ההיסטוריה של היסטריה: ראיון עם הפסיכולוגית ד"ר נועה ברק

המושג 'היסטריה' עבר גלגולים רבים במהלך ההיסטוריה, ממחלה של נשים בלבד, למונחים כמו נוירוזה והפרעות חרדה. הפסיכולוגית ד"ר נועה ברק מספרת על שלבי ההתפתחות של ההפרעה וכיצד היא באה לידי ביטוי היום
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 25/12/2018 |
צפיות: 450
דירוג: 5.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
היסטריה היא מונח המתאר הפרעה נפשית אשר באה לידי ביטוי בעיקר בהתפרצויות רגשיות אך לעתים גם בתסמינים גופניים. בעבר ההפרעה שויכה לנשים בלבד ולמעשה שימשה כמנגנון דיכוי נשי וכדרך לתרץ התנהגות רגשית המוגדרת "נשית". אף על פי שהמונח כבר אינו מצוי בספרות המקצועית וידוע שהתסמינים של ההפרעה אינם מאפיינים רק נשים, המילה 'היסטריה' עדיין רווחת בלשון, בעיקר בהקשר של רגשנות נשית. ד"ר נועה ברק, פסיכולוגית קלינית ורפואית, מסבירה על התמורות שעבר המושג במרוצת השנים ועל תפיסת המאפיינים של ההפרעה מאז ועד היום.

מהי בעצם היסטריה ולמה היא מוגדרת כ'מחלת נשים'?

"בשפה המדוברת, היסטריה מתארת מצב של רגשות קיצוניים אשר באים לידי ביטוי בעיקר במצבי לחץ ובמצבים של חוסר ודאות. באותם מקרים, האדם אינו מצליח לווסת את הרגשות שלהם.

במשך אלפי שנים, היסטריה הוגדרה כמצב רפואי של נשים בלבד, טענה זו התבססה על הרעיון שהיסטריה נגרמת בשל הפרעות ברחם, וזהו גם מקור השם – המילה 'היסטרה' משמעותה 'רחם' ביוונית. בעבר סברו כי הרחם נודד בגוף האישה וגורם לחוסר נוזלים ולהתייבשות, התסמינים של נדידת הרחם הם סחרחורות, ישנוניות והרגשה לא טובה. התרופה להיסטריה הייתה הרטבה של הרחם בקיום יחסי מין.

מסוף המאה ה-19 השתנתה ההבנה על ההפרעה. הראשון שהפריך את סברת 'הרחם הנודד' היה נוירולוג ופסיכיאטר צרפתי בשם ז'אן-מרטן שארקו. שארקו טיפל בנשים עשירות שסבלו מתסמינים כמו שיתוק, עיוורון ואפילפסיה ללא הסבר רפואי. במקרים רבים התסמינים היו מדומים ועברו מאליהם, לאור הממצאים הללו, שארקו פסל את תאוריית הרחם וטען כי מקור הבעיה הוא הפרעה במערכת העצבים".

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום היפנוזה
פורום חרדה מהריון, פחד מלידה, טוקופוביה

האם תופעות אלה מתרחשות רק אצל נשים?

"לאחר שהבינו כי ההפרעה אינה מאפיינת נשים בלבד, הרחיבו את ההגדרה ל'אישיות היסטריונית', אך היום גם מושג זה כבר לא מקובל. את המושג 'היסטריה', כמו ששארקו הגדיר, מכנים היום 'קונברסיות', הקונברסיה הנפוצה ביותר בתקופה זו היא הפרעות אכילה.

בספרות המקצועית תופעות אלה מכונות 'נוירוזה' והן יכולות להתפרץ הן אצל נשים והן אצל גברים. לנוירוזה יש השלכות נפשיות וגופניות כאחד ולעתים היא מלווה גם בהפרעה סומטופורמית – תסמינים פיזיולוגיים המעידים על בעיה רפואית אך ללא הצדקה פתולוגית או גופנית, מקור התסמינים הללו הוא פסיכולוגי ולא פיזיולוגי. האנשים הסובלים מהפרעה סומטופורמית אינם מתחלים ואינם 'עושים הצגה', הם באמת סובלים מכאבים, משיתוק, מעיוורון וכדומה. ישנם סוגים שונים של הפרעה סומטופורמית, כשהנפוצים שבהם הם היפוכונדריה וחרדת בריאות.

