אבנים בכיס המרה – טיפול טבעי

הטיפול המקובל באבנים בכיס המרה הוא כריתה של כיס המרה. לפני כן כדאי לנסות את הטיפולים הטבעיים האפשריים, כמו ניקוי רעלים עם שמן זית, שתייה של מיץ תפוחים או יוגה שמקלה על התסמינים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 17/09/2018 |
צפיות: 3,288
דירוג: 3.0 מתוך 7 הצבעות
התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע 3.0 מתוך 5
אבנים בכיס המרה הם משקעים קשים שנוצרים בכיס המרה. ישנם שני סוגים של אבנים שיכולים להיווצר בכיס המרה: אבני כולסטרול אשר נוצרות מכמות עודפת של כולסטרול, זהו הסוג הנפוץ ביותר של אבנים במרה, ואבני צבען (פיגמנט) אשר נוצרות מכמות עודפת של בילירובין – פיגמנט צהוב שמיוצר בכבד בעת הליך פירוק ההמוגלובין.

האבנים עצמן אינן גורמות לכאבים ואינן גורמות לנזקים, אך הן עלולות לחסום את היציאה של נוזל המרה מכיס המרה ולגרום לכאבים בצד הימני של הבטן העליונה וכן לתסמינים נוספים, כמו כאבי גב שמקרינים לכתפיים, בחילות, הקאות, שלשולים וצואה בצבע אפור בהיר. כמו כן, החסימה של נוזל המרה עלולה לגרום לדלקת חריפה בכיס המרה ולסיבוכים נוספים, כמו דלקת של דרכי המרה, זיהום של הלבלב, אלח דם וסרטן בכיס המרה.

אבנים בכיס המרה יכולות להתפתח אצל כל אחד, אך ישנם גורמים סביבתיים וגנטיים שיכולים להשפיע על המצב ולעלות את הסיכוי לסבול מהן. אבנים בכיס המרה נפוצות בעיקר אצל נשים בכלל ואצל נשים בהריון בפרט. כמו כן, ישנם גורמי סיכון נוספים שיכולים לתרום לכך, כמו מחלת הסוכרת, משקל עודף, נטילה של תרופות הורמונליות וצריכה של מאכלים עתירי שומן. כמו כן, האבנים שכיחות יותר אצל אנשים מעל גיל 40.

לעומת סוגים אחרים של אבנים שנוצרות בגוף, כמו אבנים בכליות, אי אפשר לרסק אותן ותרופות אינן תמיד יעילות לריפוי מצב. לכן הטיפול באבנים בכיס המרה כרוך בעיקר בשינוי הרגלי התזונה ובטיפולים טבעיים אחרים שמטרתם להמס את האבנים. במקרים שבהם האבנים אינן קטנות, יש צורך בהתערבות כירורגית שבה כורתים את כיס המרה. אף על פי שהגוף אינו נזקק לכיס המרה כדי לשרוד והגוף וברוב המקרים מצליח לפצות על החוסר בכיס המרה ללא תופעות לוואי מהותיות, הניתוח הוא המוצא האחרון.

המומחים מחכים לכם בפורומים:
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום מחלות כבד, גסטרואנטרולוגיה
פורום כאב ורפואה סינית
פורום תזונה נכונה - ירידה במשקל
פורום דיקור סיני

ניקוי כיס המרה

ישנן כמה סיבות שבגללן נוצרות אבנים בכיס המרה – הכבד מפריש כמות עודפת של נוזל מרה, הגוף מייצר כמות עודפת של ביליברובין או שכיס המרה אינו יכול להתרוקן עד הסוף מנוזל מרה או שהוא אינו מתרוקן בתדירות גבוהה דיה.

ניקוי של כיס המרה יכול לפרק את האבנים ולהקטין אותן, כך שהן לא יחסמו את היציאה של נוזל המרה מכיס המרה, וגם אם הן קטנות מספיק הן יכולות להישטף החוצה מכיס המרה. כדי לנקות את כיס המרה יש לצרוך תמהיל של שמן זית ושל צמחי מרפא במשך יומיים או שלושה. במהלך הימים האלה אין לאכול או לשתות שום דבר מלבד התמהיל.

אין מתכון מוכח של התמהיל הרצוי, ולכן יש להתייעץ עם רופא ועם נטורופת לפני שרוקחים אחד. שילוב לא נכון של צמחי מרפא עלול לגרום לנזקים, במיוחד בקרב חולי סוכרת ואצל אנשים עם רמות נמוכות של סוכר בדם. עם זאת, אין הוכחות מדעיות לכך שניקוי כיס המרה אכן עובד. ממחקר שבדק את ההשפעה של שמן זית על אבנים בכיס המרה עלה כי שמן הזית משפיע על נוזל המרה, אך לא על האבנים עצמן.

יש הסבורים כי מיץ תפוחים יעיל לטיפול נגד אבנים בכיס המרה. לטענתם, מיץ תפוחים מרכך את האבנים, כך שהן יכולות להישטף החוצה מכיס המרה. אפשרות נוספת היא צריכה קבועה של חומץ תפוחים. סוג זה של חומץ מוכר כמשקה שמנקה את הגוף מבפנים והוא נמצא בשימוש לסוגים רבים של ניקוי וטיהור. ואכן לחומץ תפוחים השפעות בריאותיות רבות, בעיקר על רמות הסוכר בדם, אך נכון להיום אין הוכחה מוכחת שמיץ תפוחים או חומץ תפוחים יעילים בניקוי כיס המרה מאבנים.

