ההיסטוריה של היסטריה: ראיון עם הפסיכולוגית ד"ר נועה ברק

המושג 'היסטריה' עבר גלגולים רבים במהלך ההיסטוריה, ממחלה של נשים בלבד, למונחים כמו נוירוזה והפרעות חרדה. הפסיכולוגית ד"ר נועה ברק מספרת על שלבי ההתפתחות של ההפרעה וכיצד היא באה לידי ביטוי היום
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 25/12/2018 |
צפיות: 290
דירוג: 5.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
היסטריה היא מונח המתאר הפרעה נפשית אשר באה לידי ביטוי בעיקר בהתפרצויות רגשיות אך לעתים גם בתסמינים גופניים. בעבר ההפרעה שויכה לנשים בלבד ולמעשה שימשה כמנגנון דיכוי נשי וכדרך לתרץ התנהגות רגשית המוגדרת "נשית". אף על פי שהמונח כבר אינו מצוי בספרות המקצועית וידוע שהתסמינים של ההפרעה אינם מאפיינים רק נשים, המילה 'היסטריה' עדיין רווחת בלשון, בעיקר בהקשר של רגשנות נשית. ד"ר נועה ברק, פסיכולוגית קלינית ורפואית, מסבירה על התמורות שעבר המושג במרוצת השנים ועל תפיסת המאפיינים של ההפרעה מאז ועד היום.

מהי בעצם היסטריה ולמה היא מוגדרת כ'מחלת נשים'?

"בשפה המדוברת, היסטריה מתארת מצב של רגשות קיצוניים אשר באים לידי ביטוי בעיקר במצבי לחץ ובמצבים של חוסר ודאות. באותם מקרים, האדם אינו מצליח לווסת את הרגשות שלהם.

במשך אלפי שנים, היסטריה הוגדרה כמצב רפואי של נשים בלבד, טענה זו התבססה על הרעיון שהיסטריה נגרמת בשל הפרעות ברחם, וזהו גם מקור השם – המילה 'היסטרה' משמעותה 'רחם' ביוונית. בעבר סברו כי הרחם נודד בגוף האישה וגורם לחוסר נוזלים ולהתייבשות, התסמינים של נדידת הרחם הם סחרחורות, ישנוניות והרגשה לא טובה. התרופה להיסטריה הייתה הרטבה של הרחם בקיום יחסי מין.

מסוף המאה ה-19 השתנתה ההבנה על ההפרעה. הראשון שהפריך את סברת 'הרחם הנודד' היה נוירולוג ופסיכיאטר צרפתי בשם ז'אן-מרטן שארקו. שארקו טיפל בנשים עשירות שסבלו מתסמינים כמו שיתוק, עיוורון ואפילפסיה ללא הסבר רפואי. במקרים רבים התסמינים היו מדומים ועברו מאליהם, לאור הממצאים הללו, שארקו פסל את תאוריית הרחם וטען כי מקור הבעיה הוא הפרעה במערכת העצבים".

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום היפנוזה
פורום חרדה מהריון, פחד מלידה, טוקופוביה

האם תופעות אלה מתרחשות רק אצל נשים?

"לאחר שהבינו כי ההפרעה אינה מאפיינת נשים בלבד, הרחיבו את ההגדרה ל'אישיות היסטריונית', אך היום גם מושג זה כבר לא מקובל. את המושג 'היסטריה', כמו ששארקו הגדיר, מכנים היום 'קונברסיות', הקונברסיה הנפוצה ביותר בתקופה זו היא הפרעות אכילה.