הפרעה נוספת שבעבר נכללה תחת היסטריה היא הפרעה דיסוציאטיבית. לרוב, הפרעה זו נובעת מטראומה חזקה או התעללות חמורה. אחת התופעות הקיצוניות ביותר של דיסוציאציה היא פיצול אישיות אשר מתפתחת עקב התעללות בילדות. הילד שעובר את ההתעללות אינו יכול לשאת את הטראומה שהוא חווה, וכדי להתמודד עם ההתעללות הוא מנתק חלקים באישיות שלו ונוצרות אישיויות נוספות כמנגנון הגנה, כך שיש את 'דני הכבאי' ואת 'דני הזקן החכם' וכן הלאה".

כיצד המאפיינים של היסטריה באים לידי ביטוי?

"כיום כשמדברים על היסטריה מתייחסים למעשה לקושי בוויסות רגשות אשר בא לידי ביטוי בהתקף חרדה. המאפיינים של התקף זה הם התעוררות של מערכת העצבים האוטונומית של הגוף. מערכת זו פועלת באופן עצמאי והיא אחראית על תפקודי גוף שונים, ובהם דופק, לחץ דם, טונוס שרירים, פעילות מעיים, התרחבות והתכווצות של האישונים ועוד. המערכת מורכבת משתי תת-מערכות – המערכת הסימפתטית הגורמת להתעוררות, והמערכת הפרא-סימפתטית הגורמת לרגיעה ולמנוחה.

במצב אידיאלי, שתי המערכות עובדות בתיאום מוחלט. כך, למשל, המערכת הסימפתטית מתעוררת בעת פעילות גופנית – כדי להאיץ את מערכות הגוף היא מעלה את הדופק ואת לחץ הדם, המערכת הפרא-סימפתטית מתעוררת כשמפסיקים את הפעילות המאומצת, היא מרגיעה את הגוף ומאזנת אותו.

אך המערכת הסימפתטית מתעוררת גם במצבים של מתח נפשי, הסיבה לכך היא הישרדותית-אבולוציונית וקשורה למנגנון תגובת ה'הילחם או ברח' – הגוף מכין את עצמו להתמודדות מול סכנה ממשית, ואז הדופק מואץ, לחץ הדם עולה, טונוס השרירים מתגבר וישנה פעילות יתר של המעיים. יש כאלה שמדווחים גם על הזעה, סחרחורות, כאבי ראש וקשיי נשימה. כיום המציאות השתנתה, כבר לא נתקלים בנמרים ברחוב, אבל מציירים אותם בראש ובורחים מהם, והתגובה הפיזיולוגית היא למעשה התקף חרדה".

מה גורם להתקף חרדה?

"התקף חרדה הוא פועל יוצא של הפרעת חרדה. ישנן כשמונה הפרעות חרדה שונות, ובהן הפרעת חרדה כוללנית המתאפיינת בדאגנות יתר, הדאגה יכולה להיות קשורה לנושאים שונים ומגוונים, כמו חרדת בריאות, חרדה חברתית, חרדת ביצוע ועוד. גם פוסט טראומה נכנסת תחת קטגוריית החרדה.

אדם חרדתי אינו חריג ואינו יוצא דופן, אין אדם שאינו נוירוטי, ההבדל הוא שאחד סוחב עמו שקית קטנה ואחר סוחב שק גדול. אחד ההסברים לכך הוא היררכיית הצרכים של מאסלו, כאשר לאדם אין מה לאכול הוא מתמקד במציאת מזון, כשלאדם אין איפה לישון, הוא מתמקד במציאת קורת גג, במצבים כאלה יש פחד אבל אין חרדה. ההבדל בין השניים הוא שפחד מתייחס למה שקורה כאן ועכשיו וחרדה מתייחסת לעתיד. לדוגמה, אם ייכנס מחבל לחדר שאני יושבת בו אני אחוש פחד, אבל המחשבה 'מה אם ייכנס מחבל' או 'רק שלא ייכנס מחבל', זו חרדה. אלה למעשה שני משפטי המפתח שמגדירים את המהות של החרדה – 'מה אם' ו-'רק שלא'.

