כיצד לשפר את איכות הזרע?

בעיות פוריות אצל גברים הפכו לתופעה שכיחה בעולם בכלל ובישראל בפרט. בשמירה על כמה כללים אפשר לשפר את איכות הזרע ולמקסם את הסיכויים להיכנס להריון
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/09/2018 |
צפיות: 1,408
דירוג: 4.5 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 4.5 מתוך 5
בעיות פוריות אינן נחלתן של נשים בלבד ונתונים מצביעים על כך שבשליש מהמקרים גורם גברי הוא הסיבה לחוסר יכולת להיקלט ולהיכנס להריון. קשיי פוריות מביאים עמם אתגרים רבים לשני בני הזוג ואצל גברים המצב עלול להיות מורכב במיוחד בשל ההשלכות החברתיות והתפיסתיות שיש לאיכות הזרע על אונות ועל גבריות, על כן לגברים רבים קשה לדון בנושא או אפילו להכיר בכך שייתכן שהם המקור לקושי להיכנס להריון. אך היום יותר מתמיד יש להעלות מודעות לנושא, במחקר שפורסם ב-2017 נמצא כי בין השנים 1973 ל-2011 ספירת הזרע ירדה באופן משמעותי אצל גברים בכל רחבי העולם.

איכות הזרע חשובה לא רק בהקשר של סיכויי היקלטות וכניסה להריון אלא יש לה תפקיד חשוב גם בתקינות ההריון ובבריאות העובר והתינוק, גם לאחר הלידה. ממחקר שנעשה על עכברים עלה שלחץ והשמנת יתר בקרב עכברים זכרים שינו את הגנים המועברים בזרע. גורמים אלה הגבירו את הסיכויים לכך שהעכברים שייוולדו יסבלו מלץ ומהשמנת יתר. עם זאת, יש צורך במחקר על בני אדם כדי לאשש את הקשר בין השניים.

רוצים לשפר את איכות הזרע? התייעצו עם המומחים:
פורום פוריות, פריון, הפריה חוץ גופית, IVF
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום בעיות פוריות - תמיכה
פורום פוריות הגבר והאישה, אמבריולוגיה,IVF
פורום תזונה נכונה - ירידה במשקל

מדדים לאיכות הזרע

ישנם שלושה מדדים עיקריים שלפיהם אומדים את איכות הזרע – ספירת זרע, תנועתיות ומורפולוגיה.

ספירת זרע – בספירת זרע מונים את מספר תאי הזרע המצויים ביחידת נפח של נוזל הזרע. זרע תקין צריך להכיל לכל הפחות 20 מיליון תאי זרע למיליליטר. ככל שיש יותר תאי זרע כך יש סיכוי גבוה יותר שאחד מהם יחדור למערכת הרבייה הנשית ויפרה את הביצית של האישה. כמות נמוכה מזו מעידה על ספירת זרע נמוכה אשר יכולה להוות אינדיקציה לבעיית פריון.

תנועתיות – כדי שתא זרע יוכל להפרות את הביצית הוא צריך להיות בעל יכולת תנועה המאפשרת לו לחדור למערכת הרבייה הנשית ולביצית עצמה. לא לכל תאי הזרע יש תנועתיות גבוהה אם בכלל, למעשה די ביכולת תנועה של 50% מתאי הזרע כדי להצליח להשיג הריון. מספר נמוך מזה מעיד על תנועתיות נמוכה של תאי הזרע.

מורפולוגיה – לתא זרע תקין יש ראש עגול וזנב ארוך וחזק. לתאי זרע שלהם צורה תקינה יש סיכוי טוב יותר לחדור לביצית ולהפרות אותה. מצב של יותר מ-14% תאי זרע בצורה זו נחשב למורפולוגיה תקינה, מצב של פחות מ-4% יכול להיות אינדיקציה לבעיית פוריות.

מדדים נוספים לקביעת איכות הזרע הם חיות הזרע, ריכוז תאי הזרע, רמת החומציות של הזרע, הצמיגיות של נוזל הזרע, הימצאות של תאי דם לבנים והימצאות של תאי דם אדומים.

