בדיקת איידס: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

מחלת איידס מועברת על ידי כניסת נגיף ה-HIV לגוף בדרכים שונות, כשהמשותף בין כולן הוא מגע ישיר בין נוזלי גוף שונים. מחוץ לגוף הנגיף אינו יכול לשרוד יותר מ-20 דקות והוא רגיש לחום וקור קיצוניים.

דרכי ההידבקות העיקריות באיידס הן:1. הידבקות על ידי קיום יחסי מין לא מוגנים.

2. הידבקות בנגיף איידס על ידי עירוי דם נגוע בנגיף איידס.

3. הידבקות על ידי הזרקת סמים ושימוש במחטים לא מעוקרים.

4. הידבקות בנגיף איידס על ידי העברה מאם לתינוק (קיים סיכוי של 15%-45% שאישה בהריון הנגועה בנגיףHIV תעביר את הנגיף לתינוקה).

5. הידבקות בנגיף איידס על ידי מגע בין פצעים פתוחים.

מהלך מחלת איידס


אצל רוב הנדבקים בנגיף האיידס מופיעה שפעת בחודשים הראשונים שלאחר ההדבקה, כשבין הסימפטומים ניתן למצוא חום גבוה, פריחה ובחילות. כמו כן, קיימת צניחה במספר הלימפוציטים מסוג T (תאי דם לבנים).

התקופה שבין ההידבקות בנגיף ה-HIV לרגע בו מחלת איידס מתפתחת נקרא שלב הדגירה, הנמשך בין שנתיים ל-15 שנים. בתקופה זו נקרא החולה "נשא", הנגיף מתפשט במהירות ומערכת החיסון עדיין נלחמת בזיהומים השונים ומתפקדת ברמה כזו המאפשרת חיים נורמאליים.

מתי מומלץ לבצע בדיקת איידס?

יש לגשת להיבדק במקרים הבאים:

1. אם קיימתם יחסי מין לא מוגנים אם אדם שאינכם יודעים אם הוא נשא HIV או חולה איידס.

2. אם קיימתם יחסי מין עם חולה איידס.

3. אם לכם או לבן זוגכם לסקס יש מחלת מין כגון הרפס או עגבת באיברי המין (כאשר קיימות מחלות אלו קל יותר להידבק באיידס).

4. אם קיימתם יחסי מין עם אנשים רבים או אם קיימתם יחסי מין עם אדם שקיים יחסי מין עם אנשים רבים.

5. אם קיימתם יחסי מין עם אדם שמשתמש בסמי הזרקה.

6. אם השתמשתם בסמי הזרקה עם מזרק משומש.

בדיקת איידס בדם


נוגדני HIV מופיעים בדם, בדרך כלל תוך חודשיים-שלושה מיום ההידבקות. עד שהנוגדנים נוצרים, לא ניתן לזהותם בבדיקת דם. אגב, בתקופה זו אדם יכול כבר להדביק אחרים אם הוא נשא. נהוג להדריך את האדם הפונה לבדיקת איידס ראשונה, גם כאשר התוצאה שלילית (לא נמצאו נוגדנים לנגיף HIV) לחזור על הבדיקה לאחר חודשיים נוספים, זאת משום שהבדיקה אינה משקפת בהכרח את מצבו ביום עריכתה.

קיימות שתי בדיקות איידס עיקריות בדם - רגילה ומהירה:1. בדיקת איידס רגילה Elisa – בדיקת איידס הבודקת את האדם מיום הלידה ועד לפני חודשיים. בדיקה זו נשלחת למעבדה והתוצאות מתקבלות בתוך יום עד ארבעה ימים בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.

2. בדיקת איידס מהירה – בדיקה זו הנערכת במרכזי בדיקות מסוימים בודקת את האדם מיום הלידה ועד לפני שלושה חודשים. את תוצאותיה ניתן לקבל בתוך חצי שעה בלבד. קיימת גם ערכת בדיקת איידס מהירה ביתית. ניתן לקנות את הערכה ולבצע את בדיקת הדם בבית על ידי דקירה קטנה של האצבע. הערכה מזכירה מעט ערכת בדיקת הריון ביתית והיא נותנת תוצאה תוך כ-10 דקות.

אם התקבלה תוצאה חיובית באחת מבדיקות האיידס מבצעים בדיקת איידס מיוחדת נוספת הנקראת בדיקת אישוש (confirmatory) שמטרתה לוודא שהבדיקה הראשונה הייתה נכונה. אם תוצאות בדיקת איידס יצאו שלילות, המשמעות היא שלא נמצאו נוגדנים ל-HIV והאדם אינו נשא.

סיכוני בדיקת איידס בדם


בדיקת איידס בדם, המתבצעת בדרך כלל על ידי נטילת דגימת דם מווריד ביד, היא בדיקה לא מסוכנת, אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) או זיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).

בדיקת איידס רוק


בשנים האחרונות ניתן לבדוק איידס גם דרך הרוק, אולם השימוש בשיטה זו אינו נרחב. כך למשל, פותחה ערכה ביתית לבדיקת איידס ברוק. כדי לבצע את הבדיקה בעזרת הערכה, האדם אוסף רוק מהחניכיים בעזרת מקלון סופג. את המקלון הוא מכניס אל בקבוק המכיל תמיסה כימית שמגיבה במקרה שקיימים נוגדני HIV ברוק. במקרה שישנם נוגדנים ברוק, על הבקבוקון יופיעו לאחר כ-20 דקות שני קווים בצבע סגול. היעילות של בדיקת איידס ברוק היא בקיצור זמן קבלת התשובות ואף בעידוד יותר אנשים להיבדק, שכן הבדיקה אינה מצריכה דקירה.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

בדיקת איידס