אנו חיים בעידן שבו אחוזי החרדה גבוהים מאוד, אחת הסיבות לכך היא התקפת המידע. כיום המידע זמין לכל אחד, ואדם שסובל מכאב ראש יכול לבדוק בגוגל ולהגיע למסקנה שיש לו גידול בראש".

אולי יעניין אתכם גם:
היפנוזה רפואית: כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול
EMDR: עיבוד מחדש והקהיה שיטתית בעזרת תנועות עיניים
דיכאון בהריון לעומת דיכאון לאחר לידה
משיב נפש: כיצד מתמודדים עם המצב הביטחוני?
משבר אמצע החיים: סימני אזהרה ודרכי התמודדות

מהי הפרעת החרדה הנפוצה ביותר?

"חרדה חברתית נמנית בין הפרעות החרדה השכיחות ביותר כיום. יש דרגות שונות של החרדה, אך באופן כללי אדם עם חרדה חברתית טרוד במה אחרים יחשבו עליו וכיצד הוא ייתפס בעיני החברה וישים פחות חשיבות על מיהו ומה יש לו לומר, אפשר להגדיר חרדה חברתית כביישנות שיצאה משליטה.

החרדה יכולה להיות משתקת, ילדים עם חרדה חברתית לא מצביעים בכיתה ובבגרות הם נמנעים מאירועים חברתיים ולא מביעים את דעתם בעבודה. החרדה לא מאפשרת לאנשים אלה לממש את הפוטנציאל שלהם.

בכל בעיה שהיא יש 'גורם משמר', בבעיות חרדה הגורם המשמר הוא הימנעות. בטווח הקרוב, ההימנעות אכן פותרת את הבעיה, אבל בטווח הארוך החרדה רק הולכת וגוברת. נוסף על כך, ישנה הכללה, זהו תהליך למידה בסיסי שבו מכירים לראשונה מושגים בעולם, כך, למשל, כשמסבירים לילד קטן מה זה שולחן, הוא יזהה ללא בעיה גם שולחנות אחרים ולא יצטרך לתהות מה תפקידו של כל שולחן שיראה בעתיד.

תהליך זה חל גם על היבטים אחרים, אדם עם חרדה מדיבור בפני קהל בתחילה לא ינאם מול הרבה אנשים אבל לאחר מכן גם הכרות עם אנשים חדשים תהייה בעיתית וגם מזה הוא ימנע. אדם עם פוביה ממעליות בתחילה לא ייכנס למעלית אבל עם הזמן גם בקולנוע תתעורר הבעיה. הייתה לי מטופלת עם פוביה מכלבים שהגיע למצב שבו היא לא יצאה מהבית בשל החשש שתתקל בכלב במעלית הבניין. החרדה נוצרת למעשה מגרעין קטן שנזרע בשלב מוקדם של החיים ועם הזמן הוא הופך למפלצת רבת ממדים".

כיצד מטפלים בהפרעות חרדה?

"יש הרבה מאוד כלים לטיפול בהפרעות חרדה, הדרך המוכחת ביותר היא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, אך יש שיטות נוספות, כמו היפנוזה וביופידבק. מטרת הטיפול היא להגיע לאיזון ולמינון הנכון. לא חייבים לאהוב לדבר בציבור, אבל אם צריך אז אפשר לעשות זאת.

בסופו של דבר, החרדה היא מנגנון טוב וחיוני לחיים, בזכות החרדה המין האנושי שרד. הרי כל הורה מלמד את הילדים שלו להסתכל ימינה ושמאלה לפני שהוא חוצה את הכביש, זאת הסיבה שאנשים עושים ביטוח דירה וביטוח נסיעות לחו"ל ולכן לומדים לפני מבחן, מי שאינו חרד לא ילמד ויכשל. מידה מסוימת של חרדה היא חיובית, אך כשהיא יוצאת משליטה, היא הופכת לבעיה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

חרדה מהריון, פחד מלידה, טוקופוביה

בפורום זה תוכלו להתייעץ על החששות המלווים על תקופת ההריון והלידה כמו התקפי חרדה, פחדים, פוביות, תמיכה נפשית, ניתוח קיסרי, אפידורל, פחד מהריון, הפלה, דיכאון אחרי לידה ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • היריון והתקפי פאניקה וחרדה
  נינט
  19/06/2019

  היי ד"ר ברק,
  אני בת 35, הריון שני שבוע 31.
  מגיל 15 אני סובלת מהתקפי פאניקה וחרדה. בעקבות התקפים אלו, אני נוטלת פאבוקסיל ואסיבל.
  בשבועיים האחרונים, ההתקפים התחזקו. האם קיים סיכוי שאוכל לקבל על כך שמירת הריון?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • היריון לאחר הפלות טבעיות
  אוסנת
  16/06/2019

  היי ד"ר ברק,
  אני בת 27.
  עברתי כבר 2 הפלות טבעיות בחיי.
  עכשיו בהיריון שוב וכל הזמן אני בחרדה מהפלה.
  מה ניתן לעשות כדי להרגיע או להעלים את החרדה הזו?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חרדה מהפלה

  ד"ר נועה ברק
  17/06/2019

  שלום אסנת
  אחרי היסטוריה של הפלות, די טבעי שתתעורר חרדה.
  ממליצה לך לדבר עם הרופא שלך, לקחת משהו שיעור לך ובמקביל לפנות לטיפול קוגניטיבי התנהגותי או לטיפול ביופידבק (אפשר גם דרך הקופה) כדי שיוקל לך.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אשתי סובלת מדיכאון לאחר לידה
  יריב
  02/06/2019

  היי ד"ר ברק,
  אשתי סובלת מדיכאון לאחר לידה.
  לא רוצה להתקרב לילדה שלנו ואפילו אין לה כוח
  לצאת מהמיטה.
  מה ניתן לעשות כדי להוציא אותה מזה?
  אני ממש דואג לה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • דכאון אחרי לידה

  ד"ר נועה ברק
  04/06/2019

  שלום יריב
  ממליצה לפנות במהירות האפשרית לפסיכיאטר על מנת להתחיל טיפול תרופתי המשולב עם טיפולCBT

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לידה במים- שאלה חשובה
  דקלה
  29/05/2019

  היי ד"ר ברק,
  הרבה מחברותיי אמרו לי שלידה במים כואבת משמעותית פחות.
  האם זה נכון?
  האם זה מומלץ?
  אני ממש פוחדת מהכאב של הלידה, שהולכת וקרבה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אשתי בשבוע ה- 18 ובוכה
  אדי
  26/05/2019

  היי ד"ר ברק,
  אשתי נמצאת בשבוע ה-18 של הריונה.
  היא רוב הזמן במיטה ורק בוכה.
  אני ממש דואג לה ולא יודע מה לעשות.
  איך אני יכול לסייע לה? על מה זה מעיד? איך ניתן להעלים את זה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בכי בהריון

  ד"ר נועה ברק
  27/05/2019

  שלום אודי
  יתכן ואשתך סובלת מדכאון ויתכן שמשהו אחר ברקע
  ממליצה שתפנו לרוופא לאבחון

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • היריון ראשון- מרובה ילדים
  מיטל
  22/05/2019

