הפרעות שינה, הפרעות קשב וריכוז: יש קשר

על פי מחקר בטכניון 55 אחוזים מהילדים הסובלים מבעיות קשב וריכוז, סובלים גם מהפרעות שינה. החוקרים ממליצים בפני הוריהם לפנות למעבדת שינה ולא להשתמש מייד בתרופות מעוררות ללא בירור
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/08/2006 |
צפיות: 10,941
55 אחוזים מהילדים הסובלים מבעיות קשב וריכוז, סובלים מהפרעות שינה. כך העלה מחקר שנערך בפקולטה לרפואה על שם רפפורט בטכניון.

החוקרים ממליצים בפני הוריהם של ילדים הסובלים מבעיות אלה, לפנות קודם כל למעבדת שינה, ולא להשתמש בתרופות מעוררות באופן אוטומטי ללא בירור מקדים.

המחקר נערך במסגרת עבודת המאסטר של נתלי גולן, בהנחייתו של פרופ' גיורא פילר. היא בדקה 66 ילדים, בנים ובנות, מתוכם 34 ילדים עם הפרעות קשב וריכוז. השאר, שאינם סובלים מבעיות אלה, היוו קבוצת ביקורת. הגיל הממוצע של הילדים היה 12.

כל הילדים עברו בדיקת שינה במעבדת השינה בטכניון. הם נבדקו שבע שעות בחדר חשוך ושקט, בחברת אחד מהוריהם. לא נעשה שימוש בתרופות על מנת להגביר את השינה.

הוצמדו אליהם אלקטרודות ונבדקו, בין השאר, גלי המוח, תנועות עיניים ותנועות רגלים, חזה ובטן בשינה, רווי חמצן בדם ופליטת דו תחמוצת הפחמן. כל המדידות הוקלטו ונרשמו באופן דיגיטלי.

כל הילדים עברו גם בדיקת ישנוניות יומית. כל אחד מהם קיבל חמש הזדמנויות ללכת לישון במרוצת היום, חצי שעה בכל פעם. הם התבקשו לשכב במיטה בחדר שקט, חשוך ונוח, ללא כל גירוי חיצוני. הוריהם הורשו להישאר בחדר.

כל המשתתפים בניסוי עברו ראיון רפואי, מילאו שאלונים ונבדקו רפואית לפני השינה. בליל הבדיקה הם הגיעו למעבדת השינה בשעה 20.00, הוצמדו להם אלקטרודות ושנתם נוטרה לא מאוחר מחצות ועד 7.00 בבוקר. בהמשך, החל מהשעה 8.00, הם עברו את מבחן חביוני השינה (ישנוניות יומית).

"אצל ילדים עם הפרעות קשב נמצאו הרבה יותר הפרעות שינה, מאשר אצל חבריהם שאינם סובלים מהפרעות אלה", אומרת נתלי גולן.

"נמצאה אצלם גם יותר ישנוניות במשך היום. 50 אחוזים מהם סבלו מהפרעות נשימה בשינה ו-10 אחוזים סבלו מתנועות רגלים לא רצוניות במרוצת השינה, הפרעה מאוד לא שכיחה בקרב ילדים.

העובדה שרובם נרדמו בבדיקה היומית, הפתיעה את הוריהם, שסיפרו כי ילדיהם, ברובם היפראקטיביים, אף פעם לא ישנים בצהרים".

בנוסף, תוצאות ראשוניות ממחקר שנועד לבדוק השפעת הטיפול בהפרעות שינה על ההתנהגות היומית של ילדים אלה, מצביעות על שיפור משמעותי במדדי עצבנות, מצב רוח, נטיה לויכוחים, כעס ופחדים.

בעקבות ממצאי המחקר, ממליצים חוקרי הטכניון בפני הורים לילדים עם הפרעות קשב שנמצאה אצלם בעיית שינה, להקנות לילדים הרגלי שינה נכונים, לטפל בבעיית הנשימה ו/או התנועה אם נמצאו, להימנע ממשקאות המכילים קפאין בשעות הערב, ורק אז לשקול באופן קליני, לפי הצורך, טיפול מעורר בבוקר.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

 • ד"ר ראובן אייכנבאום
  ד"ר ראובן אייכנבאום
  נוירולוג בכיר ומומחה ברפואה פיזיקלית, שיקום ושיקום נוירולוגי. נותן חוות דעת שניה, רפואית ורפואית משפטית.... קרא עוד
 • ד"ר אליהו סמואל
  ד"ר אליהו סמואל
  פסיכותרפיסט ילדים ונוער פסיכותרפיה, פסיכואנליטיקאי. למד רפואה באונ` ת"א, התמחה ברפואת ילדים ובפסיכיאטריה של הילד והמתבגר. עבד כרופא פסיכיאטר בכיר ברמת חן ובהמשך שימש כמנהל יחידה בגיל הרך. הקים גן ל... קרא עוד
 • ד"ר אילן בוש
  ד"ר אילן בוש
  פסיכיאטר ילדים בכיר מומחה בפסיכיאטריה ילדים ונוער, הפרעות קשב וריכוז, מתן ייעוץ פסיכולוגי, פסיכותרפיה, אוטיזם, גיל ההתבגרות, הפרעות חרדה, הגיל הרך ... קרא עוד
 • ד"ר עדי אדר
  ד"ר עדי אדר
  מומחה לנוירולוגיית ילדים דר` עדי אדר הינו מומחה לנוירולוגיה והתפתחות הילד, כיום מנהל את מכון אדר , מכון ארצי לאבחון הפרעות קשב וריכוז, נירולוגיה ילדים. מכון אדר זכה גם השנה בסקר שביעות רצון של... קרא עוד