ארטישוק להמרצת נוזל המרה

גדילן מצוי הוא צמח מרפא שידוע ביכולת שלו בניקוי רעלים בכלל ובניקוי של הכבד בפרט בזכות הרכיבים שיש בו, ובהם פלבונואידים, סילימרין וסיליבין. משכך, הוא יכול להיות יעיל גם בטיפול באבנים בכיס המרה. ניתן לצרוך את הגדילן המצוי הן כזרעים שאותם כותשים לאבקה והן כתוסף מזון. יש לציין כי הצמח עלול להוריד את כמות הסוכר בדם ולכן הוא אינו מומלץ לחולי סוכרת. כמו כן יש אנשים אשר אלרגיים לצמח.

חוקרים גילו כי ארטישוק יכול להיות יעיל בטיפול באבנים בכיס המרה. הארטישוק מגרה וממריץ את נוזל המרה וכן הוא מסייע לתפקוד של הכבד, כך שהוא יכול לבוא לעזר במיוחד עם האבנים נוצרו בשל ריבוי בילירובין בכבד. את הארטישוק אפשר לאכול בכל צורה שהיא ואין לו תופעות לוואי או חומרים אלרגניים, כך שלעומת טיפולים טבעיים אחרים הוא הבטוח ביותר לשימוש.

שמן קיק הוא תרופת סבתא ידועה אשר יכולה לסייע גם נגד אבנים בכיס המרה. שיטת טיפול זו היא חיצונית ולא פנימית, לא צורכים את שמן הקיק אלא מחממים אותו ומספיגים בו חתיכות בד שאותן מניחים על צדה הימני של הבטן העליונה, איפה שנמצא כיס המרה. השמן אמור להקל על הכאבים ולמוסס את האבנים עצמן. אך כמו רוב התרופות העממיות, אין הוכחות מדעיות אשר תומכות ביעילות של שיטת טיפול זו.

דיקור סיני מקל על התסמינים של אבנים בכיס המרה

לא רק מאכלים וצמחי מרפא יכולים לעזור לטפל באבנים בכיס המרה, אלא גם פעילויות ספורטיביות וטיפולים משלימים. במחקר שנעשה על אנשים עם אבני כולסטרול בכיס המרה גילו כי יש קשר בין האבנים לבין חריגה בפרופיל הליפדים – השומנים שבדם. במחקר אחר גילו שיוגה משפרת את פרופיל הליפידים אצל חולי סוכרת. אף על פי שעוד לא מצאו קשר נסיבתי מוכח בין יוגה לבין שיפור מצב האבנים בכיס המרה, היוגה עצמה מקלה על הכאבים ועל התסמינים האחרים של אבנים בכיס המרה, כך שפעילות זו יכולה רק לעזור.

אקופונקטורה, או דיקור סיני, יכולה להקל על התסמינים של האבנים בכיס המרה בכך שהיא מווסתת את הזרימה של נוזל המרה ומשיבה את כיס המרה לתפקודו התקין. חוקרים בדקו את ההשפעות של הדיקור הסיני על אנשים עם דלקת חריפה בכיס המרה. דלקת זו יכולה לנבוע, בין השאר, בגלל אבנים בכיס המרה. החוקרים גילו כי הדיקור הסיני מקל על התסמינים של הדלקת ומפחית את הנפח של כיס המרה. עם זאת, יש צורך במחקרים נוספים אשר מתמקדים בהשפעות של הדיקור על האבנים עצמן.

נוסף על כל אלה, הדרך היעילה ביותר למנוע את ההיווצרות של האבנים מלכתחילה ולהפחית את חומרת המצב כשהן כבר קיימות היא לשמור על תזונה מסודרת ומאוזנת הכוללת הרבה ירקות ופירות. כמו כן, יש להקפיד על משקל תקין משום שהשמנת יתר היא אחד מגורמי הסיכון הנפוצים ביותר להיווצרות של אבנים בכיס המרה. הקפדה על תזונה אינה כוללת רק צריכה של מאכלים בריאים, אלא גם הימנעות ממאכלים מסוימים שעלולים להחמיר את המצב, כמו ביצים, סוכר מעובד ואוכל עתיר בשומן רווי.

אולי יעניין אותך גם:
אבנים בבלוטות הרוק, התופעה והטיפול
מצעד 14 המזונות המומלצים לניקוי כבד
שיטות טבעיות למניעת אבנים בכליות
מדוע חומץ תפוחים עדיף על פני כל תרופה אחרת?
אבנים בכיס המרה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

כאמור, שיטות טיפול נוספות באבנים בכיס המרה הם נטילה של תרופות שאמורות להמס את האבנים או ניתוח כריתה של כיס המרה. אך יש להימנע ככל הניתן מטיפולים אלה ולכן כדאי, בהתייעצות עם רופא, למצוא את שיטת הטיפול הטבעית הטובה ביותר לפי מצב החומרה של האבנים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר