אבנים בכיס המרה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

אבנים בכיס המרה נוצרות מעודף כולסטרול או בילירובין בגוף. אוכל רווי שומן ועודף משקל תורמים להיווצרות שלהן
מאת מערכת BeOK
| 14/01/2018 |
צפיות: 109
כיס המרה הוא איבר קטן הממוקם מתחת לכבד בחלק הימני העליון של הבטן. הכיס אוגר בתוכו את נוזל המרה – נוזל ירוק-צהוב אשר מסייע לתהליך העיכול. אבנים בכיס המרה הן גושים שנוצרים בתוך הכיס, רוב האבנים, כ-80% מהן נוצרות מעודף כולסטרול בנוזל המרה, שאר האבנים הן אבני פיגמנט אשר נוצרות מסידן ומבילירובין.

המומחים מחכים לכם בפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום כירורגיה כללית, כירורגיה אנדוסקופית
פורום מחלות כבד, גסטרואנטרולוגיה
פורום כאב ורפואה סינית

סוגי אבנים בכיס המרה והסיבות להיווצרותן

הסיבה להיווצרות האבנים בכיס המרה אינה ברורה לחלוטין, אך ישנן כמה השערות. היווצרות של אבני כולסטרול נגרם בשל עודף כולסטרול בנוזל המרה. הסיבה לכך היא שהכבד מייצר יותר כולסטרול משנוזל המרה יכול למוסס. צבען של אבני כולסטרול הוא צהוב.

בדומה לכך, היווצרות של אבני בילירובין נגרמת בשל עודף בילירובין. בילירובין הוא סוג של פיגמנט שהכבד מייצר בזמן הליך פירוק ההמוגלובין. במצבים מסוימים, כשיש נזק לכבד או הפרעות בדם, הכבד מייצר עודף מהפיגמנט. אבני בילירובין נוצרות כאשר כיס המרה אינו יכול לפרק את הכמות העודפת של הבילירובין. צבען של אבנים אלה הוא חום כהה או שחור.

סיבה נוספות להיווצרות אבנים בכיס המרה היא עודף של נוזל מרה. כיס המרה צריך להתרוקן מנוזל המרה כדי לתפקד כראוי. אם ישנו כשל בהתרוקנות, נוזל המרה נהייה מרוכז יתר על המידה והדבר יכול לגרום להיווצרות של אבנים.

אבנים בכיס המרה בזמן הריון

התסמין הבולט ביותר של אבנים בכיס המרה הוא כאבים בחלק הימני העליון של הבטן. הכאבים מופיעים בעיקר לאחר שאוכלים מזון עתיר שומן, כמו אוכל מטוגן. כאבים אלה מכונים "biliary colic" והם לרוב חולפים לאחר כמה שעות. תסמינים נוספים של המצב הם בחילות, הקאות ושלשולים, גיהוקים, שתן בצבע כהה וצואה בצבע חמר.

הכאב אינו נגרם בשל האבנים עצמן, הכאב מורגש כאשר האבנים חוסמות את התנועה נוזל המרה ומונעות ממנו לצאת. למעשה, הכאבים הם לא תופעה שכיחה וכ-80% מהאנשים עם המצב כלל לא יודעים על קיומו ואינם חווים כאבים או תסמינים אחרים. במקרים אלה האבנים מתגלות במהלך צילום רנטגן או אולטרסאונד בשל סיבה רפואית אחרת שכלל אינה קשורה לאבנים.

כאשר נוזל המרה אינו יכול לצאת מכיס המרה עלולה להתפתח דלקת חריפה של כיס המרה, דלקת כזו נחשבת למצב חירום רפואי. התסמינים של הדלקת הם כאבים חזקים בבטן העליונה או באמצע חלקו הימיני של הגב, חום, צמרמורות, הקאות, בחילות וחוסר תיאבון. סיבוכים נוספים של אבנים בכיס המרה הם צהבת, זיהום בכיס המרה, דלקת בדרכי המרה, אלח דם, זיהום של הלבלב וסרטן כיס המרה.

ישנם גורמים רבים שיכולים לתרום להיווצרות של אבנים בכיס המרה, נוהגים לחלק אותם לשלוש חטיבות עיקריות – גורמי סיכון שלא ניתן לשלוט בהם, כמו מגדר – נשים סובלות מהמצב יותר מגברים, גיל – המצב נפוץ בעיקר אצל אנשים מעל גיל 60 ובקרב אנשים עם היסטוריה משפחתית של המצב; גורמי סיכון רפואיים, כמו שחמת הכבד, נטילת תרופות להפחתת הכולסטרול וגורמי סיכון הקשורים לסגנון חיים, כמו משקל עודף, תזונה עשירה בשומנים ובכולסטרול ומועטה בסיבים, מחלת הסוכרת והשלת משקל רב בתוך זמן קצר.

