כיצד לשפר את איכות הזרע?

בעיות פוריות אצל גברים הפכו לתופעה שכיחה בעולם בכלל ובישראל בפרט. בשמירה על כמה כללים אפשר לשפר את איכות הזרע ולמקסם את הסיכויים להיכנס להריון
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/09/2018 |
צפיות: 1,767
דירוג: 4.0 מתוך 6 הצבעות
התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
בעיות פוריות אינן נחלתן של נשים בלבד ונתונים מצביעים על כך שבשליש מהמקרים גורם גברי הוא הסיבה לחוסר יכולת להיקלט ולהיכנס להריון. קשיי פוריות מביאים עמם אתגרים רבים לשני בני הזוג ואצל גברים המצב עלול להיות מורכב במיוחד בשל ההשלכות החברתיות והתפיסתיות שיש לאיכות הזרע על אונות ועל גבריות, על כן לגברים רבים קשה לדון בנושא או אפילו להכיר בכך שייתכן שהם המקור לקושי להיכנס להריון. אך היום יותר מתמיד יש להעלות מודעות לנושא, במחקר שפורסם ב-2017 נמצא כי בין השנים 1973 ל-2011 ספירת הזרע ירדה באופן משמעותי אצל גברים בכל רחבי העולם.

איכות הזרע חשובה לא רק בהקשר של סיכויי היקלטות וכניסה להריון אלא יש לה תפקיד חשוב גם בתקינות ההריון ובבריאות העובר והתינוק, גם לאחר הלידה. ממחקר שנעשה על עכברים עלה שלחץ והשמנת יתר בקרב עכברים זכרים שינו את הגנים המועברים בזרע. גורמים אלה הגבירו את הסיכויים לכך שהעכברים שייוולדו יסבלו מלץ ומהשמנת יתר. עם זאת, יש צורך במחקר על בני אדם כדי לאשש את הקשר בין השניים.

רוצים לשפר את איכות הזרע? התייעצו עם המומחים:
פורום פוריות, פריון, הפריה חוץ גופית, IVF
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום בעיות פוריות - תמיכה
פורום פוריות הגבר והאישה, אמבריולוגיה,IVF
פורום תזונה נכונה - ירידה במשקל

מדדים לאיכות הזרע

ישנם שלושה מדדים עיקריים שלפיהם אומדים את איכות הזרע – ספירת זרע, תנועתיות ומורפולוגיה.

ספירת זרע – בספירת זרע מונים את מספר תאי הזרע המצויים ביחידת נפח של נוזל הזרע. זרע תקין צריך להכיל לכל הפחות 20 מיליון תאי זרע למיליליטר. ככל שיש יותר תאי זרע כך יש סיכוי גבוה יותר שאחד מהם יחדור למערכת הרבייה הנשית ויפרה את הביצית של האישה. כמות נמוכה מזו מעידה על ספירת זרע נמוכה אשר יכולה להוות אינדיקציה לבעיית פריון.

תנועתיות – כדי שתא זרע יוכל להפרות את הביצית הוא צריך להיות בעל יכולת תנועה המאפשרת לו לחדור למערכת הרבייה הנשית ולביצית עצמה. לא לכל תאי הזרע יש תנועתיות גבוהה אם בכלל, למעשה די ביכולת תנועה של 50% מתאי הזרע כדי להצליח להשיג הריון. מספר נמוך מזה מעיד על תנועתיות נמוכה של תאי הזרע.

מורפולוגיה – לתא זרע תקין יש ראש עגול וזנב ארוך וחזק. לתאי זרע שלהם צורה תקינה יש סיכוי טוב יותר לחדור לביצית ולהפרות אותה. מצב של יותר מ-14% תאי זרע בצורה זו נחשב למורפולוגיה תקינה, מצב של פחות מ-4% יכול להיות אינדיקציה לבעיית פוריות.