  היי ד"ר ברק,
  אני באמצע ההיריון הראשון שלי.
  בבדיקות האחרונות (לפני 3 ימים) נודע לנו (לבן זוגי ולי) כי מצפה לנו היריון מרובה ילדים- 5 עוברים!!!
  מאז אני בסטרס.
  איך אני אתפקד מול 5 ילדים?
  איך אני אהיה אמא טובה אם לבטח אהיה כל ביום מותשת?
  וגם- מאיפה אצליח מבחינה כלכלית לעמוד בזה?
  אני ממש בלחץ ובחרדות מהעניין.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הריון מרובה ילדים

  ד"ר נועה ברק
  22/05/2019

  שלום מיטל
  דיברת עם הרופא? ממליצה שתבדקי לעומק את ההשלכות של הנושא הן מבחינה בריאותית והן מבחינות אחרות. נושא מורכב ומסובך

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הריון שני וחרדה קשה
  פאולה
  12/05/2019

  היי ד"ר ברק,
  אני בהריון השני שלי.
  בת 35.
  אני בשבוע 38+3 ואני מרגישה שהפכתי לממש חרדתית. בשבועות האחרונים אני כל הזמן מודאגת לגבי שלומו של העובר
  זה גורם לי לסטרס בגוף.
  מה ניתן לעשות כדי להרגיע את החרדתיות?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חרדה

  ד"ר נועה ברק
  21/05/2019

  שלום פאולה
  ממליצה שתפני לפסיכולוג רפואי בבית החוילם בו את עומדת ללדת ותקבלי טיפול חינמי שיעזור לך להתמודד.
  את יכולה כמובן לפנות גם באופן פרטי מומלץ למומחה בתחום

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לקיחת אפידורל בלידה - סיכונים
  יאנה
  19/05/2019

  היי ד"ר ברק,
  אני בהיריון שבוע 32+2.
  רציתי את חוות דעתך:
  אפידורל- מה הסיכונים הקיימים בלקיחתו בעת הלידה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לקיחת אפידורל בלידה- התייעצות
  איריס
  14/05/2019

  שלום ד"ר ברק,
  אני בהיריון מתקדם. צפויה ללדת עוד שבוע מהיום.
  לפני כמה ימים מישהי אמרה לי שאפידורל גורם לכאבים איומים לאחר הלידה. האם זה נכון?
  עכשיו אני ממש מפחדת לקחת אפידורל בלידה!!


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חוויתי הפלה מאוחרת וטראומה
  לילך
  01/05/2019

  היי ד"ר ברק,
  לפני שנתיים חוויתי הפלה מאוחרת במהלך השבוע ה-20 להריוני.
  מאז אני לא מצליחה להיקלט להריון.
  הכול תקין מבחינת פוריות.
  אבל אני לא מצליחה להאמין שאחווה שוב הריון. משהו באמונה שלי כבה ונהייתה לי טראומה מהעניין.
  מה ניתן לעשות?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הפלה