גם הריון מגביר את הסיכוי לפתח אבנים בכיס המרה. אסטרוגן, ההורמון הנשי, מגביר את רמות הכולסטרול בדם ומפחית את כושר התנועה של כיס המרה. כמות האסטרוגן עולה בזמן ההריון ולכן נשים בהריון נמצאות בסיכון גבוה יותר לפתח אבנים בכיס המרה. כך גם בקרב נשים הנוטלות גלולות למניעת הריון אשר מעלים גם כן את רמות האסטרוגן בגוף ובקרב נשים אשר נוטלות תחליפי הורמונים בגלל גיל המעבר או בגלל סיבות אחרות.

אצל ילדים, לעומת זאת, אבנים בכיס המרה הם מקרה נדיר. אם וכאשר מוצאים אבנים בכיס המרה אצל ילדים בדרך כלל המקור לכך הוא גורם משני, כמו המוליזה – פירוק יתר של כדוריות הדם האדומות, בעיות מטבוליות, ליקוי בפירוק ההמוגלובין בכבד או חריגות מולדות.


תזונה נכונה לטיפול באבנים בכיס המרה

כאשר ישנו חשד לאבנים בכיס המרה יש צורך בסדרת בדיקות הכוללת סריקת דימות כמו אולטרסאונד או CT כדי לקבל תמונה ברורה של כיס המרה ושל הכבד, בדיקת דם למדידת כמות הבילירובין בגוף והדמיה של נוזל המרה בעזרת הזרקה של נוזל רדיואקטיבי הזורם בוורידים עד לכבד ולכיס המרה והוא חושף אם ישנה דלקת או חסימה בגלל האבנים.

כל עוד האבנים אינן גורמות לכאב, אין צורך בטיפול רפואי. במקרים שבהם סובלים מכאבים וכן יש סיבוכים כמו דלקת בכיס המרה או דלקת לבלב חריפה מבצעים ניתוח לפרוסקופי לכריתת כיס המרה. כיס המרה אינו נחוץ להישרדות ואצל רוב האנשים הגוף מצליח לפצות על היעדר כיס המרה ללא תופעות לוואי משמעותיות.

בשל ההצלחה של הניתוח פחת הטיפול התרופתי באבנים בכיס המרה. עם זאת, אנשים שאינם יכולים לעבור ניתוח מסיבות שונות יכולים ליטול תרופות אשר מפרקות את האבנים בכך שהן מפחיתות את רמות הכולסטרול בנוזל המרה, אך הן יעילות בעיקר בפירוק של אבנים קטנות.

כיצד למנוע אבנים בכיס המרה?

הטיפול המומלץ במצבים אלה הוא שינוי התזונה – להימנע ממאכלים עתירי שומן, ממאכלים עתירי סוכר וממשקאות המכילים קפאין, כמו כן יש להוסיף לתפריט היומי כמות גדולה של סיבים ולשתות הרבה מים. מומלץ לשמור על משקל תקין ולהתעמל באופן קבוע וכדאי ליטול תוספי מזון של ברזל, של ויטמין C ושל לציטין אשר מפחיתים את היווצרות של האבנים בכיס המרה.

ממחקר שפרסם ב- 2006 על נשים עם אבנים בכיס המרה עלה כי נשים שאכלו הרבה ירקות ופירות היו בסיכון נמוך יותר לכריתה של כיס המרה, זאת לעומת נשים שאכלו ירקות ופירות בכמויות קטנות. משכך, תזונה מאוזנת הכוללת כמות גדולה של פירות וירקות יכולה למנוע את היווצרות של האבנים בכיס המרה ואף להפחית את חומרת המצב. כמו כן, ישנם מאכלים מסוימים שיכולים להחמיר את המצב, כמו ביצים, סוכר מעובד ואוכל עתיר שומן רווי.

השמנת יתר ושומן עודף מעלים את הסיכויים להיווצרות של אבנים בכיס המרה. הורדה במשקל היא מרכיב הכרחי במניעה של האבנים, אך הדרך שבה מורידים את המשקל העודף חשובה לא פחות ותזונה דלת קלוריות עלולה דווקא להעלות את הסיכויים להיווצרות של אבנים בכיס המרה.