מדדים נוספים לקביעת איכות הזרע הם חיות הזרע, ריכוז תאי הזרע, רמת החומציות של הזרע, הצמיגיות של נוזל הזרע, הימצאות של תאי דם לבנים והימצאות של תאי דם אדומים.

אם כן, ישנם גורמים שונים אשר משפיעים על איכות הזרע, חלק מהגורמים הם גנטיים, מולדים או תורשתיים ואי אפשר לשנות אותם, אך ישנם גורמים אשר אפשר לשלוט עליהם וכך לשפר את הבריאות של הזרע וכך להגביר את הסיכוי להיקלטות ולהריון ולעובר בריאים.

טיפים לשיפור איכות הזרע

תזונה נכונה – אתה מה שאתה אוכל, וכך גם הזרע שלך. בכל הקשור לשמירה על זרע בריא ואיכותי יש לזכור כי ישנם רכיבים תזונתיים טובים וישנם רעים. התזונה המערבית כוללת חטיפים, ממתקים, דגנים, מאפים בשר מעובד ומוצרי חלב, לכל אלה יש השפעה שלילית על התנועתיות של הזרע. לעומת זאת, תזונה המתבססת בעיקר על עוף, דגים, פירות, ירקות וחיטה מלאה משפרת את יכולת התנועה של הזרע.

משכך יש להמעיט בצריכה של מזון מעובד ועתיר סוכרים ולדבוק בעיקר בבשר רזה. כמו כן ישנם מאכלים שמשפרים את האיכות הכללית של הזרע. לדוגמה ויטמין B12 אשר יש לו השפעה חיובית על כל מערכות הגוף, לרבות הזרע. הוויטמין מגן על הזרע מפני זיהומים ומפני עקה חמצונית הנגרמת בשל חשיפה לרדיקלים חופשיים שבגוף. ויטמין B12 מצוי בבשר, בדגים ובמוצרי חלב.

ויטמין C תורם לספירת זרע גבוהה, תועדו מקרים שבהם ספירת הזרע הוכפלה לאחר כמה חודשים של צריכה גבוהה של הוויטמין. נוסף לתפוזים, ויטמין C מצוי גם בתרד, בעגבניות, בתפוחי אדמה ובגרגרים למיניהם.

לאגוזים יש היסטוריה ארוכה הקושרת אותם עם הריון בריא ותקין. במחקר שנעשה על 119 גברים נמצא כי הקפדה על תזונה עשירה בשקדים, אגוזי לוז ואגוזי מלך במשך 14 שבועות העלתה את ספירת הזרע בכ-16%.

ליקופין הוא פיגמנט אשר מקנה לעגבניות ולאבטיחים את הצבע האדום שלהם. הפיגמנט מפחית רדיקלים חופשיים מסוג חמצן מגיב (ROS) המצויים בגוף. סוג זה של נוגדי חמצון פוגע בדנ"א ומזיק לזרע. חוקרים מצאו שנטילה יומית של 4 עד 8 מ"ג ליקופין משפרת הן את ספירת הזרע והן את התנועתיות שלו.

פעילות גופנית מתונה – כל פעילות גופנית, אפילו הקלה שבהן, משפרת את המורפולוגיה, את התנועתיות ואת ספירת הזרע. במחקר שפורסם ב-2005 עלה כי שילוב של מיעוט פעילות גופנית עם מדד מסת גוף גבוה (BMI) משפיע באופן ישיר על איכות הזרע. משקל עודף והשמנת יתר משפיעים על רמות הטסטוסטרון שבגוף, דבר המוביל לחשק מיני נמוך.

פעילות גופנית ושמירה על משקל תקין יכולות לשפר את איכות הזרע בתוך כמה שבועות. אפשר להתחיל מהליכה יומית של 20 דקות, כמה שכיבות שמיכה או כפיפות בטן. עם זאת, עם כל הרצון הטוב, אין להגזים. פעילות גופנית אינטנסיבית, כמו ריצה ורכיבה על אופניים, קשורה דווקא לירידה באיכות הזרע. אלה יכולים לנבוע בשל נזקים לשק האשכים בעת הרכיבה או בשל הורמונים המשתחררים בעת לחץ.

