העישון מביא לסינדרום מטבולי בקרב בני נוער

במחקר ראשון בקרב בני נוער מצאו חוקרים אמריקאיים כי העישון גורם להתפתחות של סינדרום מטבולי בקרב בני קבוצה זו. הסינדרום מורכב ממספר תופעות כמו קליניות שכולן או חלקן מהוות סכנה חמורה לגוף
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 03/08/2005 |
צפיות: 3,690
ממצאי מחקר חדש שהתפרסמו לאחרונה מציעים כי חשיפה של בני נוער לעשן סיגריות יכולה להגדיל עבורם את הסיכון ללקות בסינדרום מטבולי (metabolic syndrome), המתבטא בעלייה בריכוזי השומן שבאזור הבטן וכתוצאה מכך מגבירים את הנטייה למחלות לב, שבצי מוח וסוכרת. על פי החוקרים זהו המחקר הראשון שבודק קשר זה בקרב בני נוער.

"השורה התחתונה עבורי היא שבזמן שאנחנו יוצאים למלחמה בתופעת השמנת היתר, אסור לנו להזניח את המאבק להגנת ילדנו מעישון ועישון פסיבי", אמר החוקר שהוביל את המחקר, ד"ר מייקל וויצמן, מנכ"ל המרכז האמריקאי לרפואת ילדים שבמרכז למחקר בריאות הילד שברוצ'סטר, ניו יורק.

הסינדרום המטבולי הוגדר, עבור המחקר, על ידי הימצאותם של לפחות שלושה מתוך חמישה הגורמים הבאים: היקף מותניים רחב, לחץ דם גבוה, רמה גבוהה של טריגליצרידים (רמת שומנים בדם), רמה נמוכה של כולסטרול טוב בדם והתנגדות לאינסולין שפירושה חוסר יכולתו של הגוף להשתמש באינסולין לוויסות רמת הסוכר בדם.

תוצאות המחקר שהתפרסמו ביום שני ב- Circulation, העידו על כך שששה אחוזים מבין 2,273 הנערים בגילאי 12 עד 19 שנבדקו, סבלו מהתסמונת וכי שכיחות הסובלים מהתסמונת עלתה בקב אותם בני נוער שהיו חשופים לסיגריות. עוד מצא המחקר כי אחוז אחד מבין אלו שלא נחשפו לסיגריות פיתחו את תסמיני הסינדרום, חמישה אחוזים מבין אלו שסבלו מעישון פסיבי סבלו מהסינדרום וכי תשעה אחוזים מבין המעשנים סבלו מהתופעה.

בחינת בני נוער בעלי משקל עודף הובילה למסקנות נחרצות אף יותר בנוגע לקשר לעישון. ששה אחוזים מבין אלו שלא נחשפו לעישון סבלו מהתסמונת, 20 אחוזים מאלו שנחשפו לעישון פסיבי סבלו מהסינדרום ואילו בקרב המעשנים נרשמו 24 אחוזים של בני נוער שסבלו מהסינדרום המטבולי. "הממצאים מעידים על כך שאחוז הילדים שנמצאים בסיכון עולה משמעותית אם הם בעלי משקל עודף וחשופים לעישון".

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אילן בוש
    ד"ר אילן בוש
    פסיכיאטר ילדים בכיר מומחה בפסיכיאטריה ילדים ונוער, הפרעות קשב וריכוז, מתן ייעוץ פסיכולוגי, פסיכותרפיה, אוטיזם, גיל ההתבגרות, הפרעות חרדה, הגיל הרך ... קרא עוד