תפקודי כליות: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

באמצעות בדיקת תפקודי כליות ניתן להעריך ולאבחן בעיות שונות כגון גידולים, מורסות (אזורים מוגלתיים המוקפים ברקמות מתות), המטומה (הצטברות של דם), הגדלת איבר, ציסטות ועוד.

בדיקת תפקודי כליות מבוצעת במצבים רבים כגון:לאחר השתלת כליה כדי לחפש סימנים של דחיית השתל.
לאנשים הסובלים מלחץ דם גבוה בלתי מוסבר, כדי לבדוק האם לחץ הדם נובע מבעיה בכליות.
לאנשים שסובלים מחסימה חריפה של עורקי הכליה, פגיעה בכליה או בשופכן, דלקת גביעי הכליה ועוד.
להערכת בעיות בכליות עקב טראומה לכליות או זיהום.

בדיקת תפקודי כליות כולה אורכת כחצי שעה עד שעתיים. לאחר הבדיקה אין צורך בזמן התאוששות. לעתים מתבקש הנבדק לשתות הרבה לאחר הבדיקה ולהטיל שתן הרבה כדי לנקות את החומר הרדיואקטיבי במהרה מהגוף.

בדיקת תפקודי כליות היא לא הבדיקה הרפואית היחידה לבדיקת הכליות. קיימות בדיקות רבות אחרות כגון צילומי רנטגן של הכליות, הבטן ושלפוחית השתן, בדיקת CT של הכליות, אולטרסאונד של הכליות, בדיקת אורוגרפיה או פיאלוגרפיה תוך-ורידית, ביופסיה בכליות ועוד.

הכנות לבדיקת תפקודי כליות


יש לדווח לרופא על נטילת תרופות כגון תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות או תרופות להורדת לחץ דם מאחר שתרופות אלו יכולות לפגום בבדיקה.

לעתים הנבדק מתבקש לשתות יותר נוזלים לפני הבדיקה.

הנבדק מתבקש לחתום על טופס הסכמה לעבור את הבדיקה.

לפני הבדיקה, על הנבדק ללבוש חלוק בית חולים ולהוריד תכשיטים, שיניים תותבות וכל פריט מתכתי שיש עליו.

פענוח תוצאות בדיקת תפקודי כליה


תוצאות לא תקינות של בדיקת תפקודי כליות מעידות על תפקוד כליות לקוי או על צורה ומראה לא תקינים. תוצאות לא תקינות יכולות להיות עקב:

אי ספיקת כליות אקוטית או כרונית
סיבוכי השתלת כליות
גלומרולונפריטיס - דלקת של פקעיות הכליה
זיהום כלייתי
דלקות
גידולים
ועוד

סיכוני בדיקת תפקודי כליות


החומר הרדיואקטיבי שמוזרק לגוף פולט קרינה מעטה. הכליות ושלפוחית השתן הן האיברים העיקריים החשופים לקרינה זו. בדרך כלל לאחר כ-24 שעות כל החומר הרדיואקטיבי יוצא מהגוף.

על נשים בהריון או בתקופת ניסיון להיכנס להריון לדווח על כך לרופא בשל הסיכון לפגיעה בעובר. גם נשים בעת הנקה צריכות לדווח על כך לרופא בשל הסיכון של זיהום החלב עם החומר הרדיואקטיבי. בדיקת תפקודי כליות נערכת לנשים בהריון או בהנקה רק במקרים בהם אין ברירה אחרת.

מעט מאוד אנשים עלולים לסבול מאלרגיה כתוצאה מהיחשפות לחומר הרדיואקטיבי, מה שיכול להוביל לאנאפילקסיה חמורה (אנאפילקסיה היא תגובה חמורה לחומרים גורמי אלרגיה והיא יכולה לכלול קשיי נשימה, הלם, דופק לא סדיר, סחרחורות ועוד).

סיכונים אחרים יכולים להיות קשורים לזריקה. תיאורטית הזריקה לא מסוכנת כלל אולם בכל זריקה ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנותן את הזריקה למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר ביצוע הזריקה קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) או זיהום (שהוא בעצם סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).

גודל וצורה לא שגרתיים של הכליות עלולים להוביל לתוצאות לא מדויקות של הבדיקה, מאחר שהתוצאות מבוססות על גודל וצורה נורמאלים של כליות.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

תפקודי כליות