העולם התחתון – לא משנה מה העדפה האישית שלכם, אם תחתונים צמודים או רפויים, ככל הנראה שהם לא הגורם לבעיה. ממחקר שפורסם ב-2016 עלה כי לסוג התחתונים אין השפעה ניכרת על ספירת הזרע. עם זאת, במחקר שפורסם לאחרונה נמצא כי לגברים שלובשים תחתוני בוקסר יש ספירת זרע גבוה בכ-17% מאשר גברים הלובשים תחתונים צמודים. אך יש לסייג ולציין שמחקר זה אינו חד משמעי משום שהוא אינו כלל נתונים אחרים כמו הבד שמהם עשויים התחתונים וסוג המכנסיים שהגברים נוהגים ללבוש באופן קבוע. אם כן, נראה לסוג התחתונים אין השפעה מהותית אם בכלל על ספירת הזרע, וכל גבר רשאי ללבוש את התחתונים שמתאימים לו.

אלכוהול וקפאין – בסקירה של כמה מחקרים, שבהם נבדקו למעלה מ-20 אלף גברים, נמצא כי קפאין וסודה יכולים לפגוע בדנ"א של הזרע, דבר אשר מוביל לספירת זרע נמוכה. צריכה יומית של יותר משלוש כוסות משקה המכיל קפאין מגבירה את הסיכויים להפלה, ללא קשר מי צורך את אותם המשקאות – הגבר או האישה. למען הסר ספק, מותר ואין נזק בשתייה של עד שתי כוסות ביום.

כמו כן, יש להימנע גם מצריכה מוגברת של אלכוהול. חוקרים גילו שצריכה של יותר מחמש יחידות אלכוהול בשבוע משפיעה הן על התנועתיות של הזרע והן על ספירת הזרע. האפקט מתגבר ככל שצורכים יותר אלכוהול. במחקר שנעשה על יותר מ-16,000 גברים נמצא שאלכוהול משפיע על מספר תאי הזרע נפלטים החוצה בזמן שפיכה. אין צורך להתנזר מאלכוהול, אך מוטב להקפיד על כמויות מדודות ולא לשתות יותר מארבע כוסות בשבוע.

תוספי מזון – נוסף לתזונה עשירה בוויטמינים שמשפרים את איכות הזרע אפשר להוסיף לתפריט היומי גם כמה תוספי תזונה של ויטמינים ומינרלים שיכולים לזרז את ההליך. חברות שונות מייצרות סוגים שונים של תוספים שנועדו לשפר את איכות הזרע, יש לבדוק היטב שהם מכילים את כל הוויטמינים והמינרלים הבסיסיים – ויטמין C להגברת תנועתיות ולעלייה בספירת הזרע, ויטמין D להגברת הטסטוסטרון וקו אנזים Q10 לשיפור כללי של איכות הזרע.

לגברים עם מחסור באבץ מומלץ ליטול תוסף אבץ, וכאלה הרוצים לצאת מהמסגרת יכולים ליטול תמצית שורש אשווגנדה אשר ידועה ביכולת שלה לשפר את התנועתיות ואת ספירת הזרע.

למאמרים נוספים קראו גם:
האם דיקור סיני מסייע לבעיות פוריות?
פוריות הגבר: הגורמים לספירת זרע נמוכה
האם היפנוזה יכולה לעזור לטיפולי פוריות?
כיצד סרטן משפיע על הפוריות?
מאחורי הקלעים של טיפולי פוריות – ראיון עם ד''ר אליעזר גירש, אמבריולוג קליני בכיר

ממה יש להימנע כדי לשפר את איכות הזרע?