  ד"ר נועה ברק
  01/05/2019

  שלום לילך
  מאוד כדאי שתפני לטיפול שיעזור לך להתגבר ע הטראומה ולהכנס להריון

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
אולי יעניין אותך גם

טיפול ב-OCD באמצעות גריה מוחית
ד"ר דורון תודר
| 17/06/2019 |
צפיות: 57
אנשים שסובלים מהפרעה טורדנית- כפייתית נמצאים בתוך מעגל מתמשך של מחשבות אובססיות ובטקסים שחוזרים על עצמם. כל אלה פוגמים משמעותית באיכות חייהם. מהן דרכי הטיפול היעילות ביותר? וכיצד מפחיתים את החרדה?
קרא עוד
כיצד עיצוב הקליניקה משפיע על המרחב הטיפולי?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/05/2019 |
צפיות: 295
בטיפול פסיכותרפי קיימת חשיבות רבה למרחב הטיפולי, הקליניקה צריכה להקנות למטופל תחושת רוגע וביטחון המאפשרות כנות ופתיחות. על כן, יש כמה דברים חשובים שצריך לשים אליהם לב בעיצוב הקליניקה
קרא עוד
התמכרות לאלכוהול: גורמים, תסמינים וקבלת עזרה
 אבי יקיר
| 22/04/2019 |
צפיות: 862
שתיית אלכוהול בעולם המערבי נחשבת לפעילות חברתית לכל דבר. האלכוהול גורם לשחרור, לרוגע ולפתיחות בקרב אנשים, אך הגבול בין הנאה רגעית להתמכרות של ממש מאוד דק. מהן הנורות האדומות שאליהן יש צורך להתייחס? כיצד מתחיל תהליך ההתמכרות? ומהו הצעד הראשון בדרך לגמילה?
קרא עוד
כיצד לאמץ ילד בישראל?
 סימונה פלג
| 11/04/2019 |
צפיות: 390
סימונה פלג פותחת את לבה ומכניסה אתכם למשפחתה למסע קסום מלא חששות וריגושים. בדרך הארוכה לאימוץ ילדה, היא חוותה גבשושיות ומכשולים רבים, אך לא נתנה לדבר לעצור את התגשמות חלומה והראתה לכולם שאין דבר העומד בפני הרצון
קרא עוד
כיצד מלמדים ילדים לשלוט על כעסים?
טובי פלד
| 07/04/2019 |
צפיות: 536
ילדים בשלב ההתבגרות המוקדמת חווים התקפי זעם שללא ניהול נכון הופכים למקרי תוקפנות ואף אלימות פיזית. הורים רבים נשארים חסרי אונים אל מול ההתקפים, וגם מערכת החינוך בישראל אינה מעניקה כלים לימודיים לשליטה על כעסים. אילו כלים יש להתוות לילדים? כיצד בונים לילד כישורי התמודדות בסיטואציה בה הכעס עולה? ולמה חשוב לתת דוגמא אישית ולהפוך למודל לחיקוי עבור הילד?
קרא עוד
תסמינים נוירופסיכיאטריים של אפילפסיה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/03/2019 |
צפיות: 784
חולי אפילפסיה רבים סובלים מהפרעות נפשיות הנובעות מהמחלה עצמה. התסמינים בקרב החולים נבדלים מאלה של החברה הכללית, ולכן לא תמיד קל לאבחן אותם ולטפל בהם כנדרש
קרא עוד
גירושים: כיצד מגיבים ילדים להליך בכל שכבת גיל?
ד"ר אילן בוש
| 19/03/2019 |
צפיות: 458
הליך הגירושים הוא לא הליך קל. בזמן שההורים שקועים בפרידה כואבת, פירוק בית וניפוץ החלומות הפרטיים שלהם, הם לעתים שוכחים שקיים צד שני למתרס, הכואב לא פחות משברון הפסיפס המשפחתי שלהם, ואלה, כמובן, הילדים.
קרא עוד
תכניות הגמילה: מהם סיכויי ההצלחה האמיתיים?
שחף אשכנזי
| 11/03/2019 |
צפיות: 522
גופים רבים, מקליניקות ועד מטפלים פרטים, מבטיחים לנו הבטחות ללא כיסוי ונוטעים בנו תקוות שווא לתחילתה של דרך נקייה מהתמכרות לסמים. אז מה הן השאלות החשובות שצריך לשאול לפני שמחליטים להתחיל בתהליך גמילה?
קרא עוד
אגרנות כפייתית: כיצד מזהים ואיך מטפלים?
טובי פלד
| 06/03/2019 |
צפיות: 432
אגרנות כפייתית היא הפרעה נפשית המתבטאת באגירת חפצים אובססיבית ללא היכולת להיפטר מהם. ההפרעה משבשת את אורח החיים התקין ולעתים גם עלולה להוביל לבעיות בריאותיות
קרא עוד
כיצד לזהות אם הילד משתמש בסמים?
ד"ר אילן בוש
| 03/03/2019 |
צפיות: 475
מספר בני הנוער שמשתמש בסמים עולה משנה לשנה, כדי למזער את הנזקים של הסם יש לטפל בבעיה מהר ככל הניתן. לשם כך יש לדעת מהם הסימנים לשימוש בסמים ומהי הדרך הנכונה לפנות לילד
קרא עוד