אולי תרצו לקרוא גם:
שיטות טבעיות למניעת אבנים בכליות
שחמת הכבד: תסמינים ודרכי טיפול
דלקת לבלב כרונית: תסמינים ודרכי טיפול
אנמיה חרמשית: תסמינים, סיבוכים ודרכי טיפול
דלקת לבלב חריפה – תסמינים, גורמי סיכון ודרכי טיפול

חוקרים אמריקנים עקבו במשך שנה אחר אנשים שהשתתפו בתכניות מסודרות לירידה במשקל. קבוצת משתתפים אחת שמרה על דיאטה דלת קלוריות שבה הם צרכו כ- 500 קק"ל (קילו קלוריה) ביום, בעוד הקבוצה השנייה צרכה בין 1200 ל- 1500 קק"ל ביום. לקבוצה הראשונה היו סיכויים גבוהים פי שלושה לפתח אבנים בכיס המרה מאשר הקבוצה השנייה שצרכה יותר קלוריות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

מיאסטניה גרביס: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 17/01/2018 |
צפיות: 53
מיאסטניה גרביס היא מחלה המתפתחת בעקבות ליקוי בתקשורת בין העצב לשריר. המחלה גורמת לחולשה של השרירים שיכולה לבוא לידי ביטוי בקשיי נשימה, בעפעפיים נפולים ובקשיים לעלות במדרגות
קרא עוד
סרטן הכליה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 10/01/2018 |
צפיות: 182
סרטן הכליה הוא גידול ממאיר המתפתח בכליות. בשלביה המוקדמים למחלה אין תסמינים ולכן פעמים רבות מגלים אותה כשהיא כבר שלחה גרורות לאיברים אחרים
קרא עוד
הידרותרפיה לטיפול בטרשת נפוצה
מאת מערכת BeOK
| 08/01/2018 |
צפיות: 104
התעמלות במים או טיפולים כמו וואטסו יכולים לסייע רבות לחולים בטרשת נפוצה, הם משפרים את הגמישות ואת שיווי המשקל ומונעים עייפות של הגוף
קרא עוד
מיגרנה: סוגים ותסמינים
מאת מערכת BeOK
| 07/01/2018 |
צפיות: 98
שני סוגי המיגרנה הנפוצים ביותר הם מיגרנה עם אאורה ומיגרנה ללא אאורה. הבחנה בין הסוגים והבנה שלהם יסייעו לטפל נכון ולמניעה
קרא עוד
תסמונת בארט: תסמינים, גורמי סיכון ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 03/01/2018 |
צפיות: 225
תסמונת בארט היא חריגה של תאי הוושט בעקבות חשיפה ממושכת לחומצה קיבתית. התסמונת יכולה לגרום להתפתחות של תאים טרום סרטניים בוושט
קרא עוד
פולימיאלגיה ראומטיקה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 01/01/2018 |
צפיות: 190
פולימיאלגיה ראומטיקה היא מחלה אשר פוגעת בעיקר באנשים מבוגרים. המחלה גורמת לכאבי שרירים ולקשיחות הצוואר אשר מגבילים את טווח התנועה
קרא עוד
לשון לבנה: גורמים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 31/12/2017 |
צפיות: 242
לשון לבנה היא תופעה נפוצה אשר יכולה להיגרם מסיבות בריאותיות שונות, כמו התייבשות, מחסור בברזל ולשון גיאוגרפית
קרא עוד
שעלת: תסמינים, טיפול ודרכי מניעה
מאת מערכת BeOK
| 24/12/2017 |
צפיות: 329
שעלת היא מחלה זיהומית המאופיינת בהתקפי שיעול חמורים. המחלה מתפרצת בעיקר אצל תינוקות ופעוטות והיא יכולה לגרום לסיבוכים רבים ואף למוות
קרא עוד
אקנה הורמונלי אצל מבוגרים: גורמים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 20/12/2017 |
צפיות: 348
פצעונים אינם תמיד עוברים לאחר גיל ההתבגרות ואנשים רבים ובעיקר נשים סובלים מהתפרצויות אקנה בגיל מאוחר בגלל שינויים הורמונליים כמו המחזור החודשי וגיל המעבר
קרא עוד
סקלרודרמה: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 17/12/2017 |
צפיות: 278
סקלרודרמה היא מחלה כרונית אשר פוגעת בעור ובכלי הדם. המחלה יכולה לגרום לשינוי גוון העור ולכאבי מפרקים וחוסר טיפול בה עלול להוביל להתקפי לב
קרא עוד