טלפונים ומחשבים – סברה רווחת היא ששימוש במכשירים שונים משפיע על איכות הזרע בכלל ועל ספירת הזרע בפרט, בעיקר מחשבים ניידים כשמניחים אותם על אזור המפשעה. עם זאת, נכון להיום אין די הוכחות מחקריות המוכיחות את ההשפעה של המכשירים הללו על פוריות הגבר, אך המגמה היא ששימוש ממושך ויומיומי בטלפון נייד, בעיקר כזה עם טכנולוגיית אינפרא אדום, אכן משפיע על ספירת הזרע.

כימיקלים – כימיקלים שמשפיעים לרעה על הזרע ועל ההורמונים מצויים בכל מקום – באוויר, במזון ובמוצרי הקוסמטיקה והטואלטיקה. ישנם כמה חומרים ותרכובות שמטוב להימנע מהם:
עופרת – המצויה בצבע, בצנרות, באדמה ובאבק; סטירן המצוי בכלים מפלסטיק, באריזות ובחומרי בניין; כספית המצויה בתרסיסים תעשייתיים ובאבק מתכתי; ודיברומו-כלורופרופאן (dibromochloropropane) המצוי בחומרי הדברה ובמעבדות ניסויים.

טמפרטורה גבוהה – יש סיבה טובה לכך שהאשכים מצויים מחוץ לגוף, זאת משום שכדי לייצר זרע הטמפרטורה צריכה להיות נמוכה בכשלוש מעלות מהטמפרטורה של הגוף. לכן יש הטוענים כי טמפרטורה גבוהה משפיעה על איכות הזרע. לפי מחקרים, עובדה זו נכונה אך לא כוללנית ורק חשיפה קבועה וממושכת לטמפרטורה גבוהה אכן יכולה להשפיע על איכות הזרע.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

פוריות הגבר והאישה, אמבריולוגיה,IVF

בפורום זה אפשר להתייעץ אודות בעיות פוריות, פריון הגבר ופוריות האישה, ספירת זרע נמוכה, חוסר זרע מוחלט, הפריה חוץ גופית, הפריית הביציות, התפתחות העוברים, שיפור איכות תאי הזרע, שיפור איכות הביציות ועוברים, תרומת ביציות ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • הפלות חוזרות בגיל 45
  נורית
  22/05/2019

  עברתי מספר הפלות האחרונה הייתה לפני כחודש שבוע 10 הפלתי . אני בת 45 ואני אמא לילדה . אני חוששת שאני לא אהיה מסוגלת לעבור את כל התהליך שוב. מה הסיבות לדעתך לכשלונות ? תוכל לציין אילו בדיקות תקופתיות אשה בגילי צריכה לעבור מבחינה גניקולוגית ?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר אליעזר גירש
  26/05/2019

  שלום נורית,
  גיל 45 לאישה הוא גיל קריטי ביותר מבחינת הפריון. בגיל זה כבר כמעט ואין ביציות תקינות וקרוב לוודאי זאת גם הסיבה להפלות כאשר נוצרים עוברים שאינם תקינים.
  אחד הפתרונות לגיל זה ואם קשלונות חוזרות הוא תרומת ביצית מאישה צעירה.
  אפשר גם להמשיך לנסות להרות עם הביציות שלך, אך סיכוי להריון תקין הוא נמוך ביותר.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הופעת כאבים בזמן החזרת עוברים
  אריאלה
  26/05/2019

  היי ד"ר גירש,
  יש לי שאלה שמטרידה אותי:
  האם הופעת כאבים בזמן החזרת עוברים ולאחריה עלולים לפגוע בהשתרשות?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  26/05/2019

  שלום אריאלה,
  לא ברור לי באיזה מקום חשת את הכאבים?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פרופיל הורמונלי - מצב פוריות
  יעל
  22/05/2019

