כיצד לשפר את איכות הזרע?

בעיות פוריות אצל גברים הפכו לתופעה שכיחה בעולם בכלל ובישראל בפרט. בשמירה על כמה כללים אפשר לשפר את איכות הזרע ולמקסם את הסיכויים להיכנס להריון
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/09/2018 |
צפיות: 6,661
דירוג: 4.5 מתוך 22 הצבעות
התקבלו 22 דירוגים בציון ממוצע 4.5 מתוך 5
בעיות פוריות אינן נחלתן של נשים בלבד ונתונים מצביעים על כך שבשליש מהמקרים גורם גברי הוא הסיבה לחוסר יכולת להיקלט ולהיכנס להריון. קשיי פוריות מביאים עמם אתגרים רבים לשני בני הזוג ואצל גברים המצב עלול להיות מורכב במיוחד בשל ההשלכות החברתיות והתפיסתיות שיש לאיכות הזרע על אונות ועל גבריות, על כן לגברים רבים קשה לדון בנושא או אפילו להכיר בכך שייתכן שהם המקור לקושי להיכנס להריון. אך היום יותר מתמיד יש להעלות מודעות לנושא, במחקר שפורסם ב-2017 נמצא כי בין השנים 1973 ל-2011 ספירת הזרע ירדה באופן משמעותי אצל גברים בכל רחבי העולם.

איכות הזרע חשובה לא רק בהקשר של סיכויי היקלטות וכניסה להריון אלא יש לה תפקיד חשוב גם בתקינות ההריון ובבריאות העובר והתינוק, גם לאחר הלידה. ממחקר שנעשה על עכברים עלה שלחץ והשמנת יתר בקרב עכברים זכרים שינו את הגנים המועברים בזרע. גורמים אלה הגבירו את הסיכויים לכך שהעכברים שייוולדו יסבלו מלץ ומהשמנת יתר. עם זאת, יש צורך במחקר על בני אדם כדי לאשש את הקשר בין השניים.

רוצים לשפר את איכות הזרע? התייעצו עם המומחים:
פורום פוריות, פריון, הפריה חוץ גופית, IVF
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום בעיות פוריות - תמיכה
פורום פוריות הגבר והאישה, אמבריולוגיה,IVF
פורום תזונה נכונה - ירידה במשקל

מדדים לאיכות הזרע

ישנם שלושה מדדים עיקריים שלפיהם אומדים את איכות הזרע – ספירת זרע, תנועתיות ומורפולוגיה.

ספירת זרע – בספירת זרע מונים את מספר תאי הזרע המצויים ביחידת נפח של נוזל הזרע. זרע תקין צריך להכיל לכל הפחות 20 מיליון תאי זרע למיליליטר. ככל שיש יותר תאי זרע כך יש סיכוי גבוה יותר שאחד מהם יחדור למערכת הרבייה הנשית ויפרה את הביצית של האישה. כמות נמוכה מזו מעידה על ספירת זרע נמוכה אשר יכולה להוות אינדיקציה לבעיית פריון.

תנועתיות – כדי שתא זרע יוכל להפרות את הביצית הוא צריך להיות בעל יכולת תנועה המאפשרת לו לחדור למערכת הרבייה הנשית ולביצית עצמה. לא לכל תאי הזרע יש תנועתיות גבוהה אם בכלל, למעשה די ביכולת תנועה של 50% מתאי הזרע כדי להצליח להשיג הריון. מספר נמוך מזה מעיד על תנועתיות נמוכה של תאי הזרע.

מורפולוגיה – לתא זרע תקין יש ראש עגול וזנב ארוך וחזק. לתאי זרע שלהם צורה תקינה יש סיכוי טוב יותר לחדור לביצית ולהפרות אותה. מצב של יותר מ-14% תאי זרע בצורה זו נחשב למורפולוגיה תקינה, מצב של פחות מ-4% יכול להיות אינדיקציה לבעיית פוריות.

מדדים נוספים לקביעת איכות הזרע הם חיות הזרע, ריכוז תאי הזרע, רמת החומציות של הזרע, הצמיגיות של נוזל הזרע, הימצאות של תאי דם לבנים והימצאות של תאי דם אדומים.

אם כן, ישנם גורמים שונים אשר משפיעים על איכות הזרע, חלק מהגורמים הם גנטיים, מולדים או תורשתיים ואי אפשר לשנות אותם, אך ישנם גורמים אשר אפשר לשלוט עליהם וכך לשפר את הבריאות של הזרע וכך להגביר את הסיכוי להיקלטות ולהריון ולעובר בריאים.

טיפים לשיפור איכות הזרע

תזונה נכונה – אתה מה שאתה אוכל, וכך גם הזרע שלך. בכל הקשור לשמירה על זרע בריא ואיכותי יש לזכור כי ישנם רכיבים תזונתיים טובים וישנם רעים. התזונה המערבית כוללת חטיפים, ממתקים, דגנים, מאפים בשר מעובד ומוצרי חלב, לכל אלה יש השפעה שלילית על התנועתיות של הזרע. לעומת זאת, תזונה המתבססת בעיקר על עוף, דגים, פירות, ירקות וחיטה מלאה משפרת את יכולת התנועה של הזרע.

משכך יש להמעיט בצריכה של מזון מעובד ועתיר סוכרים ולדבוק בעיקר בבשר רזה. כמו כן ישנם מאכלים שמשפרים את האיכות הכללית של הזרע. לדוגמה ויטמין B12 אשר יש לו השפעה חיובית על כל מערכות הגוף, לרבות הזרע. הוויטמין מגן על הזרע מפני זיהומים ומפני עקה חמצונית הנגרמת בשל חשיפה לרדיקלים חופשיים שבגוף. ויטמין B12 מצוי בבשר, בדגים ובמוצרי חלב.

ויטמין C תורם לספירת זרע גבוהה, תועדו מקרים שבהם ספירת הזרע הוכפלה לאחר כמה חודשים של צריכה גבוהה של הוויטמין. נוסף לתפוזים, ויטמין C מצוי גם בתרד, בעגבניות, בתפוחי אדמה ובגרגרים למיניהם.

לאגוזים יש היסטוריה ארוכה הקושרת אותם עם הריון בריא ותקין. במחקר שנעשה על 119 גברים נמצא כי הקפדה על תזונה עשירה בשקדים, אגוזי לוז ואגוזי מלך במשך 14 שבועות העלתה את ספירת הזרע בכ-16%.

ליקופין הוא פיגמנט אשר מקנה לעגבניות ולאבטיחים את הצבע האדום שלהם. הפיגמנט מפחית רדיקלים חופשיים מסוג חמצן מגיב (ROS) המצויים בגוף. סוג זה של נוגדי חמצון פוגע בדנ"א ומזיק לזרע. חוקרים מצאו שנטילה יומית של 4 עד 8 מ"ג ליקופין משפרת הן את ספירת הזרע והן את התנועתיות שלו.

פעילות גופנית מתונה – כל פעילות גופנית, אפילו הקלה שבהן, משפרת את המורפולוגיה, את התנועתיות ואת ספירת הזרע. במחקר שפורסם ב-2005 עלה כי שילוב של מיעוט פעילות גופנית עם מדד מסת גוף גבוה (BMI) משפיע באופן ישיר על איכות הזרע. משקל עודף והשמנת יתר משפיעים על רמות הטסטוסטרון שבגוף, דבר המוביל לחשק מיני נמוך.

פעילות גופנית ושמירה על משקל תקין יכולות לשפר את איכות הזרע בתוך כמה שבועות. אפשר להתחיל מהליכה יומית של 20 דקות, כמה שכיבות שמיכה או כפיפות בטן. עם זאת, עם כל הרצון הטוב, אין להגזים. פעילות גופנית אינטנסיבית, כמו ריצה ורכיבה על אופניים, קשורה דווקא לירידה באיכות הזרע. אלה יכולים לנבוע בשל נזקים לשק האשכים בעת הרכיבה או בשל הורמונים המשתחררים בעת לחץ.

העולם התחתון – לא משנה מה העדפה האישית שלכם, אם תחתונים צמודים או רפויים, ככל הנראה שהם לא הגורם לבעיה. ממחקר שפורסם ב-2016 עלה כי לסוג התחתונים אין השפעה ניכרת על ספירת הזרע. עם זאת, במחקר שפורסם לאחרונה נמצא כי לגברים שלובשים תחתוני בוקסר יש ספירת זרע גבוה בכ-17% מאשר גברים הלובשים תחתונים צמודים. אך יש לסייג ולציין שמחקר זה אינו חד משמעי משום שהוא אינו כלל נתונים אחרים כמו הבד שמהם עשויים התחתונים וסוג המכנסיים שהגברים נוהגים ללבוש באופן קבוע. אם כן, נראה לסוג התחתונים אין השפעה מהותית אם בכלל על ספירת הזרע, וכל גבר רשאי ללבוש את התחתונים שמתאימים לו.

