תרבית שתן: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

כיצד מתבצעת בדיקת תרבית שתן?


הנבדק מטיל שתן לתוך כלי אחסון שמועבר למעבדה. במעבדה דגימה קטנה של שתן מונחת על צלחות אגר (צלחות עם סוכר המופק מאצות. הצלחות משמשות להכנת מצעי גידול למיקרואורגניזמים). דגימת השתן מודגרת בטמפרטורת הגוף למשך 24 עד 48 שעות וכך כל המיקרואורגניזמים הנמצאים בשתן גדלים ל"מושבות" קטנות. הצבע, הגודל והצורה של המושבות שנוצרו מסייעים לזהות אילו וכמה חיידקים קיימים בשתן. לאחר הדגירה איש המעבדה לוקח מושבה מכל סוג של חיידקים שנמצא בשתן, מורח אותן על שקופית, מייבש אותן ומכתים אותם עם צבעים. מבחן זה נקרא gram stain. לאחר מכן, איש המעבדה בוחן את השקופיות מתחת למיקרוסקופ. סוגים שונים של חיידקים מפגינים צבעים וצורות האופייניים להם.

תוצאות בדיקת תרבית שתן


התוצאה התקינה של בדיקת תרבית שתן היא: פחות מ-10,000 אורגניזמים למיליליטר. כאשר מתקבלת תוצאה גבוהה מ-10,000 ישנו זיהום בדרכי השתן.

אם לא נמצאו חיידקים בשתן, או נמצאו מעט, לאחר 24 עד 48 שעות של דגירה, תרבית השתן נחשבת לשלילית (כלומר, תקינה) והבדיקה מסתיימת. אם ישנם חיידקים רבים מתבצעות בדיקות נוספות כגון בדיקות ביוכימיות לזיהוי החיידקים טוב יותר. בדיקות אלו מאפשרות להתאים טיפול אנטיביוטי יעיל.

הכנות לבדיקה


לפני הטלת שתן לבדיקת תרבית שתן חשוב לנקות היטב את איברי המין שכן חיידקים ותאים מהעור יכולים לזהם את דגימת השתן ולפגום בתוצאות. לנשים מומלץ לנקות את איבר המין עם מטלית נקייה מקדימה לכיוון אחור. כמו כן, בתחילת מתן השתן מומלץ להטיל מעט שתן לתוך האסלה ורק אחר כך להטיל שתן לתוך מיכל הדגימה. בנוסף, כמה ימים לפני הבדיקה מומלץ להקפיד על תזונה נורמאלית ומאוזנת. לפני הטלת שתן לבדיקת תרבית שתן מומלץ לא להטיל שתן למשך זמן מה ואף לשתות כוס מים כ-15 דקות לפני הבדיקה.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

תרבית שתן