  שלום,
  בת 39, לקראת טיפולי פוריות, הופנתי לבדיקת פרופיל הורמונלי. ביצעתי אותו ביום הראשון למחזור. יש מספר פרמטרים שאינם תקינים.
  ANDROSTENEDIONE 14.2 nmol/l
  T3 5.2 pmol/l
  TESTOSTERONE - TOTAL 1.13nmol/l
  SHBG 91 nmol/l
  FREE ANDROGEN INDEX 1.24%
  THYROGLOBULIN Ab < 20
  ESTRADIOL 295 pmol/l
  LH 4.2IU/L
  ANTI THYROID PEROXID <28
  FSH 13.9 IU/L
  PROGESTRONE 2.5 nmol/l
  17-oh-progesterone 2.8 nmol/l
  prolactin 471 mlU/l
  TSH 2.18
  T4 13 pmol/l
  dhea sulphate 6.1 ncmol/l
  חשוב לציין שנטלתי למשך 3 חודשים כדורי Q10 ו-DHEA אך סיימתי את הנטילה כחודש וחצי טרם ביצוע הבדיקות הנ"ל.
  ברורה לי משמעות החריגה בערך ה-FSH אם כי יש לציין שבבדיקות קודמות (בחודשים האחרונים) היה תמיד תקין.
  מוטרדת בעיקר מרמות ANDROSTENEDIONE ו17-oh-progesterone. מה משמעות החריגה? האם מצריך המשך בירור?
  אין שיעור יתר, אין שחלות פוליציסטיות.
  תודה מראש.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה לטל

  ד''ר מאיה איש שלום
  22/05/2019

  לפי רמות ההורמונים (אסטרדיול) תזמון הבדיקה לא היה אדאלי היתי חוזרת עליה ביום 2-5 בתחילת מחזור על רמות 17OH פרוגסטרון וגם אנדרוסטנדיון. קשה ליעץ מרחוק מבלי להכיר את הרקע הקליני.
  בכל מקרה בשלב ראשון היתי חוזרת על הבדיקות הללו.
  כלומר ביום 2-5 לחזור על LH FSH אסטרדיול פרוגסטרון 17 OH פרוגסטרון ואנדרוסטנדיון
  אלא אם יש תוצאות דומות בעבר ואז היתי שוקלת בצוע תבחין סנקטן 250 מקג' ביום 2-5 למחזור
  בברכה,

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תודה ד"ר איש שלום, המשך שאלה

  יעל
  22/05/2019

  תודה רבה על המענה המהיר.
  בבדיקות בעבר FSH, LH, אסטרדיול היו תקינים. אנדרוסטנדיון מעולם לא נבדק.
  פרוגסטרון 17 OH היה פעם אחת מעט גבוה - 3.9 ׁבעקבותיו הופנתי לבדיקת סינקטן. האנדוקרינולוגית חשבה שאין צורך בבדיקת סינקטן אך לאור בקשה של רופאת הנשים הפנתה לבדיקה. הבדיקה יצאה תקינה מבחינת הפרוגסטרון 17 OH אך גבולית מבחינת הקורטיזול.
  תוצאותיה -
  זמן 0
  Cortisol - 215 nmol/l
  OH-17 Progestron - 1.66 nmol/l
  לאחר שעה
  Cortisol - 502 nmol/l
  OH-17 Progestron - 3.9 nmol/l

  הבדיקה הנ"ל לא הטרידה את הרופאה שלי אך התיעצתי איתך בפורום והמלצת לחזור על הבדיקה. חזרתי עליה והתוצאות היו:
  זמן 0
  Cortisol - 444 nmol/l
  ACTH - 8.17 pmol/l
  לאחר שעה
  Cortisol - 626 nmol/l
  הבדיקה פורשה כתקינה והרופאה ציינה שלפי התוצאות אני בן אדם יחסית לחוץ וצריכה לחפש דרכים לרוגע.
  יש לציין שהבדיקות הנ"ל היו לפני קרוב לשנתיים.