אם כן, ישנם גורמים שונים אשר משפיעים על איכות הזרע, חלק מהגורמים הם גנטיים, מולדים או תורשתיים ואי אפשר לשנות אותם, אך ישנם גורמים אשר אפשר לשלוט עליהם וכך לשפר את הבריאות של הזרע וכך להגביר את הסיכוי להיקלטות ולהריון ולעובר בריאים.

טיפים לשיפור איכות הזרע

תזונה נכונה – אתה מה שאתה אוכל, וכך גם הזרע שלך. בכל הקשור לשמירה על זרע בריא ואיכותי יש לזכור כי ישנם רכיבים תזונתיים טובים וישנם רעים. התזונה המערבית כוללת חטיפים, ממתקים, דגנים, מאפים בשר מעובד ומוצרי חלב, לכל אלה יש השפעה שלילית על התנועתיות של הזרע. לעומת זאת, תזונה המתבססת בעיקר על עוף, דגים, פירות, ירקות וחיטה מלאה משפרת את יכולת התנועה של הזרע.

משכך יש להמעיט בצריכה של מזון מעובד ועתיר סוכרים ולדבוק בעיקר בבשר רזה. כמו כן ישנם מאכלים שמשפרים את האיכות הכללית של הזרע. לדוגמה ויטמין B12 אשר יש לו השפעה חיובית על כל מערכות הגוף, לרבות הזרע. הוויטמין מגן על הזרע מפני זיהומים ומפני עקה חמצונית הנגרמת בשל חשיפה לרדיקלים חופשיים שבגוף. ויטמין B12 מצוי בבשר, בדגים ובמוצרי חלב.

ויטמין C תורם לספירת זרע גבוהה, תועדו מקרים שבהם ספירת הזרע הוכפלה לאחר כמה חודשים של צריכה גבוהה של הוויטמין. נוסף לתפוזים, ויטמין C מצוי גם בתרד, בעגבניות, בתפוחי אדמה ובגרגרים למיניהם.

לאגוזים יש היסטוריה ארוכה הקושרת אותם עם הריון בריא ותקין. במחקר שנעשה על 119 גברים נמצא כי הקפדה על תזונה עשירה בשקדים, אגוזי לוז ואגוזי מלך במשך 14 שבועות העלתה את ספירת הזרע בכ-16%.

ליקופין הוא פיגמנט אשר מקנה לעגבניות ולאבטיחים את הצבע האדום שלהם. הפיגמנט מפחית רדיקלים חופשיים מסוג חמצן מגיב (ROS) המצויים בגוף. סוג זה של נוגדי חמצון פוגע בדנ"א ומזיק לזרע. חוקרים מצאו שנטילה יומית של 4 עד 8 מ"ג ליקופין משפרת הן את ספירת הזרע והן את התנועתיות שלו.

פעילות גופנית מתונה – כל פעילות גופנית, אפילו הקלה שבהן, משפרת את המורפולוגיה, את התנועתיות ואת ספירת הזרע. במחקר שפורסם ב-2005 עלה כי שילוב של מיעוט פעילות גופנית עם מדד מסת גוף גבוה (BMI) משפיע באופן ישיר על איכות הזרע. משקל עודף והשמנת יתר משפיעים על רמות הטסטוסטרון שבגוף, דבר המוביל לחשק מיני נמוך.

פעילות גופנית ושמירה על משקל תקין יכולות לשפר את איכות הזרע בתוך כמה שבועות. אפשר להתחיל מהליכה יומית של 20 דקות, כמה שכיבות שמיכה או כפיפות בטן. עם זאת, עם כל הרצון הטוב, אין להגזים. פעילות גופנית אינטנסיבית, כמו ריצה ורכיבה על אופניים, קשורה דווקא לירידה באיכות הזרע. אלה יכולים לנבוע בשל נזקים לשק האשכים בעת הרכיבה או בשל הורמונים המשתחררים בעת לחץ.