בספרות המקצועית תופעות אלה מכונות 'נוירוזה' והן יכולות להתפרץ הן אצל נשים והן אצל גברים. לנוירוזה יש השלכות נפשיות וגופניות כאחד ולעתים היא מלווה גם בהפרעה סומטופורמית – תסמינים פיזיולוגיים המעידים על בעיה רפואית אך ללא הצדקה פתולוגית או גופנית, מקור התסמינים הללו הוא פסיכולוגי ולא פיזיולוגי. האנשים הסובלים מהפרעה סומטופורמית אינם מתחלים ואינם 'עושים הצגה', הם באמת סובלים מכאבים, משיתוק, מעיוורון וכדומה. ישנם סוגים שונים של הפרעה סומטופורמית, כשהנפוצים שבהם הם היפוכונדריה וחרדת בריאות.

הפרעה נוספת שבעבר נכללה תחת היסטריה היא הפרעה דיסוציאטיבית. לרוב, הפרעה זו נובעת מטראומה חזקה או התעללות חמורה. אחת התופעות הקיצוניות ביותר של דיסוציאציה היא פיצול אישיות אשר מתפתחת עקב התעללות בילדות. הילד שעובר את ההתעללות אינו יכול לשאת את הטראומה שהוא חווה, וכדי להתמודד עם ההתעללות הוא מנתק חלקים באישיות שלו ונוצרות אישיויות נוספות כמנגנון הגנה, כך שיש את 'דני הכבאי' ואת 'דני הזקן החכם' וכן הלאה".

כיצד המאפיינים של היסטריה באים לידי ביטוי?

"כיום כשמדברים על היסטריה מתייחסים למעשה לקושי בוויסות רגשות אשר בא לידי ביטוי בהתקף חרדה. המאפיינים של התקף זה הם התעוררות של מערכת העצבים האוטונומית של הגוף. מערכת זו פועלת באופן עצמאי והיא אחראית על תפקודי גוף שונים, ובהם דופק, לחץ דם, טונוס שרירים, פעילות מעיים, התרחבות והתכווצות של האישונים ועוד. המערכת מורכבת משתי תת-מערכות – המערכת הסימפתטית הגורמת להתעוררות, והמערכת הפרא-סימפתטית הגורמת לרגיעה ולמנוחה.

במצב אידיאלי, שתי המערכות עובדות בתיאום מוחלט. כך, למשל, המערכת הסימפתטית מתעוררת בעת פעילות גופנית – כדי להאיץ את מערכות הגוף היא מעלה את הדופק ואת לחץ הדם, המערכת הפרא-סימפתטית מתעוררת כשמפסיקים את הפעילות המאומצת, היא מרגיעה את הגוף ומאזנת אותו.

אך המערכת הסימפתטית מתעוררת גם במצבים של מתח נפשי, הסיבה לכך היא הישרדותית-אבולוציונית וקשורה למנגנון תגובת ה'הילחם או ברח' – הגוף מכין את עצמו להתמודדות מול סכנה ממשית, ואז הדופק מואץ, לחץ הדם עולה, טונוס השרירים מתגבר וישנה פעילות יתר של המעיים. יש כאלה שמדווחים גם על הזעה, סחרחורות, כאבי ראש וקשיי נשימה. כיום המציאות השתנתה, כבר לא נתקלים בנמרים ברחוב, אבל מציירים אותם בראש ובורחים מהם, והתגובה הפיזיולוגית היא למעשה התקף חרדה".

מה גורם להתקף חרדה?

"התקף חרדה הוא פועל יוצא של הפרעת חרדה. ישנן כשמונה הפרעות חרדה שונות, ובהן הפרעת חרדה כוללנית המתאפיינת בדאגנות יתר, הדאגה יכולה להיות קשורה לנושאים שונים ומגוונים, כמו חרדת בריאות, חרדה חברתית, חרדת ביצוע ועוד. גם פוסט טראומה נכנסת תחת קטגוריית החרדה.