  האם לאור התוצאות האלו יש צורך בהמשך בירור? האם תיתכן בעיה בהפרשת הקורטיזול? האם יתכן ומצב נפשי משפיע על התוצאות או לחילופין, התוצאות משפיעות על מצב נפשי (חרדה)?
  המון תודה מראש.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • עגבת חוזרת ללא פצע
  מוני
  22/05/2019

  שלום דר
  בשנת 2016 הופיע לי פצע באבר המין בעת שהותי בחול ואובחנתי כחולה עגבת קבלתי זריקות וטיפול שהגעתי לארץ אחרי חודש עשיתי בדיקה
  הופיע סיפיליס AB חיובי TPHA הופיע תמיד חיובי הבנתי שברגע שהייתה עגבת זה תמיד יופיע חיובי ולעומת זה VDRL quantitative הופיע שלילי
  שנה אחכ עשיתי בדיקותשוב ויצאה תוצאה זהה

  לפני כ3 שבועות ( 3 שנים אחרי העגבת) הופיעה פריחה בגוף נגשתי לפרופ לעור ומין שאמר שזה סוג של פטרייה ויראלית שכחתי את שמה וזה עובר בתוך חודש חודשיים ושלח אותי בכל זאת לבדיקה חוזרת לעגבת
  בתוצאות הופיע חיובי VDRL quantitative חיובי 1:16 ו
  אני אציין שלא הוופיע לי שום פצע באיבר המין יכול להיות שהעגבת חזרה ?? מה אני אעשה אני לחוץ
  תודה רפואה שלימה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • עגבת חוזרת ללא פצע
  מוני
  22/05/2019

  בשנת 2016 הופיע לי פצע באבר המין ואובחנתי כחולה עגבת קבלתי זריקות וטיפול לאחר מכן כל שנה עשיתי בדיקות
  הופיע סיפיליס AB חיובי TPHA הופיע תמיד חיובי הבנתי שברגע שהייתה עגבת זה תמיד יופיע חיובי ולעומת זה VDRL quantitative הופיע שלילי
  לפני כ3 שבועות ( 3 שנים אחרי העגבת) הופיעה פריחה בגוף נגשתי לפרופ לעור ומין שאמר שזה סוג של פטרייה ויראלית שכחתי את שמה וזה עובר בתוך חודש חודשיים ושלח אותי בכל זאת לבדיקה חוזרת לעגבת
  בתוצאות הופיע חיובי VDRL quantitative חיובי 1:16 ו
  אני אציין שלא הוופיע לי שום פצע באיבר המין יכול להיות שהעגבת חזרה ?? מה אני אעשה אני לחוץ
  תודה רפואה שלימה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • קוניזציה צוואר הרחם - החלמה
  מעיין
  20/05/2019

  היי,
  קיבלתי תשובת פאפ לא תקינה בעקבות וירוס הפפילומה 16 והרופא אמר שאני צריכה לבצע קוניזציה. לא חוסנתי נגד הנגיף.
  רציתי לשאול:
  1. אני יודעת שלאחר מכן יחסי מין אסורים לתקופה מסוימת. האם מדובר על יחסי מין בלבד או אסור גם כל מגע מיני אחר?
  2. יש לי בן זוג קבוע, אני מניחה שאם נמצא אצלי פפילומה אז סיכוי גבוה שגם הוא נדבק. לאחר ההחלמה שלי, יש סיכוי שאדבק ממנו שוב? ואם כן, מה ניתן לעשות חוץ מאמצעי מניעה?

  תודה רבה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • התחלקות התאים אחרי איקסי
  דנית
  18/05/2019

  שלום לך
  עברתי שאיבה,רק ביצית אחת תקינה ועשו עליה איקסי שעתיים אחרי שאיבה.
  כמה שעות אחרי האיקסי הזה אמור כבר להיות עובר עם 2 תאים?
  וכמה שעות אחרי האיקסי הזה כבר אמור להיות יותר מ2 תאים?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר אליעזר גירש
  18/05/2019

  שלום דנית,

  כ-18 שעות לאחר ICSI רואים סימני הפריה (למחרת בבוקר בד"כ) ובאותו יום בשעות הערב רואים את החלוקה הראשונה לשני תאים. ביום 2 בבוקר לאחר ICSI העובר אמור להיות בן 2-4 תאים.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האם אפשרית טעות מעבדה?