העולם התחתון – לא משנה מה העדפה האישית שלכם, אם תחתונים צמודים או רפויים, ככל הנראה שהם לא הגורם לבעיה. ממחקר שפורסם ב-2016 עלה כי לסוג התחתונים אין השפעה ניכרת על ספירת הזרע. עם זאת, במחקר שפורסם לאחרונה נמצא כי לגברים שלובשים תחתוני בוקסר יש ספירת זרע גבוה בכ-17% מאשר גברים הלובשים תחתונים צמודים. אך יש לסייג ולציין שמחקר זה אינו חד משמעי משום שהוא אינו כלל נתונים אחרים כמו הבד שמהם עשויים התחתונים וסוג המכנסיים שהגברים נוהגים ללבוש באופן קבוע. אם כן, נראה לסוג התחתונים אין השפעה מהותית אם בכלל על ספירת הזרע, וכל גבר רשאי ללבוש את התחתונים שמתאימים לו.

אלכוהול וקפאין – בסקירה של כמה מחקרים, שבהם נבדקו למעלה מ-20 אלף גברים, נמצא כי קפאין וסודה יכולים לפגוע בדנ"א של הזרע, דבר אשר מוביל לספירת זרע נמוכה. צריכה יומית של יותר משלוש כוסות משקה המכיל קפאין מגבירה את הסיכויים להפלה, ללא קשר מי צורך את אותם המשקאות – הגבר או האישה. למען הסר ספק, מותר ואין נזק בשתייה של עד שתי כוסות ביום.

כמו כן, יש להימנע גם מצריכה מוגברת של אלכוהול. חוקרים גילו שצריכה של יותר מחמש יחידות אלכוהול בשבוע משפיעה הן על התנועתיות של הזרע והן על ספירת הזרע. האפקט מתגבר ככל שצורכים יותר אלכוהול. במחקר שנעשה על יותר מ-16,000 גברים נמצא שאלכוהול משפיע על מספר תאי הזרע נפלטים החוצה בזמן שפיכה. אין צורך להתנזר מאלכוהול, אך מוטב להקפיד על כמויות מדודות ולא לשתות יותר מארבע כוסות בשבוע.

תוספי מזון – נוסף לתזונה עשירה בוויטמינים שמשפרים את איכות הזרע אפשר להוסיף לתפריט היומי גם כמה תוספי תזונה של ויטמינים ומינרלים שיכולים לזרז את ההליך. חברות שונות מייצרות סוגים שונים של תוספים שנועדו לשפר את איכות הזרע, יש לבדוק היטב שהם מכילים את כל הוויטמינים והמינרלים הבסיסיים – ויטמין C להגברת תנועתיות ולעלייה בספירת הזרע, ויטמין D להגברת הטסטוסטרון וקו אנזים Q10 לשיפור כללי של איכות הזרע.

לגברים עם מחסור באבץ מומלץ ליטול תוסף אבץ, וכאלה הרוצים לצאת מהמסגרת יכולים ליטול תמצית שורש אשווגנדה אשר ידועה ביכולת שלה לשפר את התנועתיות ואת ספירת הזרע.

למאמרים נוספים קראו גם:
האם דיקור סיני מסייע לבעיות פוריות?
פוריות הגבר: הגורמים לספירת זרע נמוכה
האם היפנוזה יכולה לעזור לטיפולי פוריות?
כיצד סרטן משפיע על הפוריות?
מאחורי הקלעים של טיפולי פוריות – ראיון עם ד''ר אליעזר גירש, אמבריולוג קליני בכיר

ממה יש להימנע כדי לשפר את איכות הזרע?

טלפונים ומחשבים – סברה רווחת היא ששימוש במכשירים שונים משפיע על איכות הזרע בכלל ועל ספירת הזרע בפרט, בעיקר מחשבים ניידים כשמניחים אותם על אזור המפשעה. עם זאת, נכון להיום אין די הוכחות מחקריות המוכיחות את ההשפעה של המכשירים הללו על פוריות הגבר, אך המגמה היא ששימוש ממושך ויומיומי בטלפון נייד, בעיקר כזה עם טכנולוגיית אינפרא אדום, אכן משפיע על ספירת הזרע.

כימיקלים – כימיקלים שמשפיעים לרעה על הזרע ועל ההורמונים מצויים בכל מקום – באוויר, במזון ובמוצרי הקוסמטיקה והטואלטיקה. ישנם כמה חומרים ותרכובות שמטוב להימנע מהם:
עופרת – המצויה בצבע, בצנרות, באדמה ובאבק; סטירן המצוי בכלים מפלסטיק, באריזות ובחומרי בניין; כספית המצויה בתרסיסים תעשייתיים ובאבק מתכתי; ודיברומו-כלורופרופאן (dibromochloropropane) המצוי בחומרי הדברה ובמעבדות ניסויים.

טמפרטורה גבוהה – יש סיבה טובה לכך שהאשכים מצויים מחוץ לגוף, זאת משום שכדי לייצר זרע הטמפרטורה צריכה להיות נמוכה בכשלוש מעלות מהטמפרטורה של הגוף. לכן יש הטוענים כי טמפרטורה גבוהה משפיעה על איכות הזרע. לפי מחקרים, עובדה זו נכונה אך לא כוללנית ורק חשיפה קבועה וממושכת לטמפרטורה גבוהה אכן יכולה להשפיע על איכות הזרע.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

פוריות הגבר והאישה, אמבריולוגיה,IVF

בפורום זה אפשר להתייעץ אודות בעיות פוריות, פריון הגבר ופוריות האישה, ספירת זרע נמוכה, חוסר זרע מוחלט, הפריה חוץ גופית, הפריית הביציות, התפתחות העוברים, שיפור איכות תאי הזרע, שיפור איכות הביציות ועוברים, תרומת ביציות ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • שמן קוקוס כחומר סיכה
  אופיר
  21/03/2019

  האם שימוש בשמן קוקוס כחומר סיכה עלול לקטול זרע?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר אליעזר גירש
  21/03/2019

  שלום אופיר,

  אינני יודע מה מכיל שמן קוקוס מסחרי. קיים חומר המאפשר שימוש בו כחומר סיכה ואינו פוגע בתאי הזרע. החומר נקרא pre-seed

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הזרקת זרע אינטרה-ציטופלמית- בירור
  אלון
  19/03/2019

  מה זה הזרקת זרע אינטרה-ציטופלמית ואיך מתבצע ההליך?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר אליעזר גירש
  19/03/2019

  שלום אלון,
  מדובר בהזרקת תא זרע בודד לגוף (החלק הנוזלי) של ביצית.
  באנגלית זה נקרא: Intra-cytoplasm sperm injection או בקצור ICSI. בעברית הזרקת תא זרע לתוך ביצית.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • המשך

  ד''ר אליעזר גירש
  19/03/2019

  ההליך מתבצע על ידי אמבריולוגים קליניים במעבדת IVF בעזרת מיקרומניפולטור המולבש על מיקרוסקופ.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מעיינות חמים לפני החזרת עוברים
  נטלי
  17/03/2019

  האם יש מניעה ללכת למעיינות חמים לפני החזרת עוברים?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  17/03/2019

  שלום נטלי,
  לפני החזרת עוברים אין מניעה, לאומת זאת אחרי החזרת עוברים הייתי נמנע.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בירור לגבי חומצה פולית
  חנית
  14/03/2019

  חומצה פולית של איזו חברת תרופות היא הכי מומלצת ויעילה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בירור תוצאות בדיקות- התייעצות
  ליד
  12/03/2019

  שלום,
  1. האם בדיקות אלה מצביעות על ביוץ? :
  FSH Urgent 5.6 IU/L
  Estradiol E2 Urgent 1271 pmol/l
  Progesterone Urgent 3.1 nmol/l
  LH 18.1 IU/L

  2. האם אותה בדיקה בתקופת וסת תציג ערכים שונים?