אדם חרדתי אינו חריג ואינו יוצא דופן, אין אדם שאינו נוירוטי, ההבדל הוא שאחד סוחב עמו שקית קטנה ואחר סוחב שק גדול. אחד ההסברים לכך הוא היררכיית הצרכים של מאסלו, כאשר לאדם אין מה לאכול הוא מתמקד במציאת מזון, כשלאדם אין איפה לישון, הוא מתמקד במציאת קורת גג, במצבים כאלה יש פחד אבל אין חרדה. ההבדל בין השניים הוא שפחד מתייחס למה שקורה כאן ועכשיו וחרדה מתייחסת לעתיד. לדוגמה, אם ייכנס מחבל לחדר שאני יושבת בו אני אחוש פחד, אבל המחשבה 'מה אם ייכנס מחבל' או 'רק שלא ייכנס מחבל', זו חרדה. אלה למעשה שני משפטי המפתח שמגדירים את המהות של החרדה – 'מה אם' ו-'רק שלא'.

אנו חיים בעידן שבו אחוזי החרדה גבוהים מאוד, אחת הסיבות לכך היא התקפת המידע. כיום המידע זמין לכל אחד, ואדם שסובל מכאב ראש יכול לבדוק בגוגל ולהגיע למסקנה שיש לו גידול בראש".

אולי יעניין אתכם גם:
היפנוזה רפואית: כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול
EMDR: עיבוד מחדש והקהיה שיטתית בעזרת תנועות עיניים
דיכאון בהריון לעומת דיכאון לאחר לידה
משיב נפש: כיצד מתמודדים עם המצב הביטחוני?
משבר אמצע החיים: סימני אזהרה ודרכי התמודדות

מהי הפרעת החרדה הנפוצה ביותר?

"חרדה חברתית נמנית בין הפרעות החרדה השכיחות ביותר כיום. יש דרגות שונות של החרדה, אך באופן כללי אדם עם חרדה חברתית טרוד במה אחרים יחשבו עליו וכיצד הוא ייתפס בעיני החברה וישים פחות חשיבות על מיהו ומה יש לו לומר, אפשר להגדיר חרדה חברתית כביישנות שיצאה משליטה.

החרדה יכולה להיות משתקת, ילדים עם חרדה חברתית לא מצביעים בכיתה ובבגרות הם נמנעים מאירועים חברתיים ולא מביעים את דעתם בעבודה. החרדה לא מאפשרת לאנשים אלה לממש את הפוטנציאל שלהם.

בכל בעיה שהיא יש 'גורם משמר', בבעיות חרדה הגורם המשמר הוא הימנעות. בטווח הקרוב, ההימנעות אכן פותרת את הבעיה, אבל בטווח הארוך החרדה רק הולכת וגוברת. נוסף על כך, ישנה הכללה, זהו תהליך למידה בסיסי שבו מכירים לראשונה מושגים בעולם, כך, למשל, כשמסבירים לילד קטן מה זה שולחן, הוא יזהה ללא בעיה גם שולחנות אחרים ולא יצטרך לתהות מה תפקידו של כל שולחן שיראה בעתיד.

תהליך זה חל גם על היבטים אחרים, אדם עם חרדה מדיבור בפני קהל בתחילה לא ינאם מול הרבה אנשים אבל לאחר מכן גם הכרות עם אנשים חדשים תהייה בעיתית וגם מזה הוא ימנע. אדם עם פוביה ממעליות בתחילה לא ייכנס למעלית אבל עם הזמן גם בקולנוע תתעורר הבעיה. הייתה לי מטופלת עם פוביה מכלבים שהגיע למצב שבו היא לא יצאה מהבית בשל החשש שתתקל בכלב במעלית הבניין. החרדה נוצרת למעשה מגרעין קטן שנזרע בשלב מוקדם של החיים ועם הזמן הוא הופך למפלצת רבת ממדים".

כיצד מטפלים בהפרעות חרדה?

"יש הרבה מאוד כלים לטיפול בהפרעות חרדה, הדרך המוכחת ביותר היא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, אך יש שיטות נוספות, כמו היפנוזה וביופידבק. מטרת הטיפול היא להגיע לאיזון ולמינון הנכון. לא חייבים לאהוב לדבר בציבור, אבל אם צריך אז אפשר לעשות זאת.