  דנית
  20/05/2019

  לי כמעט 2 יממות אחרי השאיבה היה עובר 2 תאים והוא לא התפתח וגם כמעט 3 יימות אחרי זה היה המצב והעובר לא הוחזר
  האם יתכן שהיתה טעות במעבדה וכמעט 3 יממות אחרי השאיבה היה עובר בן יותר מ2 תאים(דרך אגב מ2 זה הופך ישר ל4 או יש גם אפשרות להבחין ב3 תאים?)או בחיים לא יכולה להיות טעות שכזו?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר אליעזר גירש
  20/05/2019

  שלום דנית,

  מדובר כנראה בעצירה בהתפתחות העובר. הוא התחלק ל-2 תאים ולא המשיך להתחלק בהמשך. זה קורה כאשר עובר אינו תקין.
  לשאלתך, כן, עובר בן 2 תאים יכול להתחלק ישר ל-4 (חלוקה סימטרית) או ל-3 תאים (חלוקה שאינה סימטרית). זאת לא טעות, זאת תכונה של עובר ואיכותו.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בהחזרה מה היה קורה

  דנית
  20/05/2019

  מכיוון שאני בגיל כמעט 43 ויש 2 ילדים-קופת חולים לא יאשרו טיפול נוסף.בטיפול הזה היו 3 ביציות ורק באחת היתה הפריה-זו שהחלוקה לא המשיכה.הרופא התלבט ובסוף לא החזיר.אם היה מחזיר יכול להיות שבגוף היה ממשיך להתחלק?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  20/05/2019

  לא, בגוף לא היה מתחלק. הרופא עשה החלטה נכונה מאוד.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • התקררות בתחילת ההריון- בירור
  אלמונית
  20/05/2019

  ד״ר שלום, בחודש שלישי. התקררתי לאחרונה ואני עם כאב גרון, גודש באף והתעטשויות. האם יכול להזיק לעובר? בנוסף, היום שקינחתי את האף הרגשתי כאב בבטן התחתונה משמאל (בדומה לכאבים של מתיחת רצועות). האם יש מקום לדאגה? אין חום, שותה תה עם לימון ודבש.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  20/05/2019

  שלום אלמונית,
  ממליץ לפנות לרופא המטפל שלך

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בת 47 מחזור ארוך
  קרן
  16/05/2019

  אני בת 47 מחזור כל 3-4-5שבועות לפעמים הדימום נראה שעומד להפסיק אבל נמשך בערך שבועיים לא דימום כבד כמו בארבעה ימים הראשונים אבל עדיין דימום. האם זה סימנים של המנפאוזה או משהו אחר. לא נוטלת שום אמצעי מניעה הורמונליים

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  20/05/2019

  שלום קרן,
  בגיל זה קיימים כבר שינויים הורמונליים שיכולים להביא לשינויים באופי המחזור. ממליץ להבדק אצל גנקולוג שלך

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • התקן הורמונלי מירנה- בירור
  מיכל
  20/05/2019

  שמתי התקן מירנה לפני כשלושה חודשים ומאז כמעט כל הזמן בדימומים. מקבלת וסת למשך שבועיים ואחרי
  הפסקה של כמה ימים שוב מופיע דימום. האם זה תקין???

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
אולי יעניין אותך גם

בדיקת סיסי שליה: כל מה שצריך לדעת על ההליך
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 15/10/2018 |
צפיות: 852
בדיקת סיסי שליה נועדה לאיתור מוקדם של מומים מולדים ושל מחלות גנטיות, כמו תסמונת דאון וסיסטיק פיברוזיס. לבדיקה יש יתרונות וחסרונות שכדאי לדעת לפני שמבצעים את ההליך
קרא עוד
מאחורי הקלעים של טיפולי פוריות – ראיון עם ד"ר אליעזר גירש, אמבריולוג קליני בכיר
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 16/08/2018 |
צפיות: 1,187
אי-פריון הפך לתופעה נרחבת ומספר האנשים עם בעיות פוריות עולה משנה לשנה. ד"ר אליעזר גירש, אמבריולוג קליני בכיר, מסביר מהם הגורמים לכך וכיצד האמבריולוגים הקליניים יכולים לעזור לזוגות הרוצים להביא ילד לעולם
קרא עוד
בדיקת "שקיפות עורפית" – כבר לא רק בדיקה להערכת הסיכון לתסמונת דאון!
ד"ר רון ברדין
| 09/08/2018 |
צפיות: 1,396
עיתוי נכון של בדיקת שקיפות עורפית מאפשר בנוסף להערכת הסיכון לתסמונת דאון גם לבצע הערכה אנטומית ראשונית של העובר למטרת זיהוי מומים כבר בשליש הראשון של ההריון
קרא עוד
סקירה שלישית: מה היא ולמי מיועדת?
ד"ר רון ברדין
| 05/07/2018 |
צפיות: 1,204
סקירה שלישית היא בדיקת אולטרהסאונד המתבצעת בשבועות המאוחרים של ההריון. מטרת הבדיקה היא לוודא התפתחות תקינה של העובר ולאתר ממצאים חריגים
קרא עוד
דימום לאחר ברית מילה
ד"ר שלמה סטיב ג`קסון
| 14/06/2018 |
צפיות: 1,592
ברית המילה מלווה בחששות רבים להורים הטריים, חששות אלה לא מסתיימים בתום הטקס והפחד מסיבוכים מקננים בלב ההורים. ואכן ישנם סיבוכים שיכולים להתפתח בעקבות הברית ודימום הינו אחד מהם
קרא עוד
הקפאת עוברים: כל מה שצריך לדעת על ההליך
ד"ר אליעזר גירש
| 29/05/2018 |
צפיות: 1,542
הקפאת עוברים הוא הליך של הפריה חוץ גופית שבו מקפיאים עוברים באיכות טובה לשימוש עתידי. ההקפאה מונעת שאיבות חוזרות ומאפשרת הריון גם לאחר טיפולים רפואיים הפוגעים בפוריות
קרא עוד
בדיקות פוריות הגבר: הליך הבדיקה ופירוש תוצאות
ד"ר אליעזר גירש
| 24/04/2018 |
צפיות: 3,122
במקרים של חוסר יכולת להיכנס להריון גם הגבר וגם האישה צריכים לעשות בדיקות פוריות. אצל הגבר הבדיקה נעשית בבחינה של איכות הזרע לפי מדדים שונים
קרא עוד
חסימת חצוצרות: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 09/04/2018 |
צפיות: 2,179
חצוצרות חסומות היא בעיה שיכולה להתפתח עקב גורמים שונים, כמו אנדומטריוזיס, הידבקויות באגן ועוד. החסימה יכולה להוביל לבעיות פוריות ולהריון חוץ רחמי
קרא עוד
איכות העוברים בטיפולי IVF
ד"ר אליעזר גירש
| 08/03/2018 |
צפיות: 1,826
כדי ליצור עובר בר קיימא והריון תקין יש צורך בביצית איכותית ובזרע איכותי. בטיפולי IVF עוקפים את הברירה הטבעית של הגוף
קרא עוד
תפקידה של אמבריולוגיה קלינית בהפריה חוץ גופית
ד"ר אליעזר גירש
| 25/01/2018 |
צפיות: 1,562
אמבריולוג קליני הוא מומחה לפריון אשר אחראי בפועל על ההפריה של הביציות עם תאי הזרע בטיפולי IVF. אף על פי שעבודתו נעשית במעבדת IVF ולא מול המטופלים, תפקידו הכרחי בהליך ההפריה החוץ גופית
קרא עוד