  תודה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הערה קטנה

  ליד
  12/03/2019

  זקיק ביום לקיחת הבדיקות היה 17 עם רירית 7.7.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  12/03/2019

  זקיק בגודל 17 מ"מ קטן בשביל ביוץ.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • זקיק

  ליד
  12/03/2019

  זקיק הכי גדול שנצפה אצלי היה 19 וזה קרה פעם אחת. בד"כ זה 17.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  12/03/2019

  שלום ליד,
  מבחינה הורמונלית בהחלט נראה כמו שלב הביוץ, אך טוב היה לבדוק גם על ידי האולטרסאונד.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  12/03/2019

  נכון

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ויטמל לשיפור בעיות זרע
  חן
  10/03/2019

  האם התוסף ויטמל יכול לעזור בשיפור בעיות זרע?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  10/03/2019

  שלום חן,

  אני מאמין בתוצאות של תוסף תזונה Vitamale. הוא מקנה תנאים טובים לתפקוד האשך וכך מעודד ייצור תאי הזרע תקינים יותר.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הזרקת פרוגסטרון- התייעצות דחופה
  איילת
  06/03/2019

  עברתי כבר 4 טיפולי פוריות.
  אוטוטו מתחילה את החמישי.
  האם הזרקת פרוגסטרון יכולה לסייע ולהגדיל את הסיכוי להיקלט?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  09/03/2019

  שלום איילת,
  זה תלוי באיזה שלב ובאיזה מינון את מקבלת את תמיכה הלוטאלית (פרוגסטרון)

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • איך משפרים את איכות הזרע?
  יהודה
  04/03/2019

  באילו דרכים אפשר לשפר את איכות הזרע?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר אליעזר גירש
  09/03/2019

  שלום יהודה,
  על מנת לענות לשאלה שלך יש להתיחס להרבה נתונים שלא נתת, כמו גילך, מחלות רקע, תוצאות בדיקת זרע ועוד...
  בגדול יש לשמור על אורך חיים בריא, ספורט, תזונה נכונה וכו'.
  תוסף תזונה Vitamale יכול לשפר איכות הזרע במידה מסויימת.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אזאוספרמיה לא חסימתית אצל בעלי
  מור
  28/02/2019

  בעלי ואני מנסים להיכנס להיריון מזה כשנתיים. לפני ארבע שנים היריון ספונטני ולידה תקינה במועדה. בעלי אופיין עם אזאוספרמיה לא חסימתית. בביצוע מיון מורפולוגי נמצאו 0 תאי זרע תוך ציון כי במהלך החיפוש נצפו אלפי תאים עגולים וכן עשרות ספרמדיטים בעלי זנב. אנו לפני ניתוח tese ולאחר מכן ניגש לטיפול ivf. אשמח להסבר לעניין תוצאות החיפוש שבוצע. כמו כן האם יש משהו נוסף שניתן לעשות בטרם ניגש לניתוח. במיוחד לאור העובדה שיש לנו ילד.
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  09/03/2019

  שלום מור,
  אתם צריכים יעוץ. בפורום זה לא ניתן לעשות זאת.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מצורף קובץ עם כל הנתונים המפורטים.
  שלומי אלפסי
  06/03/2019

  מצרף תמונה של הבדיקה,
  מציין שזאת הבדיקה ראשונה...
  7 ימי התנזרות..
  הנפח 5 אחוז
  ריכוז 150 מיליון
  תנועה כללית 73
  סהכ תאי זרע 750 מיליון
  אבל לעומת זאת במורפולוגיה רשום:
  תאים תקינים 1%
  פגם בראש 99%
  הבנתי שזה נמוך מאוד אבל לעומת זאת הריכוז והנפח גבוהה זה מכפר? אולי זה בגלל שהתנזרתי באיזור 7/8 ימים בכלל?
  האם היא תקינה?
  האם אפשר להביא ילדים?
  ועד כמה זה מורכב...
  תודה רבה מראש..


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  09/03/2019

  שלום שלומי,
  כל הנתונים תקינים פרט למורפולוגיה תקינה העומדת על 1%. בדיקה אחת אינה נחשבת למצב נכון להתייחסות. ממליץ לבצע בדיקת זרע נוספת עם התנזרות של לא יותר מ-3 ימים ובהפרש של שבוע-שבויים מבדיקה הקודמת.
  יש לציין כי גם במצב זה ניתן להיכנס להריון עם סבירות טובה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
אולי יעניין אותך גם