אלכוהול וקפאין – בסקירה של כמה מחקרים, שבהם נבדקו למעלה מ-20 אלף גברים, נמצא כי קפאין וסודה יכולים לפגוע בדנ"א של הזרע, דבר אשר מוביל לספירת זרע נמוכה. צריכה יומית של יותר משלוש כוסות משקה המכיל קפאין מגבירה את הסיכויים להפלה, ללא קשר מי צורך את אותם המשקאות – הגבר או האישה. למען הסר ספק, מותר ואין נזק בשתייה של עד שתי כוסות ביום.

כמו כן, יש להימנע גם מצריכה מוגברת של אלכוהול. חוקרים גילו שצריכה של יותר מחמש יחידות אלכוהול בשבוע משפיעה הן על התנועתיות של הזרע והן על ספירת הזרע. האפקט מתגבר ככל שצורכים יותר אלכוהול. במחקר שנעשה על יותר מ-16,000 גברים נמצא שאלכוהול משפיע על מספר תאי הזרע נפלטים החוצה בזמן שפיכה. אין צורך להתנזר מאלכוהול, אך מוטב להקפיד על כמויות מדודות ולא לשתות יותר מארבע כוסות בשבוע.

תוספי מזון – נוסף לתזונה עשירה בוויטמינים שמשפרים את איכות הזרע אפשר להוסיף לתפריט היומי גם כמה תוספי תזונה של ויטמינים ומינרלים שיכולים לזרז את ההליך. חברות שונות מייצרות סוגים שונים של תוספים שנועדו לשפר את איכות הזרע, יש לבדוק היטב שהם מכילים את כל הוויטמינים והמינרלים הבסיסיים – ויטמין C להגברת תנועתיות ולעלייה בספירת הזרע, ויטמין D להגברת הטסטוסטרון וקו אנזים Q10 לשיפור כללי של איכות הזרע.

לגברים עם מחסור באבץ מומלץ ליטול תוסף אבץ, וכאלה הרוצים לצאת מהמסגרת יכולים ליטול תמצית שורש אשווגנדה אשר ידועה ביכולת שלה לשפר את התנועתיות ואת ספירת הזרע.

למאמרים נוספים קראו גם:
האם דיקור סיני מסייע לבעיות פוריות?
פוריות הגבר: הגורמים לספירת זרע נמוכה
האם היפנוזה יכולה לעזור לטיפולי פוריות?
כיצד סרטן משפיע על הפוריות?
מאחורי הקלעים של טיפולי פוריות – ראיון עם ד''ר אליעזר גירש, אמבריולוג קליני בכיר

ממה יש להימנע כדי לשפר את איכות הזרע?

טלפונים ומחשבים – סברה רווחת היא ששימוש במכשירים שונים משפיע על איכות הזרע בכלל ועל ספירת הזרע בפרט, בעיקר מחשבים ניידים כשמניחים אותם על אזור המפשעה. עם זאת, נכון להיום אין די הוכחות מחקריות המוכיחות את ההשפעה של המכשירים הללו על פוריות הגבר, אך המגמה היא ששימוש ממושך ויומיומי בטלפון נייד, בעיקר כזה עם טכנולוגיית אינפרא אדום, אכן משפיע על ספירת הזרע.

כימיקלים – כימיקלים שמשפיעים לרעה על הזרע ועל ההורמונים מצויים בכל מקום – באוויר, במזון ובמוצרי הקוסמטיקה והטואלטיקה. ישנם כמה חומרים ותרכובות שמטוב להימנע מהם:
עופרת – המצויה בצבע, בצנרות, באדמה ובאבק; סטירן המצוי בכלים מפלסטיק, באריזות ובחומרי בניין; כספית המצויה בתרסיסים תעשייתיים ובאבק מתכתי; ודיברומו-כלורופרופאן (dibromochloropropane) המצוי בחומרי הדברה ובמעבדות ניסויים.

טמפרטורה גבוהה – יש סיבה טובה לכך שהאשכים מצויים מחוץ לגוף, זאת משום שכדי לייצר זרע הטמפרטורה צריכה להיות נמוכה בכשלוש מעלות מהטמפרטורה של הגוף. לכן יש הטוענים כי טמפרטורה גבוהה משפיעה על איכות הזרע. לפי מחקרים, עובדה זו נכונה אך לא כוללנית ורק חשיפה קבועה וממושכת לטמפרטורה גבוהה אכן יכולה להשפיע על איכות הזרע.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר