תוצאות
ד"ר אליעזר גירש
| 24/04/2018 |
צפיות: 3,763
במקרים של חוסר יכולת להיכנס להריון גם הגבר וגם האישה צריכים לעשות בדיקות פוריות. אצל הגבר הבדיקה נעשית בבחינה של איכות הזרע לפי מדדים שונים
קרא עוד
חסימת חצוצרות: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 09/04/2018 |
צפיות: 2,371
חצוצרות חסומות היא בעיה שיכולה להתפתח עקב גורמים שונים, כמו אנדומטריוזיס, הידבקויות באגן ועוד. החסימה יכולה להוביל לבעיות פוריות ולהריון חוץ רחמי
קרא עוד