אבנים בכיס המרה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

אבנים בכיס המרה נוצרות מעודף כולסטרול או בילירובין בגוף. אוכל רווי שומן ועודף משקל תורמים להיווצרות שלהן
מאת מערכת BeOK
| 14/01/2018 |
צפיות: 624
דירוג: 3.7 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 3.7 מתוך 5
כיס המרה הוא איבר קטן הממוקם מתחת לכבד בחלק הימני העליון של הבטן. הכיס אוגר בתוכו את נוזל המרה – נוזל ירוק-צהוב אשר מסייע לתהליך העיכול. אבנים בכיס המרה הן גושים שנוצרים בתוך הכיס, רוב האבנים, כ-80% מהן נוצרות מעודף כולסטרול בנוזל המרה, שאר האבנים הן אבני פיגמנט אשר נוצרות מסידן ומבילירובין.

המומחים מחכים לכם בפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום כירורגיה כללית, כירורגיה אנדוסקופית
פורום מחלות כבד, גסטרואנטרולוגיה
פורום כאב ורפואה סינית

סוגי אבנים בכיס המרה והסיבות להיווצרותן

הסיבה להיווצרות האבנים בכיס המרה אינה ברורה לחלוטין, אך ישנן כמה השערות. היווצרות של אבני כולסטרול נגרם בשל עודף כולסטרול בנוזל המרה. הסיבה לכך היא שהכבד מייצר יותר כולסטרול משנוזל המרה יכול למוסס. צבען של אבני כולסטרול הוא צהוב.

בדומה לכך, היווצרות של אבני בילירובין נגרמת בשל עודף בילירובין. בילירובין הוא סוג של פיגמנט שהכבד מייצר בזמן הליך פירוק ההמוגלובין. במצבים מסוימים, כשיש נזק לכבד או הפרעות בדם, הכבד מייצר עודף מהפיגמנט. אבני בילירובין נוצרות כאשר כיס המרה אינו יכול לפרק את הכמות העודפת של הבילירובין. צבען של אבנים אלה הוא חום כהה או שחור.

סיבה נוספות להיווצרות אבנים בכיס המרה היא עודף של נוזל מרה. כיס המרה צריך להתרוקן מנוזל המרה כדי לתפקד כראוי. אם ישנו כשל בהתרוקנות, נוזל המרה נהייה מרוכז יתר על המידה והדבר יכול לגרום להיווצרות של אבנים.

אבנים בכיס המרה בזמן הריון

התסמין הבולט ביותר של אבנים בכיס המרה הוא כאבים בחלק הימני העליון של הבטן. הכאבים מופיעים בעיקר לאחר שאוכלים מזון עתיר שומן, כמו אוכל מטוגן. כאבים אלה מכונים "biliary colic" והם לרוב חולפים לאחר כמה שעות. תסמינים נוספים של המצב הם בחילות, הקאות ושלשולים, גיהוקים, שתן בצבע כהה וצואה בצבע חמר.

הכאב אינו נגרם בשל האבנים עצמן, הכאב מורגש כאשר האבנים חוסמות את התנועה נוזל המרה ומונעות ממנו לצאת. למעשה, הכאבים הם לא תופעה שכיחה וכ-80% מהאנשים עם המצב כלל לא יודעים על קיומו ואינם חווים כאבים או תסמינים אחרים. במקרים אלה האבנים מתגלות במהלך צילום רנטגן או אולטרסאונד בשל סיבה רפואית אחרת שכלל אינה קשורה לאבנים.

כאשר נוזל המרה אינו יכול לצאת מכיס המרה עלולה להתפתח דלקת חריפה של כיס המרה, דלקת כזו נחשבת למצב חירום רפואי. התסמינים של הדלקת הם כאבים חזקים בבטן העליונה או באמצע חלקו הימיני של הגב, חום, צמרמורות, הקאות, בחילות וחוסר תיאבון. סיבוכים נוספים של אבנים בכיס המרה הם צהבת, זיהום בכיס המרה, דלקת בדרכי המרה, אלח דם, זיהום של הלבלב וסרטן כיס המרה.

ישנם גורמים רבים שיכולים לתרום להיווצרות של אבנים בכיס המרה, נוהגים לחלק אותם לשלוש חטיבות עיקריות – גורמי סיכון שלא ניתן לשלוט בהם, כמו מגדר – נשים סובלות מהמצב יותר מגברים, גיל – המצב נפוץ בעיקר אצל אנשים מעל גיל 60 ובקרב אנשים עם היסטוריה משפחתית של המצב; גורמי סיכון רפואיים, כמו שחמת הכבד, נטילת תרופות להפחתת הכולסטרול וגורמי סיכון הקשורים לסגנון חיים, כמו משקל עודף, תזונה עשירה בשומנים ובכולסטרול ומועטה בסיבים, מחלת הסוכרת והשלת משקל רב בתוך זמן קצר.

גם הריון מגביר את הסיכוי לפתח אבנים בכיס המרה. אסטרוגן, ההורמון הנשי, מגביר את רמות הכולסטרול בדם ומפחית את כושר התנועה של כיס המרה. כמות האסטרוגן עולה בזמן ההריון ולכן נשים בהריון נמצאות בסיכון גבוה יותר לפתח אבנים בכיס המרה. כך גם בקרב נשים הנוטלות גלולות למניעת הריון אשר מעלים גם כן את רמות האסטרוגן בגוף ובקרב נשים אשר נוטלות תחליפי הורמונים בגלל גיל המעבר או בגלל סיבות אחרות.

אצל ילדים, לעומת זאת, אבנים בכיס המרה הם מקרה נדיר. אם וכאשר מוצאים אבנים בכיס המרה אצל ילדים בדרך כלל המקור לכך הוא גורם משני, כמו המוליזה – פירוק יתר של כדוריות הדם האדומות, בעיות מטבוליות, ליקוי בפירוק ההמוגלובין בכבד או חריגות מולדות.


תזונה נכונה לטיפול באבנים בכיס המרה

כאשר ישנו חשד לאבנים בכיס המרה יש צורך בסדרת בדיקות הכוללת סריקת דימות כמו אולטרסאונד או CT כדי לקבל תמונה ברורה של כיס המרה ושל הכבד, בדיקת דם למדידת כמות הבילירובין בגוף והדמיה של נוזל המרה בעזרת הזרקה של נוזל רדיואקטיבי הזורם בוורידים עד לכבד ולכיס המרה והוא חושף אם ישנה דלקת או חסימה בגלל האבנים.

כל עוד האבנים אינן גורמות לכאב, אין צורך בטיפול רפואי. במקרים שבהם סובלים מכאבים וכן יש סיבוכים כמו דלקת בכיס המרה או דלקת לבלב חריפה מבצעים ניתוח לפרוסקופי לכריתת כיס המרה. כיס המרה אינו נחוץ להישרדות ואצל רוב האנשים הגוף מצליח לפצות על היעדר כיס המרה ללא תופעות לוואי משמעותיות.

בשל ההצלחה של הניתוח פחת הטיפול התרופתי באבנים בכיס המרה. עם זאת, אנשים שאינם יכולים לעבור ניתוח מסיבות שונות יכולים ליטול תרופות אשר מפרקות את האבנים בכך שהן מפחיתות את רמות הכולסטרול בנוזל המרה, אך הן יעילות בעיקר בפירוק של אבנים קטנות.

כיצד למנוע אבנים בכיס המרה?

הטיפול המומלץ במצבים אלה הוא שינוי התזונה – להימנע ממאכלים עתירי שומן, ממאכלים עתירי סוכר וממשקאות המכילים קפאין, כמו כן יש להוסיף לתפריט היומי כמות גדולה של סיבים ולשתות הרבה מים. מומלץ לשמור על משקל תקין ולהתעמל באופן קבוע וכדאי ליטול תוספי מזון של ברזל, של ויטמין C ושל לציטין אשר מפחיתים את היווצרות של האבנים בכיס המרה.

ממחקר שפרסם ב- 2006 על נשים עם אבנים בכיס המרה עלה כי נשים שאכלו הרבה ירקות ופירות היו בסיכון נמוך יותר לכריתה של כיס המרה, זאת לעומת נשים שאכלו ירקות ופירות בכמויות קטנות. משכך, תזונה מאוזנת הכוללת כמות גדולה של פירות וירקות יכולה למנוע את היווצרות של האבנים בכיס המרה ואף להפחית את חומרת המצב. כמו כן, ישנם מאכלים מסוימים שיכולים להחמיר את המצב, כמו ביצים, סוכר מעובד ואוכל עתיר שומן רווי.

השמנת יתר ושומן עודף מעלים את הסיכויים להיווצרות של אבנים בכיס המרה. הורדה במשקל היא מרכיב הכרחי במניעה של האבנים, אך הדרך שבה מורידים את המשקל העודף חשובה לא פחות ותזונה דלת קלוריות עלולה דווקא להעלות את הסיכויים להיווצרות של אבנים בכיס המרה.