בסופו של דבר, החרדה היא מנגנון טוב וחיוני לחיים, בזכות החרדה המין האנושי שרד. הרי כל הורה מלמד את הילדים שלו להסתכל ימינה ושמאלה לפני שהוא חוצה את הכביש, זאת הסיבה שאנשים עושים ביטוח דירה וביטוח נסיעות לחו"ל ולכן לומדים לפני מבחן, מי שאינו חרד לא ילמד ויכשל. מידה מסוימת של חרדה היא חיובית, אך כשהיא יוצאת משליטה, היא הופכת לבעיה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

חרדה מהריון, פחד מלידה, טוקופוביה

בפורום זה תוכלו להתייעץ על החששות המלווים על תקופת ההריון והלידה כמו התקפי חרדה, פחדים, פוביות, תמיכה נפשית, ניתוח קיסרי, אפידורל, פחד מהריון, הפלה, דיכאון אחרי לידה ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • ניתוח קיסרי- באילו מקרים?
  טינה
  25/03/2019

  באילו מקרים קובעים הרופאים כי חייב ללדת בניתוח קיסרי?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מה הסכנות הכרוכות בנטילת אפידורל?
  גילה
  21/03/2019

  מה הסכנות הכרוכות בנטילת אפידורל?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פחד מלהיות אמא לא טובה
  הלנה
  19/03/2019

  אני בהיריון מתקדם.
  אני מפחדת ממש ואפילו סובלת קצת מחרדות לאחרונה, כי אני מפחדת שלא אהיה אמא טובה.
  זה ממש מטריד אותי.
  איך ניתן לטפל בכך?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אמא לא טובה

  ד"ר נועה ברק
  20/03/2019

  שלום הלנה
  חרדות לגבי לידה ואמהות הן נפוצות וניתן לטפל בהן בעזרת טיפול ממוקד בחרדה הניתן בבתי החולים ובמרפאות קופות החולים וכמובן גם באופן פרטי בכל הארץ

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חולת סוכרת בהריון לא מתוכנן
  תמרה
  17/03/2019

  אני חולת סוכרת סוג 1, בגלל זה אני צריכה להיות מאוד מתוכננת עם ההריון ואם הסוכר לא מאוזן יכולים להיות נזקים גם לי וגם לעובר. אני לא יודעת איך אבל נכנסתי להריון, למרות שמאוד נזהרנו. זה הריון שני שלי, הקודם היה בסדר ביחסית למצבי הבריאותי, אבל זה בגלל שממש תכננתי את זה. המצב של הסוכר לא אידיאלי כרגע ואני ממש מפחדת שיקרה משהו לא טוב, שהעובר יוולד עם מום או שיקרה משהו שבגללו אצטרך לעשות הפלה... קיבלתי את ההסבר הרפואי ואת ההדרכה והכל אבל אני לא מצליחה להירגע.  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • סוכרת

  ד"ר נועה ברק
  18/03/2019

  שלום תמרה
  ממליצה מאוד שתפני לפסיכולוגית רפואית בבית החולים בו את מטופלת כדי להתמודד עם החרדות המובנות שלך

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • איך יודעים שזה לא סתם הורמונים?
  לירית
  14/03/2019

  יש לי שינויים קיצוניים במצב הרוח, בלי קשר להריון אני אדם רגשי שנפגע בקלות ובוכה משום דבר, ועכשיו בהריון זה התגבר. אני כל הזמן אומרת לעצמי שככה זה הריון, אבל באיזשהו מקום אני חושבת שאולי זה יותר מזה, איך אני יודעת אם זה באמת רק הורמונים או שזה דיכאון?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הורמונים או דכאון

  ד"ר נועה ברק
  14/03/2019

  שלום לירית
  כדאי לפנות למטפל מוסמך כדי שיאבחן
  ממליצה שתעייני במאמר שלי שפורסם באתר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לא יודעת איך אעמוד בזה
  טניה
  12/03/2019