בדיקת סיסי שליה: כל מה שצריך לדעת על ההליך
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 15/10/2018 |
צפיות: 722
בדיקת סיסי שליה נועדה לאיתור מוקדם של מומים מולדים ושל מחלות גנטיות, כמו תסמונת דאון וסיסטיק פיברוזיס. לבדיקה יש יתרונות וחסרונות שכדאי לדעת לפני שמבצעים את ההליך
קרא עוד
מאחורי הקלעים של טיפולי פוריות – ראיון עם ד"ר אליעזר גירש, אמבריולוג קליני בכיר
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 16/08/2018 |
צפיות: 996
אי-פריון הפך לתופעה נרחבת ומספר האנשים עם בעיות פוריות עולה משנה לשנה. ד"ר אליעזר גירש, אמבריולוג קליני בכיר, מסביר מהם הגורמים לכך וכיצד האמבריולוגים הקליניים יכולים לעזור לזוגות הרוצים להביא ילד לעולם
קרא עוד
בדיקת "שקיפות עורפית" – כבר לא רק בדיקה להערכת הסיכון לתסמונת דאון!
ד``ר רון ברדין
| 09/08/2018 |
צפיות: 1,153
עיתוי נכון של בדיקת שקיפות עורפית מאפשר בנוסף להערכת הסיכון לתסמונת דאון גם לבצע הערכה אנטומית ראשונית של העובר למטרת זיהוי מומים כבר בשליש הראשון של ההריון
קרא עוד
סקירה שלישית: מה היא ולמי מיועדת?
ד``ר רון ברדין
| 05/07/2018 |
צפיות: 1,119
סקירה שלישית היא בדיקת אולטרהסאונד המתבצעת בשבועות המאוחרים של ההריון. מטרת הבדיקה היא לוודא התפתחות תקינה של העובר ולאתר ממצאים חריגים
קרא עוד
דימום לאחר ברית מילה
ד"ר שלמה סטיב ג`קסון
| 14/06/2018 |
צפיות: 1,441
ברית המילה מלווה בחששות רבים להורים הטריים, חששות אלה לא מסתיימים בתום הטקס והפחד מסיבוכים מקננים בלב ההורים. ואכן ישנם סיבוכים שיכולים להתפתח בעקבות הברית ודימום הינו אחד מהם
קרא עוד
הקפאת עוברים: כל מה שצריך לדעת על ההליך
ד"ר אליעזר גירש
| 29/05/2018 |
צפיות: 1,388
הקפאת עוברים הוא הליך של הפריה חוץ גופית שבו מקפיאים עוברים באיכות טובה לשימוש עתידי. ההקפאה מונעת שאיבות חוזרות ומאפשרת הריון גם לאחר טיפולים רפואיים הפוגעים בפוריות
קרא עוד
בדיקות פוריות הגבר: הליך הבדיקה ופירוש תוצאות
ד"ר אליעזר גירש
| 24/04/2018 |
צפיות: 2,269
במקרים של חוסר יכולת להיכנס להריון גם הגבר וגם האישה צריכים לעשות בדיקות פוריות. אצל הגבר הבדיקה נעשית בבחינה של איכות הזרע לפי מדדים שונים
קרא עוד
חסימת חצוצרות: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 09/04/2018 |
צפיות: 1,926
חצוצרות חסומות היא בעיה שיכולה להתפתח עקב גורמים שונים, כמו אנדומטריוזיס, הידבקויות באגן ועוד. החסימה יכולה להוביל לבעיות פוריות ולהריון חוץ רחמי
קרא עוד
איכות העוברים בטיפולי IVF
ד"ר אליעזר גירש
| 08/03/2018 |
צפיות: 1,687
כדי ליצור עובר בר קיימא והריון תקין יש צורך בביצית איכותית ובזרע איכותי. בטיפולי IVF עוקפים את הברירה הטבעית של הגוף
קרא עוד
תפקידה של אמבריולוגיה קלינית בהפריה חוץ גופית
ד"ר אליעזר גירש
| 25/01/2018 |
צפיות: 1,432
אמבריולוג קליני הוא מומחה לפריון אשר אחראי בפועל על ההפריה של הביציות עם תאי הזרע בטיפולי IVF. אף על פי שעבודתו נעשית במעבדת IVF ולא מול המטופלים, תפקידו הכרחי בהליך ההפריה החוץ גופית
קרא עוד