אולי תרצו לקרוא גם:
שיטות טבעיות למניעת אבנים בכליות
שחמת הכבד: תסמינים ודרכי טיפול
דלקת לבלב כרונית: תסמינים ודרכי טיפול
אנמיה חרמשית: תסמינים, סיבוכים ודרכי טיפול
דלקת לבלב חריפה – תסמינים, גורמי סיכון ודרכי טיפול

חוקרים אמריקנים עקבו במשך שנה אחר אנשים שהשתתפו בתכניות מסודרות לירידה במשקל. קבוצת משתתפים אחת שמרה על דיאטה דלת קלוריות שבה הם צרכו כ- 500 קק"ל (קילו קלוריה) ביום, בעוד הקבוצה השנייה צרכה בין 1200 ל- 1500 קק"ל ביום. לקבוצה הראשונה היו סיכויים גבוהים פי שלושה לפתח אבנים בכיס המרה מאשר הקבוצה השנייה שצרכה יותר קלוריות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

חיסון שפעת עולמי: למנוע את מגפת השפעת הבאה
מאת מערכת BeOK
| 15/07/2018 |
צפיות: 31
שפעת היא לא מחלה שיש להקל בה ראש וסיבוכים שלה עלולים להוביל אפילו למוות. חיסון השפעת לא תמיד יעיל נגד המוטציות והשינויים המהירים של הנגיף, לכן חוקרים בכל העולם עמלים על מציאת חיסון שפעת עולמי
קרא עוד
רטאויט: תכשיר אחד המטפל באקנה, בקמטים ובפגעי עור
| 12/07/2018 |
צפיות: 184
רטאויט הוא תכשיר שבעיקרו מטפל בפצעי בגרות. לחומר הפעיל שבו יש השפעה מטיבה על העור, מעודד קילוף של תאים מתים, מונע הזדקנות של העור ומטפל בכתמי עור ובנזקי שמש
קרא עוד
עגבת: כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול
| 10/07/2018 |
צפיות: 193
עגבת היא מחלת מין מדבקת מאוד. המחלה מתחילה כפצעונים על אברי המין, חוסר טיפול במחלה גורם לפגיעה באיברי הגוף השונים עד כדי שיתוק, עיוורון ואי-שפיות
קרא עוד
אלרגיה ורפואת עור
| 08/07/2018 |
צפיות: 148
סוגים רבים של אלרגיות משפיעים על העור וגורמים לפריחה, לאדמומיות ולגרד. כדי לאתר את מקור האלרגיה ולקבל טיפול מתאים יש לפנות לאלרגולוג
קרא עוד
כאב כרוני: טיפול בגרייה ברזולוציה גבוהה (HDS)
| 27/06/2018 |
צפיות: 193
כאב כרוני הוא מחלה מתמשכת המשפיעה על כל היבטי החיים. הטיפול בכאב כרוני אינו פשוט ולא כל הטיפולים מסייעים בהקלה על המצב. חלופה אפשרית היא גריה ברזולוציה גבוהה– טיפול לא פולשני אשר מטפל באזור הכאב במוח ומביא להקלה מהירה ומתמשכת
קרא עוד
כיצד מאבחנים אלרגיה?
| 26/06/2018 |
צפיות: 397
במקרים שישנה אלרגיה יש לפנות לאלרגולוג ולבצע סדרת בדיקות כדי למצוא את מקור האלרגיה. בדיקות אלה כוללות תגרים, תבחיני עור והזרקות תת-עוריות
קרא עוד
הזדקנות העור, נוגדי חמצון ומה שביניהם
| 21/06/2018 |
צפיות: 422
הזדקנות העור היא משהו שאי אפשר להימנע ממנו, אך בעזרת הגנה על העור וצריכה נבונה של נוגדי חמצון אפשר לעכב את ההליך
קרא עוד
וגינוזיס חיידקית: גורמים תסמינים ודרכי טיפול
| 17/06/2018 |
צפיות: 529
וגינוזיס חיידקית היא זיהום נרתיקי הנגרם בשל חוסר איזון בחיידקים בנרתיק האישה. הזיהום שכיח אצל נשים בגיל הפריון ועלול להיות מסוכן לנשים בהריון
קרא עוד
רופא אלרגיה – מה עושה האלרגולוג?
| 10/06/2018 |
צפיות: 388
במקרים של חשד לאלרגיה יש לפנות לאלרגולוג, הוא הרופא אשר יש לו הידע והמיומנות לאבחן את מקור האלרגיה ולמצוא לה תרופה בהתאם
קרא עוד
חיסונים למטיילים: טיפים לפני הטיול הגדול
| 06/06/2018 |
צפיות: 333
הכנה לטיול אחרי צבא אינה כוללת רק רכישת ציוד ותכנון מסלול, חלק חשוב מההכנות הוא ייעוץ רפואי וקבלת החיסונים הנדרשים למניעת מחלות בעת השהייה בחו"ל
קרא עוד