  אני שבוע 32, בעלי עבר תאונת דרכים ונפגע ברגליים והוא על כיסא גלגלים לחודשים הקרובים. זה מאוד מלחיץ אותי, איך יהיה בבית החולים כשהוא ככה, איך אצליח להסתדר בבית ואיך הוא יצליח לעזור לי...? אין לי מה לעשות עם זה כי זה המצב, זה לא באשמתו אבל זה מאוד מלחיץ אותי

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לחץ

  ד"ר נועה ברק
  12/03/2019

  שלום טניה
  אכן מצב לא נעים ומסובך. ממליצה שתעזרי בבני משפחה וחברים עד כמה שאפשר
  בוסף, את יכולה לפנות לפסכולוג רפואי בבית החולים בו את מטופלת כדי לקבל תמיכה נפשית.
  השרות הוא חינמי

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • התקפי פאניקה והיריון- התייעצות
  עופרי
  10/03/2019

  אני בת 28. היריון שבוע 34.
  סובלת מהתקפי פאניקה מגיל 15, ונוטלת אסיבל. בשבועיים האחרונים, ההתקפים התחזקו לי ממש ואני לא מסוגלת לצאת מהבית.
  האם ניתן לקבל על זה שמירת היריון?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שמירת הריון

  ד"ר נועה ברק
  10/03/2019

  שלום עופרי
  את צריכה להתייעץ עם עורך דין לדיני עבודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • גילוי טוקופוביה- שאלה חשובה
  טלי
  06/03/2019

  אני בשבוע ה- 14 של ההיריון. אובחנתי כסובלת מטוקופוביה. הרופא הפנה אותי לטיפול קוגנטיבי. האם טיפול זה יעיל?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טוקופוביה

  ד"ר נועה ברק
  06/03/2019

  שלום טלי
  טיפול קוגניטיבי התנהגותי נמצא כטיפול היעיל ביות לפוביות במחקרי תוצאה.
  מדובר במספר מוגבל של מפגשים עם התמקדות בשינוי דפוסו חשיבה מגבילים

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פחד מתינוקות- שאלה דחופה
  לנה
  04/03/2019

  אני בת 28.
  רוב החברות שלי כבר אימהות.
  בכל פעם שהן רוצות שאחזיק את התינוק שלהן, אני קופאת במקום ומתחמקת.
  האם הפחד הזה יעבור?
  מה יהיה כשארצה להיות אמא?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פחד מתינוקות

  ד"ר נועה ברק
  04/03/2019

  שלום לנה
  לא ברור ממה שכתבת מה מקור הפחד וכדאי אולי לברר.
  בכל מקרה דברים מסוג זה לא עוברים מעצמם וככל שאת נמנעת יותר הפחד גדל
  ממליצה מאוד שתתיעצי עם איש מקצוע כדי לפתור את הבעיה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ייעוץ לגבי שימוש באפידורל
  אירה
  28/02/2019

  אני בהיריון מתקדם.
  מצד אחד, מעוניינת בלידה טבעית.
  מצד שני, אמרו לי ששימוש באפידורל מקל על ההליך משמעותית.
  מה הסיכונים והיתרונות בשימוש באפידורל?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
אולי יעניין אותך גם

גירושים: כיצד מגיבים ילדים להליך בכל שכבת גיל?
ד"ר אילן בוש
| 19/03/2019 |
צפיות: 106
הליך הגירושים הוא לא הליך קל. בזמן שההורים שקועים בפרידה כואבת, פירוק בית וניפוץ החלומות הפרטיים שלהם, הם לעתים שוכחים שקיים צד שני למתרס, הכואב לא פחות משברון הפסיפס המשפחתי שלהם, ואלה, כמובן, הילדים.
קרא עוד
תכניות הגמילה: מהם סיכויי ההצלחה האמיתיים?
שחף אשכנזי
| 11/03/2019 |
צפיות: 253
גופים רבים, מקליניקות ועד מטפלים פרטים, מבטיחים לנו הבטחות ללא כיסוי ונוטעים בנו תקוות שווא לתחילתה של דרך נקייה מהתמכרות לסמים. אז מה הן השאלות החשובות שצריך לשאול לפני שמחליטים להתחיל בתהליך גמילה?
קרא עוד
אגרנות כפייתית: כיצד מזהים ואיך מטפלים?
טובי פלד
| 06/03/2019 |
צפיות: 199
אגרנות כפייתית היא הפרעה נפשית המתבטאת באגירת חפצים אובססיבית ללא היכולת להיפטר מהם. ההפרעה משבשת את אורח החיים התקין ולעתים גם עלולה להוביל לבעיות בריאותיות
קרא עוד
כיצד לזהות אם הילד משתמש בסמים?
ד"ר אילן בוש
| 03/03/2019 |
צפיות: 249
מספר בני הנוער שמשתמש בסמים עולה משנה לשנה, כדי למזער את הנזקים של הסם יש לטפל בבעיה מהר ככל הניתן. לשם כך יש לדעת מהם הסימנים לשימוש בסמים ומהי הדרך הנכונה לפנות לילד
קרא עוד
התמכרות לקנאביס: מהם התסמינים וכיצד נגמלים?
 אבי יקיר
| 20/02/2019 |
צפיות: 374
היום קנאביס נפוץ יותר מאי-פעם, אבל זה לא אומר שהוא פחות ממכר, להפך. התמכרות לקנאביס חמורה כמו כל התמכרות אחרת ויש לה השפעות גופניות, נפשיות ומנטאליות
קרא עוד
נפש האדם בעולם הדיגיטלי: כיצד האינטרנט משנה את דפוסי החשיבה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/02/2019 |
צפיות: 210
האינטרנט והמסכים הם חלק בלתי נפרד מהמציאות ומחיי היום-יום, אך למרות זאת לא רבים חושבים על ההשפעות שלהם על נפש האדם. ד"ר אליהו סמואל, פסיכותרפיסט ופסיכיאטר, מסביר על ההשלכות החיוביות והשליליות של העולם החדש
קרא עוד
הפרעת אישיות אנטיסוציאלית: גסות רוח או הפרעה נפשית?
ד"ר נועה ברק
| 17/02/2019 |
צפיות: 545
הפרעת אישיות אנטיסוציאלית היא הפרעה נפשית המאופיינת בהתנהגות מניפולטיבית ובזלזול באחרים. ההפרעה נפוצה בקרב נוכלים וגנבים אשר פעולותיהם נובעות מההפרעה שממנה הם סובלים
קרא עוד
גמילה מג'אנק פוד: כמו להיגמל מסמים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/02/2019 |
צפיות: 217
גמילה היא תהליך ארוך וקשה, בעיקר לאור התסמינים המלווים את ההליך. לא שונה הדבר בגמילה מג'אנק פוד, אשר מחקר חדש מראה שהיא דומה לגמילה מסמים
קרא עוד
12 כללי זהב לחיזוק הביטחון העצמי
ד"ר אסנת רזיאל
| 23/01/2019 |
צפיות: 604
בטחון עצמי נובע פעמים רבות מחיזוקים חיצוניים של הסביבה, אך כדי להעריך את עצמך באמת הביטחון צריך לבוא מבפנים. המשימה אינה בהכרח פשוטה, אך עבודה עצמית יכולה לחזק את הביטחון ולעשות פלאים
קרא עוד
איך ממשיכים לקנות מבלי להיות מכורים לקניות?
שחף אשכנזי
| 22/01/2019 |
צפיות: 284
התמכרות לקניות דומה במהותה להתמכרות לסמים, אך היא מתעתעת יותר משום שאפשר לתת להתמכרות הצדקות שונות, כמו יכולת פיננסית או צורך חיוני. זו למעשה המהות של תרבות הצריכה בימינו
קרא עוד